9.1 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatenie britanica-actualizare 2014

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by rebecca_uk, May 2, 2014.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    doua luni jumatate durata aplicatie....finalizata cu succes! - party2- -hi5-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    eu as zice ca trebuie sa ai 6 ani de cand esti in UK. Sa fi pus piciorul in uk cu 6 ani in urma!

3. dani34

dani34 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti aplica de cetatenie cu 3 luni inainte de a avea 6 ani dovediti(nin platit,statement,invoice,una din astea)in Uk
    Te pot ajuta cu aplicatia,(in afara orelor de munca)

4. daniel sandu

daniel sandu New Member

Trophy Points:
    1
    O intrebare sau lamurire daca se poate.
    Trebuie sa aplici mai intai pentru Permanent Residence (dupa 5 ani) si dupa alte 12 luni pentru cetatenie?
    sau poti aplica direct pentru cetatenie daca ai avut toate celelalte conditii indeplinite blue card etc

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, poti aplica direct.

6. daniel sandu

daniel sandu New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc pentru precizare, eram oarecum nesigur. De altfel am vazut parca si pe celelalte topicuri persoane interesate de aceasta precizare binevenita

7. Hannelore

Hannelore New Member

Trophy Points:
    0
    Bonjurica,
    Eu am aplicat fara PR, doar cu Blue Card dupa 5+ ani si am obtinut cetatenia. A durat putin mai mult pentru ca am omis sa aplic fotografia pe formular...asta dupa ce am verificat de vreo 4 ori si am pus in ordine toate documentele ca sa nu cumva sa lipseasca ceva... In fine, HO ar fi putut usor sa-mi refuze dosarul pe chestia asta, dar au fost niste domni si m-au rugat sa le trimit fotografia ;)
    Bafta tuturor

8. ElaMihaela

ElaMihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Pentru cei care au primit deja cetatenia, dupa cat timp de la aplicatie ati primit raspuns? Cam cat timp dureaza? Multumesc anticipat.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Dureaza diferit la fiecare in parte - in functie de circumstante

Cel mai rapid e cred ca 3 sapt daca ai blue card de 6 ani+ si aplici singur(a) prin naturalizare si totul in dosar e completat corect - cu toate actele pe care ti le cer ei
    Bineinteles asta e dupa data trimiteri dosarului - nu se i a in calcul timpul pt obtinerea certf de lb engleza, life in UK test si preg dosarului

2 precizari:
    a) dupa scrisoare de confirmare tb sa te programezi pt ceremonie - abia atunci iti va fi data cetatenia ( de multe ori asta poate dura si 2 luni depinde de ce centru folosesti - disponibilitate etc)
    b) dupa obtinerea certificatului de cetatenie - tb sa aplici pt pasaportul britanic - proces care dureaza min 6 sapt

Bafta tuturor

10. ElaMihaela

ElaMihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns e foarte de folos. Stii din experienta ca cel mai rapid ar dura 3 saptamani?

11. Anonymous

Anonymous Guest

Sal Mihaela
    3 sapt ...DA

Insa asta era acum 2-3 ani
    Iti pot spune sigur ca in prezent timpul de astepare este de 4 luni
    Cei care au aplicat in Aprilie au inceput sa primeasca raspuns

Daca mai ai intrebari - trimite mi mesaj - eu am aplicat recent pt cetatenie si iti pot spune exact ce si cum

Bafta

12. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

La mine a durat exact 4 sapatamani.
    Am aplicat singura , am avut toate actele , dr am avut doar un p60 .
    Multa bafta

PS;

NU am stiut cum sa fac un subiect pe acest forum
    Credeti ca se poata sa fcem si noi aici in Londra un prostest ca ce i din Bucuresti?O fi oare ilegal?Stiu ca sunteti multi care au flat ce sa intamplat in clucucl colectiv din Bucuresti.Cum 32 de oameni au mutir arsi ca sobolani pentru lacomia altora.Si acum bineienteles se da vina unul pe altul .

HAI sa fim si noi alaturi de romanii nostri asa cum am fost alaturi anul trecut ptr iohanis, care acum posteaza pe facebook in loc sa iasa in strada cu romani care l-au ales.
    multam

13. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Cred ca ai gresit locul… pe forumul de fata s-au batut multe taste, s-au macinat nervi, s-au dus nenumarate campanii si s-au organizat proteste ptr a-i da jos pe Boc si Basescu… misiunea a fost realizata, oarecum…

Acum vrei sa-i scoti la demo, cand tocmai ai lor au fost dati jos de multime… Nu vezi ce catranita e populatia pe forum…

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

As fi crezut ca stii mai bine de ce e mort forumul(well, sunt convins ca stii), de cand gata cu coloratele.
    Nu am programele necesare sa atasez pozele cu Boc pupandu-i mana Elenei Udrea, cum nu am cum sa inteleg cum trebuie sa-l consideram pe Base un presedinte OK?
    Promotorul (sau continuatorul) nepotismului, omul care, din functiile ce le-a avut a afirmat ca Romania nu are nevoie de autostrazi, ca medicii sa plece afara /etc/etc/etc.
    Omul care a renegat tot ce l-a impins in fata doar spre a-si salva curvetul de la belele,zic de ala blond, doamna care ne-a dat terenuri de fotbal in panta si parcuri de joaca pentru copii in sate cu populatie octogenara.

15. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O fi deformatie profesionala. O fi obisnuit sa apere hoti. Poate o face atat de bine incat chiar crede ca aia sunt nevinovati.
    Maine poimaine citim laude, cat de bun a fost Ponta, cat de bun a fost Oprea si uite, lumea i-a dat jos. Si d'aia e "trist" forumul.

16. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  17. ElaMihaela

ElaMihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns; am trimis actele pe 2 Noiembrie si sper sa primesc raspuns cat mai repede.

18. ElaMihaela

ElaMihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns; eu am trimis actele pe 2 Noiembrie si sper sa primesc raspuns cat mai repede.

19. ElaMihaela

ElaMihaela New Member

Trophy Points:
    0
    In ce perioada ai trimis tu actele de a durat atat de putin ? Merci anticipat. :)

20. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ElaMihaela

Actele le-am trimis anul trecut pe 4 noiembrie 2014 si pe 4 decembrie 2014 mi-au trimis scrisoare de la HO cu raspunsul ca mi-au acordat cetatenia si ca trebuie sa sun sa imi fac programare ptr juramant.Pe 15 decembrie 2014 am devenit cetatean britanic.
    Multa bafta si tie .
    La multi ani de Sfinti Mihail si Gavril :)

Share This Page