23.9 C
London
Sunday, September 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cateva intrebari referitoare la Yellow Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by DianaElena, Feb 14, 2012.

1. DianaElena

DianaElena New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand, ma bucur mult ca am gasit acest forum si sa vad cati romani sunt in UK.

Probabil s-au mai pus aceste intrebari, dar va rog, daca se poate, sa imi lamuriti cateva mici probleme pe care le-am intampinat in ultimul timp.

Momentan sunt studenta la un Master de 1 an, unul pe care urmeaza sa il termin in Septembrie. Imi doresc sa gasesc un job, part-time sau full-time, nu conteaza momentan, ca apoi sa raman aici, daca se poate. Am deja o asigurare din Romania, de la Alliantz, dar este Travel Insurance, si nu sunt sigura ca se incadreaza ca CSI- Va trebui sa imi fac o noua asigurare aici?
    LATER EDIT: am citit alte topic-uri de pe forum si vad ca trebuie sa fac! Maine incerc la PruHealth!

De asemenea, daca parintii imi sustin studiile si cheltuielile momentan, extrasele de cont care demonstreaza acest lucru trebuie sa fie in romana, sau in engleza? si daca in engleza, ar trebui sa le traduc si sa le legalizez?

O ultima intrebare: daca trimit extrasele de cont ale parintilor, trebuie sa le trimit si pe ale mele? si daca da, este necesar ca respectivul cont sa fie in UK sau il pot trimite pe cel din Romania? LATER EDIT: am mai multa activitate si mai multi bani pe cel din Romania pentru ca pe acela il folosesc sa platesc taxele scolare si cazare, pe cand cel din anglia e doar pt mancare&co. Ce ma sfatuiti sa fac? sa trimit extrase pentru ambele conturi?

Multumesc si sper ca ma puteti ajuta!
    Sa aveti o zi/seara frumoasa!

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ce te costa sa trimiti extrase de cont de la ambele banci? Intreaba(cere) la banca din Romania pentru extrase in limba engleza.

Mai asteapta si alte raspunsuri.

3. DianaElena

DianaElena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri! Nu eram sigura ca pot cere extrasele in engleza, de aceea am intrebat!

4. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0
    Salut romanii din UK,
    Am ajuns aici acum o luna(am contract din Romania) si am fost ajutat de o companie de aici cu toate cele(yellow card).
    De la UKBA mi-au spus sa astept actele la adresa unde domiciliez,dar a trecut ceva timp de atunci si as dori sa stiu de la voi daca ati avut vreunul problema asta si in acest caz ce e de facut?

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    O data absolvit masterul in UK poti aplica pentru BC pe baza acestuia cu formularul BR2, indiferent daca ai lucrat inainte sau nu.
    Deci, tu aplici de YC acum numai daca vrei sa ai drept de munca inainte de a termina masterul.

6. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    dureaza cam 4 luni pana iti primesti documentele inapoi.

7. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    mersi pentru promtitudine.
    o oarecare tipa de la agentia cu care lucrez mi-a spus ca dureaza 1-2 sapt.
    tu ai primit dupa 4 luni??

8. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    ai aplicat prin posta sau ai fost la Croydon si ti-au trimis documentele la Sheffield? Daca ai aplicat prin posta dureaza 4 luni daca ai fost la Croydon si nu ti l-au dat in aceeasi zi dureaza cam 3-4 saptamani.

9. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    am fost personal la croydon,iar acum 30 min am vb cu un consultant de la UKBA si mi-a spus ca documentele mele sunt la sheffield,dar ca sunt oaercum ocupati acum ca sunt multe cereri si chesti din astea.
    dar oricum cum iti multumesc foarte mult.
    stima

10. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Neatza, a incercat cineva sa isi schimbe locul de munca recent avand yellow card ptr NVQ si lucrand ca si carer.
    Stiu ca legea spunea ca te poti muta cu locul de munca atata timp cat iti continui NVQ la noul loc de munca.Eu am facut-o acum cativa ani , se mai poate si acum.Problema era ca trebuia sa stai cel putin un an dupa terminarea NVQ la NH unde lucrai daca ei ti-l plateau altfel erai tu obligat sa platesti la plecare.
    Dar in conditiile in care tu iti platesti NVQ practic se schimba regula.
    A mai fost cineva in situatia asta recent? Multam

11. DianaElena

DianaElena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri. In final am aplicat pe 28 februarie pt Yellow Card si nu am primit actele nici acum- sunt cam ingrijorata, dar azi am vazut ca dureaza 4 luni, si inca nu s-au facut 4 pentru mine, deci mai am putina rabdare. Momentan sunt intern intr-o companie si din fericire nu m-au intrebat nimic de permis de munca, probabil pentru ca este un job neplatit.

As avea o alta intrebare pentru cei care au mai multe cunostiinte in acest domeniu: avand in vedere ca masterul meu se termina in curand si probabil o sa fiu Graduate in septembrie, credeti ca este posibil sa aplic pentru blue permit dupa ce primesc diploma, desi o sa am Yellow Permit de doar cateva luni? Multumesc!

12. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    @dianaelena

Cateva randuri mai sus costoboc raspunsese la intrebarea ta...

13. Jay

Jay New Member

Trophy Points:
    0
    A aplicat cineva pentru YC doar cu declaratie "witnessed by a Commissioner for Oaths, to state that the applicant will not become a burden on the state", fara "bank statements" sau "evidence of sponsorship or funding"? E putin cam vaga exprimarea lor: "You should provide documentary evidence from the list below". Bunul simt imi spune ca poti alege una din cele trei variante, dar din nou, ei nu spun la alegere, spun dovezi din lista de mai jos... As prefera sa prezint doar declaratia, deoarece fondurile mele vor fi oarecum limitate cand voi ajunge in UK, iar persoanele cunoscute de acolo nu sunt atat de apropiate pentru a le cere sa ma sponsorizeze... Am atasat paragraful mai jos:

"You must prove that you have sufficient resources available (belonging to yourself or a sponsor) not to become a burden on the UK’s social assistance system during your time as a student. You should provide documentary evidence from the list below:

-Recent bank statements. These can be originals or, if online statements, must either be stamped and signed by the bank or accompanied by a letter from the bank confirming the account details and that the information is correct.

-Evidence of sponsorship or funding, e.g. a letter from a parent, relative or friend, if they are supporting or sponsoring you, along with their recent bank statements; or a letter confirming a maintenance grant

-A declaration, witnessed by a Commissioner for Oaths, to state that the applicant will not become a burden on the state
    * A Commissioner for Oaths has the power to certify the oath of another over documents."

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsul e DA, au mai aplicat si altii si nu au avut probleme. Exemple sunt pe forum dar trebuie cautate.

BTW - ai atasat paragraful, dar nu stiu cum ai facut ca ai omis exact ceea ce era mai important din el in legatura cu intrebarea ta. Acel cuvant scurt "or" care apare la sfarsitul fiecarui document ce ar putea constitui o dovada acceptabila. Aceasta scoatere din context face lucrurile neclare, nicidecum formularul care este destul de explicit.

Cum traducerea e simpla or = sau, concluzia vine de la sine, daca prezinti oricare din acele documente etse perfect valabil

15. Jay

Jay New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns costoboc. Nu apare nici un "or", tocmai din cauza asta am intrebat, uite shortcut-ul, pagina 4:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

Stiu ca s-a mai discutat probabil acest subiect, din ce am vazut eu pana acum multi au avut atat acea declaratie, cat si un bank statement sau scrisoare de sponsorizare, iar functionara de la ghiseu s-a uitat doar la unul dintre ele. Eu intrebam daca a aplicat cineva NUMAI cu declaratie. Am sa mai caut pe acest forum, este destul de mare cu multe topicuri, intre timp daca cineva are mai multe informatii, sunt binevenite.

16. Jay

Jay New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate costoboc, pe formularul BR1 apare acel "or", pe instructiuni nu apare, si asta m-a derutat putin....

17. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    cu englezi e simplu, daca au zis ca asa e atunci nici probleme nu o sa ai (din cauza asta)
    uite aici cineva poveste ca a fost in aceiasi situatie si nu a avut probleme
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... rden#p5161
    stiu precis ca mai sunt exemple mai recente, dar nu mai stau sa caut.

18. allan1007

allan1007 New Member

Trophy Points:
    0
    As dori si eu sa aplic pentru Yellow Card eu urmand sa incep facultatea la 1 Oct! Sun dispus sa dau 200-300 lire unei agentii, sau unui avocat sa ma ajute sa rezolv problema in 2-3 luni! Problema este ca nu stiu la cine sa apelez! As dori daca se poate sa imi ziceti o agentie sau un avocat ceva, care este de incredere!

19. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef
    avocatii si companiile cer minim 300 pentru o programare ... dar daca tu vrei sa-ti intocmeasca tot dosarul o sa te coste mai mult ... eu zic sa stai o zi sa citesti tot forumul ... si urmatoarea zi vei sti ce ai de facut fara sa apelezi la nici un avocat ... vei face totul singur ... si chiar in mai putin de 2-3 luni poti avea YC (depinde si cat de repede te misti si cat de norocos esti sa prinzi programare) ... dar totul este free ... mai intreaba si tu pe aici si mai documenteaza-te inainte ... TOTUL ESTE GRATIS !!!

Share This Page