-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cateva sugestii despre viata in Londra

Discussion in 'LONDON' started by mariolyme, Apr 20, 2009.

1. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,tuturor!
    De mult timp nu am mai intrat pe forum si uite ca revenim acum cu o dilema majora.Am vrea sa ne mutam in Londra!
    De 2 ani locuim in Lyme Regis dar gata,nu se mai poate.Iar unul din motivele care ne-a pus pe ganduri e ca vine un bebe prin Octombrie,in conditiile in care mai e un bebe mai marisor in Ro,care asteapta sa vina aici langa noi.
    Deci,cu alte cuvinte,trebuie sa gasim joburi,casa,scoala si sa schimbam viata linistita de la'tara' cu cea tumultoasa de la city..Nu ca ne-ar deranja f mult asta,noi venim din Iasi,deci stim cum e viata la oras(hehhee..) dar aici e cu totul altceva...
    Am fi tare bucurosi daca ati veni cu orice sugestie,experienta si sfaturi in legatura cu Londra,mai ales cei care au copii si stiu ce inseamna sa cauti o zona linistita,cat de cat sigura,cu preturi decente si cu scoli bune(sper ca nu cerem prea mult).
    Pe mine sincer ma ingrozeste faptul ca Londra e imensa , nu avem pe nimeni acolo,nu stim nimic despre oras si suntem total in ceata. Faptul ca ar trebui sa venim cu 2 copii ma face sa fiu mai precauta si sa nu ma arunc in valtoare chiar asa,la ghici,sa vad cum o fi...
    Trebuie calculat totul in amanunt si sper din tot sufletul ca ne puteti scoate si pe noi la lumina.
    Va multumim tare mult si sa ne auzim cu bine!!!

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mai in gluma mai in serios...veniti in Nord Vest, zone mai bune Borehamwood (posh), Edgware, Stanmore, Hendon, Golders green, Harrow, Pinner...
    Romani, cat cuprinde, daca va e dor de acasa, zona safe...as zice ca da, nu e foarte curata, dar greu mai gasesti asa ceva in Londra, poate mai spre centru...
    Eu locuiesc in Edgware -Burnt Oak si prin natura jobului vin tarziu seara acasa si nu se "leaga" nici cutu de mine...am un an si 4 luni la aceeasi adresa...
    Magazine romanesti sunt, piata de zarzavaturi este, cofetaria romaneasca, scoli, gradinite. Eu am fost in practica la 2 scoli din Edgware, atmosfera foarte buna, toleranta fata de straini...

3. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Multam fain,rebecca_uk!! Am tras cu ochiul la chirii in zonele sugerate de tine si...:woohoo: sigur se gasesc si mai scumpe si mai ieftine,pt orice buzunar...Al nostru e cam stramt
    Asteptam si alte sugestii...Credeti ca e prea devreme sa incepem sa ne interesam de pe acum?Bebe vine prin octombrie,eu termin maternalul undeva prin februarie-martie si ar trebui sa ma intorc la munca.
    Sugestiile voastre ne-ar ajuta f. mult si in alegerea joburilor.Stim ca e important sa avem locul de munca pe langa casa(sau invers:) ).Asa ne putem orienta si la preturi si la salariile care se oferaIn zona in care suntem,(Dorset)cu salariile pe care le avem nu ne permitem mare lucru.
    Multumim mult inca o data si sa ne auzim cu bine!

4. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Am trait si muncit in 3 tari si m-am mutat de vreo 20 de ori cumulat. In toate instantele m-am mutat in asa fel incat sa-mi fie usor de dus-intors de/la servici.

Am inceput cu locul de munca si am facut un cerc cu toleranta la commute. De acolo incepe totul. Deci fara munca nici nu m-am uitat dupa locuit. Pe CV am pus doar orasul si la interview am zis flexibil pentru right opportunity.

Bafta.

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde foarte mult de locurile de munca pe care le veti avea. Eu muncesc de 3 ani in Centrul Londrei dar nu as vrea in nici un fel sa locuiesc acolo, din cauza aglomeratiei.

Mai ales cu copil pe drum, vreti sa va ganditi la zone verzi si gradinite/scoli, pt ca de dus la munca poti lua metroul sau autobuzul, dar gandeste-te cum o sa-l cari pe ala mic la scoala pe autobuz, sau sa-l duci in parc in metrou.

Eu stau intr-o zona intr-adevar destul de scumpa, dar chiar si aici gasesti chirii adecvate daca ai timp de cautat (pentru ca nu sunt multe case/apartamente la preturi moderate in zona, cum apar - cum dispar) asa ca, desi bebe vine in octombrie, eu zic ca e timpul sa va ganditi serios unde vreti sa va mutati.

6. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Da,roscat,ai dreptate,dar faptul ca noi nu stim nimic despre Londra,trebuie sa fim cat de cat mai precauti,nu-i asa? Normal ca mai intai cautam joburile,dar ar trebui sa stim cate ceva si despre cartierele Londrei sa ne putem orienta.Nu putem sa ne luam joburi intr-un capat al orasului,sa locuim in celalalt si ce castigam sa dam pe transport si pe chirie,nu?
    Spin,intr-adevar ne uitam la spatii verzi,gradinite/scoli si daca se poate cat mai multe in jur...cu munca,n-ar fi problema sa fie la cateva statii mai incolo,asta e, nu le poti avea pe toate sub nas...
    Cautam,nu ne lasam..trebuie sa fie ceva si pentru noi,asa e?
    Sa ne auzim cu bine,o zi buna tuturor!

7. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    mariolyme a scris:
    Scurt si la obiect: Dulwich; Blackheath; Clapham; Richmond. Mai mult de atat nu-ti pot spune pt ca ma bazez doar pe experienta personala si din fericire pana acum nu a trebuit sa ma mut de mai mult de 4 ori in 6 ani. O sa ti se para scump (de obicei asta denota calitate si se reflecta in siguranta generala, transport, scoli bune, spatii verzi etc), dar cum ti-am mai spus, si in zonele scumpe exista case la preturi pe care ti le poti permite, dar trebuie sa cauti mult si cu pasiune (incearca rightmove.vo.uk si findaproperty.com).

Depinde foarte mult de ce parte a zonei respective veti alege, pt ca si in interiorul zonelor mari sunt tot felul de zone mai mici (uneori reduse la o strada sau doua), fiecare cu un caracter individual (de ex in Clapham ai parte si de scoli foarte bune si stradute cochete si pline de vecini prietenosi, dar si de batai noaptea pe strada, in fata clubului)

Foloseste link-ul asta pt a vedea profilul unei zone (tasteaza numele zonei in casuta libera cu Enter your location)

8. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc tare mult,spin...Sigur ca am pasiune:laugh: si timp de acum.(..la sfarsitul lui mai merg acasa in concediu si api intru in maternitate) Caut,nu ma la;,nu tin musai sa stau in' buricul targului',mai ales ca nu ne permitem....si apoi suntem constienti ca 'umilele' noastre joburi nu vor putea acoperi cheltuielile.Noi inca suntem la inceput de drum,desi nu mai suntem foarte tineri,asa ca trebuie sa mai avem putintica rabdare pana gasim niste joburi mai bine platite.
    Dar voi tine cont de sfaturile voastre si voi fi perseverenta;Mario deja a inceput sa trimita CV-uri...sa vedem pana la sfarsitul anului ce rezultate vom avea..
    Va multumesc mult si sa ne auzim cu bine!!

9. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Pe findaproperty.com cand cauti de locuit are si profil de zona, cu tot cu crime rate, schools and so on. Mai sant si niste sites care au specific school ratings. Pe de alta parte depinde si cat de important este sa stai aproape de magazine romanesti.

In cazuri ca astea cand sant multe variabile la un loc si decizia nu este usoara, fac un rapid excel sheet. Pe ea scriu orizontal locurile, si pe vertical criteria si greutatea fiecarui criterion in ordine de greutate. La sfarsit in dreapta fac un total si cine este mai mare castiga. Cu timpul ajustez numerele sa faca sens.

Bafta.

10. min_nis

min_nis New Member

Trophy Points:
    0
    si eu caut sa ma mut in Edgware,asa m-au sfatuit mai toti prietenii,dar pina acum nu am gasit mare lucru ,ma refer la locuintaof,tare greu,va urez success oricum
    Doriana

11. Kym

Kym New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa gasesc un studio cat mai mic (sunt singur) si la un pret "comestibil" in zona Londrei. Am citit topicurile din forum si voi cauta si pe site-urile recomandate. Intrebari:

- Ce zone imi recomandati?
    - ce alte modalitati de cautare locuinta?
    - Stie cineva ceva interesant de inchiriat?

Va multumesc tuturor anticipat.

12. Diane

Diane New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Ma numesc Diana Suteu, am 26 de ani si sunt din Tg.Mures. Am un baietel de 2 ani si 5 luni si sunt logodita cu un om de afaceri indian. Dorim cat de curand sa ne mutam in Anglia, in Londra, si asi dori daca se poate sa-mi spuneti cat e de greu sau cat e de usor sa obtii actele necesare unei sederi limitate in Anglia, cam de ce acte am avea nevoie eu si baietelul meu care avem cetatenie romana pentru a ne stabili in Marea Britanie.

Va multumesc mult
    Diana

13. FreyjaD

FreyjaD New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor!
    Interesante raspunsurile! Chiar ma intrebam si eu asta!
    Numele meu este Ramona si vreau sa ma mut in Londra. Din toamna 2010 vreau sa fac un masterat acolo, insa ma bazez mai degraba pe banii mei, care - pe criza asta si abia iesita de pe bancile facultatii, nu sunt incredibil de multi. Asa ca mi-am luat un an la dispozitie sa lucrez sa strang bani pentru continuarea studiilor. Am cateva intrebari si sper sa ma puteti ajuta:
    ***Cam de cati bani ai nevoie pe luna in Londra pe langa chirie ( mancare + transport + alte necesitati)? Aproximativ macar...
    ***Cum se rezolva cu permisul de munca? Am nevoie de el ca sa ma angajez acolo? Sau il face angajatorul?
    Multumesc anticipat!
    -hipno-

14. alin123

alin123 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ramona,

In privinta dreptului de munca se poate obtine yellow card daca te inscrii la master( cu YC poti lucra pana la 20h/sapt si full time in vacante).
    Referitor la cati bani ai nevoie...depide in ce zona o sa stai...detalii despre transport poti gasi pe www.tfl.gov.uk, la fel depinde de zona.

15. FreyjaD

FreyjaD New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Alin!
    Eu as vrea sa ajung mai devreme in Londra, sa lucrez cateva luni acolo si apoi, din toamna 2010, sa imi continui studiile.
    Care e diferenta intre zone? Eu nici nu visez centrul - insa am gasit cateva masterate bune in zona 3. Chiriile am vazut ca sunt cam £ 100 - 130/ week pentru studio. Insa ma sperie faptul ca foarte multi au zis ca e super scumpa Londra. Ce este scump? Distractia? Mancarea? Alte necesitati?

16. alin123

alin123 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere!
    Londra poate fi un oras scump, intr-adevar, dar nu neaparat.Sigur,distractia este mai scumpa,restaurantele, cluburile, pub-urile, etc.Mancarea nu este scumpa deloc,hainele sunt mai ieftine ca in Ro...

Share This Page