30.8 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie britanica-actualizare 2014

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by rebecca_uk, May 2, 2014.

1. ElaMihaela

ElaMihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns si de urare! :)

2. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare,
    Am o intrebare despre completarea AN form.
    Noi avem permanent residence. Acum aplicam pt citizenship .
    La intrebarea despre cate zile am fost plecati din uk, trebuie sa completam de la primul concediu sau doar pt ultimul an, dupa ce am primit rezidenta? Chiar nu mai tin minte in ce perioada am fost in concediu in 2013.
    Multumesc anticipat.

P.s. A avut cineva probleme cu referintele profesionale? Adica sa nu cunoasca pe cineva de pe lista?

3. Anonymous

Anonymous Guest

Buna Alin
    Cand zici ca ai PR te referi ca ai cardul de PR pt ca legea s-a schimbat din Octobrie si acum tb sa fii in posesia cardului PR de cel putin un an pana poti aplica

Re la zilele in afara UK cred ca se refera la orice zi in care ai fost in afara UK in ultimii 5 ani (cel putin mie asa mi au cerut cand am completat)

Re referinte - am auzit ca sunt verificate in 99% din cazuri insa nu pot baga mana in foc
    stiu insa ca daca incearca sa ii contacteze si nu raspund/corespund iti pot refuza cererea

4. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salut wild_east,

Avem PR card de mai mult de un an. Un an si o luna. Din 12/14.

Cu timpul petrecut in afara UK, e clar, am scris de la inceput.

Sunt convins ca verifica referintele , m-as mira foarte mult daca nu ar face acest lucru. Ce vroiam sa clarific este urmatorul lucru: daca cineva a fost in situatia de a nu avea un professional referee de pe lista lor. Eu am sunat la ei si au zis ca aplicatia se ia in considerare atata vreme cat exista si un cover letter explicand de ce nu s-a gasit un professional de pe lista.

A completat cineva MN1? Nu sunt sigur daca la section 3 , 3.1 se refera la mine .
    Please say which parent is the one who is a British citizen by descent ( nu ma incadrez aici) and on whom this application is based. Aici mi s-a parut un pic confusing .

Apoi la 3.13: if one of the parents is an eea national and is claiming to have permanent residence since 30 April 2006 ,please tick......
    Eu nu claim ca am permanent residence din 30/04/06. Eu am din 12/14. Trebuie sa completam aici?

Voi cum ati completat?

Multumesc

5. Anonymous

Anonymous Guest

Eu am aplicat doar pt mine insa uitandu-ma pe MN1 form

3.1 - se refera la cine este aplicantul principal (tatal sau mama) banuiesc ca tu esti - chiar daca aplici si cu sotia
    3.13 - daca nu detineai PR la 30 April 2006 atunci nu cred ca este cazul sa completezi nimic

Referitor la referees - chiar nu ai un prieten care are pasaport britanic ? - el ar putea sa fie unul din referees iar al 2 lea cineva cu statut profesional - poate fi doctorul de familie, preotul, seful tau saul sotie sau cinveva care are o afacere
    eu l am rugat pe seful meu pt ca daca e cineva care e director al unei companii care plateste TVA se califica
    ambii tb sa te cunoasca de 4 ani - in teorie

Alt sfat - folosese NCS pt ca ei iti pot verifica actele si forumularul - ca sa fii sigur ca e completat corect - costa doar 75lire parca - trust me - its worth it

si unele centre au si un program pilot - se numeste Cetatenie si Pasaport - inseamna ca dupa ce iti dau cetatenia iti dau si pasaportul - fara sa mai trebuiasca sa aplici separat si sa mai pierzi inca 1luna etc - insa nu peste tot se poate - depinde cum si de unde aplici

6. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salut wild_east,
    Am sunat la UKVI Si s-clarificat toata situatia, referitor mn1 mi-au spus sa completez atat 3.1 cat si 3.13.
    Cu lista de joburi este OK.
    O sa folosesc NCS. Principalul motiv este ca au zis ca vor face copii la tot dosarul si apoi vor returna pasaportul si PR card. In cazul meu este perfect.
    M-au intrebat daca vreau sa fac si pasaportul britanic in acelasi timp. Am zis ca da. M-am bucurat. Apoi am vazut in aplicatia de pasaport ca trebuie sa trimitem originalul romanesc. Cred ca o sa aman acest pas daca asa trebuie. Tu ai aplicat de pasaport? Odata cu an form? Ai trimis originalul ?

7. Anonymous

Anonymous Guest

salut
    ma bucur ca s-a rezolvat totul

eu cand am aplicat nu exista optiunea de a aplica si pt pasaport
    de vreo 2 luni s a introdus

8. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    Cand zici ca ai PR te referi ca ai cardul de PR pt ca legea s-a schimbat din Octobrie si acum tb sa fii in posesia cardului PR de cel putin un an pana poti aplica----------------
    ---------------------------
    Adica daca nu am aplicat pentru PR si am ddeja 6 ani nu mai pot aplica de cetatenie ? Trebuie intai PR?
    Pe spate la Blue card spun clar ca dupa % ani de obicei ti se acorda PR si chair multi au aplicat de cetatenie fara acest PR.
    O sa sun si eu sa ii intreb. Este adevara ca pe formular scrie data cand ai opbtinut PR dar nu stiu ce sa spun acum.
    O sa sun sa vad ce spun ei. Mi se pare un lucru nefiresc daca poti demonstra sedera ta aici..
    Poate Domnul avocat poate sa ne spuna si noua ceva in legatura cu asta.

9. Anonymous

Anonymous Guest

@freedom_writer
    Legea s-a schimbat in Octombrie - si acum cand aplici pt Cetatenie tb sa fii in posesia cardului de PR - pe care firesc- tb sa il obtii inainte
    Procesul de obtinere a PR este greoi pt ca tb sa iti verifice ultimii 5 ani petrecuti in UK (de fapt aceasta schimbare a legii a fost propusa pt a scadea timpul pt obtinerea a cetatenii - care momentan e 6 luni)
    Prin noua lege - cel care aplica pt cetatenie are deja demonstrata calitatea de rezident permament (care este o conditie obligatorie pt cetatenie)si prin urmare procesul de decizie ar dura doar 4 saptamani
    Deci - o lege care e menita sa grabeasca procesul de dobandire a cetatenii - dar care va afecta cetatenii din uniunea europeana (pt ca restul lumii treabuia dinainte sa dobandeasca PR card inainte de a aplica pt cetatenie)

Asadar - daca vrei sa aplici pt AN si ai cel putin 6 ani de cand esti in UK - aplica intai pt PR card si dupa ce il primest - aplica imediat pt Cetatenie

10. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    Dupa cum am spus am sunat la Home Ofice:
    AM vorbit cu 4 persoane si fiecare a avut pareri impartite :
    Doi din ei au spus sa aplic pentru sotie pt PR si dupa ce o primeste pot aplica imediat de cetatenie ca are peste 6 ani de uk sub blue card.
    Alti doi au zis ca dupa ce ai PR trebuie sa astepti 12 luni sa aplici de AN. nu conteaza cat X ani ai + 1PR adica ai 7ani blue card tot trebuie sa mai stai unul.
    In fine trebuie sa aplic de PR ca nu mai e scapare si sa vad dupa ce mai zic ca vad ca se tot cearta intre ei.
    Succes la toti EU am deja cetatenie doar aplic pt sotie si un copil. Celalat copil are 3 ani e nascut in UK si mi-au zis sa aplic de cetatenie pt el direc desi la data nasterii aveam doar 4 ani de uk sub treaty rigts blue card.Acum am 8 ani de UK din care unul ca Cetatean britanic.
    Of mai vedem .
    Mi se pare o prostie desi pe spate la blue card scrie clar " generalya after 5 years bla bla you MAY aplay for a PR .." vad ca acum au facut-o compulsory..
    Succes la toti ,daca vrea cineva sa mai lasa mesaje ce au facut ei stau si mai citesc..

11. Anonymous

Anonymous Guest

Exista confuzie deoarece s-a introdus acest PR card obligatoriu de curand
    Corect este in felul urmator

pt a aplica pt cetatenie tb sa indeplinesti conditia ca a) sa fi avut PR (status nu card) de cel putin un an
    b) trebuie sa fii in posesia cardului cand aplici
    PR status se acorda automat dupa 5 ani petrecuti in UK legal
    Concret:
    X s a mutat in UK pe 1 feb 2010 (legal)
    din data de 2 feb 2015 a dobandit PR status (atentie - status - nu card)
    tot din data de 2 feb poate aplica pt a obtine cardul
    Abia pe 2 feb 2016 va putea aplica pt cetatenie - conditia ca sa aibe in posesie PR cardul; (daca nu il are tb mai intai sa aplice si pe urma poate aplica pt naturalizare)

in concluzie: NU tb sa astepti inca 12 luni dupa ce ai primit cardul, INSA tb sa fii sigur ca ai AVUT status de PR de 12 luni (asadar daca X a aplicat pt PR card pe 1 martie 2015 si a primit cardul pe 1 iunie 2015 - el tot nu poate aplica pt cetatenie pana pe 2 feb 2016 - tb sa aibe 12 luni de PR status, cu sau fara card; de asemenea daca X aplica pt PR card pe 1 martie 2016 si il primeste pe 1 iunie 2016, el poate aplica pt cetatenie imediat, nu tb sa mai astepte un an)

I hope this makes sense
    PS: pacat ca sotia nu poate aplica pe ruta spouse of British Citizen (cel putin nu inca)

12. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8

13. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna seara,

Vreau sa va întreb deoarece am tot cautat și nu am găsit 100% răspunsul. Este valabil examenul de Engleza B1 de la Bacalaureat din 2012 ?
    Mai trebuie sa dau examen de cunoștințe a limbi engleze inainte sa aplic pentru cetatenie ?

Mulțumesc
    Ramona Morar

14. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Bună Ramona.
    Răspuns scurt: NU.

Răspuns detaliat:
    https://www.gov.uk/english-language/degrees-in-english
    Certificatul care atestă studiile trebuie să ateste că toate studiile (în baza cărora a fost emis certificatul) au fost în engleză, nu doar că ai susținut un simplu examen în limba engleză din cadrul unui examen mai amplu, cum este Bacalaureatul.

Scrie clar acolo:

"You can prove your knowledge of English by having a degree that was taught or researched in English.

If your degree is from a UK university, you only need your degree certificate.

If your degree is not from a UK university you’ll need:

If your degree is from a non-majority English-speaking country you’ll also need an English Language Proficiency Statement (ELPS) from UK NARIC confirming the degree was taught in English."

Deci, cum bacalaureatul probabil l-ai dat în România, Romania este țara care se încadrează la "non-majority English-speaking country". Deci, pe lângă faptul că îți trebuie AQUALS de la UK Naric, îți trebuie și ELPS de la UK Naric, care să ateste că tot liceul a fost predat în engleză și ai susținut tot examenul de Bac în engleză. Ceea ce nu cred că este cazul tău.

Deci îți trebuie testul acela de engleză B1 pentru speaking+listening făcut aici la ei.

Și ca o părere personală: chiar dacă ai fi putut utiliza Bacul din Ro pentru a nu mai susține testul B1 aici la ei, este foarte posibil ca taxele pentru AQUALS și ELPS de la UK Naric + trimisul prin poștă securizat și asigurat, să fie cu mult peste "modesta" sumă de 150 lire cât costă testul B1 speaking+listening la Trinity College sau la The British Council.

Vezi nu uita că pentru cetățenie poți aplica doar după ce ai împlinit un an de EEA(PR) sau un an de" Settled status".

Mult succes!

Last edited: Jul 19, 2020

Share This Page