10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce se va intampla cu romanii care sunt ilegali?

Discussion in 'ARHIVA' started by alexandra_1326, Jun 20, 2006.

1. bogdant33

bogdant33 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Ce se va intampla cu romanii care sunt ilegali?

John,ideea e ca eu am fost prins si eliberat cu "Notification of temporary admission",si pe-aici ti-e drumul,frate,nu mai stiu nimic de vreo 7 ani (nici ca m-am interesat,sincer sa fiu)

2. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0

nu pot sa raspunud la nici o intrebare aici -- dar am eu o intrebare -- daca tot este topicul ilegali

cineva m=a rugat sa ma interesez daca se paote gasi de lucru fara acte

stiu ca n-o sa postati asa ceva aici (ma refer la cazuri particulare de agentii sau companii care angajaza) dar daca cineva stie ceva tare mi-ar prinde bine ca as putea si eu ajuta pe cineva la randul meu

stiu ca persoana care m-a rugat sa ma interesez a tot lucra ilegal prin spania grecia si italia (habar nu am ce fel de munca -- dar cred ca in constructii) -- si nu prea stiu mare lucru ca este o cunostinta veche de tot --as vrea sa-l ajut pt ca nu imi sta in caracter sa nu ajut daca pot (sau cel putin sa incerc sa ajut).

Evident ca nu am cunostinte suficiente si de aceea apelez la ajutorul vostru

apreciez sincer orice informatiie -- sau orice numar de telefon al cuiva care poate sa imi dea delatlii despre undeva in uk unde posti sa lucrezi la negru --

sarmalee_dreams@yahoo.com

PS -- nu incurajez acest tip de employment -- dar daca este singura solutie (cum ar fi cazul conostintei mele) nu am de ce sa fiu impotriva (oricum fiecare este liber sa aleaga ce este mai bine pt el)

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Teoretic si practic nu se mai pun stampile pe pasaport, cat timp calatorim in interiorul UE.

-ww-

4. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

din pacate autoritatileromane tin sa ne controleze bine ce facem si pe unde iesim si cand.. sau intram.. asa ca ei tot pus stampile.. eu am intrat in ro de curand si au stampilat pasaportu'

5. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Daca le-ai fi aratat buletinul in loc de pasaport, unde ti-ar fi pus stampila???

6. help please

help please New Member

Trophy Points:
    0

As avea nevoie de ajutorul vostru. Sunt de cativa ani ilegal in Anglia si as vrea sa ma intorc acasa ca sa-mi refac buletinul si pasaportul care intre timp au expirat. Daca obtin titrul de voiaj de la ambasda si ma intorc poate sa-mi spuna cineva care sunt riscurile pe care la prind. Nu cunosc deloc situatia si poate cineva poate sa-mi dea un sfat. Multumesc anticipat

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

In primul rand trebuie sa obtii acel titlu de calatorie de la ambasada, iar apoi te vei putea intoarce linistit acasa. Probleme nu cred ca vei avea pentru ca prezentand acel titlu de calatorie nimeni nu-si va putea da seama cat timp ai stat in UK!

8. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Este relativ simplu. Daca nu ai buletin, trebuie sa te duci la ambasada pentru acel titlu de calatorie. La iesire nu vei avea probleme. La intrare in RO, te vor opri si te vor lua la intrebari bazandu-se pe faptul ca 99% din cei care intra in RO cu asa ceva sunt ilegali sau infractori. Sa te astepti la un tratament superjegos si la un ton innaceptabil, eu am vazut asta acum 7 zile la otopeni, am vazut cum ii tratau pe cei care veneau cu asa ceva. Vor verifica daca esti intr-o baza de date a politiei in UK sau in Europa, daca ai facut vreo ilegalitate, etc. Daca nu gasesc nimic iti dau drumul cu amenintarile de rigoare dar nu au ce sa iti faca decat sa te lase sa treci. La fel, daca vii inapoi in UK, vei fi oprit pentru o verificare de rutina cand intrii. Asta ma rog, in cazul in care apari in vreo baza de date, de ex daca ai aplicat la vreo viza sau daca ai avut vreun contact cu politia. Daca nu ai comis nici un act criminal in EU, te vor lasa sa intrii dupa vreo 2 ore de asteptare, asta se va intampla indiferent daca ai buletin sau daca intri cu un pasaport nou. Se va intampla de fiecare data intri in UK, probabil. Sigur aceste lucruri se intampla de la caz la caz insa daca numele tau e in baza lor de date te vor lua la purecat. Daca nu ai pe pasaport nici o interdicite (pe cel expirat) e bine sa il ai la tine cand revii cu pasaportul nou. Ii vei ajuta sa faca munca de verificare mai repede. cat despre stampile, romanii le pun pe pasaport cand iesi din tara. asta ii ajuta pe europeni sa stie daca ai stat mai mult sau mai putin de 3 luni. Daca iesi cu buletinul, te scriu oricum intr-o baza de date interna. In acest fel, cand intri inapoi in RO, pot stii cat ai stat afara chiar daca ai intrat cu buletin. Nu as scrie aceasta informatie daca nu as stii sigur ca asa este cum spun, din pacate. Insa concluzia este ca nimeni nu poate decat sa te sperie, sa te ameninte, sa iti spuna ca trebuie sa platesti amenda, sa iti spuna ca iti pune interdicite, etc. Adevarul este ca asa ceva nu se poate intampla si tu trebuie tot timpul sa stii asta si sa le reamintesti politicos ca stii legea europeana.

9. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

nu stiu ce spuneti voi acolo eu abia m-am intors din romania dupa 3 ani si jumatate si am prezentat pasaportul si la intrare si la iesire si nu mi-a pus nimeni nici o stampila. eu stiu ca nu mai au voie. asa ca stati linistiti fratilor. va verifica putin si daca n-ati facut prostii sunteti ok

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Eu am venit ieri. Mi-a pus stampila pe pasaport.

11. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Mie cand am iesit din Romania nu mi-a pus stampila dar intr-adevar am observat ca isi noteaza un numar pe o foaie de hartie. Nu stiu de ce fac chestia asta dar probabil au o baza de date... La intrarea in Romania cei ilegali pot avea probleme... de exemplu cititi articolul

http://www.aradon.ro/engine.aspx/page/a ... m-adevarul

12. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Asta e un articol tampit intr-un ziar tampit. Ok, a fost ilegal, ok, l-au depistat. Si?
    Nimic. Doar asa ca sa scrie ceva ca nu aveau ce scrie altceva. Ce idioti...

13. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Si... in Romania exista infractiunea: "trecerea ilegala a frontierei unui stat strain" contnuarea pe google...

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Din cate inteleg, autoritatile romane continua sa stampileze pasapoartele, mai nou o fac dupa cum bate vantul. Vad ca sunt persoane care sustin ca nu li s-au stampilat pasapoartele si persoane care sustin contrariul. Asta inseamna ca e ceva putred la mijloc. De ce unele pasapoarte se stampileaza si altele nu?
    Eu personal, marturisesc ca am inceput sa caut legea in care scrie ca autoritatile romane nu mai au voie sa ne puna stampile in pasaport (sper sa o si gasesc) si apoi am sa-i dau un mic print ca sa o am la indemana cand voi incepe show-ul la aeroport. Sau poate mie nu o sa-mi puna nici o stampila! :)

15. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

NU vei gasi nicaieri o lege care sa spuna ca nu au voie sa puna stampile. Este modul lor de a controla miscarea cetatenilor dinspre RO spre alte tari si invers. Nu poate nimeni impune sa se puna sau sa nu se puna stampile de catre autoritatile romane, nu iti pierde vremea cautand...

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Ma gandeam eu ca nu exista ceea ce vreau sa gasesc, dar am crezut ca poate mi-a scapat mie. Stiu insa sigur ca am citit undeva ca autoritatile celorlalte state UE nu au voie sa puna stampila in pasaport. De asta am sperat sa fie la fel si cu autoritatile romane. Se pare insa ca nu e asa!
    La urma urmei, sincer, nu prea ma afecteaza cu nimic stampila care o pun ei in pasaport! -wave-

17. fluffy

fluffy New Member

Trophy Points:
    0

Acum 6 zile am intrat in Ro si nu mi-au pus nici-o stampila. Decat un sictirit: "De unde vii??" Am vrut sa-i raspund ironic "De unde VENITI, ca nu ne-am tras de botosei amandoi" dar am zis sa las prostul....

Am inteles totusi ca, desi nu mai e treaba lor cat si pe unde am satat si cu ce statut, dupa ce ti-ai preluat bagajul de pe banda, te pot lua iara la intrebari....in functie de fatza ta si cat de "simpatic" le pari.

18. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Corect, eu am vazut chestia asta saptamana trecuta. I s-au dat unuia actele inapoi si aproape de iesire l-au oprit la purecat, doar pt ca avea o fatza mai de mic infractor.

19. Anonymous

Anonymous Guest

eu i-as da in gat pe toti nemernicii care lucreaza aici 'la negru' -rock-

20. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Dupa ce iei bagajele de pe banda te pot intreba despre ce ai in bagaje ca poate ai "uitat" sa declari ce trebuia declarat -silent-, altfel nu au de ce sa te bage in seama. De pus stampila unde sa puna daca merg cu buletinul? -error-

Share This Page