14.3 C
London
Tuesday, July 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cat conteaza notele de la bac pentru admiterea la Cambridge?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by LetyX, Jul 14, 2014.

1. LetyX

LetyX New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Apelez la ajutorul membrilor acestui forum in speranta ca voi putea sa stiu - cat de cat - ce ma asteapta.
    Tocmai am terminat clasa a XII-a. In octombrie am aplicat la University of Cambridge, am fost chemata la un interviu, am trecut si prin Winter Pool, in final primind o oferta conditionala (yay me!). Mi s-a cerut sa am media la bac minim 9.5, cu 9.8 minim la matematica si chimie. Bilantul dupa bac: media mea se incadreaza in cerinta, am luat 10 la matematica, dar la chimie am ratat cu 25 de sutimi (nota a fost 9.55).

Cunoasteti cazuri de romani (sau alti international students) care au fost acceptati la Cambridge chiar daca nu au intrunit intocmai conditiile? Merita sa-mi mai fac sperante? Desigur, am si o insurance choice la care pot intra fara probleme (notele de la bac se incadreaza in conditia lor), dar din mai multe motive (printre care si cel financiar - o bursa deloc de neglijat) prefer Cambridge.

Va multumesc ca ati avut rabdare sa-mi cititi mesajul. Orice informatie legata de subiect este bine-venita.

2. cristiantonpopescu

cristiantonpopescu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Cat conteaza notele de la bac pentru admiterea la Cambri

Nu crezi ca cel mai simplu este sa-i contactezi si sa le explici situatia ta? Le ceri un raspun scris pe mail referitor la cerintele tale si ai rezolvat-o! Primind raspunsul pemail ai si o dovada scrisa de care te poti folosi la o adica ;)

3. LetyX

LetyX New Member

Trophy Points:
    0

Va multumesc pentru sfat :)
    Din fericire, n-a fost nevoie de explicatii amanuntite din partea mea (doar am indicat diferenta mica dintre nota obtinuta si cea ceruta). Acum cateva zile am fost anuntata ca m-au acceptat oricum :)

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

felicitari, common sense functioneaza destul de bine in uk, enjoy!

Share This Page