16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

check in cu sau fara pasaport in londra

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by paul84, Nov 1, 2009.

1. paul84

paul84 New Member

Trophy Points:
    0
    as dori sa stiu daca in aeropoartele din londra s poate face check in doar cu cartea de identitate sau este neaparat nevoie de pasaport pentru a calatori in afara marii Britanii.e urgent sa stiu asta. merci

2. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna paul84, daca intentionezi sa calatoresti in interiorul EU, este suficienta Cartea de Identitate, in schimb daca destinatia este in afara EU iti trebuie neaparat Pasaport.

3. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Seara buna!:)
    De mult timp nu am mai dat pe aici,asa ca ma simt 'datoare ' sa mai adaug cateceva..

Da e adevarat ceea ce a zis Taranu.Lucrand pe Heathrow la training ni s-a spus si despre vize si pasapoarte.Cand o sa am nitelus timp..am sa va pun un material..asa de check in..ticket desk..sa stiti ce se intampla acolo, sa nu va panicati ..pt nimeni nu va face rau:)

Se poate face check in-ul si fara pasaport daca aveti card de identitate si va duceti catre tara ai caror cetateni sunteti.Deci, referitor la noi, la romani putem merge doar cu id cardul /buletinul de identitate catre Romania si dispre Rom in UK.Se va mentiona pe boarding card -id card in loc de pasaport+punctul de elib al ticketului..dar asta(ultimul) apare doar in sistemul agentului ce face check inul..Asta ca sa stiti ce se intampla..:)

Mai sunt si alte variante cand poti circula fara pasaport individual..Titre de voyage - care e pt refugiati, azilanti..apatrizi, carnet de marinar (tot un fel de pasaport e -seaman's document),pasaport colectiv-pt scoala, Mod, UN-WHO(United Nations and wolrd Health Organisation personnel)..o sa incerc sa le explic daca o sa fie nevoie..

Ce vroiam sa va zic e daca ati cumparat biletul cu CREDIT CARDUL..NU UITATI SA LUATI CREDIT CARDUL CU VOI(chiar daca a expirat intre timp)...pt ca la majoritatea companiilor aeriene (nu stiu daca se aplica si la low cost) verificarea cardului este o masura de siguranta ,de reasigurare ca dvs sunteti cel ce a platit/sau cel ce are legatura cu tranzactia..Fara prezentarea acestui card, NU vi se va elibera boarding cardul- tichetul de imbarcare!!Mare atentie!Uneori chiar si la debit card , e necesara aceasta verificare!

Nu stiu , dar am sa intreb s-ar putea ca in unele tari din Europa sa poti merge doar cu buletinul..Fiecare agent verifica TIMATIC-ul (cerintele fiecarui stat ref la vize si pasapoarte)in sistem atunci cand se face check in-ul..S-ar putea sa specifice ca poti merge doar cu id-ul

In unul din cursurile noastre scria asa:
    ...
    However the following can be used in lieu(in loc) of a passport:

-National Identity Cards-Usually in form of a driving licence style card.EU and EEA nationals may generally use their ID cards when travelling within the EEA/EU.Some EEA/EU countries will still require a full passport!!!Deci trebuie sa verificati dinainte...verificati pe net,sau suntati la ambasada tarii respective.

Other ways of travelling without individual passport:
    -Collective passports, Titre de voyage, Seaman's docs, MoD cards..etc..

Sa aveti o seara linistita!
    -dragoste2-

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    andreiuta12345 a scris:
    Asta e o mare tampenie. Si ce se intampla daca iti face cadou cineva acea calatorie?

Oricine iti va interzice calatoria in spatiul EU pe baza cartii de identitate, incalca directiva 38/2004 privind libera circulatie a persoanelor. Simplu. Nu ca s-ar putea, sau ca "some countries..." Se poate intampla ca cei ce verifica actele sa se uite cam lung, da' lung -ras2- , la cartea de identitate, dar e un document de calatorie valabil in spatiul EU.
    Nu faceti confuzie intre tarile membre EU si tarile europene.

5. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    eu de fiecare data cind am calatorit intre londra si romania am prezentat doar cartea de identiate.

niciodata nu mi sa cerut pasaportul.

ah..nu ..de fapt mi sa cerut odata pasaportul si aceasta in romania la cluj de un om roman militian care nu a fost multumit de cum aratam pe cartea de identitate.

omul acela roman militian a fost totusi simpatic.... -limba-

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Haiduc,

asa cum s-a mai explicat deja, da, ai voie sa check in cu B de Identitate atita timp cit calatoresti in Comunitatea EU , iar cu Pasaportul atunci cind calatoresti inafara EU-ului (incluzind EEA).

Corecta indiacatie, daca mergeti inafara EU trebuie sa prezentati Cartea de Credit cu care ati cumparat biletul de calatorie ( asta se intimpla mai putin daca mergeti in EU, mai ales daca nu exista suspiciuni de frauda la adresa d-voasra).

Sper ca aceste comentarii au fost de folos, sint toate corecte.

8. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    agnb1 a scris:
    Agn, ce sa inteleg cand am plecat in Franta - decembrie 2007 -Bordeaux -Franta e in UE..ca m-au suspectat de frauda -nu-nu- ??In 2007 a fost prima data cand mi-am folosit credit cardul:))-nu-ma-uit- Atunci l-am utilizat -cu ocazia acelei calatorii la prietena mea in sv Frantei, cu toate ca mai fusesem in Paris cu doua luni inainte cu Eurostarul..dar nu avea leg cu credit cardul..
    Imi amintesc perfect cand mi s-a cerut credit cardul ..si mai rau. ca m-au intrebat de viza pt Franta... -nervos- erau cam pe dinafara dragutzele de la check in ..probabil nu se inventase timaticul atunci -limba-

Andreiuta12345
    -ingeras-

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiuta, poate pt ca aveau impresia ca-ti trebuie viza ti-au cerut si cardul de credit. Au crezut saracele ca Romania e o tara... exotica. -nu-ma-uit-
    Altfel, inclin sa cred, asa cum spunea agnb1, ca verifica si cardul de credit doar pt destinatii din afara EU. Dar tot cred ca e o tampenie. Daca il cumperi cu cash ce-or sa-ti mai ceara? Seriile bancnotelor folosite? Cine e suspect de fraude poate cumpara cu cash nu? Apropo, astia suspecti de fraude prefera tranzactiile cu cash, ca nu prea lasa urme. Asa ca pica scuza cu suspiciunile de frauda.

10. lorenna

lorenna New Member

Trophy Points:
    0
    as dori sa stiu daca pot pleca din roma,italia in londra,anglia doar cu buletinul in excursie de craciun,cu avionul?urgent astept raspuns va rog cine stie cazuri concrete,sper sa se poata ca biletele le-am cumparat deja doar ca cei de la agentie nu stiau nimic de chestia asta.eu am mai citit pe net ca anglia are dreptul sa mai ceara pasaportul tin sa mentionez ca al meu e expirat.help -plans2-

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    lorenna a scris:
    Nu e nici o problema sa aratati doar buletinul (atat timp cat e valabil)..Daca iti zice ceva , aminteste-le ca esti cetatean ue si ai acest drept de a calatori in ue doar cu buletinul.In sistem la ei , au o optiune timatic si scrie clar ca poti veni in Londra cu national(romanian) id card!
    Eu desi voi avea pasaportul la mine, special voi arata doar buletinul...Vai de mama lor daca imi zic ceva...le amintesc cuvantul magic:Timatic!!! ca se pare ca unii sunt Lunatic atunci cand verifica actul de identate al unui pasager..si te trec prin furcile gaudine ..fara motiv..

Cu drag,
    Andreiuta12345
    -ingeras-

12. mihaela19

mihaela19 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca este nici o problema daca prezinti cartea de identitate in loc de pasaport.Eu imi aduc aminte ca am intrat si am si iesit din Anglia in 2007 cu cartea de identitate si au facut figuri la inceput cand am intrat cei de la vama de la Norfolkline ca am trecut cu ferryboat-ul si au spus ca trebuie sa prezint pasaportu si i-am zis ca am intrat in UE si avem dreptu sa trecem cu cartea de identitate si au zis pana la urma ca bine dar altadata sa prezentam pasapoartele ca este mai usor pentru ei.Deci oricum nu este nici o problema poate ca tunci au comentat ca eram la inceput.De atunci am folosit numai pasaportu cand am mai intrat sau iesit ca am zis sa nu comenteze din nou dar am vazut multe persoane care folosesc cartea de identitate.

13. lorenna

lorenna New Member

Trophy Points:
    0
    Re:check in cu sau fara pasaport in londra urgent!

Va rog ajutati-ma si pe mine cu o informatie:vreau sa merg in vacanta de Craciun 4 zile in Londra din Italia.As dori sa stiu daca pot pleca doar cu cartea de identitate romaneasca,cu avionul,vreau cazuri concrete.Va multumesc,iar valabilitatea de 6 luni a cartii de identitate sau a pasaportului are vreo importanta cand treci granita,daca stam doar 4 zile(pt alta persoana).Va multumesc din suflet
    -nu-stiu-

14. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:check in cu sau fara pasaport in londra urgent!

Imi pare rau daca raspunsul meu va fi scurt si par uimita de faptul ca inca trebuie sa ti se explice acest lucru. Raspunsul este DA, poti veni aici DOAR CU BULETINUL, nu iti trebuie PPT. Aceasta informatie este corecta pt ca asta e domeniul meu de munca si ma lovesc de asta in fiecare zi.
    Daca ti se cere si Pasaportul nu te panica. Daca nu –l ai, asta e. El este cerut pt motive de siguranta, este mult mai reliable, si nu ptr ca este ilegal sa ai doar buletin. Valabilitatea pasapotrului si a buletinulu este irelevanta, poti calatori in UK cu pasaport si buletin expirat. Deci daca ai 6 luni, excellent.

15. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiuta, am citit cu placere ceea ce ai scris tu si ai intr-adevar este foarte corect.
    Pari fata desteapta, de aceea o sa fac efort sa-ti explic ceva. Vad ca sti regulile TIM - ca si mine (eu le cunosc din 2001, inainte sa intre ultimele 12 tari in EU) si am ghicit din ceea ce ai scris ca probabil lucrezi pt o companie aeriana unde folosesti TIM-ul.
    Inteleg de ce sustii ca vrei sa folosesti numai B de I la intrarea in UK (sau EU), care in accordance to the EU rules este f corect, dar nu uita, ei nu iti cer forma a 2a de Identificare (adica PPT) doar pt ca sint lunatici sau pt ca este o greseala sa calatorsti cu el, ci pt ca B de I Romanesc este de calitate inferioara. Asta mi-a spus-o chiar un vames la granita RO.
    Deci, daca Romanii nu-si cunosc propriile documente bine, cum ar putea un englez sa cunoasca sau sa aiba incredere in asa calitate de documente?
    N-ai decit sa le spui tu cuvintul magic «tematic », iti garantez ca nu va avea nici un efect. Daca ei cer pasaportul, atunci da-l, daca nu, s-aar putea sa te faca sa astepti pina fac ei cercetarile de rigoare si n-o sa-si ceara nici scuze for the inconvenience.
    Prioritatea lor este sa fie satisfacuti ca documentele care le intra in mina nu sint false, cu sau fara mentiune de TIM ( sau Timatic) !

Just a piece of friendly advice.

ps am incercat sa-ti scriu pe privat dar nu merge. Scuze.

16. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    lorenna a scris:
    O seara buna la toti!

Imi pare rau ca nu am mai fost prezenta in ultima vreme pe forum ..dar am racit ca in vremurile copilariei...abia acum mai m-am remontat dar nu sunt refacuta in totalitate...

Lorenna, am sa iti zic doar atat: am verificat informatiile privitoare la Italia pentru pasagerii de nationalitate romana ce vor sa intre doar cu id card in Italia.Iti las atasat fragmentul pe care eu tb sa il zic pasagerului roman/sa-l citesc cand e vorba despre aceasta situatie -conform timaticului utilizat pe Heathrow:

Destination:Italy
    Nationals of Romania

...Normal Passport only....
    Passport required
    Passport and/or passport replacing docs must be valid on arrival (in Italy)

Passport exemptions:

- Holders of a National Identity cards issued to national of Romania

Visa not required

Additional info:

- Visitors can extend their length of stay by appplying to the local authorities

Atentie !!! Exemptions effective from 19 DEC 2009!!

Hope it helps,
    Cu drag,
    Andreiuta12345

17. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Si daca suntem la capitolul buletine/carti de identitate ..haideti sa lamurim si cum sta treaba si cu UK ca sa nu mai se creeze confuzie..

Destination:UK
    Nationals of Romania

...Normal passport only...
    Passport required
    Passport and/or passport replacing docs issued to nationals of Romania must be valid on arrival(in the UK)

Passport exemptions:

- Holders of a National Identity cards issued to national of Romania

Visa not required

Additional info:

- Flights between the UK and the Channel Islands,Irelands, Ireland (Rep of) and Isle of Man are treated as domestic flights, therefore are not subjeect to UK immigration control.

- There is no passport control on traffic between Great Britain & Northern Ireland (Rep of)

-cu-bine-
    -dragoste2-
    -ingeras-

18. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Ma gandeam sa adaug si acest mic comentariu.. pt ca s-ar putea sa fie util...

Daca luam cazul Italiei, sau al Cehiei, cum cineva mentiona pe undeva pe forum cum ca nu poti sa mergi doar cu bi/ci pot sa spun :Da, este adevarat.Cel putin pana pe 19 Decembrie in aceste tari bi/ci nu este 'echivalentul' pasaportului romanesc..pt ca vb de romani.Amandoua tarile sunt EU members;)
    Conform Timaticului - utilizat in toate aeroporturile in uk - nu ai voie sa trimeti un pasager roman doar pe baza acestui act in aceste tari, daca nu are dovada pasaportului rom. valid. Tb sa ii dai indemnity form..sa scoti 'compania aeriana' cu care ar tb sa plece 'basma curata' sa nu plateasca amenda.Oricum, mai sunt cateva zile si dupa aceea de pe 19 dec situatia e ok.

Pt Cehia - pana pe 19 dec 2009 (nu stiu exact de ce este aceasta data multi prezenta pt mai multe tari, inclusiv Elvetia care nu e tare ue) - check in-ul pt un pasager de nationalitate rom calatorind catre Cehia se face dupa urm criterii:

Destination:CZH Republic
    Nationals of Romania

Normal passport only
    Passport required
    Passport and/or passport replacing docs must be valid on arrival in CZH Republic

Passport exemptions

- Holders of National Identity cards issued to National of Romania

Visa not required

Add info:

- when being 15 years of age or older the passenger must hold their own travel docs

EXEMPTIONS EFFECTIVE 19 DEC 2009!!!

ACELASI LUCRU: EXEMPTIONS EFFECTIVE 19 DEC 2009 SE APLICA SI PT ELVETIA!!

-dragoste2-

Andreiuta12345

19. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Andreiuta, am citit cu placere ceea ce ai scris tu si ai intr-adevar este foarte corect.
    Pari fata desteapta, de aceea o sa fac efort sa-ti explic ceva. Vad ca sti regulile TIM - ca si mine (eu le cunosc din 2001, inainte sa intre ultimele 12 tari in EU) si am ghicit din ceea ce ai scris ca probabil lucrezi pt o companie aeriana unde folosesti TIM-ul.

Ce pot sa zic :) ma bucur ca ti-a placut ceea ce am scris eu, sper sa fie util si pt alti romani..Cat despre locul de munca pe care il am , pot spune decat :NU lucrez cu o companie aeriana desi mi s-a propus.Da, e adevarat lucrez in aeroport (airside) , de obicei port uniforma dar nu pot sa zic ca as sta o vesnicie sa lucrez in aeroport, fie si promovata..Imi doresc cu totul altceva dar o iau step by step.Acum, pt moment sunt multumita pt cv/cunostintele mele ce se va/vor imbunatati substantial lucrand aici :)

Inteleg de ce sustii ca vrei sa folosesti numai B de I la intrarea in UK (sau EU), care in accordance to the EU rules este f corect, dar nu uita, ei nu iti cer forma a 2a de Identificare (adica PPT) doar pt ca sint lunatici sau pt ca este o greseala sa calatorsti cu el, ci pt ca B de I Romanesc este de calitate inferioara. Asta mi-a spus-o chiar un vames la granita RO.

Sunt state care accepta id-ul rom si state ue care nu accepta inca.
    Stiu de asemenea de calitatea indoielnica a cardului nostru de identitate si stiu ca se poate falsifica usor..pt ca e doar un plastic cu abtipild cu fotografia persoanei ,nu exista elemente de siguranta..dar tb sa zic ca la fel se poT falsifica si documentele bulgaresti..si chiar unele pasapoarte..chiar si cel frantuzesc stilul vechi care e inca ..valabil…Lista e lunga..Ca sa nu zic de bancile de aici, ce ar fii trebuit sa verifice aceste acte si au dat imprumuturi ..la oameni ce aveau acte de identitate mai mult sau mai putin ‘reale’..vize false, pasapoarte false..deci totul e posibil din pacate si aici ..in uk –nu e o noutate..Multi si-au luat si case asa..dar asta e cu totul un alt subiect..legat de validitatea si veridicitatea acestor documente..si nu e treaba noastra sa le analizam ..Sunt oameni competeni, calificati care se ocupa de aceste lucruri.

In ceea ce priveste persoana mea, eu una nu am nimic de ascuns, am cazierul pe cinci ani recent facut de la Scotland disclosure ..le poftesc pe Mariile Lor sa imi verifice buletinul de identiate cat vor ei dar sa justifice timpul alocat cu verificarea actelor..Atata timp cat pot circula fara pasaport, ei acceptand aceasta varianta..nu vad ce ar putea sa se intample:)
    O sa va spun curand cand ma intorc din Romani:)

Deci, daca Romanii nu-si cunosc propriile documente bine, cum ar putea un englez sa cunoasca sau sa aiba incredere in asa calitate de documente?

Oare celelalte documente'problematice' ..provenite din alte tari sunt bune pt domnii britanici?? Unele pasapoarte din India sunt durere..Nu au cum sa fie scanate…la fel si cele nepaleze, afgane..poze lipite cu minori in pasaport de nici nu stii daca sunt adev sau nu, vize care mai de care mai ciudate..o viza intr-un fel..aceeasi viza , acelasi stat…acelasi continut dar in alta limba…

N-ai decit sa le spui tu cuvintul magic «tematic », iti garantez ca nu va avea nici un efect. Daca ei cer pasaportul, atunci da-l, daca nu, s-aar putea sa te faca sa astepti pina fac ei cercetarile de rigoare si n-o sa-si ceara nici scuze for the inconvenience.

Atata timp cat am permisul de conducerea de aici, nino (care nu e act de identitate, e aditional),blue cardul,cardul de student etc..nu vad de ce as avea probleme sa calatoresc doar cu buletinul..doar ei au acceptat aceasta varianta..

Prioritatea lor este sa fie satisfacuti ca documentele care le intra in mina nu sint false, cu sau fara mentiune de TIM ( sau Timatic) !
    Adevarat ceea ce zici dar daca eu nu am nimic de ascuns..Cei ce se stiu cu musca pe caciula..atunci ar trebui sa se mai gandeasca..TWICE...cand folosesc cardul de id..romanesc..

Pic de somn…asa ca tre sa ma duc la culcuseala..
    In 48 de ore o sa fiu in Romania, de abia astept sa stau langa sobita mea de la bunica sa ma joc cu rottie –ul meu si admir bradul - deja impodobit de mama mea..Sper sa dea zapada pana atunci..

Sa aveti o saptamana frumoasa !

'Never regard study as a duty ,but as the enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the your community to which your later work belongs.'- Albert Einstein

'I will study and get ready and perhaps my chance will come'-Abraham Lincoln -asa-asa-

Nite nite!

Andreiuta12345

-obosit-

-dragoste2-

20. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna andreiuta12345 si multumim pentru informatii pe care ni le dai de fiecare data.
    In prag de sarbatori, cu pacea, lumina si caldura in suflet iti doresc sa ai parte de zile minunate, de un Mos Craciun darnic si bun, sa te bucuri si sa astepti cu nerabdare anul ce vine, un an mai bogat in impliniri, mai inalt in aspiratii si plin de succese. Sarbatori fericite!
    P.S. Sa te bucuri din plin de vacanta petrecuta acasa!

Share This Page