24.1 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Child Benefit

Discussion in 'FAMILIE' started by ireene, Mar 30, 2011.

1. strumfitza

strumfitza New Member

Trophy Points:
    0

nu sunt sigura dar cred ca puteti da bc-urile pierdute si vi se dau altele de la ukba

2. strumfitza

strumfitza New Member

Trophy Points:
    0
    in octombrie 2012 am aplicat pt child benefit pt fetita noastra nascuta in uk si ni s-a respins aplicatia pe motivul ca nu avem drept de rezidenta(la momentul respectiv aveam YC si mai mult de 12 fluturasi de munca a cate 20h/sapt si actele trimise pt BC).
    am sunat si le-am explicat ca avem drept de rezidenta si muncim legal. bineintelesca ne-au cerut mai multe acte sa dovedim afirmatiile noaste, am trimis si fluturasi de munca si copii dupa YC-uri, scrisoare de la colegiu ca inca suntem studenti etc.
    apoi au spus ca nu avem dreptul la CB pt ca nu avem comprehensive sickness ins, le-am explicat ca nu avem nevoie de asa ceva pt ca am obtinut YC-urile inainte ca UKBA sa ceara sickness ins, insa ei au spus ca au cerut sickness ins din 2006.
    am facut appeal cu ajutorul unui reprezentant de la citizen advice bureau si am castigat.
    tribunalul le-a trimis o copie dupa decizie pe care au spus ca nu au primito.
    le-am trimis din nou decizia dupa care au spus ca o sa faca appeal la upper tribunal pt ca ei considera ca judecatorul care ne-a acordat castig de cauza nu a aplicat corect legea.
    intre timp au ajuns si BC-urile dupa care le-am trimis copii si acum asteptam o decizie.
    am inteles ca asa se procedeaza cu majoritatea romanilor care aplica pentru CB, NINo, etc

3. Droopy

Droopy New Member

Trophy Points:
    0
    @Strumfitza, imi pare rau sa aud ca si voi aveti dificultati.

Acum pe noi ne tot hartuiesc cu tot felul de idiotenii. De exemplu, desi avem BC-uri, ne tot intreaba de Worker Authorisation Scheme si Accession Worker Cards. Daca am avut, sa le trimitem copii, iar daca nu am avut, sa le explicam de ce am fost exempt ...
    Nici nu mai stiu ce sa cred cu cine stam de vorba: cu Home Office, Politie sau Child Benefit Office?
    Am facut apelul, dar ei continua sa trimita scrisori inainte de a trimite dosarul la Tribunal. Mai mult, acum incerca sa ne convinga sa suntem ilegal in UK deoarece nu ne-am inregistrat la Home Office WAS.
    E clar ca cel care instrumenteaza dosarul si-a depasit competentele si cauta nod in papura.
    E trist!

4. florina_g

florina_g New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!Ce credeti, am fost sa opresc alocatia pt copil in bucuresti, se face undeva pe la universitate, am depus cererea si m-au sunat ei dupa cateva zile sa vin sa o ridic, ma duc sa o ridic si ce credeti, formular european, facut deja in engleza, sper sa conteze si sa vina mai repede alocatia! voi ce credeti?apropo, noi suntem deja in anglia, in basingstoke, stie cineva de vreun loc de munca fara a fi nevoie de acte?multumesc mult

5. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Mergi in Liverpool Street la Heron Tower. La intrare este un acvariu imens si in fata lui 2 tipe la o receptie. Spui ce vrei si te vor conduce la cine trebuie. Au legaturi in tot UK si sunt f de treaba

Recomand sa mergi ori f dimineata ori dupa 4

6. florina_g

florina_g New Member

Trophy Points:
    0
    MUltumesc mult!vom incerca sa ajungem cat mai repede acolo! imi poti da mai multe informatii despre acest loc?ai fost si tu acolo?

7. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    hmmm e cam departe Basingstoke, costs ceva trenul......TE ROG nu ma fa sa ma duc la biserica sa mi ver iertare daca nu rezolvi nimic

mai bina suna sau si mai bime trimite un e mail (nu costa nimic)

Marketing Director

Lisa Ronson
    Tel: +44 (0)20 7486 4477
    lronson@heron.co.uk

e mai sigur asa

8. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am aplicat pentru Child Benefit si mi s-a solicitat sa le trimit
    Copy of your or your partener' s national insurance contribution certificate (example E101, E102 OR A1}
    You or your partener 's original Home Office employment scheme certificate.
    Mentionez ca atat eu cat si sotul avem NINO, eu am yellow card de student, iar sotul blue card dependend de mine.
    Ce acte trebuie sa le trimit? Nu vreau sa gresesc sa le trimit ceva gresit.

Va multumesc!

9. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    Certificates you need to send with your claim form

You should send the Child Benefit Office the original of one of the following:

your child's birth certificate
    the birth certificate you get after adoption
    your child's adoption certificate

You can send in either the short or long birth certificate.

You can't send in documents by email. The Child Benefit Office normally only accepts the original documents.

http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/sta ... ates.htm#1

or online ... Child Benefit Office - General Enquiry

https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/f ... mrc.gov.uk

10. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatia pt Child benefit am trimis-o deja. Certificatul de nastere si pasaportul copilului in original au fost trimise si cei de la HMRC mi le-au retrimis. Acum ne-au cerut niste documnete suplimentare

11. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut.
    Am tot rasfoit site-ul http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/sta ... ualify.htm dar inca nu am gasit inca raspunsul (sau poate nu am inteles eu corect). Pot aplica pentru CB daca sunt doar eu in UK iar sotia si copiii sunt in tara? Detin contract de munca, NINO, chirie. Multumesc

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu, nu poți. Copiii trebuie să fie prezenți în UK.

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  14. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai din acest motiv am intrebat, pentru ca fraza asta m-a bagat in bezna. Ce risc daca depun actele pentru CB si sunt refuzat?

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    primul lucru este sa nu ceara si sotia unde e cu copiii, este una din conditiile principale
    pana la urma banii sunt pentru cresterea copilului

http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/sta ... s-uk.htm#8

If you've come to the UK but your child has stayed behind

There are different arrangements for Child Benefit depending on whether you are working and if you're a national of a European Economic Area (EEA) country or not. Whatever your situation, you won't qualify unless you're responsible for your child.

If you have come to the UK and you're a national of a country outside the EEA or Switzerland, you may qualify for Child Benefit once your child actually arrives in the UK.

If however you are a national of an EEA country or Switzerland, you may be able to get Child Benefit even if your child doesn't come to the UK. But your child will need to be living in an EEA country or Switzerland.

16. garlini

garlini New Member

Trophy Points:
    0
    salut as dori niste informatii daca se poate,am trimis o cerere pt alicare de alocatii la copii si am primit acasa un nr de referinta,imi puteti spune ce trebuie facut??? asta inseamna ca este posibil sa imi acorde alocatia sau mai este ceva de facut, va multumesc si astept un raspuns,o zi buna!!!

17. garlini

garlini New Member

Trophy Points:
    0
    salut as dori niste informatii daca se poate,am trimis o cerere pt alicare de alocatii la copii si am primit acasa un nr de referinta,imi puteti spune ce trebuie facut??? asta inseamna ca este posibil sa imi acorde alocatia sau mai este ceva de facut, va multumesc si astept un raspuns,o zi buna!!!

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    n-au mai scris si ei nimic acolo, doar un nr de referinta?

19. garlini

garlini New Member

Trophy Points:
    0
    ba da ,trebuie sa asteptam un raspuns in curand din partea lor cu decizia,acum probabil trebuie sa asteptam,multumesc!!!

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca nu v-au mai cerut nimic suplimentar, ar fi trebuit sa va returneze actele si sa prelucreze dosarul, urmand a primi si restul mai incolo

Share This Page