14.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

care este urmatorul pas?

Discussion in 'ARHIVA' started by mircea1980, Mar 12, 2009.

1. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    M am inscris ca self employed acum 3 sapt.Azi mi a venit un plic cu o foaie care nu stiu ce este.

http://img26.imageshack.us/img26/7522/confirmarek.jpg

1.e confirmarea ca m am inscris ca si self sau doar anuntul ca nu am NINO si trebuie sa mi fac programarea?
    2.cu scrisoarea asta pot deja sa mi fac programarea pt nino
    3.poate si sotia ca dependent de un self employed sa se programeze in acelasi timp cu mine sa obtina NINO facand dovada ca si cauta de munca?
    4.dupa ce fac programarea imi trimit ei de la job center o lista cu ce acte sa ma prezint?

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut

Da, scrisoarea este dovada co te-ai inscris la taxe
    Programarea la NIN se face prin telefon si ei te vor intreba de statut in Uk si ce dovezi poti prezenta.
    Mentioneaza si aceasta scrisoare pe langa lista de documente pe care o vei primi impreuna cu detaliile interviului si in care aceste documente vor fi bifate.
    Nu uita sa iei si acea lista cu tine la interviu.
    Despre sotie, nu stiu, imi pare rau.

3. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    mircea1980 a scris:
    dupa programarea de la telefon cat dureaza pana primesc lista cu documentele cu care trebuie sa ma prezint?
    si celelalte intrebari raman de actualitate.
    multam.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    2-10 zile lucratoare.
    Fa-ti programarea intai, ca vine ea scrisorica...:laugh:

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    mircea1980 a scris:
    Banuiesc ca mai ai si o alta foaie/scrisoare care a venit impreuna cu aceasta ... pe ea (cea de a doua) ai UTR-ul sub denumirea de reference number compus din 10 cifre.

1. Da, este confirmare si ti se cere sa aplici pt.NINO
    2. Da, vei folosi si aceasta scrisoare, dar cea care iti trebuie cu adevarat este cealalta de care aminteam mai sus (cea cu UTR-ul).
    3. Se poate programa si ea odata cu tine ... mie nu mi-au dat NINO pana nu iau BC-ul, cica am nevoie de confirmarea dreptului de munca de la HO ... am studiat legea si au dreptate din pacate. E vorba despre un act din octombrie 2008. Poate sotia ta are noroc si nu da peste vreun lucrator zelos ... dar e bine sa aiba la ea guidance-ul pt. romani si bulgari ... daca aplicati amandoi odata poate merge.
    4. Cand faci programarea la telefon (nu poti altfel) iti vor spune ce trebuie sa aduci dar ar trebui sa-ti trimita si scrisoare de confirmare cu lista de documente atat pentru tine cat si pentru sotie.

6. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    scrisoarea cu utr ul nu a venit.deci e clar trrebuie sa astept si ultima scrisoare(au venit vreo 3,numai asta care o astept nu)
    in legatura cu ce ziceai mai sus:despre ce act e vorba?confirmarea dreptului de munca nu e faptul ca esti dependent de un self employed(in cazul nostru?)nu asa zice legea lor:dependentii de self employed,studenti au drept de munca?si depun pt blue doar daca vor nefiind obligati??

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Pune mana pe telefon si suna-i, ar fi trebuit sa primesti deja acea scrisoare ... ceva nu e in ordine.

Dependentii de un detinator de YC trebuie sa aplice pt. BC inainte sa fie angajati ... asa suna legea.

Neobligativitatea se refera la celelalte categorii ... nu se aplica dependentilor.

8. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    da mi si mie linkul cu legea sub forma asta.ca in ghidul pt romani nu zice asa.

9. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca le scrii un e-mail celor de la UKBA, vei vedea ca si documentele lor (pe baza carora lucreaza) difera de guidance-ul postat pe website-ul lor ... niste tarani ! :D

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    mircea1980 a scris:
    Cam tarziu, dar acum am timp si mi-am adus aminte.

Equality Impact Assessment Template
    1) Name of Policy Change:
    The Social Security (National Insurance Numbers) Amendment Regulations 2008. These Regulations amend the list of documents that can be used to prove that an individual has the right to work in the UK. This is a requirement that has to be met for all adult employment-related NINO applications.

http://www.dwp.gov.uk/resourcecentre/NI ... ns2008.pdf

si actul respectiv:

STATUTORY INSTRUMENTS 2004 No. 755 IMMIGRATION
    The Immigration (Restrictions on Employment) Order

http://www.opsi.gov.uk/si/si2004/uksi_20040755_en.pdf

Sper sa va fie de folos.

Ar trebui sa modifice si guidance-ul pt. romani si bulgari si sa scrie clar procedura pt. dependenti, ca sa nu mai creeze confuzie ... dar asa cum am spus: niste tarani ! :angry:

Si ma pregatisem sa ma cert cu cei de la JobCentrePlus pentru obtinerea NINO, eram 100% sigur ca au ceva cu mine ... m-au lasat fara cuvinte :(

Ceea ce ar trebui sa spun este ca astfel se creaza o situatie mai speciala ...desi peste tot se spune ca NINO nu da dreptul la lucru, prin noua modificare, se intelege ca odata ce ii prezinti NINO unui angajator inseamna ca automat ai drept de munca si angajatorul este scutit sa mai faca verificari ... cam ce ar putea urma va las pe voi sa va ganditi, ca romanul este inventiv foc.

Chiar am citit pe softpedia cu un individ recomanda obtinerea NINO ca SE si apoi pe baza acelui NINO sa devina angajat, fara sa spuna ce ar putea pati cei care ar fi prinsi facand acest lucru.

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Asa se explica si faptul ca anumite firme angajeaza persoane self employed, iar in cazul unui control romanul e bun de plata, iar angajatorul scapa basma curata - ca din moment ce a vazut ca are NINO, de unde sa stie ca romanul ala n-are drept de munca? Si asa se poate ajunge si la situatia in care un angajator ar prefera sa angajeze romani ilegal. Inca o dovada ca cei ce fac legile sunt rupti de realitate si nu se gandesc la consecinte.
    Stau sa ma gandesc daca numarul de ilegalitati ar fi fost la fel de mare in cazul in care nu mai existau restrictii...

12. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    vad ca primul site e din 2007 si al 2 lea din 2004.sau poate din cauza oboselii nu am inteles eu.dar ghidul pt romani e din nov 2008.eu am intrebat si la HO daca sotia are drept de munca ca si dependenta de un self employed si raspunsul a fost pozitiv,pt blue card aplicand doar daca vrea ,nefiind obligatoriu.asadar daca are drept de munca atunci nu e logic sa poate aplica si pt NINO?oricum o sa va tin la curent ca vineri suntem programati la interviul pt nino.sper sa nu ai dreptate tarane :laugh:

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Faptul ca o lege e din 2007 si alta din 2004 nu inseamna ca nu sunt amandoua in vigoare. Ghidul pt romani poate fi si din martie 2009, el este un instrument informativ si niciodata nu va avea aceeasi greutate ca o lege. Intr-o lege daca apare o mica scapare este emis imediat un document care clarifica acea scapare (poate fi si o mica greseala de tipar), pe cand un ghid nu are o foarte mare importanta, el nu stabileste un cadru legal, doar iti spune ca "ar fi bine sa...".
    Ai primit raspuns in scris, semnat de cineva de la HO? Pt ca vorbele n-au valoare...:(
    Succes la interviu!

14. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    asa e un ghid nu are aceeasi valoare ca si o lege ,dar ma gandesc ca si ghidul e facut dupa niste legi,nu? in concordanta cu legile in vigoare,sau cel putin asa ar trebui.o sa ma lamuresc eu peste cateva zile

apropo la interviu ma duc doar cu actele care le au bifat ei in scrisoare sau ma duc cu tot ce am?

si ar mai fi o intrebare: ca dovada de adresa pt sotie ce acte pot folosi? daca ii fac un cont pe numele ei la o banca ar merge? eu am dovada de adresa scrisoarea de la HO.

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ce am vrut eu sa spun e ca pt un ghid nu se zbate nimeni sa faca modificarile urgent.

La interviu te duci cu tot ce ai si prezinti ce ti-au cerut ei. Te duci cu tot ce ai, just in case...

Iar dovada de adresa este un act care sa ateste ca s-a purtat o corespondenta oficiala: facturi, contracte de inchiriere, scrisori primite de la diverse institutii, contul bancar e si el o dovada(de altfel ti se cere dovada de adresa cand faci contul).

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    mircea1980 a scris:
    Eu deja am primit un refuz din cauza asta, iar daca citesti cu atentie, amendamentul este totusi din 2008, la un act din 2007.

Ce sa spun ? Bafta ! Poate nu dai peste angajati zelosi si trec cu vederea acest amanunt ... daca nu, urmeaza sa ceri NINO pt, dependent dupa ce obtii/obtine BC.
    Eu mai am de asteptat pana in 31 martie pt. BC si apoi inca vreo 2 saptamani pt. NINO.

17. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Pt blue card te duci personal la croydon sau trimiti prin posta? e adevarat ca daca te duci direct la ei la interviu iti da cardul in aceeasi zi? se poate depune in acelasi timp unul pt yeloow si celalalt pt blue.sau mai intai trebuie obtinut cel galben?

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Pt blue poti trimite prin posta, sau faci programare la Croydon ca sa te duci personal, e alegerea ta. Nu e adevarat ca iti da cardul in aceeasi zi, vei primi un raspuns in aceeasi zi. Daca e totul in regula vei primi un raspuns afirmativ si implicit cardul.:) In general programarea se face cam peste sase saptamani. In cazul in care trimiti prin posta poti vedea pe site-ul HO cam care e timpul de asteptare. Poate aplica unul dintre soti pt yellow iar celalalt, ca dependent, pt blue, pe o singura aplicatie(BR1).

19. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    eu am aplicat ca aupair dupa 12 luni si am luat blue cardul in croydon in aceeasi zi. a durat o ora jumate, nici macar n-a sunat la angajatori. s-a uitat numai la contract, la copiile dupa pasaportul angajatorilor(membrilor familiilor la care am lucrat), la dovezile lor de adresa, la dovezile mele de adrese(cardul NHS si scrisori de la medici), la formular si la cardul purple, accession worker card.

nu stiu daca e vreo diferenta in cazu in care aplicatia e mixta(self-employed+dependent).

Share This Page