12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CAT DUREAZA SA PRIMESTI=ACCESSION WORKER CARD

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by BUBULINUTA, Nov 17, 2011.

1. BUBULINUTA

BUBULINUTA New Member

Trophy Points:
    0
    -hipno-

Buna ziua tuturor de pe acest forum si toate cele bune,

Am si eu o intrebare si poate ma puteti ajuta,va rog frumos.Stie careva dintre voi cat dureaza pana cand iti elibereaza UK BORDER Ag.acest ACCESSION WORKER CARD?
    Macar povestiti-mi cate ceva din experienta voastra.Mentionez faptul ca sunt in faza de asteptare a Awc.
    Va multumesc frumos.

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca te duci pe linkul asta http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... tingtimes/ vezi datele la care au ajuns cu procesarea dosarelor.

3. Teo.S

Teo.S New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am asteptat 5 luni pana mi l-au trimis prin posta si bineinteles mi s-a prelungit si perioada pt a aplica pt blue card. Am inteles din ce am citit de pe site k daca familia insista prin telefoane la HOME OFFICE exista posibilitatea sa ti-l trimita mai repede.
    Mult succes,
    Personal iti recomand sa nu astepti pana ti-l trimit ei si sa incepi sa insisti .

4. BUBULINUTA

BUBULINUTA New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns,am intrat de zeci de ori pe situl UK Border Ag.....waiting times dar acolo e vorba si de WORK PERMIT si de AWK deci impreuna pot dura pana la 6 luni de zile.
    Comania angajatoarea le-a trimis un urgent request celor de la UK BORDER AG.si deja au trecut 2 saptamani si nimic.

Pot sa ii mai sun si eu si sa-i pisezi cu telefoanele?Stii cumava?

Multumesc frumos.

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Daca trimite angajatorul email la adresa asta de email BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk cu urgent employment de obicei ei le proceseaza actele in maxim 3 saptamani, cat despre telefoane nu iti vor zice mare lucu.

6. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Da, suna-i si intreaba-i ce se intampla cu aplicatia, spune-le ca angajatorul a cerut deja urgentarea aplicatiei tale prin (fast-tracking). O sa iti confirme daca aplicatia a fost acceptata sau nu pentru fast-tracking.

Accession State customer contact centre
    0114 207 4074

Bafta!

7. BUBULINUTA

BUBULINUTA New Member

Trophy Points:
    0
    POP 1982
    Iti multumesc frumos pentru informatie,toate cele bune iti urez.

8. BUBULINUTA

BUBULINUTA New Member

Trophy Points:
    0
    -hipno- -hipno- -hipno-
    Multumesc pentru informatie,acum ma simt mult mai bine stii si sper sa dureze doar 3-4 saptamani pana primesc afurisitul asta de ACCESSION WORKER CARD pentru ca 4-5 luni ar fi prea mult,iar daca mai pui la socoteala si Decembrie cand toti englezoii vor sa stea acasa,sa se relaxeze,doar sa drinking-drinking and eat a lot,ma si vedeam pierduta in spatiu cu atea luni de asteptare.

Multumesc frumos inca o data. -ma-iubesc- -ma-iubesc-

9. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare, vreau sa stiu si eu ceva despre Awc? La ce e bun cum pot sa l iau si eu tinand cont ca sunt SE, nu stiu nim ic despre el! Ma puteti ajuta va rog frumos cu cateva informatii?

10. Teo.S

Teo.S New Member

Trophy Points:
    0
    Daca intrii la NOU VENIT->TOTUL DESPRE->DREPT DE MUNCA afli detalii, este vorba de un card pt muncitori necalificati. Tu ca si self employed ai yellow card.

11. BUBULINUTA

BUBULINUTA New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua natiune,-myloove-

Am o veste sa va dau,mi-am primit acest ACCESSION WORKER CARD dupa fix 2 SAPTAMANI DE ASTEPTARE,cei drept si angajatorul a tinut cu viitorul angajat-dragoste2- si a trimis la UK BORDER AGENCY urgent request,imediat dupa ce a si trimis actele mele pasaportul in original,cateva poze gen pasaport si acel formular BR3 completat de mine.Deci se poate si fast,dar totul depinde de angajator sa se tina si el de treaba si sa se zbata un piculet.-dragoste3-
    MULTUMESC PENTRU TOT,VA PUP. -dans- -dans-

12. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Acu 2 zile erai stresata , ti-am spus sa ai rabdare dureaza maxim 3 saptamani, si eu stiu ce vb atunci cand vb nu imi doar dau cu presupusul. -da-da-
    Felicitari si multa bafta in continuare.

13. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Heeey, felicitaaari!!!

14. BUBULINUTA

BUBULINUTA New Member

Trophy Points:
    0
    PENTRU POP 1982-dragoste2-

Multumesc foarte mult pentru sfatul tau si pentru incurajare-castigator-

15. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    AWC nu e numai pentru muncitori necalificati. Este un card eliberat pentru anumite domenii, valabil numai pentru acel post pentru care angajatorul a aplicat pentru tine

Asistentele medicale detin un AWC. Munca de asistenta este o munca calificata.

Ca si SE nu ai nevoie de YC decat daca ai membri de familie care vor sa aplice pentru BC dupa YC-ul tau

16. Jacques

Jacques New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva cat dureaza sa primesti efectiv AWC-ul dupa ce ai trimis formularul BR3 impreuna cu confirmarea de la UKBA (confirmare venita in urma aplicatiei trimise de angajator) si daca exista o alta varianta mai rapida de obtinere a lui (prezentare personala ?!)? Ce pot sa va spun eu este ca doar primirea acestei confirmari a durat aproximativ o luna. Presupun ca acum ca am confirmarea de la UKBA totul este doar o formalitate, insa e foarte important ca tot procesul sa decurga cat mai rapid! Multumesc!

17. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    In mod normal dureaza destul de mult 2-4 luni.

Exista insa o procedura de urgentare: angajatorul (nu tu) trimite oferta de munca la adresa asta de email BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk, impreuna cu numele tau, data nasterii si mentiunea ca esti cetatean roman. Emailul sau oferta trebuie sa specifice ca deja ai aplicat prin posta pentru AWC, neaparat sa includa data la care te vor sa incepi si motivele pentru care te vor de la data respectiva (ex. understaffing, project-related, etc.). Daca ai trimis plicul cu posta rapida si ai tracking number, sa includa si acel tracking number.

In felul asta dureaza putin: UKBA va incerca sa iti acorde cardul in functie de data la care te vor ei sa incepi (de ex. puteti sa cereti 1 februarie).

bafta!

18. Jacques

Jacques New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pentru raspuns parker. Ideea e ca angajatorul deja a trimis un e-mail de urgentare si asa am primit, probabil, mai repede raspunsul pozitiv de la UKBA. Ma gandeam ca ar trebui sa fie ceva mai simpla partea a doua, in care eu trimit aceasta confirmare de la ei impreuna cu formularul BR3 intrucat practic nu e mai nimic de verificat. Ma gandesc ca poate de data asta ar trebui sa trimit eu acel e-mail de urgentare care sa includa o scrisoare de la angajator care sa continea data inceperii contractului?

19. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Am senzatia ca faci o confuzie intre emailul de urgentare si cererea initiala pentru 'work permit'.

In urma cererii initiale pentru work permit pe care a facut-o angajatorul, nu tu, firma primeste un 'work permit approval letter' (nb. asta e probabil raspunsul pozitiv/confirmarea la care te referi tu). Acest approval letter tu trebuie sa il trimiti impreuna cu BR3 inapoi la UKBA pentru a primi accession worker card.

Abia pe urma, dupa toti pasii astia, are sens ca firma sa trimita un email cu cerere de urgentare a aplicatiei tale, asa cum am zis mai sus. (Emailul trebuie sa vina de la firma, nu de la tine, pot sa iti spun sigur asta - si trebuie sa includa desired start date).

In alta ordine de idei, poti sa te interesezi de starea dosarului la nr asta de tel. 0114 207 4074. Intreaba-i direct daca ti-a fost acceptata aplicatia de AWC pentru fast tracking, altfel e posibil sa nu iti spuna nimic despre starea dosarului la telefon. Daca zice ca nu e pe ruta de fast tracking inseamna ca trebuie trimis acel email cum am zis mai sus.

ps. Da, e un proces complicat, de durata, si cam tampit - ai zice descurajator atat pentru firme cat si candidati - e facut pentru cetateni EU de rangu' doi :)

20. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    oare merge chestia cu mailul de urgentare si in cazul unui au pair?

Share This Page