5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cati romani si bulgari o sa invadeze UK :)

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by londoniana, Nov 20, 2012.

1. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    M-am amuzat zilele trecute cu colegii de serviciu facand (la bere) calcule si prognoze in legatura cu nr romanilor si bulgarilor - laolalta - care vor veni in UK ca urmare a ridicarii restrictiilor. Am studiat cazul polonezilor, ne-am uitat la cifrele legate de populatia activa, la nr de ro/bg care sunt deja aici sau in strainatate, etc.

Am ajuns de comun acord ca:
    in jur de 50-100mii e cel mai plauzibil scenariu
    150-200mii in varianta pesimista si f putin probabila
    sub 50mii in varianta fericita (zic colegii, nu eu)
    200mii+ e varianta daily mail de scandal :)

Voi ce credeti? :)

1. mai putin de 50mii
    2. 50-99mii
    3. 100-149mii
    4. 150-199mii
    5. 200mii sau peste

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Din partea mea ar fi OK daca ar veni vreo 5 milioane

Nu va fi nimic de speriat....cine a avut de venit a venit....iar infractorii de care se tot tem politicienii englezi ca vor veni...sa fie sanatosi ca sunt demult aici
    Ei nu au nevoie nici de BC nici de NINo

100.000-200.000 adica nedetectabili -ras2-

3. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    100-149mii

4. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    varianta 1 sau 2, dar cred ca multi vor pleca inapoi in Romania.Inclusiv dintre cei veniti inainte de ridicarea restrictiilor.

5. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    @londonina

Te rog sa spui si la ce perioada de timp se refera estimarea ta.

Eu cred ca-n primul an vin 'varianta 3',formata din cunoscutii ai celor deja aici , care ar vrea sa vina si acum,dar lupta pt acte ii face sa nu.

@cafea

sunt de acord cu tine,cei care ne fac de rusine deja sunt aici,si oricum ei circula 'liberi' oriunde ii poarta interesul

Si mai cred un lucru,ca orice flux crescut de romani/blugari ar veni dupa ridicarea restrictiilor,nu cred ca va influienta prea mult situaita de acum,in sensul ca va aparea automat selectia naturala,adica cel 'puternic' va rezista,iar cel 'slab' nu
    PS: 'puternic' - in Cv,cunostiinte de engleza,caracter(adica luptator),usor adaptabil la sistemul de aici,etc...

Nu cred ca se va intampla ca in Italia,de exemplu,unde existau parcuri locuite de romani,fabrici si case parasite,locuite de romani,etc.Iar acei 'locuitori' nu aveau nici un venit,se imbracau de pe la centrele de caritare si luau masa pe la biserici,la cantinele saracilor;context in care toti sperau sa-si faca un viitor cumva.Sistemul italian ii lasa sa viseze frumos noaptea,pe cand aici nu cred ca ar fi posibil asa ceva.

6. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    @andreivaly primele 12-18 luni cand probabil va veni 'grosul'.

7. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca vor veni sa ramana mai mult de 100 de mii. Exact cum spunea cineva mai sus, se va face o selectie naturala la un moment dat si nu toti vor reusi sa faca fata. Se vor ridica restrictiile, dar probabil va fi mult mai greu in gasirea unui loc de munca si atunci vor renunta multi dintre ei... parerea mea. Hic!

8. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Singurul lucru care trebuie facut pentru a functiona selectia naturala este reformarea sistemului de beneficii incat sa nu mai fie rentabil pentru unii sa se mute dintr-o tara in alta doar pentru ca sunt mai multe beneficii.

9. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    total de acord. primele chestii care m-au frapat cand m-am mutat in anglia - statisticile legate de benefits, si in special de housing benefits.

vorbind de statistici, sunt f curioasa sa vad rezultatele recensamantului din 2011... nr de rezidenti de origine romana (si alti est-euro in UK). diferenta fata de recensamantul din 2001 va fi mare.

datele referitoare la tara de origine, imigratie, etc vor for fi publicate in decembrie. sa vedeti atunci valuri in presa ref la est europeni.

http://www.ons.gov.uk/ons/guide-method/ ... index.html

10. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Chiar acum 2 zile Sarah Teather, de la LibDem, spunea ca limita de beneficii de £500/week/household este imorala. Adica doar vreo £2200/luna? Si cand te gandesti ca multi castiga prin munca numai jumatate din aceasta suma.

11. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Nu cred ca e important cati vin. Cati sunt dispusi sa ramana si sa munceasca.
    Cati din cai care vor veni la cunostintele de aici sunt pregatiti sa munceasa si cati vor fi turisti. Cred ca multi dupa 2-3 interviuri sau dupa ce au pus cateva CV-uri vor pleca acasa, invocand diferite motive.
    Voi sunteti pregatiti pt cazarea-intretinerea-indrumarea cunoscutilor care i-si vor aminti de voi si va vor solicita ajutorul?
    Parca vad ca nu mai are nimeni timp sa sceie pe aici....

12. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Cazarea/intretinerea cunsocutiilor??? -wow-
    Asta-i chiar tare. Scuzati ignoranta, dar nu fiecare face regulile in casa lui???
    Adica de ce as avea probleme sa-i spun NU unui oarecare X?
    Si pana la urma (chit ca-mi vor sari in cap majoritatea) consider o chestie total nesanatoasa ca X sau Y (chiar si prieteni fiind) sa stea la mine mai mult de-o vizita. Adica max 2 saptamani.

13. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Eh, declaratii politice...

Ref la housing benefit se pare ca in UK vreo 5 milioane (din 56 mil total) iau housing benefit. Adica roughly 1 in 9. Din astia 5 mil, trei sferturi sunt sub 65 de ani.

Average HB e aproape 400/luna. Doar HB, neincluzand celelalte beneficii. Nici macar council tax benefit nu e inclus in suma asta.

And for fun: foarte educativ articolul de mai jos pentru mine. Theresa May nu trebuie sa caute prea mult "pull factors" pentru romani si bulgari, ca asa a declarat ea, ca o sa investigheze cei ii aduce pe romani si bulgari aici.

not working (just benefits) http://www.bbc.co.uk/news/uk-16812185
    working & benefits http://www.bbc.co.uk/news/uk-16876486

14. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    50% daca ar face cum zici tu si tot ar fi bine...

15. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm...eu as paria pe un milion.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa ajungem noi sanatosi. Mai e mai mult de 1 an. -ras4-

17. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Eu n-as paria pe un nr mare de romani si bulgari care vor veni dupa ridicarea restrictiilor. Cei care vor sa vina vin si acum, iar eu cunosc foarte multi romani care sunt aici dinaintea mea si nu prea sunt interesati de BC/YC. Unii sunt SE iar altii nici macar atat (puteti sa ghiciti cam cum lucreaza ultimii de care vb) deci ideea e ca se poate si acum.
    Ce am eu curaj sa pariez este ca sigur vor face ceva ca sa descurajeze romanii sa mai vina in UK...am eu asa o presimtire ca nu vor sta cu mainile in san si vor gasi alte chichite prin care sa ne opreasca.
    Si mai uitati-va putin si la economia lor...pe ce se mai bazeaza englezii? Ce productie foarte puternica mai au ei? Ce exporta si unde (asta apropo de figurile lor cu iesirea din UE. Nu stiu cat de bine le va fi fara piata unica)? Eu personal cred ca e doar o chestiune de timp pana cand chiar si marele UK va fi o destinatie nu tocmai buna pt romani. Cine ar fi crezut ca vor ajunge tari ca Grecia, Italia sau Spania in astfel de situatii si iata ca s-a ajuns.
    De curand chiar am avut o discutie pe temele astea cu un britanic trecut de 60 de ani care are mai multe afaceri pe aici prin UK. In sinea lor stiu si ei realitatea ca UK nu mai e ce a fost odata. Mi-a zis o chestie...cica sunt 4 generatii...una construieste (parintii lui si cei de varsta lor), a 2-a dezvolta (el si cei de varsta lui) si ce-a de-a 3-a incepe sa distruga (cei care conduc acum) iar a 4-a (tinerii din ziua de azi) vine si finalizeaza ce-a inceput a 3-a generatie.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Sud-ul Europei primeau ajutoare financiare pana in 2002 cand am aparut noi la granite ... Londra musteste de sudisti si nu de 2-3 ani

Europa cu adevarat dezvoltata nu se afla in sud

19. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Sa revenim... :)

Intre timp Migration Watch estimeaza 250 de mii de romani si bulgari in primii 5 ani (prea multi cred eu) iar Infopolitic Romania zice cam 20mii romani (prea putini...). Se pare ca si guvernul britanic va publica in cele din urma ceva forecasts in viitorul apropiat...

http://www.bbc.co.uk/news/uk-21039087
    http://www.telegraph.co.uk/news/politic ... mania.html

Ref: FREEDOM OF INFORMATION ACT REQUEST
    I refer to your request where you asked:
    “All information held by government regarding the numbers of Romanian and
    Bulgarian migrants expected to enter Britain.”

I am writing to advise you that following a search of our paper and electronic records,
    I have established that the information you requested is held by the Cabinet Office.
    [....]
    "I also recognise there is a public interest in evaluating the likely
    impact of migration from Bulgaria and Romania on the UK. On the other hand, the
    Government is already in the process of determining our response to your question,
    and intends to publish further detail at a future date
    . I have thus decided that
    disclosure of the information requested at this point in time would undermine the
    integrity and rigour of these findings."

http://www.whatdotheyknow.com/request/1 ... 1.pdf.html

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am citit pe undeva un articol recent , in care spuneau ca stiu deja numarul , dar este prea mic si nu se potriveste cu contextul politic actual .

Germania , Franta , Austria si Olanda , in opinia mea , o sa primeasca cel mai mare numar de romani dupa 2014 .

Cine a fost sa plece , a plecat deja , urmeaza cei care au pe cineva stabilit in aceste tari .

Share This Page