15.6 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Card european de sanatate (EHIC) eliberat retroactiv (pentru PR card)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dorian88, Feb 21, 2017.

1. Dorian88

Dorian88 New Member

Trophy Points:
    1
    Ca multi dintre romanii care au venit in UK de mai bine de 5 ani, m-am izbit de problema ca n-am avut "comprehensive sickness insurance" pe 3 ani, cat am fost student in UK pentru a obtine permanent residence card. Specific ca am fost student dupa 2011, deci in cazul meu aceasta cerinta e obligatorie. Am crezut ca n-am nici o sansa sa mai obtin PR card, pana am dat peste acest articol:

http://www.infomm.ro/ro/detalii/dac...natate-european-poate-fi-solicitat-retroactiv

Pe langa asta, cineva care a studiat aici mi-a spus ca el a putut fi acoperit de asigurarea nationala in Ro pe baza certificatului de student din UK. Punand aceste informatii cap la cap, s-ar putea (teoretic) sa pot obtine cele 6 carduri EHIC pentru cei 3 ani de studiu retroactiv. Totusi, pare dificil, si cei de la casa de asigurari din Iasi (de unde sunt eu), au spus ca nu pot elibera EHIC retroactiv.

Vreau sa stiu daca vreunul din voi stie pe cineva care a eliberat EHIC retroactiv, si cum anume se face? Sau daca stie pe cineva in situatia mea, desi cred ca e destul de putin probabil.

Multumesc anticipat!

2. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18

Share This Page