15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Căsătoria trebuie inregistrata si in România ?

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by daniela cobb, May 22, 2013.

1. daniela cobb

daniela cobb New Member

Trophy Points:
    0
    I'm getting married in June (this year) and my fiancé is a British citizen.we have already booked our registrar and given our notice of marriage but do we have to do that to the Romanian embassy as well or i just need to register the marriage certificate once the marriage ceremony took place? i have been in England for 6 years but I'm still a Romanian citizen and we are getting married in England.
    I would be very grateful for anyone that can help as our big day is only 2weeks away and for some reason if didn't even crossed my mind until now that I might need to give a notice of marriage to the Romanian embassy as well. And also if I take my husbands' name what documents i would need to change my passport? -I suppose I can do all these changes at the embassy don't have to go back to Romania?!
    Thank you.

Kind regard
    Daniela C.

2. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa ce te casatoresti la council si iti dau certificatul de casatorie , trebuie sa te duci cu el la Ambasada Romaniei in Londra sau Consulatul Romani in Edinburgh ( nu eram sigur de care esti mai aproape ) si acolo se va face transcrierea certificatului de casatorie eliberat in UK, se va elibera in aceeasi zi un certificat de casatorie romanesc.
    Vei avea nevoie de mai multe acte : certificatul de casatorie eliberat de UK care va trebui sa aiba pe el si apostila de la HAGA , traducerea si legalizarea lui facuta de un traducator autorizat de ambasada , copii certif nastere , pasapoarte etc.
    Daca te duci in termen de 6 luni platesti mai putin , daca te duci dupa ce au trecut 6 luni de la casatoria in UK platesti cam 134 de lire parca.
    Totodata si apostila care va trebui aplicata pe certif UK trebuie platita ai link aici : https://www.gov.uk/get-document-legalised
    Poti sa intri pe pagina ambasadei si sa le scrii un email cu toate hartiile necesare si taxele si ei iti vor raspunde.

3. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ce idiotenie...de ce ti-ar mai trebuii si un certif de casatorie romanesc???

4. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Tot ce stiu e ca daca iti ingeristrezi certif la Ambasada Romana inseamna ca legea aplicata casatoriei este cea romana, in caz de divort se divorteaza dupa legea romaneasca ...aia britanica nu se aplica....si s-ar putea sa nu fie o idiotenie daca ai de impartit multe averi!
    E ca si cum te ai cununa in Tara daca se inregistreaza certificatul...
    Asta i tot ce stiu!

5. RossanaSasso

RossanaSasso New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o nelamurire, pe site se specifica ca am nevoie de cartile de identitate SAU pasapoartele sotilor ( bineinteles, sotul britanic numai pasaportul).

Pasaportul lui il avem, dar pasaportul meu e expirat. Am , in schimb, carte de identitate. Se poate cu Ci -ul meu si pasaportul lui? Eu asta inteleg din Carte de identitate SAU pasaport.

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Sa o inregistrezi in Romania e ok,noi am inregistrat casatoria cu pasaportul meu si CI a sotului.Ar trebui sa fie ok si pt Consulat(daca la consulat) vrei sa o inregistrezi,dar trimite-le un email si intreaba-i.Afli de la sursa informatia.Bafta!

7. RossanaSasso

RossanaSasso New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, Adelaide.

Din pacate nu am primit un raspuns edificator din partea lor. Ma voi duce saptamana aceasta cu speranta sa reusec sa rezolv problema cu actele pe care le cer si interpretand ca "sau" inseamna "nu neaparat amandoua" , dar nu e o speranta foarte mare :).

Share This Page