9.1 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce valoare are ceea ce faci ? SI de ce o faci ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by marius_taban, Jan 3, 2012.

1. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    Asta as face ,si asta vreau sa fac sa am nimic si sa ajut pe cei ce au nevoie de ajutor si nu de lucruri intr-o tara prin africa sau undeva unde e cald ( conteaza vremea pentru mine ) ,dar pentru ca doar ce am "iesit la lumina" (din punctul meu de vedere ) trebuie sa mai imi iau putin curaj sa renunt la tot ceea ce am .

2. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    Filozofia te face defapt sa gandesti , pe cand dumnezeu te face sa nu gandesti (A-și găsi prostul = a-și găsi omul pe care să-l poată înșela ușor, pe care să-l poată duce de nas)

3. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Dan, banul, masina, sotia, toate au valoare. Problema e, ca am ajuns la concluzia ca e ceva care are mai multa valoare, decat astea. Daca banul nu ar avea valoare, n-as mai munci. Eu nu ma consider un credincios. Mi-ar place sa fiu. Totusi, am citit toata Biblia, de cateva ori.

4. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    Nu are nici un sens ceea ce zici . Crezi in dumnezeu dar nu esti credincios ??????????!!!! Pai si daca au valoare de ce nu lupti mai mult sa le ai ,si stai la mila altor oameni ?

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poate ai alta definitie pentru cuvantul "credincios". Daca nu esti credincios, semnatura e "la misto"?

6. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Ptr mine a fi credincios nu inseamna doar sa cred ca Dumnezeu exista. A fi credincios inseamna mai mult decat atat.

7. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    poate te referi la a fi crestin , caci credincios are acelasi inteles pentru toti oamenii

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    si pentru mine "alb" inseamna mai mult decat inseamna "alb" pentru tine.
    Credeam ca folosim aceeasi limba. Scuze, nu vreau sa fiu rau, dar daca ne definim singuri cuvintele si intelegem ce vrem din ele, ajungem sa nu mai vorbim limba romana.

9. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Semnatura nu e la misto. Doar ca a fi credincios (crestin) asa cum cere Biblia nu e asa simplu. Daca ar fi fost simplu, bisericile ar fi fost pline ca stadioanele de fotbal. Totusi continui sa cred ca Iisus e cu mine mereu.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Conform tuturor dictionarelor, credincios inseamna "care crede in Dumnezeu". Daca nu esti crestin practicant nu inseamna ca nu esti credincios. Cred ca te-ai exprimat putin gresit, incercand sa ne faci sa intelegem ca ti-ai dori sa traiesti o viata mai bogata spiritual? Sunt pe aproape?

In plus, nu uita, biblia este trecuta la capitolul"mitologie" in orice biblioteca. BOR insista pe faptul ca biblia nu trebuie inteleasa ad literam, de aia o studiaza atatia invatati de aproape 2000 de ani.

Sa nu ai impresia ca daca ai citit biblia ai inteles ceva. (asta tot BOR o afirma). Un crestin ortodox are nevoie de biserica si de preoti sa inteleaga biblia :)

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mmm! Parca n-as crede. Credinta si biserica nu prea sunt compatible una cu alta, practica ne arata, dar asta e alta discutie. Scuze de off topic.

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Conform Bibliei credincios (crestin), e o persoana care implineste toate invataturile ei. Tot Biblia spune ca dracii cred, se infioara si raman in neascultare de Dumnezeu.
    Dan, tu spui ca desi o persoana citeste Biblia, nu intelege mare lucru. Am vazut ca o combati. Tu ai citit-o macar de 2 ori, toata?
    Marius, am aceeasi intrebare si ptr tine.

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Revenind oarecum on-topic,
    Crede cineva ca valoarea vietii e data de Dumnezeu? Atunci care ar mai fi sensul existentei TALE? Valoarea faptelor tale este (eventual) judecata de o zeitate, dar ce faci tu ramane responsabilitatea ta.

Incercand sa gasesti sensul existentei, unii gasesc un raspuns simplu si confortabil in Dumnezeu. Nu ii judec, dar ii invit sa priveasca pe cei care au ales ca sensul existentei lor sa fie dat de Zeus, Osiris, Bachus, Thor. Sau un exemplu mai recent - Allah. Cum privesti tu, un om oarecare, pe cineva care isi dedica viata lui Allah? Tu, in credinta ta, esti convins ca ala isi rateaza viata, ca se dedica nimanui. Dar nu cumva si tu faci la fel?

Nu ar fi bine sa iti gasesti calea singur? Chiar daca e mai greu, te-ai intrebat daca nu cumva calea corecta este fix asta? Fara zeitati?

Si presupunand ca exista Zeus - tu, un om neutru care a facut numai bine fara sa se gandeasca ca o face de dragul zeilor, nu cumva esti mai bine vazut decat unul care face bine doar ca sa isi asigure un loc in rai?

Care e mai valoros in ochii ORICAREI zeitati?

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am citit-o.
    Acum spune-mi si mie doua lucruri
    1. unde combat eu biblia (din cae retin eu combat ce intelege lumea din biblie, nu combat biblia in sine)
    2. care e citatul exact din biblie - din care reiese ca un credincios e cel care implineste invataturile ei.

Bonus: esti sigur ca ai vrea sa fii credincios (adica sa implinesti invataturile ei)??? Ai citit bine vechiul testament?

15. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Te-am intrebat daca ai citit-o toata de cel putin 2 ori. Scuze , toate invataturile Domnului Iisus. Multumesc de atentionare!

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @lorento - ti-am raspuns la intrebare. Dar cred ca e tarziu si va trebui sa continuam maine discutia despre biblie. Mai ales ca ne intrebam de cate doua ori acelasi lucru.
    In plus, i-am stricat topicul omului. El intreba despre sensul vietii si noi am deviat.

17. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este, ideea lui Marius era alta. Multumesc de raspunsuri.

18. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Ma baieti, ce-ati facut voi din topicul omului?

Nu numai ca ati divagat de la subiect la modul barbar, dar ati speriat si toate don’soarele cu discutiile astea de tip filozofic/ masochisto/religios.

Omul a adresat o intrebare de natura existentialista iar voi il trimiteti la Aristotel… ii evaluati pe indicatori de sex si masturbare… apoi il purificati prin credinta (Iisus si Dumnezeu).

Marius_taban, ai adresat o intrebare foarte simpla, si anume ‘ce valoare are ceea ce faci si de ce o faci?’ Raspunsul este la fel de simplu, poate chiar mai simplu decat iti poti imagina.

Valoarea ta consta in ceea ce faci. De cand te nasti, pe fruntea ta scrie ‘platitor de taxe’. Daca produci, mai mult ca sigur platesti taxe… Banii care iti raman in urma taxelor, banuiesc ca ii cheltui (oricine are nevoie de mancare, benzina, haine, utilitati, etc)… ei, si de aici platesti taxele de consum pe ce cheltui (VAT ii zice in UK si e doar un procent modic de 20%, uneori variabil).

Asadar, domnule platitor de taxe, valoarea a ceea ce faci o poti determina doar personal. Te identifici cu cat produci si cat cheltui, deci implicit cu cat ghiftuiesti marea capusa (adica statul).

Sper ca nu fumezi, consumi alcool sau participi la jocuri de noroc si alte mici nenorociri de genul asta... ptr ca aici mai exista o taxa suplimentara, numita taxa de pacatosenie (duty rates).

De ce o faci? La intrebarea asta sunt mii de raspunsuri.

19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

De acord cu ce spui, dar pana la punctul cu Guess Who. Unde e afirmatia ca 'nu exista drog mai tare ca sexul'?

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Share This Page