5.9 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce nationalitate poate avea un copil nascut in UK?

Discussion in 'FAMILIE' started by crisa1980, Aug 21, 2011.

1. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu cred ca e normal unii sa primeasca si altii nu! Cei carora li s-a respins aplicatia ar trebui sa faca apel pe baza ca altii in aceeasi situatie au primit pasaport britanic pentru copii lor!

2. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este posibil ca ei sa se joace cu asa ceva. Exista totusi o lege.
    O prietena, cehoica care la fel a aplicat acum pentru pasaportul fetitei ei mi-a spus ca la baza aplicatiei au stat cei 6 ani ai ei aici, nevand ILR. Deci banuiesc ca in cazul copilului cu mama lituanianca aceasta sa fi fost rezident aici de peste 5 ani.

3. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Exact- exista o lege- de-aceea nu mi se pare logic ca unii Romani fara ILR sint succesfull altii nu. Eu sint sigura ca acesti " romani" nu au spus ei ca au ILR sau Blue card de 5 ani.

Nu este " one rule for one, one for another " si nu depinde deloc de " cel care deschide plicul" pt ca, asa cum am mai specificat si in alte topicuri, munca unui angajator de la HO ( fie el passport agency sau Job centre) este autorizata de cineva " superior " si re-autorizata. Nu se emite un pasaport fara o semnatura de autorizare. Deci chestia cu " cine deschide plicul" este o timpenie si face pe unii si altii sa se frustreze si sa-si piarda toata increderea.

crescent, ai deci dreptate, este o lege si nu se pot juca cu asa ceva.
    Simina, ai dreptate - gindesti ca mine
    Anouka, incearca sa-ti faci pasaoport britanic si vezi ce iese, atunci informezi si pe restul de pe forum.
    In principiu nu cred ca se poate.

Ginditi-va ca, probabil ca unul dintre parinti avea ILR sau Blue card emisa dupa 5 ani.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am citit rapid dimineata, inainte de a pleca la plaja topicul, si, m-am amuzat teribil,
    mai ales la faza cu "cine deschide plicul", nu stiu cine a scris-o, nu conteaza,...

e ca si cum s-ar spune ca

"haideti la doamna de la ghiseul 7 , ca aia da cetatenii mai repede...! -ras2- )

Copilul nascut in UK, din cetateni romani, fara ILR/dubla cetatenie, are cetatenie romana, simplu ca bunaziua!

Cei care stiti diferit,

va intreb, ati vazut voi actele doveditoare sau, "v-a spus cineva"?

5. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Cei care stiti diferit,

va intreb, ati vazut voi actele doveditoare sau, "v-a spus cineva"?[/quote]
    -ras2- ...da mi-a zis mie un prieten... -ras2-

6. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- ...da mi-a zis mie un prieten... -ras2-[/quote]

Exact !! Mi-a spus un prieten!
    ti-a spus prietenul ce nationalitate aveau cei 2 parinti cu siguranta?
    daca romana- ti-a spus pers respectiva cit de mult au locuit aici in UK ( are vreunul din parinti rezidenta permanenta?)
    sau ti-au spus-o asa, ca sa te faca gelos? Unii vorbesc timpenii doar ca sa creeze invidie si vad ca au success.

Dragii mei
    Am in fata mea un formular de british passport si la pagina 3,
    section 5 states :

CERT OF REGISTRATION OR NATURALISATION - has the person named in section 2 ( adica peersoana pt care aplicati, adica bebe) been granted a cert of registration or naturalisation?
    Dea-semenea scrie " IF YOU ARE BORN IN THE UK TO BRITISH PARENTS DO NOT FILL IN THIS SECTION!

Section 4 states:
    PARENTS DETAILS FOR ALL FIRST TIME APPLICANTS AND ALL CHILDREN UNDER 16.

Parents ' details:
    mother full name
    her town / country of birth
    nationality and citizenship at the time of the applicant's birth ( ie baby)
    if British passport pls give number
    si la fel pt father.

Va las aici, si success carora vor sa aplice fara a avea Indefinite/ Perm residency.

7. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Exact !! Mi-a spus un prieten!
    ti-a spus prietenul ce nationalitate aveau cei 2 parinti cu siguranta?
    daca romana- ti-a spus pers respectiva cit de mult au locuit aici in UK ( are vreunul din parinti rezidenta permanenta?)
    sau ti-au spus-o asa, ca sa te faca gelos? Unii vorbesc timpenii doar ca sa creeze invidie si vad ca au success.

Dragii mei
    Am in fata mea un formular de british passport si la pagina 3,
    section 5 states :

CERT OF REGISTRATION OR NATURALISATION - has the person named in section 2 ( adica peersoana pt care aplicati, adica bebe) been granted a cert of registration or naturalisation?
    Dea-semenea scrie " IF YOU ARE BORN IN THE UK TO BRITISH PARENTS DO NOT FILL IN THIS SECTION!

Section 4 states:
    PARENTS DETAILS FOR ALL FIRST TIME APPLICANTS AND ALL CHILDREN UNDER 16.

Parents ' details:
    mother full name
    her town / country of birth
    nationality and citizenship at the time of the applicant's birth ( ie baby)
    if British passport pls give number
    si la fel pt father.

Va las aici, si success carora vor sa aplice fara a avea Indefinite/ Perm residency.[/quote]

Scuze daca am creat confuzii, am vrut sa fac o gluma. Chiar am o cunostinta care tot timpul cand e vorba de acte si ne cere sfatul, dupa ce il lamurim zice"pai cum ca am eu un prieten care...si zice opusul la ce i-am zis noi(eu si sotia) ...Si atunci sa nu-i zici pai mergi la prietenii tai sa te sfatuiasca...sau de ce ne mai intrebi pe noi.

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Este adevarat ca le-a cerut hartie de la HMRC ca platesc taxe si de cand. Apoi, la dosar au pus si faptul ca aveau statut de self de la data de...Desi nu au aplicat pt ILR, nu au prezentat niciun document de genul
    Am sa imi incerc norocul sa vad ce outcome am. Incercarea moarte nu are, nu pierd decat banii de drum si de aplicatie. No worries!
    Bafta tuturor!

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Imi plac oamenii care au drept stindard aceeasi placa idioata si zgariata;"Legea e lege pentru toti". Legea e lege ca sa dea ocazia si la "nuantari".
    Daca e asa, oare de ce atatia romani au fost respinsi la BC? Iar la appeal, la tribunal li s-a acceptat aplicatia? Intre timp s-o fi schimbat legea probabil...
    Nimic nu e corect in lumea asta. Un sambure de adevar este in ceea ce a spus colega cu "depinde de cine deschide plicul". Sau asta se aplica numai la UKBA cand aplici pt BC? -nu-zic- -nas-

10. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,Anouka!
    Intr-adevar nu are cum intelege ce am scris cineva care a nu fost respins in n situatii si colega sau prietena,nu...Si aici e vorba de documente serioase-BC,YC...
    Daca nu ar fi asa atunci cum explicati ca alti copii de romani cu BC primit dupa noi au primit pasaport britanic si aplicatia noastra a fost respinsa?
    Chiar si Dio a confirmat,cu ceva timp in urma,ca exista o portita=legala in lege care ii da putere deplina ofiterului care primeste aplicatia.
    Aplica Anouka si sa dea Dzeu sa ai raspuns pozitiv!

11. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
  12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Intr-o discutie cu user-ul Dio,el intr-adevar a spus ca se poate obtine, desi este "up to them".
    Cine e norocos om vedea! -da-da-

13. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Am citit tot ce ati scris pana acum despre acest subiect,deci nu intreb fara sa ma fi documentat.
    Numele meu este Manuela,am 27 de ani,sunt romanca si lucrez aici(fara BC) de 1 luna aproximativ.Sotul meu este maghiar si lucreaza de 3 luni.
    Imi doresc de mor un copilas(nu mai pot astepta la nesfarsit sa-l fac pt ca am si eu o varsta!) si vreau sa-i ofer tot ce e mai bun aici in UK.
    Daca hotarasc sa raman gravida peste doi ani de exemplu,eu si sotul meu lucrand constant in tot acest timp,copilul ce cetatenie va avea?Intreb pt ca s-a discutat aici despre ambii parinti romani cu BC sau un parinte cetatean britanic.Dar daca unul e cetatean maghiar si celalalt roman?Trebuie sa treaca 5 ani de sedere aici si sa aplicam pt ILR pt ca bebelusul sa aiba cetatenie britanica?
    Sau noi,ca si familie,trebuie sa aplicam pt ILR?Da complicat mai e!
    ''if you were born in the UK on or after 1 January 1983, you are a British citizen if at the time of your birth one of your parents was:

■a British citizen; or
    ■legally settled in the UK''-asta inseamna cu drept de munca asa cum e sotul meu sau trebuie aplicat pt ILR?
    Pt romani e clar:BC,apoi dupa 5 ani ILR si............apoi poti si cetatenie?Intreb de curiozitate.
    Daca doriti puteti fie sa-mi raspundeti la intrebari fie sa-mi raspundeti trimitindu-ma spre diverse site-uri.Multumesc

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    da ce treaba are copilasul cu cetatenia?
    bucura-te de el, nu-ti mai bate capul cu cetatenia. o sa trebuiasca sa alergi pana la ambasada sa-i faci acte daca vrei sa mergi putin prin ro, dar in rest nu prea vad vreo dif fata de cei cu cetatenie britanica...

15. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Normal ca am sa ma bucur de el.Cel mai important este ca el/ea sa fie sanatos.
    Nelegandu-ne de copil ci strict de cetatenia unui nou nascut,da,cred ca i-as face o mare favoare copilului meu nascandu-l,crescandu-l si oferindu-i toate sansele,oportunitatile si beneficiile pe care le are un copil din parinti englezi.
    Daca ma poate ajuta careva cu niste lamuriri,raman datoare.

16. Jay'smummy

Jay'smummy New Member

Trophy Points:
    0
    Pasaport pentru bebe, tatal cetatean britanic

Eu romanca si partenerul meu britanic asteptam primul copil in 5 saptamani, suntem impreuna de 3 ani, am cumparat o casa impreuna dar momentan nu aven in plan sa ne casatorim doar daca e neaparat nevoie ca avem alte prioritati. Intrebarea mea este, poate tatal copilului sa ii scoata pasaport britanic la bebelus daca eu sunt romanca si nu suntem casatoriti? Mai e careva in aceeasi situatie si puteti impartasi cum ati procedat?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.

Simona

17. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Pasaport pentru bebe, tatal cetatean britanic

Copilul - daca nasti in UK - va fi cetatean britanic pentru ca (cel putin) unul dintre parinti este britanic deci da, puteti sa ii faceti si pasaport britanic. Nu conteaza ca nu sunteti casatoriti sau ca tu esti cetatean roman.

Nastere usoara! :)

18. Jay'smummy

Jay'smummy New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Pasaport pentru bebe, tatal cetatean britanic

Multumesc pentru raspuns, asa mi-a zis si daddy dar am zis sa verific, eu ma pot confuza usor citind diferite forumuri pe net. Multumesc pentru urare abia asteptam sa il intampinam pe micutul kick-boxer :)

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai tot nu ne-ai spus ce vrei sa afli...
    daca are cetatenie britanica o sa se poata inrola in armata britanica... sau poate n-o sa aiba nevoie de viza pe ici pe colo... dar in rest tot cam la fel o sa fie ca toti cei de prin ue... daca o sa mai fie pe atunci...

Share This Page