11.5 C
London
Friday, May 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cei din inchisorile engleze.

Discussion in 'Imagine negativa' started by iulisimo, Dec 20, 2007.

1. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca nu ne mandrim cu ei, nu credeti ca ar trebui sa facem ceva sa nu treaca Craciunul fara sa primeasca un semn de la noi, "cei cinstiti si corecti"? Consider ca o mica atentie, un ness si o cat de mica gustarica ar putea insemna ceva pentru ei. As putea organiza eu ceva. Dar vreau intai sa pun ideea pe forum, asa ca sa aflu si parerea voastra. Si daca puteti si voi participa.

2. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0
    Hmm, stiu ca este " the season of good will" si imi dau seama cit de mult s-ar putea bucura cei inchisi in aceasta perioada de un gest frumos de la noi, dar totusi, stam sa ne gindim de ce sint ei inchisi acolo? Cu singuranta nu " din greseala".
    Ei s-au gindit la noi cind au decis sa faca lucruri rele ( sa fure, sa insele, sa faca smecherii, etc?).
    Nu zic, fiecare merita " o sansa" dar cred ca eu trag linia la acest capitol. Mai bine ajut persoanele si copiii vulnerabili si saraci (nu conteaza ce nationalitate) care au nevoie de ajutor si apreciaza "good will" in aceasta perioada a anului.
    Imi pare rau, eu nu as fi de-acord sa le aratam celor " inchisi in inchisori britanice" gest de buna-voie. Si nu din ura, nu din rautate, ci din principiu.

3. silvi

silvi New Member

Trophy Points:
    0
    Acel sau aceia care au avut ideea cu ajutorul celor inchisi este de mare apreciere si de mare caracter , tin sa ii anunt pe aceeia care sunt contra si se opun sub forma unor idei si principiii cum am si vazut deja ca:INCHISORILE SUNT NISTE INSTITUTII DE STAT CU PORTILE DESCHISE PENTRU ORICE CATEGORIE SOCIALA AR FI VORBA , iara aceia care spun ca niciodata nu vor ajunge acolo atit le zic :SA NU SE PUNA CU SOARTA .
    FRATILOR continuati ca sete un gest de mare omenie , si ne respectam natia noastra de romani asa cum este ea cu plusuri si minusuri .Le multumesc anticipat celor care ma vor injura si toata stima pentru cei care si respectul cuvenit pentu aceia care au de gind sa puna in practica acest lucru. -ahaa- haa- -ahaa- haa-

4. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    sa ma explic

Am facut liturghie acum o saptamana la inchisoarea din Caledonian Road, unde sunt cei cu pedepse usoare. Mi-au cerut ei sa fac ceva in genul unei mici intalniri de Craciun, si le-am promis ca voi face tot ce pot. Doar ca sunt de 3 luni in Londra si nu prea stiu cum merg treburile pe aici, si nici posibilitati materiale indeajuns ca sa organizez asa ceva pentru aproape 30 de oameni. Am postat ideea pe forum si in speranta ca as putea gasi un ajutor de la cineva, dar si pentru a vedea reactiile celorlalti. Cele doua mesaje de mai sus sunt cat se poate de relevante, oglindesc exact sentimentele care ne incearca pe toti. Astept in continuare impresii dar si sfaturi practice. Si daca cineva dintre voi vrea sa mearga la Biserica de Craciun si nu are unde, sau nu incape in vreuna din putinele biserici romanesti, va astept la Biserica greceasca Sf. Ioan Botezatorul din Turnpake Lane N8 0LY. -santa- anta- -cadou- adou-
    Sarbatori fericite, un an nou plin de impliniri, si sa faceti din inimile voastre o iesle unde sa vina sa se nasca Pruncul cel Sfant!

Share This Page