4.1 C
London
Sunday, February 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CAT DUREAZA SA PRIMESTI=ACCESSION WORKER CARD

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by BUBULINUTA, Nov 17, 2011.

1. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu vrei sa treci o data anume poti scrie simplu "as soon as she will recive her Accession Worker card", desi nu prea are importanta . In legatura cu urgentarea nu pot vorbi din experienta, la mine nu a fost cazul dar nu inteleg de ce angajatorul unui au pair nu ar avea voie sa urgenteze procesarea documentelor. Poti incerca oricum nu o sa pierzi nimic.
    Succes.

2. ancamaria25

ancamaria25 New Member

Trophy Points:
    0
    @JustAgrl ...Multumesc frumos pentru raspuns... -ras4-

3. Damy

Damy New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi concetateni Romani pe insula Britanica...

Va rog frumos sa-mi spuneti, sa-mi dati un sfat... Nu stiu ce e mai eficient in cazul meu...
    Am citit pe forum aici intr-un topic e scris ca Romanii asteapta mai mult de 6 luni - ba chiar si 9 luni autorizatia de lucru sau inregistrarea la oficiul de evidenta a populatiei sau UKBA... In alt topic era scris ca cine-va a primit WORK AUTHORISATION intr-o luna cu scrisoarea de urgentare si apoi Accession Worker Card la fel cu urgentare...

Mi s-a ridicat parul in cap can am citit cat de greu se fac documentele acestea - fara care Romanii nu au drept legal sa lucreze in UK.
    In Caz de EMPLOYED - o sa trebuiasca angajatorul meu sa aplice pentru APPROVAL sau WORK AUTHORISATION.

Realistic vorbind:

1.CAT DUREAZA APPROVAL sau WORK AUTHORISATION LETTER (raspunsul) sa vina la angajator in MEDIU sau MINUM DURATA? SI care sint optiunile de a accelera acest proces?

2. CAT DUREAZA si Procesul de perfectare a AWC (accession worker card) - TIMP MINIM LEGAL si cat dureaza practic?
    Sint metode de a accelera procesul ? Romanii pur si simplu nu pot astepta la infinit si trebuie sa-si planuiasca cariera/viitorul/banii etc...

Sint foarte jignit/suparat cu procedurile si termenele impuse de Marea Britanie pt lucratorii din RO si BG care doresc sa munceasca in GB.
    Nu e destul sa depasesti toate "filtrele discriminatorii" pe care le folosesc angajatorii si sa-ti gasesti un loc de lucru decent... dar e si o mare jale cu obtinerea permisului de lucru...
    Am citit multe postari si va sunt solidar la mia de procente... va simt durerea si o impartasesc... E o incercare intr-adevar, dar trebuie sa fim puternici....

Va multumesc mult.
    I thank you with all my heart.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Damy, daca citeai unul din posturi, depinde f mult de angajator si pozitia solicitata.
    gandeste-te ca vine o aplicatie de la un NHS trust pt un job in A&E de exemplu... cum crezi ca se citeste versus ceva mai putin "blue light"?

5. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,
    Pe acest subiect s-a discutat pe larg,cu exemple chiar.
    Difera de la caz la caz,totul difera,in functie de job,angajator,implicarea HR de la respectivul angajator.Nu exista o grila anume cu timpi de asteptare(minim,mediu,lung,s.a.m.d).Totul e sa te inarmezi cu rabdare.

6. Florentyna

Florentyna New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Registered Nurse
    Hi.

Eu stiu ca CRB este cerut de catre firma angajatoare si trebuie sa i-l ceara cat mai aproape de data inceperii muncii, deoarece are valabilitate de cateva luni.
    Nu este cerut de UKBA, nu-i intereseaza asta.....

7. Chocochip

Chocochip New Member

Trophy Points:
    0
    Ca un update la thread-up asta, care vad ca n-a mai fost actualizat in ultimele luni, va pot povesti experienta mea cu obtinerea AWC-ului. Mentionez din capul locului ca cererea a fost facuta pentru angajare pe un post de cercetator stiintific, si pretindea urgentarea procesului obtinerii AWC-ului datorita necesitatii angajarii de urgenta.

Scrisoarea prin care s-a aprobat acordarea permisului de munca (Work Permit letter of approval) a sosit cam la o luna dupa trimiterea formularului WP1 de catre angajator. Din cate am inteles, cam asta e durata tipica. Asta se intampla prin Noiembrie anul trecut.

Pasul urmator a fost, evident, trimiterea formularului BR3 impreuna cu:
    - o copie a scrisorii de aprobare primite de catre angajator de la UKBA,
    - o scrisoare din partea angajatorului in care se specifica necesitatea urgentarii procesului de emitere a AWC-ului,
    - pasaportul
    - 2 poze
    Am trimis plicul ca Recorded Mail / Special Delivery, ca sa pot sa dorm noaptea… plicul a plecat intr-o vineri dupa-amiaza si a fost predat la destinatie luni dimineata la prima ora. Dupa care m-am pus pe asteptat.

Dupa aproape 3 saptamani de asteptare, am discutat cu duduia de la HR care "avea grija" de cazul meu, tipa spunandu-mi ca le-a trimis un mail "chiar ieri", ca numarul de telefon pe care-l gasise in scrisoarea de aprobare de la UKBA nu parea sa mai corespunda; acum astepta un raspuns la mail-ul ala, si urma sa ma contacteze cand afla ceva. Buuun…

Au venit si Sarbatorile… au si trecut… si AWC-ul meu nu mai sosea. Cam la 2 luni de la trimiterea actelor o contactez iar pe binevoitoarea de la HR, sa-i zicem Cati. Ce-mi raspunde mie Cati? Ca i-a venit un raspuns automat la mail-ul ala de prin Noiembrie, si ca ea a concluzionat ca numai eu am capacitatea de a-i pisa pe baietii din Sheffield, in calitate de aplicant. A, si sa o tin la curent cum ma descurc… Ma uit in mail-ul ala automat de la UKBA… Cati e cam varza! Printre multe alte informatii, se regaseste si urmatorul paragraf:

Am blagoslovit-o in gand pe inteleapta de Cati si am trimis un mail la adresa de mai sus, aia cu Urgent Returns, sa-i intreb pe baieti de sanatate si daca au idee cam cat mai dureaza pana ma rezolva. Avand in vedere ca angajatorul meu le-a cerut urgentarea procesarii. Primesc un mail a doua zi, in care mi se sugereaza urmatoarele:

Le trimit toate detallile cerute, si primesc a doua zi un mail in care mi se confirma ca aplicatia mea a fost mutata din teancul luzarilor in cel al uinarilor -
    - la 2 luni dupa trimiterea aplicatiei! -bravo-

Data emiterii AWC-ului este fix o saptamana de la primirea acestui ultim mail, insa plicul a sosit 2 saptamani mai tarziu, si cam smotocit (a se citi "rupt", bagat intr-un plic de plastic pe care Royal Mail scrisese "We're sorry ca ne-am batut joc de corespondenta dvs."). Adica ieri.

In concluzie, si de retinut: este datoria angajatorului (nu a aplicantului) de a cere urgentarea emiterii AWC-ului - evident daca exista necesitatea reala si argumentabila a acestei urgentari. Adresa de mail la care se poate face aceasta cerere este BaRCUrgentReturns@ukba.gsi.gov.uk, si se gaseste pe site-ul UKBA, la pagina referitoare la Urgent Returns.

Bafta!

Tavi

8. konradgabi

konradgabi New Member

Trophy Points:
    0
    mi-am gasit un job in zona de nord a uk ....
    am lucrat ca un bou cateva zile ca sa aflu cu stupoare ca am nevoie de accesion worker card.

spuneti-mi si mie care e cea mai buna cale de urmat.... sa ma duc personal in londra la uk border agency sau sa trimit actele prin posta ???
    Va rog un raspuns detaliat daca nu va rapesc prea mult din timp.
    Multumesc anticipat tuturor

9. Anonymous

Anonymous Guest

Cat de detailat il vrei si ce culoare sa fie?

10. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Pentru a obtine Accesion Worker Card(AWC),trebuie sa indeplinesti anumite conditii si sa urmezi anumiti pasi,lucruri pe care voi incerca sa le relatez mai jos.
    AWC se elibereaza doar pentru anumite profesii(RGN,Au-pair,etc).
    Pentru inceput trebuie sa gasesti un job,in care se poate aplica pentru AWC,daca esti acceptat de catre angajator pentru jobul respectiv,in acel moment angajatorul trebuie sa aplice pentru tine la Home Office.
    Ca sa aplice pentru a-ti obtine AWC, firma/angajatorul trebuie sa dovedeasca la Home Office ca a cautat om pe pozitia ta printre cetatenii britanici si UE de pe aici cu drept de munca si nimeni nu poate face treaba la fel de bine ca tine, lucru facandu-l prin anunt la Jobcentre Plus(perioada anuntului fiind undeva la 30 de zile).
    Dupa aceasta perioada angajatorul se duce la Home Office,cu aceasta dovada, ca nu s-au prezentat alti candidati pentru jobul respectiv in afara de tine,si v-a aplica pentru Work Permit.
    Eliberarea WP-ului dureaza undeva la 6-8 saptamani,tu si angajatorul urmand sa primiti prin posta Letter of Approval de la Home Office-confirmare ca aplicatia a fost acceptata.
    O data ce ai intrat in posesia acestui document aplici personal pentru AWC,prin formularul BR3,acest lucru il poti face in persoana la UKBA-Croydon,sau prin posta la UKBA-Sheffield.Durata eliberarii prin posta poate varia de la cateva zile la cateva saptamani sau cateva luni,in principiu nu dureaza mult.
    De mentionat ca timp de 1 an trebuie sa lucrezi pentru acelasi angajator(care este specificat pe card),dupa aceasta perioada cu cele 12 payslipuri aplici pentru BC.Daca in aceasta perioada de 12 luni pleci de la acest angajator,iti gasesti alt job,v-a trebui sa reiei procedeul de la capat.

Sper ca am fost de folos.
    Succes!

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/s.../bulgariaromania/Employingabulgarianroman0408

11. konradgabi

konradgabi New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc "Mirela00 " pentru raspunsul tau detaliat , deasemenea pt. timpul alocat acestui raspuns complex...
    job-ul l-am gasit pe site-ul guvernamental de la jobcenter plus iar eu am fost primul candidat acceptat si aprobat de ei. precizez caaceasta firma desfasoara activitati pentru institutii guvernamentale. am aplicat la jobcenter plus in 12.03.2013 si am urmat pasii indicati de ei... adica cont bancar si am inceput sa aplic pe site-ul lor si local deplasare terestra. de asemenea am obtinut un numar de asigurari provizoriu de la ei care nu contin literele de rigoare

individului ascuns sub numele de " John_Nutt" am atat sa-i spun.... gura mica ca ai dat o palma la un kkt si te imputi fara sa iti dai seama ca esti un agramat lipsit de respect. Nu ma adresam tie "stimabil" dezaxat , daca nu ai ce face , nu mai posta doar sa te afli in treaba cu ironii stupide si cauta-ti un job care te va inobila si userii de pe acest forum te v-or aprecia , altfel ramai in huruba ta sa duhnesti a prostie

Va doresc tuturor Catolicilor un Paste fericit
    Cu respete maxime

12. Anonymous

Anonymous Guest

Mult succes, domnule. Iti doresc numai bine!

13. luny blue

luny blue New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA,AM SI EU O GRAMADA DE NELAMURIRI SI 10000000000 DE INTREBARI.
    VA EXPUN CAZUL MEU:
    SUNT ROMANCA,CASATORITA CU SPANIOL-DAR INCA NU AM NATIONALITATE SPANIOLA.
    IN IANUARIE AM FOST LA JOB CENTER DUPA INSSURANCE NUMBER.NU L-AM PRIMIT.SOTUL SPANIOL L-A PRIMIT IN 5 MINUTE :)
    ACUM...UN ANGAJAT DE LA JOB CENTER MI-A SPUS CA DACA SOTUL LUCREAZA CU CONTRACT,FULL-TIME,EU POT CERE DREPT DE LUCRU.
    ACUM....SOTUL ARE RESPECTIVUL CONTRACT,FULL-TIME...ETC.
    SAPTAMANA VIITOARE AM PROGRAMARE LA NIN.....
    STIE CINEVA SA IMI SPUNA CE TRE SA FAC,CE TRE SA COMPLETEZ....
    IMI VINE SA MA TRAG DE PAR.....
    MULTUMESC ANTICIPAT PT ATENTIA DVS. -nu-stiu-

14. Anonymous

Anonymous Guest

Nu trebuie sa completezi nimic. Mergi cu actele voastre acolo , contractul lui ( daca l-au cerut) si dovezi ca iti cauti tu de munca sau motive pentru care soliciti NINo

15. konradgabi

konradgabi New Member

Trophy Points:
    0
    Mirela00 ti-am trimis un mesaj privat ,,,, scuze de deranj , daca ne poti ajuta.. multumim

16. aolariteiandreea

aolariteiandreea New Member

Trophy Points:
    0
    aplicatie accession worker card

Buna seara! Am incercat singura sa descifrez pasii pentru a obtine accession worker card, dar m-am inpotmolit la un moment dat si as aprecia dc m-ati putea ajuta sa ies din asta! Sa va explic! Sunt inscrisa in cadrul unui curs pentru obtinerea calificarii de dental nurse. Mi-am gasit un cabinet stomatologic unde am fost aleasa in urma unui interviu pt a lucra ca trainee dental nurse. Lucrez de de 1 luna de zile si nu sunt platita, pentru ca asa am ales eu si pentru ca nici statutul meu nu mi permite sa fiu platita legal. Mentionez ca nu am nici blue card nici yellow card.Dentista isi doreste sa ma plateasca si am incercat sa verific ce posibiltati am de a lucra legal.Am intrat pe ukba.home office si am aflat ca angajatorul va trebui sa aplice o cerere prin care isi explica faptul ca vrea s ama angajeze, iar eu va trebui sa completez formularul b3. Unde m-am blocat eu este exact la alegerea formularului pe care angajatorul meu, dentistul, va trebui sa-l completeze. Nu inteleg care din cele 6 formulare trebuie sa le completeze angajatorul, nu stiu in care ma incadrez eu. Efectiv, nu gasesc ce trebuie sa fac exact! Sper sa ma ajutati..! Multumesc!

17. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
  18. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,in primul rand verifica daca profesia de dental nurse se incadreaza pentru a putea aplica pt AWC.

Angajatorul aplica pt WP,prin formularul WP1,dupa care tu vei aplica personal pt AWC prin formularul BR3.

Citeste mai sus ca s-a scris destul de mult pe acest subiect.

Succes!

19. Horatiu

Horatiu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    am si eu o intrebare: a reusit cineva (vreodata) sa discute cu vreun reprezentant Home Office la nr de tel 0114 207 4074?
    am sunat de sute de ori... si tot timpul suna ocupat...
    Multumesc mult!

20. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Horatiu, numarul respectiv a fost scos din uz acum multa vreme. Nu exista un nr de tel public la care poti sa discuti cu echipa pentru romani si bulgari. Incearca aici: bulrom@homeoffice.gsi.gov.uk

Share This Page