3.6 C
London
Saturday, December 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ce benefecii are o mamica singura care a nascut in uk??

Discussion in 'FAMILIE' started by biscovici, Jun 24, 2008.

1. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua stie cineva ce beneficii ar putea avea de la stat o mama care a nascut in uk??si care sunt pasii acestia??
    Incerc sa ajut o fata d 20ani care a nascut acum 5luni in uk si are un bebe asa frumos...dar e singura si fara nici un ajutor.D la spital e sa dat certificatu d nastere cu numele ei iar la tata e tras Linie si o cutie d dero.Eu sunt mai mult ca sigur ca poate sa beneficieze de ceva banuti si poate si o camera ceva d stat numai ca nu stiu ce pasi trebuiesc urmati???
    A mai trecut cineva prin asa ceva?? va multumesc tuturor -saint- aint-

Ramona Reut likes this.
  2. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare..din cite stiu eu ...trebuie sa incerce la city council..si poate obtine un apartament sa platesca chirie mica tare cam 150 pe luna....daca sta acasa stiu ca i se da cam cel putin 120 pe saptamina..dar sunt anumite birouri citizen advice care ti le zice toate astea unde sa aplici si ce ti trebuie..drepturi si sanse are mari..imi pare rau pt ea...dar omul din greseli invata numai ca la ea plateste si ala micu din greselile ei..

3. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    am fost cu ea la citizen advice si ma rezolvat repede cam 5min a zis ca nu poate sa faca nimic ca nu a muncit deloc in tara asta ca nu are insurance si ca ei nu stie cu ce ar putea fi de folos si ca cel mai bine e sa se duca la ea in tara.I-am zis ca nu are p nimeni in romania iar ei au dat din umeri era o terminata d indianca care nu stiu ce sa zica mai repede sa scape d noi.I se citea dupa fata dezinteresu si nepasarea -slap- lap-

4. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    OK, nu cred ca i-aiu dat cert la spital, certificatul l-a luat ea de la births register in zona in care sta si la tata nu trebuie trecuta linie, puri si simplu nu se specifica tatal...ai vazut tu certificatul, ca poate ea are doar biletul de iesire din spital, pe care intr-adevar e trecuta mama, again, la tata nu se trece nimic...In fine, daca are numai biletul de iesire din spital, trebuie sa mearga cu el la births registerer in zona in care locuieste pt a scoate certificatul de nastere, il scoate pe loc si nu trebuie platit nimic. Apoi intri pe urmatorul site d eunde downloadezi Child Benefit Aplication Form, le completezi si le trimiti CU CERTIFICATUL DE NASTERE IN ORIGINAL la adresa mentionata pe foi si copilul va primi garantat child benefit. Eu am ajutat sa completeze multa lume si toti fara nici o exceptie au primit, deci asta pot sa garantez ca il primeste sigur. E vreo 75 lire/luna.

Apoi, daca ea lucreaza (nu cred ca are copilul mic) sau e self-employed, poate lucra ca self si de acasa, nu? Atunci s-ar putea sa primesca working tax credits (with child element). Asta e cam cateva sute pe luna-la varsta copilului ei ar putea fi si 500..Intrati pe situl asta, din nou completati formularul - se poate si online. Taxele se dau si retroactiv, deci s-ar putea sa primesca cateva mii retroactiv, depinde de situatie.

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... /DG_073802

Din cate stiu poate beneficia de anumite cursuri de calificare gratuit, trebuie sa vezi ce cursuri d ecalificare sunt in zona, cine le face si sa iei legatura cu ei, daca e interesata..

Apoi ar putea sa se uite pe net sau in cartea de telefon locala sa ia toate organizatiile non-guvernamentale -fundatii-din zona in care sta si sa primesca ajutor de la ele, de la haine si hrana la locuinta, e important sa caute si sa se intereseze....eu am lucrat la o fundatie in urm acu catva timp care ajuta persoane cu venituri mici cu haine, obiecte casnice (gen masina de spalat, aragaz), etc, si stiu ca exista tot felul de resurse e important sa le cauti...

Si inca ceva..unde e tatal??? El poate fi tras la raspundere pe cale juridica daca nu contribuie la intretinerea copilului...legile romane se aplica oriunde ar avea tatal domiciliul, e important ca mama sa nu lase lucrurile asa si sa nu-l absolve de orice responsabilitate... After all , it takes two...

5. nixye20

nixye20 New Member

Trophy Points:
    0
    am vazut mesajul tau dar e cam tirziu ptr.fata ptr ka inca dinaintea nasterii copilului ku 3 luni trebuia sa depuna de ''sure start maternity grant''ii dadau de la spital de la inceput 500 de lire.ce mai poate sa faca insa e sa duca la ''casa revenue'' sa depuna cerere ptr.''child benefit''care e 17 lire pe saptamina,daka mamica nu are de munca poate merge la''job centre'' sa depuna ptr.''job seaker allowance''-50 lire pe saptamina'sa depuna ptr''low income'',''maternity allowance'',chiar si ''taxs child benefit'' dar sa aibe acte'as putea sa ajut cu actele dak nu are..mai multe as putea sati zik,uite adresa mea de e-mail :www.nixye20@yahoo.com,ma poate contacta oricind,si eu sunt gravida,tre' sa nasc si stiu tot ce trebuie facut ptr.copil.ne mai auzim,tel:07908755148 -kiss- iss-

6. nixye20

nixye20 New Member

Trophy Points:
    0
    si apoi daca fata nu are insurance cu un telefon isi face programare,se duce la interviu si gata,asteapta raspunsul,dar daca nu are nici self employed e simplu si-l face la revenue,vine in 2-3 saptamini'suntmulte lucruri de care ar putea sa beneficieze si eu am depus ptr copilul meu ptr.tot ce se putea si credeti-ma ca mi-e miau calculat ca imi da 6347 de lire pe intreg anul ptr.tax child.cine mai are astfel de probleme sa ma contacteze:nixye20@yahoo.com

7. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    multiumesc toturor celor care au raspuns.am luat ceva din formularele care ati spus dar p toATE imi cer insurance number iar ea nu are am sa o fac self employed atunci daca e mai bine si sa ia insurance number si dupa aia sa trimita formulare dar numa ca dureaza ceva timp si poate sa o refuze la insurance number daca nu vine cu toate dovezile necesare a bussines-ului care la deschis???TATAL COPILULUI ESTE CU EA ERA IN TARA DA NU LA TRECUT SI P EL P CERTIFICATU D NASTERE DEOARECE AU ZIS NISTE ROMANI CA E MAI BINE SA FIE DOAR EA CA SA POATA BENEFICIA DE NISTE BENEFICII.... -zipped- ipped-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Biscovici,

Sper sa nu par lipsita de inima ca intreb, dar ce cauta o mama cu copil mic, illegal in UK?
    Imi este mila de copil, si de ea, pe de-o parte, dar imi este mila si de cei care muncesc si patesc taxe ca sa poata cere ea beneficii.Imi este si mai mila de mamele care isi lasa copii in grija altora ( pe care ii platesc cu jumatate din salariu sau mai mult) de la 6 luni, ca sa se pota intoarce la serviciu.
    Daca aceasta mama a ajuns atat de departe incat sa nu treaca tatal propriului copil in certificatul de nastere doar ca sa aiba mai multe beneficii, nu stiu ce mai poate fi comentat.
    Sfatul meu e sa isi puna ordine in viata si sa munceasca efectiv, nu sa o faci tu self employed ca sa aiba NINO si sa poata cere beneficii. Un copil nu se poate creste doar din beneficii.Si mi se pare normal sa ceri drepturi odata ce muncesti.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ai cam dat cu bata-n balta aici. Tu chiar crezi ca asemenea "artificii" au sustinere? Uite de-aia n-am comentat eu nimic, pt. ca am simtit de la bun inceput ca e ceva "fishy" in legatura cu povestea asta.Saracu' bebelus, "munceste" de la 0 ani sa-si intretina parintii... Asadar, parintii au facut copilul pt. a fi sustinuti material de pe urma lui. Conform, probabil, modelului mamei exglezoaice de 14-18 ani. Diferenta este ca acea mama este englezoaica, cetatean al acestei tari. Macar daca nu ai fi spus...Mie mi-ar fi rusine -shamed2- hamed2- ...

10. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    OK, deci nu exista copil ilegal, poate vrei sa spui ilegitim (din afara casatoriei) dar in Romania copilul din afara casatoriei are ABSOLUT toate drepturile copilului din casatorie, legea romana nu face absolut nici o diferentiere.

La child benefit poti trimite atele fara NINO, eu am completat actele la cineva fara nINO , dar scrii pe formular la sfarsit unde este o casuta unde poti scrie orice altcevacum ca mama e self si asteapta programarea pt NINO, nu e nici o probl.

La restul trebuie nino (child tax credits and working tax credits). Daca decide sa dea copiilul la i=un chidll d minder inregistrat, nanny inregistrata sau gradinita, statul ii poate acoperi pana la 80 la suta din costuri.

Eu cred ca au gresit ca nu l-au pus pe tata pe certificat, sa mearga sa-l puna, n costa nimic si nu-i intreaba nimeni nimeic (de c enu l-ati pus, pot zice ca a fost in afara tarii , sau ca s-a mai gandit , nu intereseaza pe nimeni), sa mearga tot unde l-au inregistrat pe copil si au luat cret de nastere.

Impreun aluau mai mult tworking tax credits, eu cred ca era mai bien sa fie impreuna, oricum, casa e f greu s aobtina, aproape imposibil, DAR: se pre apoate sa-i fie platita mare parte a chiriei sau daca nu chiar toata cu urmatoarea lege ce a aparut in aprilie anu asta :

Local Housing Allowance

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... G_10018928

Poti aplica pt housing allowance de pe net nu trebuie neaparat sa trimiti formularul, ei pot chiar sa-ti trimita mai mult decat valoarea chiriei, ai dreptul sa retii maxim 15 lire pe sapt mai mult restul trebuie sa-i inapoiezi.

Si inca un lucru - sa-i faca, daca nu are deja, si daca bvrea pasaport englezesc pt ca poate.

OK, succes!

11. Anonymous

Anonymous Guest

Che,
    Este o virgula intre copil si illegal.Mama se afla ilegal aici.Copilul nu are nici o vina, si fiereste nimeni nu trebuie sa diferentieze intre copiii legitimi si ilegetimi.
    Ma refeream la faptul ca mama nu isi exercita in nici un fel treaty rights si nici nu se afla aici in vacanta.

12. nixye20

nixye20 New Member

Trophy Points:
    0
    poti sa-i faci self-employed,chiar si CIS ca si femeile pot lucra in constructii,detin si eu CIS,vin in 2 saptamini de obicei iar la insurance number n-o va refuza nicidecum daka are aste-a 2 acte si mai ales sa zica ca are unu bebe sa scrie acolo in formular ca face insurance ptr ''claim banefit''asa am facut eu la multe persoane si le-a acceptat dupa ce e acceptata poate sa ceara ce benfiuri i se cuvin de la 'job centre plus''problema e cind suni la NINO se poate sa-ti raspunda unele jigodii dezinteresate care te freaca pina iti zice un motiv aiurea de nu poti face programarea dar insista ka asa mi s-a intimplat mi-e mi-au zis ca nu am nevoie de insurance sa muncesc,aiurea...pur si simplu ma dezgusta...ca ne cred tigani si mai stiu eu ce...bafta

13. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    M-am intors la serviciu cind fetita mea avea numai 2 luni jumate (si pe vremea aceea nu puteam sa cer nici un fel de beneficiu), asa ca sint de acord cu Lara_C.

Dar sint curioasa cum aceasta mama ar putea sa faca pasaport britanic copilului ei daca ea nu are inca ILR (stiam ca asta-i conditia, ca parintii sa obtina ILR).

14. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Cat, ai dreptate sa fii curioasa, si eu as fi!
    Nu cred ca se specifica nicaieri ca bebelusul ei se califica pentru nationalitate britanica, eu am citit toate raspunsurile- unless I missed something.
    Anyway, chestia certa este ca beblusul nu se poate califica. A te naste in UK nu-ti da automat drept sa te califici pentru British Nationality ( cred ca s-a schimbat in 1983). Trebuie sa ai o combinatie de:
    cel putin unul din parinti cu ILR,
    cel putin un parinte cu British nationality
    cel putin unul dintre parinti sa beneficieze de deocumente legale de refugiati (stateless).
    Acest bebe are o mama care, dupa cum am dedus, nu este inscrisa cu HO, nu lucreaza si nu are documente legale.
    Apropo, daca bebelusul ei s-ar fi putut califica pentru nationalitate britanica la nastere, ar fi putut avea multe beneficii ( toate pe care un copil englez le are).

15. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Mama are dreptul sa stea aici daca asa vrea, ca cetatean european. Nu trebuie neaparat sa mnceasca sau sa fie self. Am inteles ca este self-employed, sau am inteles eu gresit, dar parca asa se spunea la inceput. Deci, cu atat mai mult, are dreptul sa stea aici, nu cred ca se pate pune problema daca are sau nu dreptul sa stea in UK, in fine, sa lasam astea. Chestia e ca e foarte greu sa cresti un copil, chiar si in UK si eu sunt sigura ca ei nu au facut copilul pt a beneficia de ceva ajutoare, e absurd sa crezi asa ceva. Cred puri si simplu ca au facut un cpoil, poate fara sa vrea sa-l conceapa initial, iar aum ,e firesc sa afle care sunt resursele disponibile la care pot apela-toate aceste beneficii etc se dau pe cale legala, daca indeoplinesti anumite conditii si nu cred ca e ceva rusinos sa aplici pentru ele. Dimpotriva, e bine ca romanii sa stie de aceste beneficii si resurse pentru a apela la ele si pentru a-si cunoaste drepturile. Sunt absolut sigura ca fiecxare , daca are posibilitatea, prefera sa munceasca decat sa apeleze la astfel de beneficii. In Anglia, mamele cu copii sub 12 ani sunt grupul cel mai discriminat din societate, mai discriminat decat minoritatile etnice sau sexula etc. Nu e chiar asa usor sa cresti un copil aici, multe gradinite sunt sub oricecritica si foarte scumpe pe deasupra, ca sa muncesti cu 5 lire pe ora nu ai de unde sa platesti gradinita, deci e bine sa stoie oamenii ca pot apela la working tax credits sau child tax credits -CARE SE DAU CELOR CE MUNCESC, DECI NU SE DAU CELOR CARE NU MUNCESC ...In plus child benefit e dreptul copilului prin lege, nu are nici o legatura cu faptul daca parintii muncesc sa nu...Deci, aceste beneficii se dau celor care muncesc si copilului indreptatit prin lege , in concluzie nu se dau celor ce nu muncesc si sunt o povara pe umeri societatii :)

Si nici nu cred ca sunt eu in masura sa ju7dec pe altul, daca pot il ajut, daca nu nu...

Apropo' m-am consultat cu cineva si zice ca e mi bine sa lasati copilul asa , doar pe numele mamei...s-ar putea s ava fie mai de folos (pt cei care nu stiu, este absolut LEGAL sa decizi sa nu introduci tatal pe certificat, nuy esti obligata ca mama sa faci acest lucru-firesc, faci cum iti e mai favorabil din toate punctele de vedere).

Copilul care se naste in UK din parinti membrii ai EU au dreptul la pasaport englez.

16. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-a spus cineva asta, sau ai citit pe site-ul oficial?

Intreb asta pentru ca am citit mai toate formularele si ghidurile de pe site-ul BIA referitoare la copii nascuti in UK din parinti straini, si nu am gasit nimic care sa specifice ce spui tu.

17. che

che New Member

Trophy Points:
    0

Am sunat eu la HO sa ma interesez si mi-au spous ca dac acopilul e nascut aici pe perioada in care parintii locuiau aici in miode legal fara a fi supusi la imigration control atunci copilul are dreptul la pasaport englez, merita s asuni sa te interesezi, mie asa mi-au spus.

18. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Thank you CHE - dar ce inseamna " parintii LOCUIAU aici fara a fii supusi immigration control? "
    Si pe cine ai sunat? ( nu e valabil ptr mine aceasta intrebare, sint deja British de mult) dar poate e bine sa le spui si celorlalti users!

19. Anonymous

Anonymous Guest

Che draga,
    Tu nu ajuti, asa cum iti place sa crezi ci DEZINFORMEZI MASIV.

1)Mama nu poate sta aici mai mult de 3 luni in mod legal( intereseaza-te)
    2) Nici poveste sa fie self employed.Tocmai asta e problema
    3)De unde pana unde vrei tu sa aiba copilasul ala ppt britanic?
    Cat priveste tatal netrecut in certificatul de nastere.Sigur ca e legal.NU E MORAL.Mai ales cand o faci pt. bani.
    4) Mai suna o data la HO.Probabil ti-au spus ca daca unul dintre parinti are ILR, asa cum mentiona si Agnb mai sus.Plus, ma repet, mama e aici ILEGAL.

Revenind la beneficii, si sa ceri beneficii e legal.Le primesti sau nu depinde de caz.Dar sa ceri beneficii in cazul ei e iarasi o problema legata de moralitate.
    De ce ti se pare tie asa inacceptabil ca aceasta tanara femeie sa mearga la munca?
    Si chestia cu discriminarea mamelor cu copii sub 12 ani de unde o stii???Uite Cat s-a intors la munca cand copilul ei avea 2 luni.Eu o sa ma intorc cand fetita mea va avea 6 luni
    (si sincer vorbind, ar avea mai multe drepturi sa primeasca beneficii).Si nu ne discrimineaza nimeni.Din contra se ofera program mai flexibil.
    A...ca nu e usor..Sigur ca nu.E mai usor sa ceri....

20. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai scris un mesaj dar din pacate nu l-a inregistrat ca si prin urmare nu s-a postat.
    Che are dreptate si 100% pasii pe care i-a spus sunt corecti. Aplica pentru toate beneficiile fara a pune NINO .. ii va veni o scrisoare sa mearga la interviu la Jobcentre Plus in orasul unei este sau mai departe .. Isi ia nino care dureaza cam 1 saptamana de la interviu, trebuie sa aiba multe acte doveditoare la interviu, buletin, pasaport,scrisori pe care sa fie trecut numele ei cu adresa, ceva de la GP daca este posibil, orice care sa ii dovedeasca identitatea. ... o sa dea Nino la jobcentre care sa fie trecut pe clame .. la un numar free ( nu mai stiu care :( si imi pare rau ..dar aia de la job centre sigur trebuie sa stie numarul.) si gata. Asa din vorbe e foarte simplu dar sa pui in aplicatie toate astea este asa de dificil. Multa bataie de cap. Multa birocratie.. multi prosti ..
    Nu e nimic ilegal, nu se pune in dicutie moralitatea mamei ... pentru cultura unora generala si un dependent de droguri poate sa aibe incapacity benefit ... deci pentru ce judecam o tanara mama ?

Si nu e ilegal aici ... ca sa fim clari -eyebrows2- yebrows2-

Share This Page