8.9 C
London
Sunday, October 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

casatorie in uk

Discussion in 'ARHIVA' started by just_me, Jan 14, 2008.

1. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo tu ai impresia ca daca eu am primit bluecard dupa castaorie am primit si o slujba de director dea gata?Nu draga....am inceput ca factory worker ....lucrand de la 6 dimineatza pana la 6 seara ...m-am trezit la 4 pt ca fabrica era in alt orash si ajungeam acasa in jur de 7.30....si tot asa a doua zi....nu mai mentionez ca era plin de polonezi toti vorbeau in limba lor materna pana si supervisorul dadea instructiuni in poloneza iar eu ma uitam ca proasta ca nu intelegeam nimik...(facultate,experientza...ceeea ce stiu sa fac nu a contat nici pt mine care sunt casatorita cu un englez)aici nu ai drepturi depline decat daca esti englez polonez sau indian si eu sunt si voi fi mereu Romanca...nu stiu de unde ai tu impresia asta ca noi cei care suntem casatoriti aici aveam mai multe drepturi decat retsul romanilor de aici ...si totul ne vine pe tava...nu ,nimik nu e diferit... de asta spuneam noi romanii sa fim mai uniti....nimik nu vine de-a gata si noi toti romanii ar trebui sa o stim....si o munca cinstita nu are dc sa rusineze pe nimeni....

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Unde dai si unde crapa...rusine ca nu ne sustinem unii pe altii, pe altele sau ce alte combinatii de n luate cate k mai doriti...

Nu e o rusine sa muncesti. Am fost de toate (aproape, in afara de cea mai veche meserie) in UK, desi acasa am conditii de invidiat si familie minunata.
    A fost decizia mea.

Este insa o prostie sa nu progresezi, cand este timpul si sa fii invidios pe statutul altora...dar pentru asta trebuie mult curaj, vointa, rabdare si intelegere.

You only learn all this through your own experience.

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    si cine ti-a spus tie rebecca ca nu am cele mai sus ? ca sunt invidios auzi..ba dimpotriva...eu spuneam ca eu personal pur si simplu sunt un incapatant si nu suport ideea de a te marita de dragul unei prostii de carton...

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pot sa te intreb "Cati ani ai?", eu tocmai am facut 30.
    Pe vremea cand eram aupair nu aveam timp de internet, asta in timp ce asteptam rezultatul pt. schimbare de viza: eram au-pair, cleaner, studenta la un colegiu part-time (de engleza), chelnerita+cleaner la restaurant (4 luni)...voluntar-profesor de ESOL ...Cand le faceam pe toate? Nu stiu...
    Dar gaseam timp pt. ca aveam vointa si un scop.Puteam sa ma marit...atunci chiar as fi avut avantaje,dar nu am vrut. A...si-n weekend eram hairdessser's assistant cu 20 lire pe zi...( cica aveam bacsis). Asta inseamna hard work. Nu ati prins voi perioada vizelor...ca atunci n-ati mai fi vorbit. -oops- ops-

5. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Si daca tot suntem off topic eu zic sa facem un club al celor cu casatorii mixte. -dance- ance-

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Pot sa fiu eu DJ`ul? -hi5- i5-

7. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca , nu contest ca nu ai fost angrenata in numeroasele activitati pe care le-ai enumerat...este un lucru foarte bun ce ai facut si demn de admirat...am 20.

8. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    eu sunt cu un ,,englez,, de 5 ani si inca nu vorbim de ,,casatorie,, dar ma intreb ce anume ii face pe unii sa considere fiind cu un englez este ,,injositor,,????muncim amindoi 13-14 ore zilnic,plecam la munca la 1.00am,si in ceea ce priveste povestea cu obtinerea ,,blue card,,..poti foarte usor sa fii S.E!!!am citit aici citeva ,,opinii,, care le auzeam acum 8-9 ani in urma...,,sta cu el numai pt interes,,.treziti-va la realitate!!!

9. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca si Rebeca, pe vremea cind am venit eu aici ( perioada vizelor si a temerilor ca nu te califici ptr ILR) nu aveam internet, si munceam 2 servicii intr-o zi. Mergeam la slujba mea normala (9-5) cu salariu de " rahat" 600 lire/ luna si faceam curatenie la vecina in zilele libere ( cu 5 lire/ ora) . Cite-data, ca sa pot sa-mi platesc chiria (eram singura si NU CU UN ENGLEZ) munceam overtime la un hotel unde puteam sa maninc, ca sa pot face economie. Asa am trait pina mi-am luat ILR si toate astea FARA SA MA MARIT CU UN ENGLEZ. Deci se poate! Iar atunci, in 97 nu aveam cu cine sa ma compar si nu aveam cui sa ma pling!! E mult mai usor acum, atunci nu iti dadea nimeni ajutor!
    Nu toata lumea se casatoreste cu un englez, din interes. Am intilnit pe sotul meu British dupa ce am devenit British Citizen, deci nu se mai putea spune ca e chestie de interes.

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Este randul meu sa intreb... Este greu sa te casatoresti in UK? NU vreau sa o fac la ambasada ca chiar nu am chef de romanasii nostri si de bani cheltuiti aiurea pe inutilitati. Daca ma uit pe site-ul Home Office, totul pare foarte simplu pentru ca suntem amandoi romani, deci EU. Pur si simplu acolo spune ca trebuie sa mergi la primaria de sector (Hammersmith and Fulham in cazul nostru) cum s-ar spune cu actele de identitate. Totusi sunt un pic confuz pentru ca cineva pe aici spunea ca "este foarte greu sa te casatoresti in UK" si eu nu prea inteleg de ce. Eu am settlement iar persoana cu care ma casatoresc vine din RO. Ce poate fi atat de complicat? Mersi de ajutor.

11. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    ..Poti vedea mai jos tot toate detaliile date de "Sutemivaza" intr-un alt topic..

"Trebuie sa faci programare cu 16 zile inainte de data dorita.Daca vrei sa te casatoresti sambata sau duminica,o sa ai ceva de asteptat la ''coada'',aceste luni ,iulie si august,fiind si la ei ''lunile potrivite pentru a te casatori'' ,dar daca alegeti o oarecare zi din saptamana o sa fie mai usor.Te costa 140-150 lire si ai nevoie de 2 martori.cA ACTE ,trebuie sa aveti pasaportul,certificat de nastere(unele oficii cer ,unele nu),hotarari de divort daca este cazul.In cazul mai multor casatorii anterioare ,trebuie sa ai ultimele doua hotarari de divort si sa poti da detalii despre prima (numele fostului/fostei sotii,data (cat de cat apropiata )si anul in care a avut loc casatoria si divortul.
    The Legal Preliminaries to Marriage

Giving Notice

Giving notice means declaring that you are both free to marry each other and will require you to provide certain documents. You may do this up to one year before the date of your wedding.

You will need to make an appointment, to give notice with the Register Office in the district in which you live. You are both required to give notice.

When you give notice, the Superintendent Registrar will ask questions about you and your partner. He or she will ask each of you for your full name and address, your age, whether you have been married before, your occupation and your nationality.

It is necessary for you and your partner to give us proof of identity. Passports should be used, but we may also accept two other documents such as birth certificates and driving licenses. Please also bring proof of your addresses e.g. a utility bill.

If either of you has been married before, you will need documents to show your last marriage has legally ended. All documents must be originals and not photocopies.

Any person whose divorce was granted in England or Wales, must produce their Decree Absolute bearing the original seal of the court.

If the divorce took place in another country, you should bring the original document confirming your divorce. If you were not given such a document, we will tell you what you other proof we need.

If either of you is widowed, you will need to produce your late spouse's death certificate and your marriage certificate.

Foreign documents should be accompanied by a certified English translation.

If you are under eighteen, you will need to bring proof of your parents' or guardians' consent. You can do this by asking them to fill in a form, which we will supply.
    Charges

You will have to pay fees for:

• Each individual notice of your marriage

• The marriage ceremony

• The marriage certificate

All these fees are reviewed regularly and details are available on request.
    What it will cost

(All prices are inclusive of initial fee)

At a Register Office or an Approved Venue*:
    Monday to Friday (office hours) £150
    Saturday £200
    Sunday £250

Bafta voua si Casa de Piatra!daca va hotarati".

12. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, Crismarten.
    -takecare- akecare-

Share This Page