7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Care sunt pasii pentru a obtine un Work Permit?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by xst, Feb 1, 2011.

1. xst

xst New Member

Trophy Points:
    0
    Hi,

numele meu este George si am terminat un curs intensiv de antrenor de fitness(NVQ)in decembrie 2010.

In momentul de fata nu sunt angajat,dar vreau sa aplic atat pentru un job cat si pentru work permit si nu prea stiu de unde sa incep.

Trebuie sa aplic intai pentru job si apoi,cu scrisoare de la angajator,sa aplic pentru work permit sau pot aplica pentru work permit si fara scrisoarea angajatorului?

Stie cineva care sunt pasii de urmat,in cazul meu,pentru a lucra legal?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tot ce trebuie stiut despre dreptul la munca gasesti in sectiunea "UK de la A la Z" (vezi link-ul de pa semnatura mea. In ce priveste work permit (AWC) trebuie sa stii ca tu nu poti aplica pentru el, ci numai angajatorul tau, daca poate dovedi ca nu gaseste un cetatean englez pentru postul respectiv. Tu poti lucra numai ca self employed, sau part time daca esti student la un colegiu acreditat.

3. xst

xst New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit in mare parte ce scrie acolo numai ca in realitate lucrurile stau altfel...

Eu am aplicat pentru NINo,asa cum scrie si pe forum,ca sa pot face Self Employed dupa ce il obtin.

Am sunat la HMRC m am prezentat la un interviu avand toate actele necesare(facturi catre clienti,documente de identitate,dovada ca am domiciliu-contractul de inchiriere,scrisoare de la proprietar,scrisoare de la clienti) dar mi`au respins aplicatia pentru ca nu am putut prezenta dovada ca am dreptul sa lucrez in UK.

Asta inseamna ca am nevoie de Yellow Card?(pe forum am vazut ca nu e neaparat necesar).

Daca nu e neaparat necesar atunci cum fac dovada ca am drept de munca,sau mai exact,de ce dovada ai nevoie cei de la HMRC?

4. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Cand ai fost la interviu,ai si vorbit cu cei de acolo sau doar ai depus actele pentru NIN?Daca nu ai fost intrebat nimic,urmatoarea data cand te prezinti la interviu,sa ai cu tine printat,pagina de pe UKBA,unde se face referire la drepturile romanilor in uk.Acolo scrie foarte clar ca ai dreptul sa desfasori activitati ca self employed in UK.Incearca sa le si explici si daca nu vor sa ia in considerare explicatia ta,le spui frumos ca data viitoare o sa vii cu un avocat,si sa ii ceri numele acelui functionar care se ocupa de acte.Aceea pagina printatat sa o atasezi la restul de acte.Sa nu iti lipseasca o scriosoare de la un angajator,care sa specifice ca are nevoie de serviciile tale,cu numar de telefon fix.Trebuie sa le explici clar,ca tu vrei sa lucrezi ca self employed,ca ai acest drept,ca ai citit acest lucru de pe site,UK BORDER AGENCY,ca vrei sa iti platesti taxele pentru munca pe care o depui si esti platit.

Sper ca se intelege.Daca mai ai nemaluriri,scrie.

5. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    NIN-ul ti l-au dat? ce ti sa cerut sa demonstrezi?
    Ce ai patit tu este un abuz din partea acelui functionar (si nu cred povestea ca nu stia legea , la cati romani si bulgari le trec pragul e imposibil sa nu stie).
    cum a zis si Eduard ... arata-i dovada clara de pe UKBA si explica-i pana baga bine la cap.
    apropo , nu exista vreo procedura sa poti face complaint pe loc acolo? sau sa poti vorbi cu un superior?

6. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se poate face complain acolo.Singura varianta si buna este sa te duci cu un avocat,dar costa.Si bineinteles sa ai toate actele necesare.

7. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    cam costisitor un avocat , dar ar trebui sa poti vorbi macar cu un superior , ca e inadmisibil sa te lupti cu legea in mana si ei sa-ti intoarca spatele.

8. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta este situatia,dar daca te duci cu toate actele si stii ce sa vorbesti iti obtii NIN.Mai sant din ei care nu cunosc legea,referitor la noi romanii,si trebuie sa le explici.Si sa stii ca mai sant zone pe unde nu au fost romani sau bulgari.Cel mai bine este sa incerci sa le spui den start ca tu ai dreptul la munca ca self,ca nu vrei sa te angajezi,si ca stii ca nu ai dreptul sa fii angajat,ci doar sa prestezi servicii.

9. xst

xst New Member

Trophy Points:
    0
    A fost un interviu propriu-zis,i`am raspuns tipului de acolo la intrebari legate de durata sederii mele aici,legate de vizitele in tara,legate de activitatea mea in UK pana in momentul de fata dar cred ca el nu are absolut nici o vina.

Cei din Glasgow sunt cei care dau verdictul,asa cum a spus chiar tipul de la interviu.

El este un simplu functionar imputernicit sa ceara informatii si sa le noteze pe foile respective,parerea mea.

Am discutat prin e-mail cu Andreea,cea care are anuntul pe site cum ca ofera asistenta cu actele si mi`a spus ca e posibil sa am nevoie de YC din moment ce m`au respins,YC pe care nu`l puteam face inainte de a ma respinge. -ras2-

O sa va tin la curent cu ce voi face in continuare in speranta ca ajut pe cineva sa nu faca aceleasi greseli!

10. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de nici un yellow card.Acel functionar are si el un rost acolo,crede-ma.Trebuie sa ii explici foarte clar ca ai dreptul sa lucrezi ca self employed,si ii arati acea hartie pe care o sa o printezi de pe site UKBA.Fii concis si la obiect.Trebuie sa ii spui ca ai acest drept si ca daca continua sa te refuze o sa iti iei un avocat.Aici nu e vorba de greseli,pentru ca ei iti cer sa aduci niste acte,si tu le aduci,si ei iti ingradesc un drept,pe care tu il ai legal.

11. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    eduard , posteaza te rog linkul de pe ukba ca eu am uitat pe unde era ( l-am vazut mai demult)

12. xst

xst New Member

Trophy Points:
    0
    Acum e prea tarziu....

Credeti ca ar trebui sa ma programez din nou fara sa incerc sa fac YC?

Ma gandesc ca am fost deja respins pe motiv ca nu am drept de munca si raspunsul va fi acelasi,prin urmare o pierdere de timp,nu?

13. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
  14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In afara de facturi, au reiesit venituri ca self employed si din alte documente (ex: bank statement)? Iti atrag atentia ca principalul lucru de care vrea sa se convinga functionarul este faptul ca tu realizezi venituri REALE pentru care sa platesti taxe. Functionarul stie foarte bine ce drepturi ai tu ca roman. Temerea lui este ca tu sa nu devii dupa obtinerea NIN un solicitant de beneficii de la statul britanic. Este valabil pentru toata lumea: cea mai importanta dovada este aceea a veniturilor care aduc taxe statului. In ajutor poate veni o scrisoare de referinte, sau mai multe, de la clienti si care sa aibe mentionat pe ele un numar de telefon fix al celui care da referintele.
    Succes la viitorul interviu!

15. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca am gasit un link mai bun unde explica clar:http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/bulgarianandromaniannationals/

Bulgarian and Romanian nationals
    This page explains the restrictions on Bulgarian and Romanian nationals taking employment in the United Kingdom.

If you are a Bulgarian or Romanian national you are free to come to the United Kingdom to live. You will need to be able to support yourself and your family in the United Kingdom without becoming an unreasonable burden on public funds.
    If you want to work as an employee in the United Kingdom you will need our permission before you start work. Details of the type of work you can take and how to apply for permission to work can be found in the Bulgarian and Romanian nationals section.
    Once you have been working legally as an employee in the United Kingdom for 12 months without a break you will have full rights of free movement and will no longer need our permission to take work. You can then get a registration certificate confirming your right to live and work in the United Kingdom, although you are not obliged to do so. Details on how to apply for registration certificate can be found on the applying page.

You do not need our permission if you are working in a self-employed capacity. However, you can apply for a registration certificate to confirm your right to work as a self-employed person in the United Kingdom if you wish. More details are on the applying page.
    If you are a student in the United Kingdom, you may take employment for up to 20 hours a week during term time and full-time work during vacation periods from your course but you must first obtain a registration certificate confirming that you are a student. More details are on the applying page.

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tu chiar crezi ca functionarul nu stie legea? Inainte sa ajungi tu sa te asezi pe scaun in fata lui, el va avea pe monitorul calculatorului ce trebuie sa vada de la tine. Eu am pierdut sirul interviurilor pentru NIN la care am participat (ca interpret voluntar) si, crede-ma, stiu ce spun.

17. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu inteleg ce zici tu,dar daca iti da acest raspuns,ca ai nevoie de dovada ca sa lucrezi in UK ca self employed,ce faci,te duci de n ori si primesti acelasi n raspuns?Eu nu am ajuns la interviu inca,dar din ce am discutat cu altii,intradevar conteaza si munca pe care o prestezi,si ce bani castigi,ce ai de gand sa faci,sant multe care pot fi luate in considerare.Intradevar ei nu vor ca tu sa devii o problema pentru ei dupa ce ai obtinut NIN.Pana la urma legea e lege,nu ai nevoie de acordul lor ca sa poti lucra ca self,daca ei au inteles ca se pacalesc cine e de vina,sa schimbe legea.

18. xst

xst New Member

Trophy Points:
    0
    Da...eu am fost la interviu la JCP...imi cer scuze daca v`am indus in eroare!

Din ce spui tu,ValiB,eu am nevoie de un cont bancar inainte de toate,nu?

19. xst

xst New Member

Trophy Points:
    0
    Totusi nu inteleg ceva...

Mie mi`au servit ca si explicatie pentru refuz,faptul ca nu am putut dovedi ca am drept de munca...cum poate contul bancarsau statement`urile sa dovedeasca ca am drept de munca?

20. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    pe langa cont bancar care sa corespunda cu sumele pe care le ai tu pe facturi , strecoara si pagina de la UKBA pe acolo , just in case , sa vada ca e scris in ''stele'' ca ai drept de munca :))

Share This Page