21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cariera in IT-de unde incep?

Discussion in 'TEHNICA' started by casper, Mar 5, 2007.

1. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    cum ai experienta 3 ani jumate cind abia ai terminat facultatea ?

ca sa gasesti joburi da si tu un google search cu subiectul "uk jobs site it"

nu mai bine iti gasesti job si dupa aia vii aici ?

banuiesc ca vorbesti de vb6. asta nu prea (mai) este cautat. Daca ai facut informatica trebuie sa fii facut c++ sau java.

2. krisstinna

krisstinna New Member

Trophy Points:
    0
    Oli_ro am lucrat in timpul facultatii...iar dupa cum am vazut eu pe jobserve, londonjobs, etc... se cauta vb si vb.net...cat despre c++ si java...nu le stapanesc foarte bine...mai degraba ma descurc cu HTML si CSS...eu vin la cineva acolo...si am zis ca merita sa incerc...mai e si vb de noroc pana la urma nu? Sa inteleg ca sfatul tau ar fi sa nu vin acolo pana nu imi gasesc ceva din tara?

3. gabrielp

gabrielp New Member

Trophy Points:
    0
    krisstinna ...
    de gasit joburi in IT in Anglia e cam greu ... mie mi-a trebuit o luna de zile ... cel mai important lucru il constituie experienta .. ca programatori sunt multe joburi in Londra dar nu stiu cat de dispusi sunt cei de la Home Office sa iti acorde work permit ... mie nu au vrut sa imi dea desi am experienta de 4 ani in IT , diploma de universitate , MCSE si CCNA ...

4. Anonymous

Anonymous Guest

in UK....la capitoulul IT se cauta profesionisti ....ptr. oameni de "umplutura" in IT ii suprasaturata piatza...toti fac cursuri peste cursuri de 2 lei...Hands-ON etc...unde peste noapte apar cu MCSE, CCNA...etc...

Daca ai experientza si esti profesionist/experimentat (ai si cu ce demonstra asta)Nu ai de ce sa iti faci griji deoarece se cauta pe capete asa ceva. In revista Computing (una renumita in domeniu ptr. seriozitate) sunt multe articole despre acest "fenomen". Mai greu ii cu cei fara experientza si care au lucrat altundeva inafara de UK mai ales Romania...dupa cate am vazut nu prea ii intereseaza asta...prefera sa fi lucrat in UK sau tari mai renumite asa....

...gabrielp: nu mi se pare asa mult o luna , ca sa obtii un job; mai ales daca ii ceea ce tiai dorit...

5. octavianf

octavianf New Member

Trophy Points:
    0
    Virusss deci lamureste-ma si pe mine o treaba te rog...
    Tu lucrezi in IT?
    Nu de alta da' din ce ai zis tu reiese ca CCNA e curs de doi lei... :(
    Eu am CCNA si m-au cam deprimat cuvintele tale... :(
    Credeam ca CISCO inseamna ceva... :(
    Sunt chiar asa de prost privite cursurile astea? :(

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Virusss s-a referit la acele cursuri care dureaza in jur de doua luni si ofera calea scurta pentru obtinerea CCNA. -shucks- hucks-

Calificarea CCNA este recunoscuta si apreciata in UK, dar una este cand o obtii in urma unui curs CISCO pe parcursul a patru semestre, respectiv doi ani si alta e cand faci un curs de doua luni in care nu inveti mai nimic, dar obtii calificarea CCNA.

-killpc- illpc- -handlaugh2- andlaugh2-

7. octavianf

octavianf New Member

Trophy Points:
    0
    Nu frate eu am curs CISCO facut in toata regula... :) -handsrubb2- andsrubb2-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Normal ca CISCO are "greutate"...

..Ce a zis Parteneru la aia ma refeream...oricum cel cara iti da un job nu stie cat ai facut CISCO - CCNA ...asta era mai mult ptr. tine asa...sa nu treci la lebada prin apa si sa fi "prins" ca ai umblat cu cioara vopsita cand obtii un job...

+ ca la un CISCO sau oricare alt curs de genul lui ii bine sa ai ceva "in spate" ...un degree de exemplu sau ceva ani de experientza...doar singur asa pe lume nu prea mai are greutate...

9. gabrielp

gabrielp New Member

Trophy Points:
    0
    Virusss ...

o luna mi s-a parut enorm de mult mai ales ca nu e jobul pe care mi l-am dorit ..si da .. e adevarata faza cu oamenii cu mii de calificari care habar nu au de IT , la interviul pentru jobul curent erau 4 britanici cu Master Degree in IT si nu au fost in stare sa faca diferenta intre un server si un UPS cand le-a fost prezentata camera serverelor :)

Eu CCNA-ul l-am facut varianta 4 semestre iar MCSE-ul nu am facut cursurile .. am pus mana si mi-am cumparat cartile .. am invatat de unu singur si m-am jucat pe calculatorul + laptopul personal + laptopul prietenei cu Win 2003 server + Active Directory + Exchange 2003 si apoi m-am prezentat la examene ...

in alta ordine de idei, majoritatea persoanelor care lucreaza in IT in UK sunt straini pentru ca "basinasii" nu prea au habar de unele chestii .. si se mai si supara daca le spui ca degeaba au diplomele alea ....

10. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Cariera in calculatoare

Buna,
    as vrea sa incep cumva sa ma orientez spre domeniul informaticii ca ceva ce as vrea sa fac in viitor.Sunt absolvent de facultate economica in Romania cu cunostinte baza-medii sa zicem in calculatoare (software si hardware).M-ar interesa un curs de informatica ,sa se merite ulterior la gasirea unui job.Stiu ca sunt foarte multe ramuri in cadrul informatii dar macar niste sfaturi de la cu experieta,incotr-o ar fi bine sa o apuc iar ulterior sa aprofundez sau sa se merite.De unde se merita sa incep,ce fel de curs,diploma sau certificat sau simplu curs...?
    Numai bine

11. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    Hi,ma numesc Monica si sunt si eu interesata in web design,fac un curs la DISTANCE LEARNING ,sperante f mari nu imi fac ca voi obtine un job usor ,pt ca stiu ca e f greu ,mai ales cand nu ai experienta aici...daca ma puteti ajuta cu niste sugestii,indrumari,referitoare la web design,va rog mult...multumesc....

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    French Language Tester (Contract)
    Company Overview SEGA has always been synonymous with great games, a rich arcade heritage, huge brand recognition and determination to set new standards in interactive entertainment. As one of the world's leading software publishers and developers, the company distributes for PlayStation®, Xbox 360®, Nintendo DS™ and across digital and mobile platforms, turning out some of the ... ...
    Salary: Competitive
    http://www.multilingualvacancies.com/jo ... lc=XOBMGMB

PS Merge cautarea ca naiba. Am cautat 'Munca in IT' si mi-au venit 296 de rezultate. Frumos!

13. nightwave

nightwave New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei interesați de inițiere in HTML, CSS , PHP , JAVA
    va recomand doua site-uri , unde va puteți forma o părere despre ce este vorba . Ideea e ca puteți învata singuri, dupa care puteți aplica la niste cursuri care sa va certifice calificarea , in cazul in care vreți sa lucrati in domeniu .

1. http://www.oandcodesign.info/curs_web/i ... tiliz_id=0

2. http://www.marplo.net/html/

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. nightwave

nightwave New Member

Trophy Points:
    0
  15. nightwave

nightwave New Member

Trophy Points:
    0
  16. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Intamplator am inceput sa caut si eu joburi in IT,momentan primesc un email de respingere pe zi :D,nu am experienta,stiu doar teorie.
    Am facut un curs Cisco IT Support ,iar momentan studiez CCNA Switching&Routing.
    Are cineva idee cam ce trebuie stiut pentru un 1st line support?cam cu ce se "incepe"?
    De asemenea,daca vreodata auziti pe cineva care are nevoie de un apprentice as fi recunoscatoare.

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dă-mi un PM cu un CV bine făcut, te rog.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    poti sa intri pe monster.co.uk si vezi ce joburi sunt, ce se cauta (cerinte), etc
    tot acolo sunt modele de cv

19. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Am cont pe indeed,reed,jobisjob,cwjobs,cv library,totaljobs,vacancy central ,plus unu pe un site pt apprentice,plus unu pe unul de internships -ras2-

20. itextrat

itextrat New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi, in 2015, mai sunt sanse sa iti gasesti ceva de munca in IT, in Anglia?
    Ideea ar fi ca mi-as dori sa lucrez intr-o tara mai "decenta", dar nu am studii de IT, doar experienta de lucru.

Share This Page