11.8 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce smartphone ai ?

Discussion in 'TEHNICA' started by Mistah_J, May 30, 2013.

1. Mistah_J

Mistah_J New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    artist
    Toată lumea are un smartphone în ziua de azi? Sau nu? Sunt curios să aflu cu ce smartphone-uri vă lăudaţi? Este cel pe care vi-l doreaţi, sau l-aţi ales datorită preţului şi intenţionaţi să cumpăraţi altul mai bun pe viitor?

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nokia 5110

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sony Xperia Ray

Util, dar bateria lasa de dorit. Sau oi fi eu prea mult pe net...
    Am dld. aplicatii precum wordreference, unit converter, travel si transport based, lanterna, file organisers. Ma rog, pt. mine e mai mult de un telefon.
    Abonamentul insa e super avantajos, deoarece pe fix minutele sunt separate (nu se taxeaza) si pot vorbi ore intregi acasa cu ai mei pe fix cu 0p in primele 3 luni (12Voip- thx Mutu).

4. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Motorola Fone F3. Te-am luat! :)

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Alcatel One Touch Easy.
    Cel mai smart.

6. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Da, dar al meu are display de hartie electronica (eInk) :)

7. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost un fan Apple pentru mult timp pana cand am pus mana pe un Samsung Galaxy S3. Am cumparat o beterie originala(5 lire pe ebay) pe care o tina incarcata in masina. Astfel problema bateriei este eliminata. Android-ul este un OS mult mai customizabil decat IOS-ul de la Apple.
    Concluzia este asa: cine doreste calitatea marerialelor din care este facut sa se indrepte spre Apple clar. Cine-si dorect un telefon mult mai performanant sa se indrepte spre modele top de la Samsung.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    What can I do with a Nokia Lumia 800,ca astora nu le poti scoate bateriile,
    si moare in cateva ore de folosire...

9. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oricum, multumesc celui care a deschis topicul ca ne da si noua teme de discutie.
    Dar... daca nu ne mai viziteaza, ii dispar linkurile. Nu ca m-ar deranja personal, dar nu consider ca e etic. Pam pam.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai,la cate a deschis aseara...

11. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    nokia n97 :(((

12. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am un Samsung Galaxy S3 .Telefonul are 1 an si parca a inceput sa sufle mai greu in anumite situatii. Viteza de reactie a cam scazut cand il grabesc sa iasa din aplicatii. Sau poate is eu prea grabita :)). Oricum la anul cand o sa fie timpul pentru un upgrade as vrea sa incerc un Apple. Chiar m-ar interesa o comparatie punct cu punct daca a avut cineva ambele, mai exact Galaxy S3 cu Iphone5.

13. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Mai bine ia si incearca un apple pe gratis(sa nu plangi dupa aia) intr-un magazin, apoi mergi la magazinul alaturat si ia-ti Galaxy S4 sau HTC One sau Xperia Z sau Lg Optimus G Pro. Si iarasi stai departe de Windows Phone ca sa nu plangi mai tarziu.

14. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca functiile complete ale unui telefon pot fi testate in 5-10 minute. Cate din modelele de mai sus detii/ ai detinut?

15. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Am avut acces la un iphone 4 cateva luni de zile. Iar cu privire la celelalte, m-am documentat extrem de bine cu privire la toate functiile/dotarile....Iphone , cat e el, 4, 5, 6, 45...e in urma fata de android. Multe limitari mici si marunte care-ti fac viata un chin. Cnad ai nevoie sa zicem sa downloadezi ceva , sau sa trimiti un email cu atasament, sau diverse chestii care pe un desktop windows is super simple, pe androi is la fel de simple, air pe iphone te lovesti de baraje. Trebuie sa jonglezi, sa cauti alternative, daca e macar posibil. De ex. nu poti downloada mai nimic, atasamentele is limitate la poze si ceva clipuri video. La android ataseti tot ce visezi, numere de telefon, poze, date de calendar, linkuri, likeuri, lista e enorma. Asta ca 2 exemple scurte. Eu iphone nu as folosi nici daca mi-ar da cineva pe gratis. In secunda 2 l-as vinde si mi-as lua un android de top, precum cele 4 enumerate, sau precum multe altele.

16. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce are Windows Phone? de ce nu e bun?

17. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Iphone 4s. Si astept noul iphone 5s. Apple all the way... Nu l-as scimba pe nici un alt telefon...

18. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    E incomplet si imatur fata de iOS si android. Au incercat astia de ma microsoft si nokia sa reinventeze roata si nu le-a iesit. Au mizat pe o singura interfata, live tiles si culori de gradinita, care nu poate fi schimba nici in ruptul capului. E ori cum vor ei ori deloc...asta pe banii tai. Au hardware in urma tuturor, pe simplul motiv ca ''ce optimizat e Wp si merge si pe single core si etc'' ceea ce e adevarat, dar aplicatiile si jocurile cele mai noi tot au nevoie de 2-4 core. Cum ar fi za zic eu ca am Win 7 si merge pe un procesor 1 core..da merge, dar ultimele jocuri si programe cer 2-4-8 cores. La ram iarasi nu cred ca are vreun telefon wp 2 gb, multe limitari la transferuri...prin bluetooth stiu ca era de mmult timp limitat transferul, usb otg parca nu merge, multe maruntisuri care nu ar avea motiv sa existe fiindca iSO si android le au deja. Nu-s mare secret , pana si simbyan-urile de acu 5-7 ani le acveau.
    Deci platesti si ai o singura interfata, customizare foarte mica, hardware slab, care e cam cu un an in urma iSO si android. nici developerii nu se inghesuie sa faca programe pt WP. Cota de piata a scazut de la vreo 30+% ccand aveau simbyan si au trecut la WP care are acum 3% aprox. E de rasul curcilor. Pana si bada(un os facut de samsung din lipsa de plictiseala) a vandut mai multe pana l-au discontinuat. Practis un oarecare model de Samsung sua Lg android vinde cat toate Wp la total(Nokia,HTC,Lg,Samsung,Huawey).

Am auzit ca la iphone 5s ii mai baga un rand de iconite...pe verticala de data asta + 3 wallpaperuri noi. Super tare.

19. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ai avut acces=l-ai folosit intensiv? Sau doar te-ai jucat cu el?
    In primele 2 sapt de UK, cat timp am asteptat sa-mi fie instalat brodbandul am folosit doar un iPhone cu ab de date. Am putut sa fac tot ceea ce am avut nevoie fara sa simt lipsa computerului. Adica: documente, spreadsheets, books/pdfs, mail cu tot cu attachments, browsing, fb, tweeter, youtube, podcasts, muzica, etc, etc.
    Care sunt limitarile? Ca n-ai widgets sau tot felul de briz-brizuri?

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    IPhone , este un telefon OK , dar , preţul lui nu ar trebui să fie mai mare de 200£ .

Share This Page