9.4 C
London
Wednesday, January 27, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie Britanica

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by medeea, Feb 17, 2008.

1. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    A venit si luna Februarie,chiar nu a depus nimeni actele pentru cetatenie ?pe baza a 6 ani de blue ??

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    De ce intrebi?
    Pe mine ma costa in jurul a 3000 £, iar daca as aplica, nu as "bate toba" pe forum. Parerea mea...

3. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    De ce sa te coste 3000 Lire?? si daca nu vrei sa,, Bati Toba '' de ce esti pe forum unde se bate toba despre orice ??

4. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu va mai impungeti...:D :)) ;)
    Vroiam sa scriu cand sunt cu pasaportul in mana , dar la mine toate s-au decalat.... Trebuia sa aplic pe 17 Ianuarie. In Decembrie am mers de curiozitate pana la Nationality Checking Service de aici din zona mea si cei de acolo mi-au zis ca trebuie sa am toate actele INCA O DATA pt toti cei sase ani !!! Nu m-a deranjat acest lucru, ca platesc cu 10 in plus poate posta asta nu e problema...
    Alta imi e beleaua : Am facut curat in mesageria mea la inceputul lui Decembrie ( nu stiu cine m-a 'manat').. si am sters toate datele intrari/iesiri din /dinspre Marea Britanie. Le-am scris celor de la Citizenship, le-am scris celor de la Freedom of Information Team...
    Surprinzator, cei de la Cetatenie mi-au raspuns in mai putin de doua sapt si mi-au zis ca daca am rezidenta permanenta, chiar daca nu am facut un an de rezidenta socotind de la eliberarea acelui card - sa trimit si cardul de rezidenta pt ca intr-adevar departamentele ho comuninca intre ele ( le scrisese de faptul ca nu mai am datele exacte de la intrari /iesiri).
    Cei de la Freedom of Info Team , mi-au raspuns dupa anul nou si au zis ca nu se ocupa cu contabilizarea datelor..Ei ofera doar statistici...si ca ar trebui daca vreu o copie a forumularui EEA3 completat de mine pentru rezid permanenta in care am si intrarile iesirile de acum cinci ani ( ultimul - anul sase -) sa iau legatura cu cei de la SAR - Subject Access Request.
    I-am sunat la inceputul lui Ianuarie si mi-au zis sa descarc un fisier - de pe site-ul HO - sectiunea SAR si sa cer o copie a formularului EEA3 scris de mine, sa zic motivul etc etc...Plus ca se plateste 10 lire - cec sau la posta.
    Pe 14 ianuarie am primit de la HO SAR o scrisoaree cum ca cererea mea a fost primita pe 11 Ianuarie si ca imi vor raspunde 'within 40-day deadline' under the Data Protection ACT 1998. Mi-au zis ca aplicatia mea este 'live' doar ca tb sa mai verifice semnatura mea...Ei bine , s-au dus deja peste trei sapt...Trebuie sa apara in urmatoarele 2 sapt...:D...
    Cu alte cuvinte...Greseala se plateste...Nu am xeroxat inainte de a trimite dosarul cu form EEA3 iar acuma totul e oarecum decalat.Probabil , am sa aplic la sf lunii acesteia - Februarie , de indata ce am toate intrarile -iesirile bine puse la punct.
    In alta ordine de idei, am fost si am vorbit cu cei de la Nationality Checking Service .Trebuie sa faci un appointment. Or sa iti ia un depozit de parca 20 de lire prin telefon inainte , deci sa aveti cardul langa voi....Voi aplica prin ei .Ei doar vor autentifica documentele mele xeroxate pe baza originalelor prezentate cand ma duc .Ei de fapt le vor xeroxa.Mi se pare ca toata afacerea de aplicare prin Nat Checking Service duce la 50 de lire. Macar imi pastrez originalele.
    Mi s-a zis sa le prezint toate documentele pe CEI SASE ANI!!Deci tot ce am avut pt rezidenta permanenta plus inca un an.Din ce am inteles daca aplic acum trebuie sa dov ca si pt anul sase oarecum am exercitat EU rights chiar daca aveam PR iar daca aplicam in iulie nu mai tb sa trimit tot 'tacamul ' (dosarul)ci doar dovezi pt anul sase si nu cred ca mai trebuia sa exerciti un EU right...

Dosarul e gata.Vedeti ca formularul de cetatenie AN ( Adult Naturalisation) s-a schimbat in decembrie de bine ce eu il downloadasem atunci .L-am mai printat o data.S-a modificat o pagina - ceva cu ofensele...restul a ramas la fel...

Am zis ca voi scrie dupa ce imi iau pasaportul dar m-am razgandit astazi si am zis sa dam startul aplicatiilor pt cetatenie - pe baza EU rights.
    Asadar, DA, eu voi aplica la sf lunii acesteia. Am totul pregatit...Astept doar un semn de la ei - ca sa imi trimita xeroxul de la formularul EEA3 al meu dupa care imediat ii sun pe cei de la Nat Checking Service pt appointment.

Acum sunt curioasa cat va dura procesarea dosarului meu pt cetatenie- ca poate sa dureze sase luni , chiar daca am PR...Cu cat o lungesc , cu atat decalez si mai mult alte etape.

Numai bine va doresc!Succes la aplicare!
    Andreiuta12345

5. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Eu cand am aplicat pentru permanent nu am trecut nimic la rubrica plecari si am primit permanent fara probleme

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Eu bine ca am trecut ca altfel...acum eram in mare belea:D...Nu imi convine ideea ca tb sa astept dupa cei de la SAR HO.
    Pentru cei care au luat pasaportul - cat timp a durat din momentul cand ati trimis actele pt cetatenie (direct sau prin Nat Checking Serv)? Asa estimativ?
    Off topic: Astazi tocmai ce m-a sunat o buna prietena de a mea pe care am ajutat-o cu actele pt PR si mi-a dat o veste buna : A obtinut cardul de rezidenta permanenta - datat Decembrie 2012 (trimisese actele in Sept) lucrand ca si self employed - cleaning - jumate de norma si luand tot timpul beneficii - low income, ajutor ca e single mom..etc etc...council tax exemption ..nu stiu mai ce...Deci nu conteaza daca ai luat sau nu beneficii...;)...Se de PR cu si fara beneficii :) A durat trei luni si un pic...
    O zi frumoasa !
    Andreiuta12345

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu stiu daca am mai scris si aici sau pe alt topic,
    la aplicatia sotiei catre universitate, i s-a cerut dovada de ILR sau PR,
    eu am printat de pe site-ul oficial unde scrie ca NU ESTE OBLIGATORIU sa ceri PR,
    am mai scris o scrisoare in care le explicam aceasta , si a fost totul OK.
    Si P60 desigur.

8. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Eu am primit azi PR si am aplicat pe 16/Oct/2012 cu toate ca trebuia sa aplic din Ianuarie 2012 greseal mea mare. Am fost Au-pair 2 ani si am aplicat si am luat beneficii timp de 5 luni , deci au-pairi din tot UK nu va faceti probleme in privinta asta APLICATII fara nici o indoiala .
    Acum cat trebuie sa astept sa aplic ptr. Cetatenie?Un an ?Sau pot aplica chiar si maine pentru cetatenie?:))

Multumesc mult

Gabriela

9. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare...

Cam liniste aici in ultima luna.Ceva noutati?
    Sa va zic pe scurt nelamuririle mele :

1) Am venit (intrat) in UK pe 30 Apr.2007 ca si student printr-un curs sandwich. Am obtinut yellow card-ul pe 22 Mai 2007 ( Ce vremuri ...DOAR 3 spatamani ptr.yellow :-D )
    Dupa un an de munca si scoala am aplicat ptr.blue card ,care mi-a fost eliberat pe 18 Iul 2008.

Q: Pot aplica ptr.cetatenie la 6 ani decand a fost eliberat yellow card-ul ,la 6 ani de la blue card sau la 5 ani de la blue card?

2) Ptr.cei care au completat formularul AN....

Q:Ce ati scris sau cum ati completat la 2.4/2.5/2.6 ?

Multumesc frumos

10. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nu a mai depus nimeni actele ptr.cetatenie ? :(

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Sincer , si la mine totul s-a decalat - IARAAAA! :( :)
    Am avut niste experiente neplacute cu cei de la Nationality Checking Service & Subject Access Request –HO.
    M-am programat in Februarie la NCS , toate bune si frumoase , le-am zis ca in ultimul an am avut 10 zile in plus pe langa cele 90 – fiind la studii. Cand am ajuns acolo , m-au tratat de parca eram un caine, de parca eu nu puteam sa completez formularul ( care era completat ..dar am zis sa il verifice), degeaba i-am explicat ca billul de la Inland Revenue vine o data la sase luni desi aveam scrisoare de la Inland Revenue …mi-a zis sa ii aduc o scrisoare cum ca mi-am platit taxele la Adm Financiara sapt ce urma (deadline)..m-a pus sa semnez ca indiferent de ceea ce se intampla cu cazul meu avand in vedere ca sunt zece zile care pot fi la discretia ho …eu platesc suma de 852 de lire ..ce sa mai zic…incorsetata din toate partile…Era clar ca eu nu puteam sa aduc scrisoarea intr-o sapt , dosarul era trimis la HO si banii luati .Bineinteles ca m-am intors si am cerut dosarul plus banii pt servici…Ce scandal acolo, ce tragedie….’Cum adica e mai safer sa aplici mai tarziu ?’- m-a intrebat o alta persoana de acolo…Dar stai frate..cine risca sa arunce 900 de lire de dragul de a aplica…Dar ce joc la zaruri , la barbut cu aplicatia mea..Plus ca mi se mai spusese ca ‘da, intr-adevar au fost si refuzuri si pentru o zi in plus …ceva legat de o sarcina , o problema medicala etc’…
    Adica ei se acoperisera …cu semnatura mea iar eu …imi riscam cetatenia…pt cateva luni , aruncand 900 de lire asa in vant ..’ca manelistii’)…Asa doar 50 de lire ..le-am aruncat pe ‘vizita la NCS’
    Cu SAR-ul am avut alta problema. In ianuarie am platit 10 lire parca sa mi se trimita o copie a formularului EEA3 cu toate iesirile din tara..Trebuia sa astept 40 de zile parca .Dupa 40 de zile primesc un dosar stufos cu prima mea aplicatie de self din 2007, cu aplicatia mea de student din 2008, tot felul de verificari , numai aplicatia mea cea mai recenta de anul trecut , cea pe care am cerut-o – lipsea…
    De asemenea am mai primit si niste iesiri intrari dar nu toate ..cateva…Le-am scris inapoi si au zis ca vor cerceta…bun..saptamana trecuta primesc de la ei o scrisoare cum ca ei si-au facut datoria de a imi furniza toate informatiile pe care le aveau si ca nu au nici un EEA3 form completat de mine, ca nu exista asa ceva….!!!!
    Norocul a fost ca am avut cont la easybus , la terravision si asa am mai dedus iesirile de acum 2-5 ani.Ca sa nu zic ca anul trecut am iesit din tara in septembrie si nu figura nici o intrare /iesire in baza lor de date de pe Heathrow cu Air France- ul !!!…Ba mai mult ,bine ca am avut datele de la Easybus pt ca din ce mi-au dat ei reiesea ca eu am iesit ..si ca nu am mai intrat pt o perioada de mai bine de un an…..
    Asa ca probabil fie aplic in mai..cand mi se scad ‘cele zece zile’ fie in Iulie la un an de cand am luat acel carton de rezidenta permanenta .
    A da si sa va mai zic ceva ce mi-a fost confirmat si de o prietena de a mea …Eu stiam un caz , dar ea mi-a confirmat .x(roman) + Y (roman sau alta nationalitate) – casatoriti. Eu stiu cazul unui nord African casatorit cu o frantuzoaica ( ea figura pe self SI NICI NU ERA IN TARA IN UK , LUCRA IN FRANTA) , prietena mea mi-a confirmat cazul unui cuplu de romani – self ( ea a stat in toti cinci ani in Romania , a fost doar la inceput cat s-a intregistrat si platea taxe) el a muncit aici.Au aplicat pentru rezidenta permanenta aici in uk si AMBELE CUPLURI AU LUAT-O …ba mai mult nord africanul dupa un an de perm rezid a luat si cetatenia britanica – bingo…

Nu stiu ce verificari se fac….si ce date au ..dar da de gandit…Asa ca daca vreti sa stiti cate zile ‘figurati ca iesiti din tara ‘ cereti la SAR sa vedeti ce si cum…Nu toate iesirile sunt inregistrate..si poate sunteti norocosi….

Acum aplicatiile de PR nu mai dureaza sase luni ca anul trecut …se dau imediat. I-am completat unei prietene aplicatia si in trei luni a avut-o iar ultima a durat doar 3 sapt – acum in martie !!! Deci – au bagat viteza!!!
    Atentie cand aplicati la cetatenie ca in anul cinci deci 2013 -5 =2008 in ziua in care aplicati sa zicem astazi e 28 martie 2013 si aplicati deci scazand cinci ani : pe data de 28 martie 2008!!!! Sa nu fii fost iesit din tara(concediu, vacant….etc) pt ca ti se va refuza aplicatia de cetatenie !!!
    Se zice varianta de sase ani fara PR card dar conteaza ultimii cinci iar primul an adica 2007 este cel de ‘buna –purtare ‘ si nu ultimul socotit de noi!!!!
    Pentru asta am dat 50 de lire la Nationality Checking Service…ma consolez cu ideea ca 50 de lire a insemnat aceasta informatie ce sper sa va foloseasca!
    Asteptam vesti de la cei care au aplicat prin aceasta varianta directa de sase ani !
    O dupa-amiaza placuta!
    Andreiuta12345
    :)

12. misu76

misu76 New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca sint o multime de romani frustrati aici care incearca sa obtina tot felul de acte fara sa fie eligibili cu toate ca legea este foarte clara. Trebuie sa deschizi ochii si sa citesti, atit. Eu am aplicat pt cetatenie prin nationality checking service si am fost tratat foarte respectuos de cei de acolo. Atita timp cit ai toate actele este ok. Eu nu am avut rezidenta permanenta si nici ILR pt ca nu iti trebuie cind aplici pt cetatenie. Trebuie sa demonstrezi ca ai muncit legal si ca ai platit taxe. Pe site-ul HO se specifica foarte clar ca suma de 825 de lire se plateste oricum , chiar daca iei , chiar daca nu iei cetatenia. Este costul procesarii. Eu am platit 2100 pt o familie cu doi copii si nu am avut probleme cu NCS. Inca nu am primit raspuns de la HO dar sint increzator. Am obtinut blue card-ul in feb 2007 asa ca in feb 2013 am avut 6 ani de blue card si am aplicat fara sa obtin PR . Intrebari?

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Poti sa zici ma rog cine sunt frustratii ???
    Un pic de decenta se recomanda ...Cine incearca sa obtina tot felul de acte fara sa fie 'eligibili'? JESUSSSS! (Ca tot e Pastele!).Fiti mai cumpatati cand afirmati asemenea vorbe.
    Misul76 -> ai ajuns cumva la un rezultat de vorbesti de parca esti 101% sigur pe tine ??Deocamdata nu ai nici rezidenta permanenta , nu ai nimic...Cu tot respectul ....mai bine da-ne de veste cand iei pasaportul ..'ca sa ne ghidam si noi dupa tine'...in caz ca poate ne mai trece frustrarea ....
    Rusinik....:(
    Andreiuta12345

14. misu76

misu76 New Member

Trophy Points:
    0
    Stai draga linistita , ce te-ai ofuscat asa repede? N-am dat nici un nume, iar dintre toti tu esti prima care a sarit la cearta. "Rusinik" sa-ti fie tie ca ai inteligenta limitata

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cum ai ajuns la concluzia ca are inteligenta limitata geniule ?

16. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Misulica mama,Shuly , Shulica ( sa nu se inteleaga alt ceva - e totusi diminutiv de la Misu) ma abtin sa zic ceva...'Draga nu s-a ofuscat' , dincontra , am tras doar un semnal de alarma! (mai putine jigniri - ca na' suntem in Post ;)
    Clar ca tb sa il asteptam pe Mihai Viteazu' sa vina pe plaiurile Shakespeare-iene, ca noi suntem 'cam turci' si nu pricepem...
    De vrei sa ajuti , ajuta intr-un mod decent, cu inima deschisa si nu arunca cu noroi in altii , ca nu e apa Neajlovului ....Ai gresit directia..Nici nu stii care e 'cursul apei' limpezi.Nebanuite traiectorile sunt...;)

Asteptam sa spui care sunt frustratii:)) !! :(

O seara placuta !
    Andreiuta12345

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ andreiuta

You OK?Nu mai pune toate la inima, trec.
    Zi-mi si mie te rog, unde tre sa trimit deci intrebarea cu intrarile /iesirile din UK?

Multam.

@ Misu,
    bafta cu aplicatia, ce referinte ai avut?

18. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @dromaderu

Multumesc de intrebare,sunt mai mult decat OK.Dau si eu din cand in cand pe forum si normal ca devin nostalgica (ref la calitatea unora...)
    Nu le pun la inima.Asa imi e firea sa fiu alergica la jigniri , poate ca sunt bucuresteanca :)) -desi la origini - jumate -sunt calma ca si ardeleanca iar cealalta jumatate moldoveneasca - nu rabda sa nu zica ceva...Depinde de situatie , in ce parte inclina balanta...:D :))

Ca sa iti raspund la intrebare : acesta este formularul SAR (Subject Access Request) -HO :
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... boutus/sar
    Cumperi de la posta - un postal order de zece lire parca, scrie in formular cat tb sa platesti parca.Poti sa folosesti si o fila de cec de a ta , le spui ce vrei ..completezi tot ..si astepti ...40 de zile , mai mult sau mai putin...Sa nu ai surprize sa iti trimita altceva...

La chestia cu referinte iti pot raspunde si eu :
    Da, am una de la un inginer care e britanic si una de la prietena mea care e romanca si e medic stomatolog (ortodont) (a doua nu conteaza ce nationalitate e , atata timp cat locuieste aici si are o meserie ce are legatura cu un cod de etica:gen doctor, profesor, contabil, preot...

Ma bucur ca , ceea ce am scris eu mai sus foloseste totusi unora....

Succes tuturor!

O zi frumoasa!

Andreiuta12345

19. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Bun....si pana la urma...Stie cineva sa-mi raspunda si mie la intrebarile de mai sus?
    Multumsc anticipat ;)

20. totonuha

totonuha New Member

Trophy Points:
    0
    salut, am cateva intrebari - poate reusiti sa ma ajutati :)
    Am venit in UK in 2012, cu blue carduri (eu si sotul/ BR2) si apoi am adus-o si pe fetita noastra de 10 ani, careia i-am obtinut aici blue card (pe BR1). Pentru ea am obtinut blue cardul gandindu-ma ca, la cat li s-a pus pata pe romani (unora), e mai bine sa fie si ea cu acte in regula. Pentru cetatenie am inteles ca trebuie sa fi locuit si muncit in UK timp de 5-6 ani, dar am auzit ca, la momentul depunerii actelor ptr cetatenie, trebuie sa dovedesti ca nu ai beneficiat de fonduri publice, altfel ti se respinge aplicatia. As vrea sa stiu daca chestia asta e adevarata sau nu. Noi nu beneficiem de niciun ajutor social - stiti cumva daca child benefit se incadreaza la fonduri publice si in cazul in care ceri child benefit, asta poate sa determine respingerea aplicatiei de cetatenie (in viitor, cand o sa aplicam)? Va intreb ptr ca cei de la HRMC mi-au spus sa aplic linistita ptr child benefit, ptr ca un copil care ia child benefit va primi automat, la 16 ani, NIN. Deci as aplica, macar in ideea in care fiica-mea si-ar obtine NIN-ul mai incolo (iar child benefit-ul se cere si la inscrierea la secondary school), dar mi-e teama ca daca aplic, nu cumva sa fie afectata aplicatia la cetatenie. Va multumesc anticipat ptr raspunsuri :). Seara buna! Laura

Share This Page