17.4 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cetatean Roman cu domiciliul in strainatate

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by crash-, Jun 18, 2012.

1. ibuzea

ibuzea New Member

Trophy Points:
    0
    sal
    Ti-au cerut doar yc sau orice alt doc? Ca de exemplu un permis de conducere britanic?
    Ref la cerinta lor, nu am legatura cu autoritatile ro, insa avand in vedere ca legislatia nostra este foarte greoaie, dar si faptul ca ambasada este cea care acorda ajutor (ar trebui) cetatnilor pe cre ii repr in tara resp si ca la ei vei apela intr-o anumita situatie, este oarecum normal sa nu iti accepte decat un doc oficial. In plus, tu vrei statut de ro cu dom in uk... E iarasi logic sa ceara documentatia de la UK Border A.... Nu poti dovedi resedinta cu o fact de tel unde nu-ti cere nimeni un id cand inchei un abonament ( eu il am facut direct pe net si mi-au dat o hartiept la munca care imi confirma adresa, desi nimeni nu a verificat acest lucru) . La utilitati am facut contract doar cu constractul de inchiriere, fara vre-un document de identitate.....nu e logic sa ceara o confirmare oficiala a resedintei tale devreme ce ei iti vor elibera un document autentificat de ei -in calitate de repr oficial al unei tari- in care sa confirme resedinta ta?
    Mi-ai semna acum un document in care sa declari pe proprie raspundere ca sunt un om bun si garantezi pentru mine doar pentru ca am scris aici?

Sper ca nu am suparat pe nimeni, este doar modul logic ( poate ceausist :))))) ) in care vad eu lucrurile

Stima

2. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    N-am realizat ca doar Romania face chestia asta.

@Dan: legi complicate sunt peste tot in Europa, la belgieni si la cehi am vazut niste absurditati.. e o birocratie infernala. Cehii au un fetis pentru stampile si titluri mai ceva ca romanii.

3. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    @ibuzea - despre asta era vb, ca dragul nostru consulat nu accepta acte de la alta institutie in afara de UKBA... Era o discutie despre red-tape.. Din cate inteleg eu, pozitia lor este ca daca nu mai ai Carte de Identitate romaneasca, chiar daca tu locuiesti aici de 100 de ani, nu iti poti obtine pasaport decat daca ai YC, care in nici o alta circumstanta nu este obligatoriu sa il deti, in cazul unei persoane care e s/e sau self-sufficient.

Nu e logic ca un document pur optional sa fie pentru ei singurul document acceptat. Au de unde alege.. HMRC, DVLA, LA etc

4. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Cat despre procura, pozitia ta e ca nu se schimba nimic odata cu intrarea in Schengen, nu ? Pai si cat de eficient ti se pare tie lucrul asta din moment ce eu ma urc in masina si merg din Bucuresti pana in Madrid fara sa ma opreasca nimeni sa ma intrebe de sanatate ?

5. ibuzea

ibuzea New Member

Trophy Points:
    0
    sal crash, si iarta' ma pt rasp scurt, acum am ajuns de la munk si dim ma intorc acolo :) ....
    - ce legatura are eficienta cu autoritatile romane? :)))
    - nu vreau sa te contrazic cu nimic la mersul buc- madrid dar cred ca atunci cand ai sous ca nu te intreaba nimeni de sanatate nu te refereai la situatia in are ai un copil in masina si, in aceeasi masina nu se afla si mama copilului. Este vorba de o procura pentru copii, nu? Cred ca in aceasta situatie vei fi intrebat de sanatate la mai multe puncte de frontiera, nu numai in ro. Repet si subliniez: cred. Si mai mult, vei avea poate surpriza de a iti fi solicitat sa trezesti copilul in situatia in care acesta doarme, cu exceptia cazului cand este sugar.

Cu stima.

6. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    @ibuzea - nu va mai exista nici un punct de frontiera :) La ora actuala daca mergi din Budapesta in Madrid nu exista nici un punct de frontiera - in interiorul zonei Schengen nu exista frontiere... Noi cand intram in Schengen, alaturi de Bulgaria (anul acesta sa speram), vom desfinta frontiera cu ungurii si cu bulgarii...

7. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    @crash- si mie mi s-a intamplat la fel. Mi-am facut pasaport prin consulat in 2005 si mi-au eliberat pasaport CRDS, mi-au retras si anulat buletinul.Si pentru a-mi dovedi resedinta mi-au cerut certificat de resedinta/inregistrare in tara respectiva.Singura diferenta e ca acest certificat era obligatoriu atunci.Acum nu mai este.Dar consulatul tot il cere la pasapoartele CRDS.

8. ibuzea

ibuzea New Member

Trophy Points:
    0
    ai perfecta dreptate crash!
    Din pacate uk nu ca adera la shengen. Nici ro nu va intra anul acesta....:)

9. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    UK'ul clar nu ar concepe asa ceva.. cat despre ro eu zic ca vom intra.. poate in etape dar de intrat intram sigur.. am indeplinit toate criteriile technice.. ar fi trebuit sa intram deja..

10. ibuzea

ibuzea New Member

Trophy Points:
    0
    Asa sa fie, ar fi un avantaj pentru toti. Far noi nu suntem in stare sa detectsm o masina furata din interiorul shengen. Si oi facem acte... avem strazie pline de q7 luate cu 15-20 000 de euro pentru care t'i se spune sa nu iesi cu ea din tara....si inca scapi de orice daca stii cum si cata spaga sa dai politistului. Vreau ca ro sa adere la shengen, insa nu sunt convins ca, cu toata sustinerea frantei si italiei, olandezii sau uk-ul va inchide ochii celorlalte probleme ale noastre. Sa nu uitam ca partea tehnica nu este singura cerinta...stima.

11. ibuzea

ibuzea New Member

Trophy Points:
    0
    crash, nu te voi contrazice pentru ca nu am fost cu auto ci doar cu avionul. Nasul meu insa merge in spania cam o data la 3 luni. E adevarata ca nici el nu arata a om foarte cuminte, insa su la ultima plimbare a fost oprit la granita cu franta pentru cercetari amanuntite asupra masinii desi nu are vre'un istoric iar masina este inmatriculata in spania. Poate nu te opeesc decat sa iti verifice documentele..., oare chiar nu va mai sti nimeni cine a plecat si cine a intrat din/in tara in interiorul shengen?

Sincer nu am intrebat pe nimeni, insa voi reveni cand aflu un rasp sigur

Stima

12. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    controale si filtre se vor mai face.. nu se desfinteaza politia vamala - nici acum nu stiu de capul lor :)

13. Vasvas85

Vasvas85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!! Am si eu o intrebare referitor la pasaport... Sint originar din R. Moldova si detin si pasaportul român dar cu domiciliul in Moldova dar in prezent locuiesc si muncesc in UK (londra) iar peste vreo 2 saptamini imi expira pasaportul..am parca toate actele inafara de rezidenta in uk adica contract de inchiriere sau bill-uri pe numele meu (asa inteleg eu) am doar proof adress adica insurance si statement-urile bancare...cum credeti as putea sa-mi reinoiesc pasaportul aici la consulat?

Merci!!

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pasaportul e Romanesc.
    daca vrei sa schimbi si adresa din pasaport , atunci iti trebuie dovada de locuire in uk, acte de rezidenta (toate traduse in limba romana)- care iar costa.
    Daca nu te deranjeaza adresa, poti schimba pasaportul asa cum l-ai schimba si in Romania. Intri pe pagina consulatului si vezi ce formulare iti trebuiesc.

15. Vasvas85

Vasvas85 New Member

Trophy Points:
    0
    nu.. nu doresc sa-mi schimb adresa, doresc sa ramin cu domiciliul in R. Moldova! de care acte as mai avea nevoie?

Merci georgiv!!

Share This Page