21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce sanse imi dati?

Discussion in 'ARHIVA' started by goul, Jan 4, 2008.

1. goul

goul New Member

Trophy Points:
    0
    salutare si multa sanatate in noul an care,sa speram,va fi mai bun ca precedentul.de cate va ore citesc pe forum si am hotarat sa ma inregistrez. AM AJUNS LA CONCLUZIA CA MAI BINE PLEC SINGUR IN ANGLIA FARA "AJUTORUL VREUNEI AGENTII".ESTE O DECIZIE LUATA PARTIAL DEJA. VA INTREB DRAGI ROMANI CE SANSE II DATI UNUI TANAR DE 22 DE ANI CARE VREA SA VINA IN UK DE CAPUL LUI INARMAT CU 2000 DE EURO,SPERANTE SI CUNOSTINTE SOLIDE DE LB ENGLEZA.VA MULTUMESC SI VA ROG SA.MI IMPARTASITI PARERILE VOASTRE SI NISTE SFATURI DE INCEPUT SA DRUM DACA SE POATE .sa ne vedem cu bine acolo!sanatate!

2. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Daca mai adaugai si o meserie in C-tii itit era mai usor. Asa ca labour cam greu

3. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    de ce nu vrei sa vii aici sa lucrezi in agricultura?stai sase luni la ferma faci ceva banuti si apoi te orientezi...

4. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salve,
    ..."goul" v-a intrebat ce sanse ii da-ti si voi deja il luati cu meserie si in agricultura...Cred ca toata lumea e de acord cu mine ca cea mai usoara metoda sa vii si sa incepi sa faci ceva in Uk, este sa te inscrii la un sandwich course, lucrezi un an intr-un hotel, castigi bani si apoi in 12 luni aplici pt. blue card si muncesti oriunde vrei dupa. Recomand sa cauti personal pe net si sa aplici, fara "ajutorul" nimanui (firme intermediare din romania).
    Numai bine...

5. goul

goul New Member

Trophy Points:
    0
    salve cien_my! se pare ca esti de al meu.ai fost cel mai apropiat cu comentariul de ceea ceam eu in gand sa fac,adica sa imi aprofundez eng,eza prin niste cursuri si sa castig si niste banuti.nu vreau sa par fitos dar nu vreau sa muncesc in agricultura.meserii nu stiu,o sa termin in vara turismu,nu stiu daca o sa ma ajute cu ceva.in fine vreau sa.mi iau inima in dinti si sa vin in uk pe cont propriu pt un program sandwich ca sa fac anul pt blue card.

6. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0
    Intradevar ... scoala este o alegere buna aici ... dar documenteazate bine inainte sa faci pasul asta ... nu e chiar asa usor dupa cum se zice ... iti recomand sa intri pe sectiunea de studenti si sa discuti acolo problema ... mai sunt si altii care au facut chestia asta si ei te pot indruma cel mai bine. Multa Bafta

7. cata_cami24

cata_cami24 New Member

Trophy Points:
    0
    cum pot sa imi gasesc ceva de munca cu tot cu cazare in london?sunt de profesie inginer constructor de 1 an si ceva dar nu ma inlatur de la munca!niste sfaturi mi ar fi de tare folos!:)

8. lukenicholas35

lukenicholas35 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut GOUL

Daca ai nevoie de nevoie de detalii referitor la colegiu poti sa ma contactezi.
    Am 3 persoane in familie care sunt pe programul asta.Sunt la colegiu care costa 1500 pe an cu prima rata de 500 restul in rate lunare si ei iti asigura de lucru ( iti cauta angajatori) in domeniul Health Care care presupune ingrijire persoane cu dezabilitati sau persoane in varsta(SENIORS). Salariul este aprox 12500 lire pe an.Poti face mai mult daca vrei sa lucrezi suplimentar.
    Iti pot da toate relatiile de care ai nevoie inclusiv colegiul la care te inscrii fara nici o taxa intermediara.Doar taxa de colegiu.
    Telefonul meu este 0751.5458839 email lukenicholas35@yahoo.com Bafta multa

9. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Lukenicholas trimite si mie un PM cu detaliile colegiului te rog..sau un mail la love4u_danutzz@yahoo.com iti multumesc ! Bivo

10. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Goul,documenteaza-te F.F.bine inainte,citeste topicurile de la sectiunea student in uk,sunt f. utile.Salutare

11. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    12500 lire / an ???? -scared- cared- cum poti sa-i oferi asa ceva ... asta e bataie de joc....

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    just_me
    De ce 12500/an e bataie de joc?
    Pentru cineva cu ZERO EXPERIENTA in UK, cu o cunoastere slaba sau proasta a limbii Engleze, fara sa caute MACAR O ZI de lucru??????
    Ba pardon, 12500 este foarte onorabil. Salariul minim este in jur de 10000/an!!!! Si mai ciupeste si ceva mincare gratis, uneori chiar locuieste cu persoana respectiva....
    12500Lire=aprox18000Euro/an! Cit ar face in Romania? Poate 2-3000Euro/an?

13. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!chiar ma incadrez perfect la topicul asta si am sa vin si eu cu varianta mea.care considerati ca sunt sansele mele in uk si care sunt pasii pe care ar fi bine sa-i fac acolo cand voi ajunge(in primavara),in conditiile in care eu sunt calificat intr-o multime de meserii in constructii si poate am noroc si gasesc ceva de lucru repede?macar asa orientativ:si cam in ce sume ne scaldam?daca e cineva care ma poate face sa imi creez o idee.deci:1.daca am sanse reale? 2.ce pasi tre sa fac?multumesc mult!o seara buna!

14. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit multe pe acest forum si ma bucur ca l-am gasit.... "Intrebarea" mea este urmatoarea : Vreau sa plec din Romania sa vin in Anglia, am lucrat ca gestionar 4 ani, si in vanzari 2 ani. Cum ar trebui sa procedez mai bine? Credeti ca m-as descurca singur? Am vre-o sansa sa-mi gassc de lucru ca apoi sa imi pot derula actele necesare? Ca din cate am inteles pt. self... trebuie sa ai cel putin o zi lucrata.
    Nu cunosc pe nimeni in Anglia si stiu ca o sa-mi fie foarte greu !

15. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    catalin cel mai bine este sa citesti pe forum sectiunea self, iar daca nu intelegi ceva posteaza aici si lumea o sa iti raspunda.
    acum depinde si cat de repede iti gasesti de munca...trebuie sa cauti chirie ...e cam greu ,dar daca vrei sa faci ceva si asta este planul tau vei reusi cu greu dar o sa reusesti . nimeni nu spulbera sperantele altuia ,dar trebuie sa iti faci o imagine despre ce o sa te astepte.
    daca nu cunosti pe nimeni aici e un pic mai greu deoarece cand ajungi unde mergi cu bagajele dupa tine sa cauti chirie , unde stai pana iti faci actele ...pana gasesti de munca, ei nu iti vor inchiria nimic fara cont bancar deoarece lor saptamnanal li se vor vira banii din contul tau in contul lor , nu se plateste cash .cam cat sunt chiriile asta nu stiu deoarece depinde si in ce regiune vrei sa vii.
    daca intradevar vrei sa vii sa muncesti aici trebuie sa vii cu niste bani altfel nu poti sa faci nimic .
    bafta

16. catalin_bejenaru

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt. raspuns AdrianDavidescu
    MAi am unele nelamuriri , daca se poate; k :
    1. Cand ajung trebuie sa-mi fac un cont in banca, pt. a-mi putea gasi chirie,nu?
    2. Dupa ce am facut asta imi caut chirie si demarez procesul de self...nu?
    3. Dupa parerea ta poti sa-mi spui si mie cam cati bani mi-ar trebui si cam inspre ce regiune ar fi mai ok sa ma orientez? (dpdv al joburilor, zone mai "linistite" si alte criterii ce crezi ca mi-ar fi folositoare)

Multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns si sper sa ma poti sfatui in continuare! :)

17. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    calinu tata limba engleza!!! Poti fi supermegapolicalificat ca daca nu vb bine engleza ti-e greu,foarte greu.. Si in UK se merge pe o meserie care sa o stii bine nu pe " stiu face de toate"!!!!!

18. catalin_bejenaru

Trophy Points:
    0
    Cu engleza ma descurc ! Vorbit, Citit, cu scris na .... stiu sa scriu :d doar poate nu tot timpul corect gramatical Dar banuiesc ca nu ma pot astepta sa lucrez ceea ce am lucrat aici, asa ca sunt dispus(si vreau) sa muncesc orice
    Multumesc de sfat ...!

19. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de observatie,expertparchet!ce-i drept,nu sunt asa de bun la limba engleza insa,cat tine de meserie,pot sa spun ca ma pot intitula si eu expertfaiantza sau expertrigips sau expertpainter.poate nivelul meu de engleza este de vreo 30-35%,insa nu asta este problema pt mine.am invatat limba turca in 1,5 ani si greaca in 2 ani,fara sa stiu NICI MACAR UN CUVANT dinainte.asa ca sunt mai mult decat convins ca in scurt timp pot comunica in engleza.eu cred ca cel mai important acolo este sa poti prin prieteni sau prin vreo agentie,ceva,stiu si eu sa gasesc de munca si sa fac primii pasi in uk,sa invat abc-ul.apoi fireste,sa deslusesc si orasul,sa invat sa ma misc.de aici,incolo,potul este posibil!o seara buna!

20. catalin_bejenaru

Trophy Points:
    0
    sorry am crezut ca era pt. minemii de scuze....

Share This Page