13.6 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce facem cu anunturile?

Discussion in 'FEEDBACK' started by Dan, Jun 4, 2014.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Am observat ca apar tot felul de anunturi dubioase, "agentii" de plasare a fortei de munca cu adresa de yahoo, oferte de facut NINo, conturi bancare pe bani si alte lucruri la limita legii.

Avand in vedere ca nu sta nimeni sa verifice veridicitatea acestor anunturi, as vrea sa imi spuneti ce putem face cu ele?
    Le-am putea interzice, dar atunci ar trebui definit un criteriu clar, pentru ca "suna a teapa" este foarte subiectiv.
    Le-am putea muta pe toate intr-o categorie numita "anunturi dubioase" sau ceva asemanator, dar si in cazul asta avem nevoie de un criteriu.

Voi ce propuneti?

2. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0

Here we do not need it ... eraser or direct remove ... "FAKE"

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Dane, daca nu-ti trimit o dovada de veridicitate a afacerii, locului de munca etc, nu le post-a. La fel si pt aia de ofera servicii gratuite contra-cost.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    CadaD, cum as putea eu sa ma transform intr-o autoritate care verifica veridicitatea afacerilor... doar pentru a posta un anunt?
    Asta ar fi un serviciu premium, nu stiu site de anunturi sa faca astfel de verificari. Si daca sa presupunem prin absurd ca ar fi posibil, ar implica o oarecare garantie din partea mea ca afacerea e "pe bune". De ce mi-as asuma aceasta responsabilitate?

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    atunci nu mai post-a anunturile care par fake. daca tu crezi ca e fake apasa delete. simplu.

6. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Propun sa fie mutate intr-un topic, in cazul in care nu prezinta un site ori adresa a locatiei.
    E pacat de oamenii care benevol ii ajuta pe altii fara sa pretinda foloase de orice fel dar cum intre noi s-au inmultit profitorii, e cea mai buna varianta. Cine contacteaza, isi asuma riscul. Ideal ar fi sa dispara intermediarii de job-uri ce percep comisioane mai mult decat decente sau cei care inchiriaza apartamente ori camere fara dovada si inseala oamenii dupa ce isi primesc avansul, sau cei care iti promit ca lucrezi la trenuri, cer bani si apoi se evapora'.

7. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0

8. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    "acesti intermediari ar trebui "direct delete" din fata lor si asta numai administratorul site-lui o poate face, cum a spus si catad mai sus.''

Ar trebui sa le lasam oamenilor libera alegere. E si responsabilitate mare pt Dan sa faca diferenta care e ok si care nu. Acum , care e sarlatan poate sa treaca doar ca e dispus sa ajute ,sa-i fie acceptat anuntul,iar ''comision'' sau ''100 lire ajutorul inimos'' sa vina cand suna omul.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Consider ca sunt suficiente forumuri unde persoanele interesate de zona gri a legii prospera .

Chiar nu cred ca este nevoie sa transformam si acest forum intr-o piata balcanica .

Delete fara sa te uiti la toti cei specificati mai sus .

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ok, delete, dar cum ii sortez? De unde stiu eu daca un anunt e pe bune sau e teapa? Cum sunt sigur ca nu gresesc?

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Dan , ei nu au nici cea mai mica remuscare când jupuiesc românii , tu de ce să ai ?

Preventiv , ca si Hydra din ultimul film Captain America .

Daunele care le provoacă aceşti indivizi , atât financiar cât şi moral , sunt mult mai mari decât cele două trei greşeli pe care probabil o să le faci tu .

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

12. Dr. Evil

Dr. Evil New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Gasser
    Am putea incepe prin a sterge toate anunturile care au legatura cu NINO/cont bancar contracost.

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Dr. Evil - e o idee. Dar luminati-ma putin - am spus la inceput ca sunt lucruri la limita legii. Dar nu sunt convins ca sa asisti pe cineva la obtinerea unui cont bancar si la interviul pentru NINo este ilegal sau la limita legii. Hai sa vedem de ce e ilegal/imoral.

Si referitor la anunturile de munca, sa discutam la subiect:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/mi ... nted-16175
    Asta este un anunt pe bune? Cum aflu?

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Păi are adresa omul , te duci acolo şi vezi despre ce este vorba .

Da , cei cu conturi bancare şi asistență la interviu comit o ilegalitate , ai impresia că dau facturi pentru serviciile prestate ?

Totuşi suntem în 2014 , lucrurile s-au simplificat mult fața de ce era , dacă şi în aceste condiții au nevoie de ajutor , poate că era mai bine dacă rămâneau acasă .

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai cine sunt eu sa spun unui om ca mai bine statea acasa? Nu cunosc toate motivele pentru care cineva ar avea nevoie de ajutor la Nino, dar presupun ca nu e unul singur.

Asa, apoi la cei cu conturi bancare - de unde stii ca nu dau facturi? Sau mai este si alta ilegalitate in afara de asta?

16. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    Da, are dreptate si Dan, este foarte dificil sa stai sa controlezi in background firme,persoane fizice...etc., problema este ca intr-un anunt trebuie sa fie si putina transparenta despre persoana sau firma respectiva...adresa,tel.,web., etc.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mie mi-ar placea tare mult sa nu existe tepari, dar am senzatia ca orice reguli am pune, tot vor exista.
    Ma gandesc daca nu cumva ar fi bine sa adaug niste butoane pe stanga (sau pe dreapta) sau ceva info despre obtinerea NINo, despre conturi bancare, astfel incat cel care alege acele servicii sa le aleaga in cunostinta de cauza. Sa stie ca se poate sa-si faca si singur, si pe bani. Sa stie ca tre' sa ceara o chitanta, treburi de genul.

Desre locurile de munca sunt chiar in ceata. Daca pune cineva un anunt "pe bune" ca angajeaza lucratori pentru depozit, nu-l mai crede nimeni.

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Scrisesem mai demult un articol despre o firma. Cu sediu si tot ce trebuie. Si tot dadeau tepe. Deci nu e un criteriu clar.
    La fel, oameni cu o adresa de mail si atat (in anunt) au ajutat pe bune foarte multi oameni.

Probabil ca tine de un minim de simt al clientului. Daca te duci si dai banii pe strada unuia la intamplare, ma tem ca nu te poate ajuta nimeni sa te feresti de tepe.

O idee ar fi ca cei care ofera servicii sa fie obligati sa lase date de contact care sa includa:
    nr. de telefon, email si numele firmei / numele persoanei (dupa caz).
    Fara acest minim, anunturile sa le fie sterse. Nu e metoda perfecta, dar poate reduce din cei care au motive sa se ascunda.

19. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Cu toate ca ii va descuraja si pe cei care vor sa intinda o mana de sprijin, dar sa ramana privati, cred ca e e cea mai echitabila propunere.

Share This Page