15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Casatoria cu cetatean englez

Discussion in 'EMIGRARE' started by christine, Dec 10, 2010.

1. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    In luna spetembrie m-am casatorit cu un cetatean englez in Romania.
    Din decembrie 2010 m-am mutat permanet aici. Asadar am inceput alergatura dupa documente.
    *Primul lucru m-am programat la NIN in ideea ca voi obtine cardul bancar ptr a putea dovedi adresa la care stau.
    Surpriza a venit de la Banca care nu-mi poate emite cardul ptr ca nu pot dovedi adresa la care stau. Momenta locuiesc cu sotul si socrii mei, in casa socrilor proprietate persoana. Deci toate facturile sunt pe numele lor. Am fost la Tax Council ca sa ma inscriu insa documentul il voi primi undeva in feb ptr ca reinnoiesc sistemul, asa mi s-a spus si actualizarile se fac o data pe luna… vine si Craciunul…
    Deci ce variante mai am ca sa pot dovedi adresa? Daca socrii fac o ‘Scrisoare de luare in spatiu’ ar fi ok si unde s-ar putea face asta? Trebuie notar ceva?
    Evident cat mai repede ptr ca pe 22 am interviu la NIN.
    **Doi! Am inteles ca maritandu-ma cu un cetatean si fiind si membru UE sunt resident aici. E adevarat?
    ***Trei! In vederea angajarii am nevoie de Blue sau Yellow Card iar vin si spun daca sunt maritata cu el?
    Daca da de unde se obtine, ce trebuie sa fac?
    ****Patru! Casatoria efectuata in Romania unde se poate inregistra aici? Ce pasi se urmeaza?
    *****Cinci! Mai e ceva ce tre’ sa fac sa fie totul in ordine si nu am mentionat?

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
    Multumesc!

2. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    .sa astepti trei ani pentru cetatenie....

3. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Programarea pentru NINo este inutila, pana nu ai obtinut Blue Cardul.
    Asa cum casatoria in UK nu este recunoascuta in Romania pana nu ai trecut pe la ambasada sa ti se elibereze certificat de casatorie romanesc, asa pot aparea surprize si in varianta de fata (ex: apostila). Poate cei de la consulat au informatii pentru situatia aceasta.
    Cont in banca se poate face cu pasaportul, sau sotul tau poate face un alt cont comun inclus in contul sau, urmand ca acesta din urma sa il folosesti doar tu (HSBC). Odata primita scrisoarea de confirmare a contului, aceasta poate fi dovada de adresa pentru urmatorii pasi (HO, NINo).

4. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am primit NINO fara blue card asa ca nu cred ca ar fi o problema pt tine
    N-am avut nevoie de blue card cand am lucrat pt ca mi-au luat in considerare doar card-ul cu nino pe el.Eu zic sa aplici pt blue card in caz ca vei gasi un angajator care chiar vrea absolut toate documentele dar altfel nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme.
    Bafta-dans-

5. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Si eu ma voi casatori probabil in cateva saptamani si la fel, ma casatoresc cu un cetatean britanic.

Am inteles din cele spuse mai sus ca de fapt simplul fapt de a fi casatorit cu un cetatean britanic iti da dreptul la a lucra nerestrictionat pe piata muncii din Uk.
    Si de aici intleeg ca nu mai e necesar pentru a aplica pentru blue card deoarece deja ai statutul care iti da dreptul de a lucra fara restictii.E nevoie doar de NINO pentru a putea plati taxele ,pe care angajatorul trebuie neaparat sa-l aiba.
    Acel blue card insa e necesar-asa cum cineva spune mai sus- doar in cazul in care angajatorul doreste sa i-l vada, altfel nu e nevoie de el.

Insa ma intreb daca exista cazuri in care angajatorii ar accepta sa le arati spre exemplu certificatul de casatorie care ar demonstra de fapt ca ai dreptul la munca.

6. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Eu le-am aratat certificatul de casatorie pt ca pasaportul imi expirase si buletinul nu era schimbat in numele dupa casatorie.Nu am avut nici o problema si nu cred ca o sa ai nici tu dar stii cum e....fiecare angajator cere ce crede de cuviinta. -da-da-

7. laura80

laura80 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea! As dori si eu niste lamuriri daca se poate, va rog frumos. Sunt inregistrata ca SE la Inland Revenue din Oct.2007 ca si antrenor de gimnastica. In iunie '07 m-am mutat impreuna cu prietenul meu care a cetatean britanic (acuma suntem logoditi) -pe 1 Oct.2010 am nascut o fetita. Eu nu am completat nici un formular pt a obtine Yellow Card (am citit ca nu e neaparat sa il ai atata timp cat te inregistrezi ca SE si platesti NINO si Tax Return ). Ce as putea face eu acuma ca sa am si eu dreptul la accesul nelimitat pe piata muncii ? De casatorit vrem dar nu inca pt ca abia ne-am mutat intr-o casa mai mare ,plata la mortgage e maricica, plus restul cheltuielilor zilnice etc. si aici o nunta e destul de costisitoare.Fetita e prea mica ca sa ma reintorc in sala de gimnastica dar ma gandeam ca poate ar fi mai bine sa imi gasesc un alt loc de munca (de ex. Teaching assistant -pt ca am NVQ level 2 - sau orice loc de munca)dar nu stiu daca am voie sau nu. Oare nu as putea completa BR1 ca si partenera de englez? (dar cred ca se refera la partenerii de acelasi sex...caz in care nu ma incadrez) chiar nu stiu ...ma iau durerile de cap. Astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra! Va multumesc anticipat.

8. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    o casatorie simpla cu 2 martori costa in jur de 150 de lire si dureaza 20 de minute.

a-ti putea face asta iar nunta propriu-zisa mai tarziu cand circumstantele va vor permite.
    multi fac asta.

multi dintre noi traiesc cu prejudecata ca toate trebuie facute intr-o singura zi...cununia ,primaria,biserica, nunta.....

si odata ce te-ai casatorit, statutul de casatorit iti permite sa lucrezi nerestrictionat.
    nu mai trebuie sa aplici pentru nici un blue card....decat daca viitori angajatori sunt pretentiosi si vor sa-ti vada cardul..
    dar le poti arata si certificatul de casatorie....

9. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Da,angajatorii iau in considerare numai certificatul de casatorie.Cel putin in cazul meu asa s-a intamplat.Cel de-al doilea angajator a aplicat pentru BC in locul meu ca sa fie sigur ca nu face nimic ilegal,insa am lucrat si lucrez fara nici o problema.Inainte sa caut de lucru ,dupa ce m-am casatorit am sunat la HMRV si i-m intrebat daca am nevoie de BC .Mi-au raspuns ca nu este obligatoriu ,numai daca vreau sa am BC sa aplic.

10. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    In BR1 partner se refera la partenerii de acelasi sex.Noi am incercat doi ani in urma,si asta ne-a fost raspunsul.-da-da-

11. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Cea mai buna solutie in cazul vostru,avand in vedere ca ati format deja o familie,copii ,etc e sa va casatoriti.Cum spunea Mr.Jarndyce ,limitati-va la ceva restrans in prima faza ,apoi o sa va faceti nunta de vis ,cand veti putea.Noi asa am gandit si asa am facut .Si ne este bine :)
    Succes si lasati prejudecatile!

12. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    da ...pai cam asta ar fi solutia cea mai simpla...

casatorie rapida si dupa aia poti munci din prima zi

succes

13. laura80

laura80 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult pentru raspunsuri!Va doresc toate cele bune.x

14. cata2008

cata2008 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Spuneati ceva mai sus despre niste formulare tipizate de contract de luare in spatiu care se gasesc la oficiile postale.
    Imi puteti spune va rog cum se numesc acestea? Care este denumirea lor in engleza?

Va multumesc!

Share This Page