19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ce tip de self employed

Discussion in 'ARHIVA' started by oana34, Oct 25, 2006.

1. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: ce tip de self employed

Da, si eu sunt dependent de sotie, si am drept de munca, pot fi angajat oriunde...:D

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Intrebare: cand devii slef-employed si iti alegi domeniul de activitate, poti pune pe hartie mai multe variante? Ex: eu ca self-employed vreau sa ma ocup cu 1-spalarea masinilor si 2-plantarea ridichilor?

Mersi

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

mda...niste idei bune...dar nu mi-ai raspuns la intrebare...poti alege mai multe domenii de activitate sau doar unul? Pana acum am auzit de mai multe exemple care se contrazic reciproc.

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Daca iti faci firma in romania si legislatia de aici iti permite sa ai mai multe domenii de activitate pe o firma , atunci poti sa pui cate vrei si ce vrei. Din ce stiu eu , in romania se putea , dar la un moment dat am inteles ca vor amenda putin legea ca sa nu se mai poata face lucrul asta.

Daca iti faci firma in uk , va trebui sa te conformezi legilor de acolo. Adica daca la ei se poate ... atunci ...

Stiu ca nici de data asta nu ti-am spus mare lucru, dar sper sa te ajute in investigatiile tale ulterioare.

5. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

ca tot discuta toata lumea aici despre self-employed... as vrea sa-i intreb pe cei mai cu experienta la capitolul asta cum demonstrezi unui contractor statutul tau de self-employed? :-?? :-?? :-??
    am auzit pe cineva vorbind de un "self-employed number"... cat de apropiata de realitate e chestia asta?

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Feciori ,

Iata am gasit pe un forum cum sa iti faci firma (SRL,PFA) in .ro si ceva detalii care mie mi s-au parut utile :

Post 1 :

PFA poate sa emita facturi fiscale. Ca sa te faci PFA trebuie sa te duci la administratia financiara si ei o sa te repartizeze la un inspector.

Totusi e mai bine sa iti faci firma. Iti trebuie pentru incept 2 mil lei vechi pentru capital social. Poti sa iti faci singur toate actele (caz in care te duci la biroul unic si ii intrebi cum se procedeaza) sau poti sa apelezi la o firma de avocatura. Mai sunt niste taxe de achitat, nu foarte mari (pana intr-un milion). Stiu ca intr-un timp erau niste scutiri pentru studenti. Iti trebuie un sediu.

Taxele sunt de fapt:
    - impozite: pentru angajati (daca ai - minim 1 pentru microintreprindere), tva lunar sau trimestrial, impozit pe venit sau profit, impozit pe dividente, redeventa
    - salarii
    - contabilitate (cel mai bine apelezi la o firma de contabilitate, cam $50-$100/luna). Lunar sau trimestrial trebuiesc depuse declaratii. Ar fi mai bine sa le depuna tot firma de contabilitate.

Post 2 :

persoana fizica autorizata te costa aproximativ 7 milioane (cam asa m-a costat pe mine acum 3 ani) cu tot cu stampile facturier chitantier si tot ce trebuie...cum s-ar zice "la cheie"
    doar ca...iti trebuie si o diploma pentru fiecare cod CAEN...de exemplu...vrei sa te apuc de hosting...tre sa ai o diploma cu vreun curs de informatica sau ceva apropiat...specializare...facultate etc.
    impozitele se platesc la sfarsit de an sau la 6 luni....si sunt 2 planuri...fie 16% pe profit ...fie 2% pe incasari.
    LE: ca am vazut ce-a scris dt.
    ca si PFA ai avantaje cum ca...iti poti deconta jumate din cheltuielile casnice (se considera jumatate din casa ca si sediu )
    nu ai nevoie de contabil...e ceva mai lejer....decat o firma...insa n-ai dreptul la angajati...

o firma te costa aproximativ 10 milioane (tot asa "la cheie")...dar mai multe nu stiu sa-ti spun

Post 3 :

deea este în felul urm?tor: cat de hot?rat e?ti? Dac? nu e?ti hot?rat, mai bine mergi pe burt? în continuare ?i vezi tu mai tarziu. Dac? e?ti hot?rat, atunci f? SRL. La un ritm de dezvoltare normal, PFA va deveni o piedic? ?i atunci tot va trebui s? faci SRL, deci vei pl?ti de dou? ori.

PFA este ideal? pentru meseria?i care fac un singur lucru ?i acel lucru îl vor face tot timpul: instalatori, contabili, traineri... alte profesiuni "liberale".

Post 4 :

Depinde ce ai de gand sa faci in cotinuare cu firma.
    Adica sa o extinzi sau sa te rezumi la ce faci acum.
    Si mai depinde si de numarul de persoane care vrei sa lucreze pentru firma ta.
    Daca doresti sa lucrezi numai tu, fa-ti un PFA. PFA-urile vor rezista si dupa intrarea in UE pentru ca mai e nevoie de "mici meseriasi".
    Daca vrei sa te extinzi si ai in vedere o firma cu mai multi angajati fa-ti un SRL.
    Atentie si cu SRL-ul inca! Fa-l acum pentru ca dupa intrarea in UE vor fi niste conditii mai drastice de infiintare.
    Referitor la taxele platite de un PFA si de situatiile financiare necesare, trebuie sa te hotarasti la inceput cum vrei sa functioneze:
    - ori cu impozit platit la norma (iti stabilesc cei de la administratia financiara o norma si platesti impozit fix la acea norma) - are avantajul ca nu mai trebuie sa mai faci situatii contabile;
    - ori cu impozit pe incasari dar aici trebuie sa tii acolo o contabilitate primara (intrari/iesiri, inventar, etc.)

Post 5 :

Iti poti face un srl cu 10-12 mil lei, costuri totale, si apoi iti angajezi un contabil cu un mil / luna ...

Daca ai nevoie de recomandari avocat si contabil + raspunsuri la eventualele intrebari te pot ajuta cu placere.

taxele lunare dupa infiintarea firmei si angajarea contabilui te duc unde la 600.000 / luna ..

------------------------------------------------------------------

Asa ca firma in romania , contract in UK , cont in insulele Cayman. :)

7. Anonymous

Anonymous Guest

buna stimati forum-isti,
    aceasta intrebare este pt cei care sunt deja self-employed...
    lucrez in anglia de vreo 9 luni ca si night porter la un hotel dar viza imi expira luna asta si trebuie sa ma intorc in tara
    poate cineva sa mi spuna daca pot sa mi schimb status-ul incepand de anul viitor, sa devin self-employed ca si sa zicem security and night services, si sa continuu sa lucrez pt acelasi employer care stie situatia mea si e de acord cu asta
    se fac ceva controale in sensul ca cineva verifica daca lucrezi in domeniul in care esti self-employed?
    va multumesc si astept raspuns

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca este vorba despre nr de referinta de la HM Revenue & Customs care ti se aloca la inregistrarea ca self employed.

Share This Page