12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CAT DUREAZA SA PRIMESTI=ACCESSION WORKER CARD

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by BUBULINUTA, Nov 17, 2011.

1. cosmin33

cosmin33 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Costi 12,

Eu am primit AWC dupa 7 zile de cand si eu si firma care ma va angaja, am trimis "urgent request" pe mail si fax.

Multa bafta.

2. Clarra

Clarra New Member

Trophy Points:
    0
    @cosmin33: in ce perioada ai aplicat pt AWC?

3. Costi12

Costi12 New Member

Trophy Points:
    0
    eu am aplicat la sfarsitul lui iunie si inca nimica......nu stiu ce sa mai fac am trimis 3-4 mailuri la UKBA dar nimica ....acuma ii tot presez pe cei de la spital sa trimeata urgent request dar sunt cam "moi" in fine sa vedem ce mai iese .treaba este ca nici nu ai cum sa verifici statusul aplicatiei tale ...asa ca ce imi ramane de facut acuma este doar sa astept.
    daca mai are cineva ceva cunostinte cum sa verifici stadiul sau cum sa afli daca ukba a trimis AWC sunt deschis sa incerc.

multumesc .costi.

4. @Pavel

@Pavel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,

Am gasit extrem de utile postarile de aici, raspunzandu-mi la mai multe intrebari pe care le aveam referitor la procesul de aplicare pt Purple Card. Eu sunt la faza de asteptare a approval letter-ului, angajatorul aplicand WP1 Form in data de 10 August (deci cam de 5 saptamani).

Angajatorul meu a trimis cateva e-mailuri la UKBA pt a afla statusul approval letter-ului dar nu a primit nici un raspuns deocamdata. Ar putea sa-mi sugereze cineva un numar de telefon la care angajatorul ar putea sa sune pentru a afla statusul/urgenta procesarea approval letter-ului? Din experienta voastra, un numar la care sa si raspunda cineva?

Din postarea Mirela00 am aflat datele de contact pt a urgenta BR3 form (mersi Mirela). Exista alt nr de contact pt approval letter sau ar putea utiliza acelasi numar?

Mersi mult anticipat

5. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    This section gives you email addresses for enquiries about Bulgarian and Romanian work permits and accession worker cards.

Our contact centres cannot answer your question over the phone.

You may find the answer to your question in the Bulgarian and Romanian nationals section. Please read it before you email us.

There are two email addresses, depending on whether or not you have already applied. Please choose the correct one. Do not email both addresses.

For advice before you apply please email:
    bulrom@homeoffice.gsi.gov.uk
    If you have already applied please email:
    barcenquiries@ukba.gsi.gov.uk

Please give us your name, nationality (Bulgarian or Romanian), your date of birth, and your reference number, if we have given you one.

We aim to respond to your email in less than 7 days. You can find information on this website about how to request the urgent return of your documents.

We cannot give you an update on the progress of your application unless you applied more than 6 months ago.

Deci nu exista nr la care sa se sune, eu astept awc de 8 luni si le am scris email ca ar tb sa mi zica ce se intampla bazandu ma pe cele scrise mai sus de ei , inca nu mi au raspuns si e al treilea email.

LINk http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/about ... -romanian/ :

6. @Pavel

@Pavel New Member

Trophy Points:
    0
    salut raluu.... reply-ul asta l-a primit si angajatorul meu... am vazut insa in postarile de mai sus aici ca raportul de comunicare cu UKBA in unele cazuri a fost unul mai direct.... s-au dat termene concrete in care se va examina aplicatia de catre UKBA etc...sau s-a intamplat doar prin email?

Ideea e ca am convenit cu angajatorul sa incep munca pe 24 septembrie... si ei sunt destul de insistenti cu UKBA incercant sa urgenteze procesul... cu siguranta nu ma incadrez in termen, dar chiar angajatorul m-a rugat sa gasaesc vre-un numar de telefon ca ei sa poata actiona mai eficient...

7. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca ai avea o sansa cu urgentarea cum a mai facut cineva de mai sus, angajatorul tau tb sa le dea mail in care sa ceara urgentarea si ar trebui sa ti trimita awc -ul destul de repede. nr de telefon ai vazut ca scrie clar ca nu au ( "our contact centers... etc").

8. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    ia uitati ce mail am primit de la UKBA cand le am zis ca astept awc pt au pair de 8 luni :

Dear Raluca

Case reference: 15423079

Thank you for your email.

We apologise for the delay in considering your application. We appreciate that this may inconvenience you and other customers and we would like to reassure you that we are working hard to reduce waiting times.

I have checked our records and can confirm that we received your application for a purple registration certificate/card showing that you are exercising your Treaty right as an au pair on 20 February 2012.

Your application is currently in the work queue awaiting allocation to a caseworker.

For postal applications, we aim to decide 95 per cent of our applications within six months of receipt. Bulgarian and Romanian cases are currently taking around nine months to clear. This is twelve weeks over our agreed service standards of six months. We are working to clear the stock of work and we expect to be back within service standards by the end of the year. To help us provide the best possible service, we will publish each week on our website the date of the applications we are currently considering. This week we are working on cases that were received on 12 December 2011.

For current waiting times, please see our website at: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/

I hope this email is helpful.

Should you require any further information please contact us on the details below.

Regards

------------------------------------------------------------

deci chair nu sunt sanatosi la cap, bataie de joc mai mare nu cred ca exista,, daca ar fi sa ne luam dupa ei si sa asteptam actul, am pierde familia pt care aplicam pt ca cine naiba te asteapta 1 an cand are nevoie de tine imediat sau in maxim 2 luni;

programarile pt croydon am incercat si eu vreo 2 sapt la rand sa sun la 8 50 si sa fiu primul apel insa imi zic mereu si robotic toate agentele ca nu mai au locuri

cu urgentarea e riscant pt ca nefiind un job cu contract oficial iti pot gasi nod in papura ca doar la asta exceleaza cand e vorba de romani/bulgari.

A reusit cineva aplicand pt au pair cu urgentare in cursul anului 2012?

*eu ma bucuram ca am stat si prin tara 2 luni din astea 8 in vacanta, si cand am trimis prin posta aveam inca 2 luni castigate ca incepeam in aprilie, deci in total muncesc ca au pair de 4 luni, care din pct de vedere al timpului de asteptare pt blue card sunt bineinteles wasted..

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ausi ei alte prioritati. Ce zici deuninginersau undoctor care aplicapt AWC si pt care ar tb sa astepte unspital. Normal ca va fi bagat infata unui au-pair.

10. roxana1

roxana1 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Raluca,
    In octombrie 2011 am ajuns in uk la o familie care m-au vrut ca au pair.Am aplicat pt purple a doua zi, am inceput si munca la ei (fara a da acest detaliu celor de la border), iar pe 20 ianuarie 2012 am primit prin posta purple cardul cu data issue 18 ianuarie 2012.Din pacate tot acest timp de asteptare de cand aplici pana cand ti-l aproba este doar in defavoarea ta.Toate aceste luni nu vor fi mentionate nicaieri si practic dupa 12 luni de cand ti-a fost eliberat poti aplica pt blue card...:( Iti doresc din toata inima sa-ti gasesti o familie la care sa poti rezista 1 an...din experienta iti spun ca devin imposibili dupa o perioada ...Mult succes!!!

11. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, hello, hello

@ catad AWC nu se da pt orice tip de job, doar pt anumite categorii gen au pair, lucratori in agricultura etc.. Doctorii si inginerii aplica la programul de high skilled workers. Acum un an pt ca unui au pair sa ii vina awc -ul acasa dura de obicei 3 saptamani, insa au tot marit timpul de asteptare pt ca probabil vin f multi si au avut si multa treaba cu olimipiada din cate am auzit. Dar sa dureze 9 luni asa cum au mentionat ei acum este ca si cand de fapt te impiedica sa mai pleci au pair ( legal cel putin), pt ca nici o familie nu te va astepta 9 luni ( oficial , deci poate fi si mai mult )

@ roxana Multumesc pt urari, iti doresc succes cu blue cardul. O sa incerc faza cu urgentarea. Eu am si schimbat familiile in perioada aceea de 30 zile cat te lasa ca sa nu ti pierzi locul in queue la aplicatie pt awc, deci am lucrat la prima familie 3 luni si erau cam naspa si acum de 1 luna sunt la altii care-s mai ok. Acum sa vad daca rezist, eu zic ca da :)

12. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    :)

raluu, esti nitel dezinformata.

AWC se da pentru multe feluri de joburi specializate - IT, engineering, research, etc. Mai intai angajatorul cere un work permit pentru tine si apoi tu ceri AWC, cam asa e procesul. Nu toti inginerii si ITistii care au studiat si/sau profesat in Romania se califica pentru programul HSMP (highly skilled).

13. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    ok , poate nu le stiu eu pe toate, insa au pairs si inca niste categorii nu au nevoie de work permit deci eu nu sunt in aceeasi oala cu IT si inginerii. Stiu ca cei care au nevoie de work permit si aplica pt awc vor avea o serie diferita pe card decat categoriile scutite de work permit. Oricum eu ma ofticam de faptul ca au marit prea mult timpul de asteptare in ultimul an.

14. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Categories of employment requiring an Accession Worker Card .

This authorisation will normally take the form of an Accession worker card. For certain
    categories of employment, the Bulgarian or Romanian national will be able to apply to
    the Home Office for an Accession worker card without the need for an employer to apply
    for a work permit. These categories are:

(a) Airport based operational ground staff of an overseas airline
    (b) “Au pair” placements
    (c) Domestic workers in a private household
    (d) Ministers of religion, missionaries or members of a religious order
    (e) Overseas government employment
    (f) Postgraduate doctors, dentists and trainee general practitioners
    (g) Private servants in a diplomatic household
    (h) Representatives of an overseas newspaper, news agency or broadcasting
    organisation
    (i) Sole representatives
    (j) Teachers or language assistants
    (k) Overseas qualified nurses coming for a period of supervised practice
    (l) Voluntary workers
    If the employment does not fall into one of these categories, the process for obtaining
    authorisation to work is in two stages:

• The UK employer first applies for approval of the employment under the work permit
    arrangements.
    • The Bulgarian and Romanian national must then apply for an Accession worker
    card.

15. adrina23

adrina23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Am si eu o nelamurire, n am gait nicaieri vorbindu se de verificare la familia unde lucrezi ca au pair.
    Banuiesc ca se verifica telefonic doar, sau se fac si vizite la domiciliul unde lucrezi? (probabil ca de aia dureaza luni de zile pana il obtii :)) ).

16. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se fac vizite la domiciliu insa familia va fi contactata telefonic.

17. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    La mine a durat 3 luni si jumatate,asta anul trecut .Anul acesta se pare ca dureaza foarte mult ,nu doar ptr blue sau yellow ci si ptr AWC.

18. Geox

Geox New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut,

Numele meu este Georgiana, sunt noua pe aici si am sperat ca discutand cu voi, ma voi linisti cu anumite ganduri ce ma ingrijoreaza, privind actele, ce se pare ca nu mai vin..
    Poate ma veti ajuta in acest sens- cu niste sfaturi sau idei - ca eu simt ca o iau razna deja.. -nu-ma-uit-
    Am citit pe acest forum cateva situatii asemanatoare, in care se vorbeste despre cum au asteptat pentru acte 5 luni, mai putin chiar sau 8-9 luni, dar pana la urma au venit cu bine..
    Eu am aplicat acum 6 luni (pentru work permitt..deci Accesion Worker Card se mai cheama , din cate am inteles)..si putin..Pe 4 aprilie le-am trimis prin posta prin Special Delivery, dar pt ca eu visam frumos, fiind noua prin UK -hipno- , am l;asat pe seama cumnatei mele si a fratelui meu sa se ocupe de trimiterea actelor..Iar ei nu stiu..desi zic ca nu li s-a dat Acel Reference Number, eu nu stiu ce sa mai cred -obosit- ..am fost la Post de doua ori si mi s-a specificat foarte clar ca nu exista sa nu li se fi dat acel numar..Si deci nu am nici acel numar..care m-ar fi putut ajuta sa localizez hartiile..off.
    Le tot scriu celor de la UK BORDER, dar primesc acelasi raspuns robotic.
    Aveti vreo idee? Va rooog, as aprecia foarte mult.

Astept raspunsuri din partea voastra, dragii mei!

19. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Georgiana

Cum ai aplicat tu pentru AWC? Eu stiu ca pentru work permit poate aplica numai angajatorul. Probabil tu ai trimis actele celor de la agentie sau de la firma angajatoare......

Cam in aceeasi situatie e si sotia mea....numai ca e putin mai incalcita situatia....

Avem oferta de munca, contract, recomandare de la MMA (pentru a putea inchiria locuinta) precum ca va incepe munca "very soon" pentru Four Season (asta era acum vreo 1 luna jumatate). Motvul ca se tot lalaie treaba a fost ca astia de la HO sunt "very busy" din cauza Olimpiadei. Intre timp primim e-mail ca nu mai este valabil postul respectiv si daca accepta un contract la dracu in praznic la 1 ora jumatate de mers de unde locuim. Sotia a zis OK...dar au trecut vreo 3 saptamani de atunci.... si tot ce au trimis a fost o oferta de munca...contract neam!!!...si cand suna tot primeste raspuns ca sa fie linistita ca se rezolva si va fi bine!!!

Asteptam de 3 luni (de cand sotia e in Anglia) dar .... dar cred ca agentia nici nu a aplicat pentru acum 2 zile au cerut niste lamuriri pentru CRB.

Ma tot uit sus la reclama aia cu Avocat Remus Robu...si tare ma gandesc sa sun....ca am ajuns cu nervii prastie

Stie cineva cand este necesar CRB-ul? Sau mai bine zis cand se trimite? Pentru scrisoarea de aprobare sau pentru AWC?

20. ancamaria25

ancamaria25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Nu stiu daca postez unde trebuie dar am o intrebare in legatura cu AWC.
    Am venit in Anglia la sfarsitul lunii august ca au pair. Am incercat sa sun sa-mi fac programare dar nimic. De aceea o sa aplic prin posta. Intrebarea este: Ce data ar trebui sa scrie angajatorul( familia) ca incep lucrul. Am vazut ca procesarea dosarelor dureaza pana la 10 luni. Ar fi ok sa scrie in ianuarie sau pur si simplu in noiembrie.
    Am citit ca exista si acea urgentare a dosarelor. Se aplica si pentru au apair?
    Multumesc frumos
    O zi frumoasa -ras4-

Share This Page