6.8 C
London
Friday, November 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ce capital iti trebuie ca sa devii self-employed?

Discussion in 'ARHIVA' started by alynutza, Jul 13, 2007.

1. alynutza

alynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua dragi romani :)
    Ma dresez celor care au aplicat ca self employed dupa ianuarie 2007: ce capital am nevoie ? din cate am inteles va trebui sa apelez la un avocat care sa ma ajute cu actele?Rog pe cei care stiu mai multe despre procedura self employed sa mi raspunda...orice informatie e bine venita, dupa cum v ati dat seama sunt noua in domeniu si chiar am nevoie de voi.
    Va multumesc si sper la cat mai multe raspunsuri ;))

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nu iti cere nimeni sa ai vreun capital disponibil.
    Pasii pe care tb sa ii faci, fara avocat ca te poti descurca si singura:
    -suni la HM Revenue & Customs si te inregistrezi ca self employed (spui ca ai inceput deja munca de o zi-doua)
    -astepti corespondenta de la ei si daca intre timp reusesti sa iti faci un bill pe numele tau (council tax, apa, curent, gaze, tel fix), mergi la banca si deschide un cont
    -odata ce ai o dovada de adresa (bill din cele enumerate mai sus), payslips, invoices, un id si corespondenta de la HMRC, poti merge la Job Centre si cere nr la care tb sa suni pt a te programa la interviu pt National Insurance Number (NINO)

Toate aceste info le poti gasi pe forum, daca ai rabdare sa citesti prin subiectele de la emigrare si utile.

Dupa ce obtii si NINO, ultimul pas e sa completezi BR1 si sa il trimiti la Home Office cu documentatia necesara atasata pt a primi certificatul galben.

Succes!

3. alynutza

alynutza New Member

Trophy Points:
    0
    thx motanik

Multumesc mult motanik pentru raspuns. Hai sa ti spun pe scurt prin ce trec de cand sunt aici (singura realizare este contul in banca pe care il am , in rest in tot ce am incercat sa fac am esuat...: de exemplu am fost la interviu pentru NINO,am avut la mine toate documentele necesare:payslips(am lucrat intr un bar 3 saptamani pana am aflat ca de fapt ce fac este ilegal, nici managerul de la hotel nu stia acest lucru credeam ca daca Romania e parte EU tottul e mai simplu, dar nu e asa, se pare ca nimic nu s a skimbat de la 1 ianuarie 2007), scrisoare de la angajator tot ce mi au cerut, interviul a fost ok ...totul bun si frumos...Dupa cateva zile de la interviu am primit un telefon de la Job Centre cum ca ei au nevoie de my permit work ca sa mi poata da NINO. Deci toate depind de Home Office....Apoi seful meu a trimis o scrisoare la Home Office pentru a obtine letter of approval to employ a Romanian, l au refuzat spunand ca pot aplica doar ca student sau self employed. Ca student nu cred ca e o buna varianta pentru ca trebuie sa fiu inscrisa la un curs de min 15 ore pe saptamana(full time), ceea ce nu prea imi convine: dupa ce am umblat pe la colegii, universitati-interviuri teste, am aflat bomba zilei : ca trebuie sa fiu full time ceea ce m a determinat sa renunt. Acum singura varianta e self employed(din cate am citit aici pe forum ar fi cea mai simpla daca pot spune asa).
    Ideea e ca nu ti mai dau NINO daca nu ai work permit, cel putin asta mi s a intamplat mie, ceea e mi se pare absurd, dar ....asta e.Sunt in Anglia de 3 luni, si sa fiu sincera sunt atat de dezamagita....pentru ca speram sa avem niste drepturi acum ca suntem parte EU, dar se pare ca se fac discriminari in continuare.
    Oricum nu voi renunta deocamdata, mai astept raspunsuri, sfaturi...orice...:)

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar zilele pritene un prieten s-a programat pt interviu pt NINO si l-au intrebat daca are yellow certificate; a spus ca yellow certificate va obtine de la Home Office DUPA ce va avea si Nino, asa ca i-au zis ok, sa aduca numai corespodenta de la HM Revenue & Customs care dovedeste ca s-a inregistrat ca self employed.

Fa si tu asa. Succes!

5. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    Ma intereseaza sa aflu daca cineva a fost la interviul pentru NINO doar cu scrisoarea de la Inland Revenue cum ca este inregistrat ca self-employed si are CIS number (in vederea obtinerii national insurance number definitiv) inainte de a face aplicatia la Home Office pt yellow card.
    Parerile sunt contradictorii cei de la Job Center iti cer acte doveditoare de la Home Office (in situatia de fata yellow card), cei de la Home Office iti cer national insurance number.
    Cum trebuie procedat .. dupa ce ai CIS number ce ai de facut aplici la Home Office pt yellow card sau mai intai te duci la interviu pt national insurance number si apoi faci aplicatia la home office?

6. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Da. A aplicat tata acum trei zile numai cu scrisoarea.Si nu l-au intrebat nimic de card.Asteapta sa-i trimita N.I.

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cardul galben nu este obligatoriu, asa ca mergeti linistiti la interviul pt NINO.

8. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai i-am sunat pe cei de la Job Center in vederea programarii pentru interviu si mi-au spus ca am nevoie de scrisorea de la Home Office. I-m sunat apoi si pe cei de la Home Office (working in the uk, unde se trimit aplicatiile BR1) si mi-au spus acelasi lucru ca mai intai trebuie sa te inregistrezi la ei si apoi sa aplici pentru NINO. Nu inteleg de ce dau aceste raspunsuri la telefon si cum este mai bine sa procedezi.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Eliza,

suna din nou si incearca sa faci un appointment pt NINO.
    Fratele meu e exact in aceeasi situatie si a obtinut app pt interviu f usor.
    doar l-a intrebat daca are Yellow si el a spus ca nu. Operatorul deja stia situatia romanilor self employed si a fost ok.
    I-a cerut CIS nr (referinta de la Inland Revenue), adresa, dat nasterii, nume, unde lucreaza, adresa de acolo, tel, pers contact, etc

Suna la 0845 600 0643 si incearca iar.

success

10. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat si am facut programarea . nu m-au mai intrebat nimic de data aceasta.
    Multumesc si . sa vedem cum va iesi interviul, este in septembrie.

Share This Page