19.5 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cel mai usor mod de a avea drept de munca!!????

Discussion in 'SEZATOARE' started by biscovici, Jul 1, 2008.

1. roginia

roginia New Member

Trophy Points:
    0
    Sal, sunt noua pe site dar, sper ca te pot ajuta cu cateva informatii legat de actele necesare pentru blue card pentru angajare sau yellow card pentru studii (cu restrictie de munca). virginia_wastle@ymail.com
    Cine are nevoie de informatii legat de card-uri sau casatorii in UK sunt bineveniti sa ma adauge in lista. Sunt de 3 ani aici si casatorita in UK.

2. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    yellow card !

as avea si eu o intrebare...pana la urma dak ma inscriu la un curs de limba engleza partime ( 2 zile pe sapt) la un college as avea sanse sa mi se dea yellow cardul? am inteles ca la partime imi dau 15 sau 20 de ore dreptul la munca ...imi pastrez si statutul de SE pana in momentul in care as primi dreptul de munca ca student...ce ziceti ma bag sau nu la curs?

3. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Doresc si eu sa vin impreuna cu sotia in UK, si, din cate am citit aici, cel mai usor ar fii ca unul din noi sa se inscrie la un colegiu. Acum vin intrebarile mele:
    - cand incepe perioada de inscriere la colegii acolo, sau se poate inscrie si in timpul anului (noi am dorii ca in februarie sa mergem)?
    - aproximativ cat timp ar dura procesarea actelor?
    - ceva recomandari de colegii (ma gandesc ca ar fii mai indicat ca sotia sa se inscrie la colegiu)? ea a terminat facultatea de biologie-chimie si momentan lucreaza ca microbiolog, deci un colegiu in directia asta.

4. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    Re: yellow card !

puiu333

5. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    salut!
    da, daca te inscrii la un curs de limba engleza part time, ti se da yellow card. prietenul meu a primit asa, acum citeva zile. -weehee- eehee-
    noi am cautat pur si simplu un colegiu pe net, l-am verificat sa fie pe lista dfes, am fost la testul initial si acum prietenul meu are yellow.
    bafta

6. gabbby

gabbby New Member

Trophy Points:
    0
    Santem un cuplu si santema de peste un an de zile in UK.Prietena mea a fost au-pair si de curand a primit blue cardul.Eu in tot acest timp am fost student si am yellow card ul.Intrucat nu am lucrat in continuu 1 an de zile si patronul meu nu ma angajat nu pot sa aplic la blue card prin yellow card.Se poate sa aplic prin ea pt blue card?Am auzit de la cineva ca as putea sa aplic ca dependent de ea dar noi nu santem casatoriti.Am citit pe site romani-online ca ar fi ceva ca un act de casatorie pt persoanele ce nu sant coasatorite numit unmarried partners...stiti ceva de el?Daca se poate sa aplic asa puteti sa imi spuneti ce formular ar trebui sa completez si ce sectiuni si ce alte documente ar mai trebui sa trimitem.Datimi cat mai multe detalii.Daca ma puteti ajuta raspundetimi fie say email gabbby_1977@yahoo.com fie prin telefon.Nr meu de tel este 07527744705,multumesc.

7. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Buna, daca am inteles bine tu ai yellow de peste un an, ca si student....deci poti sa aplici pt blue dupa ce a trecut anul, nu trebuie neaparat sa fi lucrat in acest timp. Daca ai lucrat, sa nu fi depasit cele 20 ore/sapt. Depinde si pt ce anume ai primit yellow, ca nu ai fost prea explicit. Si da, se poate ca si cuplu-parteneri de viata, dar trebuie sa demonstrezi cu 'acte' - scrisori, cont comun banca, adresa, facturi platite in comun....- pt o anume perioada de timp, aici nu mai stiu sigur dar cred ca minim 2 ani-max 5 ani (sorry). Sper sa-ti fie de folos. S

8. andreeacreatza

Trophy Points:
    0
    -oops- ops-
    cum sa aplice pt blue dupa un an de yellow, fara sa fi lucrat in acest timp?
    blue card se acorda persoanelor care au 12 luni muncite in uk, fara intrerupere mai mare de 30 de zile...nu conteaza numarul de ore muncite pe luna sau saptamina, ci doar sa fi muncit 12 luni in continuu...

9. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Scuze, se pare ca n-am inteles eu bine. Ai dreptate aici: "you have been working with permission and without interruption in United Kingdom for a period of 12 months ending on or after 31 December 2006. For instance, you are already present in the United Kingdom as a work permit holder or in some other category that confers permission to take employment (for example as a student and you have been in part-time employment continuously for 12 months"
    In virtutea : "If you are a student and wish to work for more than 20 hours a week during team time (other than as part of vocational training), you will need to obtain an accession worker card for this purpose. If you wish to exercise your treaty right as a student and do not intend to work you are not required to apply for a registration certificate." eu am subinteles ca poti aplica pt blue dupa un an de studii fie ca self sufficient sau cu part-time job. -sorry- orry-

Pt 'totstiitorii' forumului: Nu poti aplica pt Blue dupa un an ca studinte self suficient cu 'yellow card'??
    -eyebrows2- yebrows2-

10. andreeacreatza

Trophy Points:
    0
    pai ce inseamna self sufficient?
    ca ai resurse proprii sa te intretii, fara sa muncesti ca employee undeva, fara sa apelezi la ajutor social...
    si atunci daca nu muncesti ca angajat/employee un an de zile, cum sa aplici pt blue card? nu conteaza ca ai yellow card card ca self sufficient, pt blue ai nevoie de un an de munca in UK....
    faptul ca ai un yellow card nu-ti da dreptul automat la un blue card dupa un an

11. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Am si io o intrebare:
    Daca sunt student part-time am aceleasi drepturi ca unul full-time? Oficial legea nu stiu sa specifice. Mai exact, pot aplica la yellow si dupa aia dupa un an la blue? Informatia e de fapt nu pentru mine ci pentru prietena mea care studiaza la University of London part time. Dac gasiti chiar si un link cu asa ceva, ceva oficial, chiar mai bine.
    Mersi

12. andreeacreatza

Trophy Points:
    0
    da, primesti yellow card daca esti student part time, prietenul meu a primit asa, si apoi da, poti aplica dupa un an pt blue card, daca in acest an ai muncit ca employee fara intrerupere mai mare de 30 de zile...
    bafta

13. daniel

daniel New Member

Trophy Points:
    0
    As avea si eu o intrebare ,daca puteti sa ma lamuriti si pe mine :)Sunt inregistrat ca self-employed si sunt casatorit.Din cate am inteles sotia mea poate aplica pt blue card as vrea sa intreb daca ea poate lucra inainte de a aplica pt blue card si daca este optional sau obligatoriu sa aplice?Va multumesc.

14. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    buna daniel!

din cate inteleg ,sotia ta este dependent de SE,iar ca dependent de SE,ea are automat drept de munca ,atata timp cat tu ramai la statut de SE.te rog sa vezi GUIDANCE pt romani si bulgari sau statutory 2007(nov),in care se face clar precizarea pt dependenti de SE.sa-ti raspund mai clar la intrebare :DA,poate lucra ,fara card .el nu este obligatoriu,dar pt a nu da motive la angajatori e bine sa-l ai....daca nu ...nu .va trebui sa arate dovada de SE a ta,certificatul de casatorie si daca patronul nu stie sau sta pe ganduri paragraful din lege unde este specificat dreptul de munca a membrilor de familie.dar e foarte important sa aiva NIN.de fapt pe patroni ii intereseaza mai mult NIN-ul.iti spun acest lucru din propria experienta.peste tot pe unde am fost imi cereau NIN.cred ca il are nu ?deci cardul e optional ,nu e obligatoriu pt SE sau membrii lor.dovada ta ca esti SE ,ii da automat sotiei dreptul la munca.daca doresti cu orice pret YELLOY CARD sau BLUE CARD,poti face acest lucru pe parcurs aplicand cu formularul BR1,
    pt yelloy,iar ea pt blue,dar toate astea le puteti face in timp ce sotia munceste....
    bafta si daca mai ai nelamuriri pt dependenti de SE,ma poti intreba ,deoarece si eu am acelasi statut -hi5- i5-

15. mac

mac New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Si eu sunt aici ca self-employed...sotul meu urmeaza sa vina, deci el poate fi angajat ca dependent? fara alte acte (in afara de cele doveditoare pt mine)? am inteles ca ii va fi necesar NINO...dar cum il va obtine?
    Va trebui sa aplice si el pt self-employed?
    Eu pot sa aplic pt blue card peste un an de munca fara intreruperi mai mai de 30 zile?
    El cand va putea aplica pt yellow sau blue?
    Si de fapt...care este rolul acestor card-uri? care este semnificatia lor, ce drepturi noi iti aduc?

Multumesc tare mult!

16. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Eu am ajuns aici in septembrie 2008 impreuna cu sotul meu. Amandoi suntem inregistrati ca SE. Avem si NINO. momentan lucram la o casa de batrani ca si care assistant. Din pacate casa se va inchide in curand. Suntem pusi in situatia de a ne cauta de lucru. Am incercat in multe parti insa peste tot ne intreaba daca avem drept de munca. Adica "card". Am specificat sa suntem self employed, ca facem factura lunar, in baza careia vor trebui sa ne plateasca, bla bla. Insa ne lovim ca de un perete de fiecare data. Intrebarea mea este daca poate unul dintre noi sa renunte la statutul de SE si sa aplice ca "dependent" de SE pentru obtinerea blu sau yellow card?
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

17. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: cel mai usor mod de a avea drept de munca!!???

Nu trebuie sa renuntati la SE, unul dintre voi poate fi dependent si are dreptul sa ceara si sa obtina Blue Card.
    Spun ca nu trebuie sa renuntati la SE niciunul ca sa puteti lucra amandoi pana cand primiti actele.

Si daca va mai intreaba cineva despre dreptul la munca, spuneti foarte clar ca aveti drept de lucru si puteti lucra ca SE si nu este obligatoriu sa detineti Yellow Card ... pot sa verifice direct la HO.

Despre aplicatii pt. diverse carduri studiati forum-ul ;)

18. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Taranule de sfaturi. Peste tot unde am aplicat cu CV in cautarea unui loc de munca ne-au cerut "drept de munca". Si anume yellow sau blu card. Degeaba le-am spus noi ca suntem SE si ca ne platim singuri taxele, ceea ce fie vorba intre noi ar trebui sa le convina! O sa alicam unul dintre noi pentru yellow si celalalt o sa ramana SE. Poate avem noroc si ne aproba...
    Inca o data multumesc.

19. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

dorisa, nu e vorba despre niciun noroc, ci doar despre drepturile voastre ca cetateni europeni.

Vad ca faci confuzie intre Yellow si Blue Card.

Asa cum am spus, puteti sa ramaneti amandoi SE ... eventual cel care primeste Blue (in functie de decizia voastra), poate renunta dupa primirea Cardului.

Cititi toate informatiile de pe site despre Blue Card si Yellow Card ... ar trebui ca macar voi sa va cunoasteti drepturile.

N-ar strica sa studiati un pic si informatiile oficiale direct pe site-ul UK Border Agency (departament al Home Office), responsabil de inregistrarea si emiterea certificatelor de rezidenta (Yellow si Blue Card): http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/

N-ar fi rau daca scoateti la imprimanta Guidance for romanians and bulgarians, in caz ca va mai intreaba cineva de drept de munca ca SE ;)

Succes :)

Share This Page