4.5 C
London
Saturday, November 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cat timp dureaza acum aplicatia prin posta?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by andreiuta12345, Aug 7, 2011.

1. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut !

Am si eu o intrebare care m-a cam tot macinat dupa-amiaza aceasta.Am luat in treacat ziarul Diaspora Romaneasca de la magazinul romanesc de langa mine in care era un articol despre aplicatiile ho pt ro si bg etc etc..Ce am retinut a fost ca X (parca Ovidiu il chema - poate e chiar printre noi) a trimis actele PRIN POSTA in data de 22 martie 2011 si a primit cardul la sf lui mai nu mai stiu pe cat.
    Pe site-ul de la UKBA nu mai apare nimic nou de mai bine de trei sapt - tot actele din saptamana cu 22 martie se proceseaza de mai bine de trei saptamani.Poate data de 22 martie e de mai demult pusa acolo..dar eu nu m-am gandit sa verific.Coincidenta sau nu cu 22 martie ..dar ma face sa imi pun unele semne de intrebare referitoare la actualizarea site-ului ukba..
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/
    Stiu ca poate dura pana la 6 luni cum scrie si acolo dar sunt curioasa voi daca ati aplict pt blue, yellow prin posta lunile trecute si cat a durat ?!

Citind acel articol din ziarul romanesc am inceput si eu sa visez cum ca poate aplicatia mamei mele o sa fie analizata curand?!Zic si eu!

O noapte linistita!
    -dragoste2-

Andreiuta12345

2. skipy_eco

skipy_eco New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pt blue card in data de 19 aprilie....si inca nu am primit nimica,,,mai asteptam -ras2- -ras2- -ras2-

3. luca123

luca123 New Member

Trophy Points:
    0
    eu am trimis actele pentru blue card pe 9 aprilie am primit pe cardul 29 iulie

4. skipy_eco

skipy_eco New Member

Trophy Points:
    0
    Deci inseamna ca si al meu trebuie sa apara -dans- -dans-

5. skipy_eco

skipy_eco New Member

Trophy Points:
    0
    Desi nu imi este de folos...dar este bine sa fie acolo,nu se stie niciodata -ras2- -ras2-

6. placebo87

placebo87 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am trimis pe data de 5 mai aplicatia pt Highly Skilled Migrant (formualrul BR2) si nu am primit inca niciun raspuns. Ceea ce mi se pare dubios in afara de faptul ca pe site apare de ceva vreme tot 22 martie ca fiind ultima saptamana procesata de ei, este ca desi am trimis plicul cu confirmare de primire aceasta nu a mai venit deloc. Ma infrijoreaza putin, fiindca pe langa pasaport am atasat si diploma de licenta in original si nu ar fi foarte placut sa le pierd. Stie cineva un numar de telefon sau o adresa de mail la care ma pot adresa pentru a vedea daca aplicatia a ajuns acolo si in ce stadiu se afla? Pe site-ul ukba este indicata o adresa de mail, doar ca se precizeaza ca nu vor raspunde la intrebari legate de stadiul aplicatiei.

7. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    0114 207 4074 - biroul din Sheffield la care se trimit actele.
    se gaseste pe site in partea dreapta intr-un chenar :p

8. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Daaaaaaaaaaaa e foarte ciudat cum cer astia sa trimiti acte originale prin posta. De parca posta asta a lor ar fi cine stie ce safe. Nu stiu..dar mie nu-mi inspira incredere... Cum sa trimit pasaportul, permisul etc prin posta???? Astia nu-s sanatosi. Si sa mai si astept cu lunile sa le primkesc cu bine inapoi?? Hmmmmm

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    stiu ca ti se pare aiurea, anormal si privim suspiciosi, dar asta e pentru ca venim, stim cu totii de unde -nu-zic-

eu acum dupa 3 ani, am incredere sa trimit prin posta, orice imi cer -nu-ma-uit- (e adevarat ca dk e ceva in oras, ma duc eu pana acolo, in rest am incredere), le merge bine serviciul! -bravo-

10. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    Intra-adevar acestea par destul de ciudate pentru noi prin simplul fapt ca foarte multi, la inceput de drum in UK, fac comparatia cu ce este in Ro. -nu-nu- Deci, sa nu uitam, aici suntem in UK ! -asa-asa-

In schimb, te rogi la Doamne, Doamne sa nu ai ghinion -nuuu-

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    trimite fara probleme, dar intotdeauna cu "signed for"!
    http://www2.postoffice.co.uk/letters-pa ... ng-options

cei de la posta vor incerca sa te faca sa dai £5 pt Special Delivery™ Next Day, dar la fel de bine dar un pic peste o lira pt Recorded Signed For™. si vezi cand a ajuns, ai un tracking number, poti sa suni sa intrebi, samd.

12. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu, te inteleg si eu am amanat o luna sa-mi trimit actele de frica sa nu le pierd. Dar aici se trimit acte prin posta mereu, smecheria e ca trimiti cu Special Delivery care are asigurare in caz ca se pierde pachetul si ajunge garantat a doua zi (poti sa si verifici daca a ajuns).

13. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer, eu prefer sa dau 5 lire, pentru ca Recorded Sign For nu are asigurare inclusa. Este la fel de rapid insa.

14. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    trebuie sa te corectez Mrs Smith toate scrisorile trimise Recorded Sign For sunt asigurate cu suma de maxim 49.99£ sau poti asigura la o suma mai mare daca doresti la un cost suplimentar

15. placebo87

placebo87 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult de tot pentru informatii, daaaar se pare ca m-am panicat degeaba, fiindca astazi mi-a ajuns acasa blue cardul + toate documentele pe care le-am trimis catre ei. Acum tot ce mai ramane este sa imi pun ceva banuti deoparte, sa imi gasesc un job in UK si sa plec din tara. :)

16. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari si multa bafta

Share This Page