-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce imi trebuie sa plec cu masina in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by Marck, Jul 18, 2011.

1. Marck

Marck New Member

Trophy Points:
    0
    Eu si prietena mea vom pleca in Preston la sfarsitul lunii August. Vrem sa plecam cu masina personala pana acolo, ca sa o avem la dispozitie cat timp stam acolo.
    Stie cineva daca am nevoie de ceva acte pentru a sta cu masina acolo cel putin 5-6 luni?

Multumesc anticipat

2. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Banuiesc ca masina ta einamtriculata in Ro, nu?..Daca e asa, ai nevoie de RCA valabil 6 luni, Itp iar in Ungaria si Austria, sa platesti matricea respectiv vigneta. Ambele le poti cumpara la iesire din Romania, o sa vezi , cel putin eu am iesit pe la Nadlac si erau o multime de magazine si chiscuri care vindeau. Am platit 79 de ron pt vignetele alea (Ungaria plus Austria). Noi am venit prin Belgia, am trecut prin Franta foart putin si nu am platit nici o taxa de autostrada, desi am inteles ca majoritatea autostrazilor in Franta sunt foarte scumpe, cea care duce la Callaisinsa e gratis.

Noi am trecut cu ferryboat-ul pana la Dover.
    Sunt cu masina(un LHD inmatriculata in Ro:D) de 6 luni acum in UK, in mod normal ar cam trebui sa ies cu ea din taraL Legal ai dreptul din 12 luni sa stai 6, dar sincer nu m-a intrebat nimeni nimic inca..asa ca mai intind putin coarda..:D
    Nu ai nevoie de nimic platit in UK(road tax , mot sau altceva)..atata timp cat masina e inamtriculata pe RO.
    SPer ca ti-am putut fi de folos, daca mai ai intrebari nu ezita:D. Mult noroc!

3. Marck

Marck New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru informatii.
    Probabil ca nu au cum sa stie cand ai intrat cu masina in UK daca nu iti trebuie nici un act aditional si deci teoretic poti sa stai mai mult de 6 luni.
    Acum ca mi-ai spus cam care sunt taxele de drum, poti te rog sa imi spui si care e taxa de feribot?

4. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Drum bun ! -cu-bine-

5. Marck

Marck New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru site. Preturile sunt acceptabile. As face rezervare, dar tinand cont ca vin din Romania atata drum, nu vreau sa risc sa nu ajung la timp si sa fiu stresat in plus.
    Daca doar biletul de feribot este dovada intrarii tale in UK, atunci tot ce ai de facut e sa treci canalul la 6 luni si gata :) Va fi o cheltuiala in plus, dar 100 de lire la 6 luni nu cred ca o sa fie un efort financiar prea mare.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mark,
    daca faci book online si, nu ajungi in timp,
    poti sa-i suni si, sa amendezi ora calatoriei, pt o taxa fixa de 10£ (atat era cand am calatorit eu).

Daca insa, ajungi cand ajungi si, vrei sa iei bilet acolo, preturile pot fi chiar duble fata de ce gasesti tu acum online!

Drum bun!
    Citeste-le conditiile de trecere, si te vei lamuri mai bine!

http://www.po-ferries-uk.co.uk/offers?_ ... 4Qody0INzw

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    in nici un caz, never ever sa nu te duci fara rezervari la ferry, vrei sa platesti 100 de euro de masina, ca mine?! niet, neah, musai ca de voie buna rezervari. costa cam 20 de lire, depinde de companie, vezi ca poti sa-ti alegi, sint mai multe.

in august voi face si eu acelasi drum, tot cu masina. am calculat asa: plec la 7 dimineata din Bucuresti, iar pe la 10 seara o sa fiu in Viena. Dorm o noapte la o prietena (daca nu-i acasa dorm la hotel Paprikas, la granita dintre Ungaria si Austria, costa doar 20 de euro/noapte). A doua zi o tai ori pina in Munchen la o prietena, ori pina in Bruxelles, da parca as mai vedea odata muzeul BMW, nush...apoi, a 3-a zi ajung la ferry.
    Cam asa mi-am facut eu calculele. Deci faci 3 zile daca te straduiesti. Daca nu, vreo 4 cred...oricum, eu data trecuta am ajuns mai repede la ferry (cu 2 ore) si m-a lasat sa urc, fara nici o alta taxa, sint draguti oamenii.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu intelesesem ce treaba ai pe la Munchen dar, daca e vorba de arta BMW, se merita desigur... -asa-asa-

Chiar cu opriri, nu ai cum sa depasesti 3 zile, doar daca vrei sa mai vizitezi ceva/undeva.

Ultima mea aventura, 2010, ultima zi, din cauza unei pene de cauciuc in Ro, ce ne-a intarziat cca 6 ore,

am facut cca 1700 km intr-o zi, nu sfatui... insa, se poate,
    mai luati in calcul orele de diferenta de fus orar.

Succes la vama la unguri, sper sa aveti toate actele OK,

dori-le-as numai de bine!!!! -nu-zic-

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Haoleo, da ce-i la vama la unguri? in afara de buletin, pasaport, asigurarea masinii si carte verde, ce-mi mai trebuie?

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai eu nu am avut MOT-ul la mine,
    vad ca nici tu nu ai scris de inspectia tehnica a masinii,

banui ca asta este echivalentul romanesc pt MOT-ul de aici,

degeaba le explicam eu ca, in UK, fara MOT, nu-ti poti lua asigurare (ce o aveam desigur la mine),

ala sanchi,

"no domnu', asta e la UK, la noi aicea la Ungaria, trebe musai inspectia tehnica!"

M-am oferit sa-mi sun vecinul (caruia ii lasasem cheile sa aibe grija de pisici), sa faca o poza cu mobilul MOT-ului, sa-mi trimita chestia, well,

-ras2-

s-a cam panicat unguru,

" ce dreaq vorbeste asta???"

si mi-a zis ca nu, el vrea originalu'....desigur,
    neavand patalamaua, au fost OK niste Euroi,

originali si aia, desigur... -ras2-

11. Marck

Marck New Member

Trophy Points:
    0
    O sa va urmez sfatul si o sa imi fac rezervare cu o saptamana ininte de plecare.
    Stiu ca trebuia carte verde, sa pleci din Romania cu masina, inainte sa intram in UE. Sincer nu stiam ca mai trebuie si acum, sau nu mai trebuie?!

12. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    in Romanica MOT-ul ala, caruia ii zice ITP (Inspectie Tehnica Periodica, I guess), e trecut pe talon, deci m-am scos cu ungurii:))) Da ia zi, la anvelope s-a uitat careva? Ca io am de 3 feluri, nu cred ca am 2 de acelasi fel pe ax...

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu, nu am avut treaba niciodata cu asa ceva,

insa, explozia cauciucului s-a datorat unei astfel de probleme, well, daca sunt OK, nu-ti fa griji,
    calitativ ma refer.

Vezi ca la unguri se circula cu luminile on,
    indiferent de zi/noapte,
    eu nu am fost oprit dar, am avut colegi de serviciu care au fost.

Va mai trebuie toate alea/trusa de prim ajutor/veste reflectorizante/stingator, dar, banui ca astea le stiti deja.

Neaparat vigniete...

Fise de 1 euro pt budele de la nemti.

Sfatui sa folositi astea cu plata, decat alea...ecologice... -nuuu-
    Cei 50 de eurocenti (atat era cand am fost eu) va sunt restituiti sub forma de cumparaturi (daca ) doriti, gen suc/cafea/alea/alea

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    N-am avut d-astea niciodata -nervos-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Glumesti???

Well, ai fost baftoasa deci,

however, nu este vorba doar de a nu fi oprit de v'un poterist zelos aici deanna,
    ci chiar de siguranta ta,

regardless calitatea/valoarea masinii.

In trafic nu suntem doar noi, mai sunt si altii...

Triunghiurile reflectorizante (multe tari cer doua acum) sunt un alt MUST.

Desigur, mai bine sa nu ai nevoie dar, in mai toate tarile ce le strabati, sunt cerinte legale!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    BTW,
    daca p'un poterist roman/ungur,

il mai "dobori" c'un zambet/ceva verzi,

well, de la astia mai germanici la vale, chiar si pe la francofonii nostri,

poti sa fii tu si Angelina Jolie a lu' Brad Pitt,
    ca-i doare pe aia la basca cum ar veni!

Well, drum bun desigur,

scuze Marck de eventualele divagatii inutile

17. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    in legatura cu siguranta ... am vazut LIVE cum i-a luat motorul foc lu unu si omu a scos extinctorul din portbagaj ..
    sti cat a pulverizat? 3 secunde e mult ...
    si era omologat , in regula tot .
    triunghiul si trusa medicala parca mai au un rost totusi...

18. Marck

Marck New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am nici o problema cu deviatiile, m-ar mai fi interesat doar chestia cu cartea verde, daca mai trebuie sau nu.

19. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am cartea verde atasata la Rca, parca acum se da odata cu Rca-ul, scuze daca ma insel, asigurare mea e de la Astra..si are si cartea verde. Apropo de granita cu Ungaria..noua ne-au cerut actele de identitate ..cu masina nu au avut treaba deloc. Si am calatorit in ianuarie pe zapezi ca-n povesti..nici nu s-au uitat la cauciucuri..lucky me:D.
    Eu am mai cumparat si chestilea alea de lipit pe faruri.(am un lapsus acuma..ceva deflectoare:D).ca auzisem ca imi vor cere la ferryboat...no worries..si acum le port in masina, nu le-am lipist pe faruri.
    Si da, neaparat fa rezervare la ferry..daca ajugi 2 ore mai repede sau 2 mai tarziu, o sa te lase sa te imbarci fara probleme, daca nu te incadrezi suna si pt o taxa de 15 lire, acum, iti modifica ora. Noi am facut 12 ore(Alba iulia- Munchen, si alte 14 Munchen -Essex,), in conditii de iarna,...dar cu 2 nopti si o zi pauza la Munchen.

Apropo, considera odata ajuns in UK sa iti faci si un breakdown cover la o firma gen AA sau Rac, ..eu am patit-o sa ma lase pe motorway in prima sapt dupa ce am ajuns aici..si nu ai vrea sa fi si cu masina straina, volan invers si politie si blocaje pe strada:d si sa nu stii incotro sa apuci.

20. Marck

Marck New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te inseli, cartea verde vine odata cu RCA-ul. Am tras concluzia ca nu mai trebuie carte verde pentru ca toata lumea pleca fara a mai face carte verde, dar de fapt ea era deja inclusa in RCA :)
    Multumesc de informatie

Share This Page