18.2 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CAT DUREAZA SA PRIMESTI=ACCESSION WORKER CARD

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by BUBULINUTA, Nov 17, 2011.

1. sorinuk

sorinuk New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Ca si lucrator domestic(gardening, housekeeping) este suficient acest Accesion Worker Card pt a lucra legal fara probleme?
    Am nedumeriri cu acest AWC si BC
    Daca sotia este SE are si ea nevoie de AWC?
    Eu as putea aplica pt BC dependent(programarile la Croydon dureaza cam mult) sau este mai facil obtinerea AWC-ului?
    Ms

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @sorinuk in cazul tau e mai mult decat cateva nedumeriri ..... esti complete nedocumentat.

Nici o problema, de a ceea cativa oameni de suflet au creat si pus in stanga pagini acele butoane colorate. Ia-le la rand si revino cu intrebari daca mai ai cand termini de citit.

3. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Sotia mea l-a primit in 3 saptamani

Sorinuk daca ai AWC poti sa lucrezi fara probleme in domeniul si pentru angajatorul pentru care a fost eliberat
    Daca ai AWC sotia ta poate sa primessca BC dupa tine
    Daca sotia e SE nu are nevoie de AWC (SE lucreaza pe cont propriu, cei cu AWC sunt angajati)

La ultima intrebare mi-am prins urechile.

4. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna Cafea,

Esti amabil sa imi spui cand a aplicat sotia pentru AWC,adica ma intereseaza daca recent.
    Multumesc.

5. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Prin decembrie.....
    Am observat ca acum angajatorii se feresc mai mult ca inainte sa aplice pentru AWC si vor sa faca contract ca si SE.... o fi lene? O fi faptul ca unui SE nu-i platesti concediu medical/de odihna etc..... sau o fi altceva ce-mi scapa?

O intrebare pentru cei in domeniu ... daca sotia mea are un AWC dar a refuzat contractul.... ce se intampla cand va aplica pentru un nou AWC?
    Logic ca ala vechi nu mai este valabil dar o poate incurca cu ceva refuzul unui contract cand va aplica pentru altul?

Multumesc!

6. cosmin33

cosmin33 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.

Firma care mi-a oferit un job in UK a aplicat pentru work permit in numele meu. Am primit acest work permit aproval letter, iar acum trebuie sa aplic pt. AWC. Nu prea imi surade ideea de a trimite toate acetele in original prin posta la UKBA (se pot pierde si poate dura destul de mult). Am gasit o alta solutie, Premium same-day service, aplicare personala la Croydon dupa ce acestia ma programeaza dar nu stiu cat costa avand in vedere ca este o solutie de urgenta. Imi poate spune cineva daca a mai aplicat in acest fel? Va multumesc.

7. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Same- day service, nu te costa nimic. Problema la care trb sa te gandesti,este cam in cate saptamani
    sau chiar luni, o sa prinzi o programare online -sssst- -sssst-

Care este motivul ptr care nu ti surade ideea de a trimite actele ?
    (eu le-am trimis cu UPS - 50 € si au ajuns a doua zi la ora 12 ) .

Trimiti actele,si dupa ce ajung, compania ta trimite, la UKBA, un fax cu data ta de job start
    si, crede-ma , ai sa iesi in avantaj....si mult mai repede decat crezi (cam 2-3 sapt)

Dar asta ,depinde si daca, compania ta o sa-i piseze cu faxuri si telefoane.

Bafta!

8. cosmin33

cosmin33 New Member

Trophy Points:
    0
    Augustin, mersi frumos de raspuns. M-am hotarat sa trimit actele in original prin DHL la firma care ma va angaja si ei sa trimita mai departe la UKBA Sheffield offices. Este vreo problema daca trimit ei la UKBA si nu trimit eu direct? Stiu ca sunt foarte stricti in anumite privinte si ma gandesc sa nu-mi intarzie AWC pe acest motiv.
    Nu-mi surade ideea de a trimite actele in original pt. ca se pot pierde si va trebui sa trimit diplome, licente de facultate si o autorizatie din domeniul in care lucrez, in original la ei. Dar, ce sa fac, cu Dumnezeu inainte.
    Intr-adevar, la Croydon, pe urmatoarele 2 luni nu se fac programari.
    Cei de la firma care ma angajeaza chiar au fost foarte draguti, si pana acum s-au zbatut destul de mult cu actele mele, sper sa fie la fel si de acum incolo. Astept un raspuns de la tine si iti multumesc inca o data.

9. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua ,
    sper sa ma poata ajuta cineva ptr ca tebuie sa trimit aceste acte maine ca sa pot primi yellow card cat mai repede posibil.
    in plicul pe care o sa l trimit cat de curand, o sa le trimit:
    formularul BR1 completat cu 2 poze tip pasaport
    bank statement ptr ultima luna
    scrisoarea de inmatriculare la colegiu cu data de incepere si de terminare a cursului
    asigurare medicala aviva
    si o scrisoare prin care le explic situatia mea. la inceputul lunii octombrie trebuie sa incep munca si ar trebui sa am yellow card ca sa nu pierd acest job.
    Cineva imi poate spune in cat timp as putea avea yellow card daca trimit actele maine. Pe 1 octombrie trebuie sa incep munca si nu as vrea sa pierd acesta oportunitate.
    Multumesc anticipat

10. Costi12

Costi12 New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva cam cat dureaza sa primesc WAC. am trimis pasaportul si restul actelor cam acum 6-7 saptamani si nu am nici o veste.....poate cineva trecut prin asa ceva ma poate ajuta .multumesc costi.

11. anca46

anca46 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor si toate cele bune! Este foarte interesant acest forum, dar cel mai important este ca e de mare ajutor. Sunt in uk de aproape 2 saptamani, de cand am venit tot ma straduii sa vad care e treaba cu joburile, vreau sa lucrez, am posibilitatea de a lucra, dar problema e ca nu stiu care-i treaba cu AWC, stiu ca trebuie sa aplic pentru a lucra in regula, dar problema e ca nu stiu ce acte imi trebuie, unde trimit actele, cat dureaza, si ca romanii avem restirictii de a nu lucra in anumite locuri?Mentionez ca am sunat in fiecare zi la Border agency si tot ma trimiteau(si inca ma trimit) sa sun la alte departamente si nici un raspuns, am pierdut timpul. Asadar, ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi? multumesc

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ia vezi cu search cate zeci sau sute de postari gasesti pt awc? Daca este prea greu incearva butoanele colorate din stanga.

13. anca46

anca46 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc, nu este greu, mi-am facut temele, doar ca vroiam parerea unei persoane care a aplicat pentru AWC.

14. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna Anca46,

Pentru a obtine Accesion Worker Card(AWC),trebuie sa indeplinesti anumite conditii si sa urmezi anumiti pasi,lucruri pe care voi incerca sa le relatez mai jos.
    AWC se elibereaza doar pentru anumite profesii(RGN,Au-pair,etc).
    Pentru inceput trebuie sa gasesti un job,in care se poate aplica pentru AWC,daca esti acceptata de catre angajator pentru jobul respectiv,in acel moment angajatorul trebuie sa aplice pentru tine la Home Office.
    Ca sa aplice pentru a-ti obtine AWC, firma/angajatorul trebuie sa dovedeasca la Home Office ca a cautat om pe pozitia ta printre cetatenii britanici si UE de pe aici cu drept de munca si nimeni nu poate face treaba la fel de bine ca tine, lucru facandu-l prin anunt la Jobcentre Plus(perioada anuntului fiind undeva la 30 de zile).
    Dupa aceasta perioada angajatorul se duce la Home Office,cu aceasta dovada, ca nu s-au prezentat alti candidati pentru jobul respectiv in afara de tine,si v-a aplica pentru Work Permit.
    Eliberarea WP-ului dureaza undeva la 6-8 saptamani,tu si angajatorul urmand sa primiti prin posta Letter of Approval de la Home Office-confirmare ca aplicatia a fost acceptata.
    O data ce ai intrat in posesia acestui document aplici personal pentru AWC,prin formularul BR3,acest lucru il poti face in persoana la UKBA-Croydon,sau prin posta la UKBA-Sheffield.Durata eliberarii prin posta poate varia de la cateva zile la cateva saptamani sau cateva luni,in principiu nu dureaza mult(la mine a durat 6 zile lucratoare-asta datorita urgentarii de catre angajator).
    De mentionat ca timp de 1 an trebuie sa lucrezi pentru acelasi angajator(care este specificat pe card),dupa aceasta perioada cu cele 12 payslipuri aplici pentru BC.Daca in aceasta perioada de 12 luni pleci de la acest angajator,iti gasesti alt job,v-a trebui sa reiei procedeul de la capat.

Sper ca am fost de folos.
    Succes!

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/s.../bulgariaromania/Employingabulgarianroman0408

15. cosmin33

cosmin33 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Costi.

Si eu am trimis actele pt. AWC pe 18 aug. si nimic pana acum. Din cate am mai citit pe aici ar putea dura 2-3 saptamani dupa ce angajatorul a trimis urgent request la UKBA (pe mail sau fax), asta in cazul ca a trimis aceasta urgentare. Daca nu roaga-i s-o faca. La mine a trecut abia o saptamana de cand ce UKBA Sheffield mi-a confirmat ca mi-au gasit aplicatia BR3 si au trimis-o la departamentul de urgentare. Daca se vor incadra in aceste 2-3 saptamani voi reveni cu un post atunci.
    Multa bafta!

16. flashvlad7

flashvlad7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare !

Si angajatorul meu a aplicat acum 2 saptamani pentru AWC si inca nimic, nici un letter of approval, nimic.
    Sper sa nu fie nici o supriza si sa vina mai repede.
    Are cineva idee care este numarul de FAX la care se poate urgenta aplicatia BR3 pe care as trimite-o de indata de imi vine letter of approval (daca va veni vreodata) ?

Multumesc frumos !

17. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

In primul rand sa clarificam lucrurile, vad ca nu ai citit bine randurile de mai sus,angajatorul nu aplica pentru AWC,ci pentru Work Permit,prin completarea unui formular(WP1,daca nu ma insel),tu aplici personal pentru AWC,angajatorul nu are nicio treaba cu acest lucru,el doar poate urgenta eliberarea AWC-ului de catre UKBA.Poate face acest lucru:telefonic,email sau fax.

-Sheffield UKBA fax number: 0114 207 5872

-UKBA email adress: BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk.

18. flashvlad7

flashvlad7 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos Mirela !

19. Clarra

Clarra New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Si eu imi astept AWC (purple) de o vreme buna - cateva luni. In data de 12 iulie a trimis angajatorul e-mail pt urgentare, si abia pe 26 iulie au raspuns UKBA ca cererea de urgentare a fost inregistrata si aplicatia mea va fi procesata. Si nu mi-am primit cardul nici pana acum, cu tot cu urgentare din partea angajatorului. Deci...Succes!

Clarra

20. Damy

Damy New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru ajutor in spatiul internet. Am aflat multe fara sa parasesc camara, e ceva formidabil...
    Se vede ca scrisoarea de confirmare impreuna cu AWC dureaza un minim de 6 saptamani (daca luam in consideratie aptul ca angajatorul o sa trimita si o scrisoare de urgentare dupa 2 saptmani dupa aplicare pentru AWC)...

Eu pina ce balansez intre optiunile; lucrator desinestatator si angajat... caci se vede ca e un mare rand de tineri ca mine din toate tarile EU - si toti in competitie pentru locuri de lucru, pe cand noi (RO si BG) suntem in dezavantaj caci tre sa asteptam (mai aplicam de 2 ori pana obtinem dreptul la lucru)... numai prin cunoscuti buni mi se pare mai real da gasit de lucru in UK, altfel angajatorul probabil n-o sa astepte atat de lung pana Romanul se "legalizeaza cu dreptul de a munci in UK"... e crunta 'batalia'... -sssst-

imaginea 1(Angela Merkel has given Cameron an EU jumper for Christmas. Cameron asks her, "Did you keep the receipt?", which is what people typically say when they are given an unwanted or inappropriate gift (if you've got the receipt, you can change the gift, or get your money back). The jumper can be seen as a metaphor for further EU integration, to which Cameron, the Conservatives (and, according to opinion polls, a majority of UK citizens) are opposed.)

Share This Page