23.1 C
London
Tuesday, June 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cel mai scurt drum spre casa cu masina

Discussion in 'SEZATOARE' started by maria30, Jan 18, 2012.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca ar trebui sa incerci pe un forum similar ar romanilor din irlanda.
    cei de prin uk se cam opresc dupa ce au trecut canalul...

2. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Readuc postarea la actualitate
    Prieteni daca cineva a mai calatorit recent si are ceva de adaugat la cele deja existente va rog sa imi spune-ti
    Actele masinii verificate la granita Romaniei va rog sa imi spuneti care vor fi,deoarece cu toti stim ca asigurarea aici in UK se face cand se face dar avem doar un document PDF cu asigurarea practic o coala A4 scrisa.
    Iar aici in UK asigurarea auto este verificata de aparatura instalata pr masina politiei sau camerele de pe autostrazi.

Ne este ceruta asigurarea ca si hartie la granita sau putem invoca cele mai sus spuse?

Masina e perfect legala a mea asigurata cu inspectie la zi tot ce trebuie.

Politia Romana poate retine un act al masinii precum certificat de inmatriculare V5C-ul sau permisul de conducere englezesc?
    Vreau o referire la lege daca stie careva va rog
    Si mentionez ca intreb acestea doar in eventuala intalnire cu echipajul iesit la mica ciupeala.

Multumesc si astept un raspuns

3. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Romani saritori cu ajutor ca de obicei
    :))

4. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Asigurarea din UK la care faci referinta (hartia aia printata pe care ti-o trimite asiguratorul) este valabila pentru a calatori doar in interiorul UK (Anglia, Tara Galilor, Scotia si Irlanda de Nord).

Pentru a calatori in Europa, trebuie sa soliciti asiguratorului cartea verde (Green card). Aceasta se elibereaza, in general, pe o perioada de minim 2 saptamani. Perioada totala cumulata pentru care soliciti Cartea verde nu trebuie sa depaseasca 90 zile intr-un an de asigurare, cu alte cuvinte marea majoritate a asiguratorilor iti permit sa iesi din UK maxim 90 de zile pe an de asigurare.
    Exista cativa asiguratori care ofera Green card pentru tot anul, dar tarifele pe care le solicita pentru acest serviciu te las pe tine sa le descoperi.

Pentru inspectia tehnica iti recomand sa ai la tine permanent documentul de la MOT, pentru ca in Europa nu iti verifica nimeni online MOT-ul la masina. Doar acel document MOT dovedeste ca ai ITP facut la zi.

Sper ca te-am lamurit. Drum bun si linistit spre casa!

5. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Multam pentru raspuns
    Masina va fi asigurata pe numar de zile pot cere green card chiar si asa in momentul in care inchei asigurarea?

6. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    De cerut poti cere ce doresti tu, dar sa vezi daca si primesti acum, daca nu ai incheiat asigurare pe 1 an de zile. Vezi cu asiguratorul.

7. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Salutare
    Este cineva care a facut de curand drumul Anglia-Romania si ne mai poate da sfaturi suplimentare fata de ce s-a scris deja?
    Multumesc anticipat

8. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Paravion.

9. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    daca nu ai ce face nu raspunde

10. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Eu am cerut green card de la asigurator, si mi s-a spus ca nu este necesar. se elibereaza numai daca ai nevoie sa conduci in anumite tari, romania nu este una din ele...Am insistat si mi-au spus ca e de ajuns sa iau asigurarea printata cu mine.

"Outside the EU, a ‘green card’ proves that your insurance covers the minimum cover in the country you’re driving in. Ask your insurance company if they can issue you with one."

https://www.gov.uk/vehicle-insurance/driving-abroad

https://www.drive-alive.co.uk/driving/green_card.htm

11. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Voi pleca in tara pe 21 octombrie ora 06:00 dimineata Dover-Dunkirk
    Cazare pe unde as gasi pe 21 seara dupa ora 22:00?
    Daca a mai plecat cineva la aceeasi ora si poate sa imi dea sfaturi ar fi de apreciat
    Multumesc

12. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Da am fost in Ro pentru prima data
    NU recomand doar daca se face drumul in doi sa conduca
    Buuun
    In Germania am agatat un radar si am primit acasa aici in UK amenda 30€
    Cine a mai patit-o si ce a facut in situatia asta?
    Ce recomandati sa o platesc imediat sau sa mai astept sa vad ce se intampla?
    Sa mai primesc si urmatoarea scrisoare?

13. transportmasini

transportmasini New Member

Trophy Points:
    1
    Apeleaza la:
    Transport ANGLIA-ROMANIA
    ***Transport prompt şi sigur de la o destinaţie la alta;
    ***Încărcarea şi descărcarea autovehiculelor de către conducătorii auto;
    ***Asigurarea transportului în cazul unor incidente;
    ***Preluarea şi predarea autovehiculelor pe bază de proces verbal şi CMR.
    ☎☎ Programari la telefon sau pe whatsapp: 0040756317305
    Siguranţa şi tratamentul maşinilor în timpul unui transport auto pe platformă sunt deosebit de importante.

14. Cristian Stan

Cristian Stan New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    self employed
    Am fost acasa, Bucuresti, cu masina cum v-am spus mai sus 2 soferi. Drumul a fost o greu pentru ca ne-am incapatanat sa nu dormim pe nicaieri si sa il facem in 1 zi si 20 ore. NU RECOMAND NIMANUI. Macar 3 zile sa ajungi intreg acasa si sa nu iti distrugi organismul. La dus am facut 2400 de mile am luat-o prin Franta si drumul a costat 375 lire cu toate taxele (Eurotunel, Franta Autorute, Vignete si benzina). La intors am zi sa ascult pe toata lumea si sa ma intorc prin Belgia catre ferry ca este mai ieftin. Da de unde si mai scump si cu peripetii. In Belgia mi-am rupt un amortizor (nu mi-am dat seama pana nu am ajuns in Scotia ca e amortizorul, am crezut ca sunt borcanele cu bunataturi de acasa ce se ciocneasc unele de altele pe la roata de rezerva [roata de rezerva am lasat-o in RO din lipsa de spatiu]). Iar drumul de intors prin Belgia catre Dover (ferry) ne-a costat 485 lire.
    Drumul acesta o sa il fac si la anul care vine dar doar prin Franta si doar in minim 3 zile, tot de Craciun.
    Pentru cei care imi spun sa iau avionul ii asigur ca am incercat dar ma costa in jur de 400 lire si doar cu 1 sau 2 escale 20h dus si 16h intors fara bagaj. Deci decat sa dorm prin aeroporturi mai bine la un hotel.
    Stiti ca de Craciun politistilor romani le e foame, e am fost oprit si m-au gasit fara stingator. Spre norocul meu stiam cum sa procedez. Le-am inmanat asigurarea, MOT, Certificatul de inmatriculare, carnetul de soferi de UK si Pasaportul. Da pasaportul nu cartea de identitate, pentru ca sunt obligati sa iti trimita amenda pe adresa din carnetul de soferi daca nu ai carte de identitate. Daca amenda nu e mai mare de 1000 lei inclusiv nu trimit scrisorele cu amenzi in UK pentru ca ii costa 100 lire fiecare, recomandata deci nu se merita.
    Iar acum alt tip, colegi scotieni de serviciu care au fost in EU cu masina si au ajuns si in Bucuresti mi-au zis ca au primit recomandari de la agentiile din UK sa intre in RO din Bulgaria pentru ca in Serbia si Bulgaria drumurile sunt mult mai bune chiar daca fac o ocolire de pana in 100 km.

Masina Mazda 3 sport motor 2.0 benzina umpluta pana la refuz, mai putin in interior.

Last edited: Jan 10, 2018

Share This Page