6.2 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

camere foto profesionale

Discussion in 'Fotografie' started by clau_o, Nov 14, 2007.

1. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    m-am bucurat sa descopar cateva topicuri despre fotografie pe forum :) asta inseamnca ca sunt si ceva profesionisti prin zona. vreau sa-mi iau si eu o camera profesionala si problema e ca nu prea stiu de unde sa incep si unde sa termin. voi ce camere foto folositi? si la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar o camera foto? -takecare- akecare-

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    clau_O la ce te referi cand spui profesionala? la o camera facuta de profesionisti in mod profesionist sau facuta pt profesionisti?

Eu una, pt petreceri, momente inedite, vacante si snapshot-uri ici si colo folosesc o camera compacta cu rezolutie medie (5 megapixeli), care imi incape in buzunar si e facuta intr-adevar de profesionisti - cei de la Panasonic.

In schimb, pentru a-mi domoli setea de fotografie din cand in cand, folosesc o camera de generatie mai veche - Minolta - dar foarte buna, cu focus si apertura manuale si lentile de incredere si filtre de tot felul, care imi permit sa ma joc cum vreau eu cu lumina si inspiratia mea artistica de moment. Toate astea insa imi ocupa destul de mult loc in geanta, asa ca trebuie sa am o geanta speciala numai pt produsele foto. Dar cum Minolta nu se mai fabrica (eu am vrut neaparat un model vechi dar foarte profesionist, cu care sa incep sa fotografiez, fara sa irosesc prea multi bani pe un lucru de care nu eram sigura ca o sa-mi placa la inceput) toata lumea se indreapta zilele acestea catre Fuji si Canon, in toate variantele lor, care au bineinteles avantajul ecranului LCD. Pe un SLR vechi cu film daca ai gresit poza ai gresit-o, n-ai ce-i face, pe cand cu camerele noi poti face si sterge poze cu aceeasi usurinta, pana nimeresti una buna.

3. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    pai... ce-mi doresc e o camera cu ceva mai multi megapixeli, digital zoom si care vine cu tot setul de lentile si filtre. stiu ca totul tine si de buget... cu cat e mai scumpa camera cu atat pare a fi mai performata si vine cu mai multe optiuni. sunt un amator caruia ii place sa fotografieze natura, oamenii, cladiri si ce-o fi sa-mi mai starneasca mie interesul...
    vroiam sa intreb pe cei cu mai multa experienta in domeniul asta daca stiu ceva convenabil raportat la calitate si pret si daca trebuie sa ma uit la ceva in mod special atunci cand aleg o camera foto -staycool- taycool-

4. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    www.dpreview.com
    www.dcresource.com

Canon EOS 40D sau Canon EOS 5D daca vrei full frame. Pentru inceput, un obiectiv Canon 17-85mm IS e destul sau chiar mai vechiul 28-135mm IS.

Good luck!

5. the_rottweiler

the_rottweiler New Member

Trophy Points:
    0
    Canon EOS 40D sau Canon EOS 5D daca vrei full frame. Pentru inceput, un obiectiv Canon 17-85mm IS e destul sau chiar mai vechiul 28-135mm IS.

nu crezi ca e cam mult un full frame pt un incepator?? n-as fi asa sigur ca i trebuie asa ceva....

recomandarea mea ... Pentax K20D

bafta

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau si eu camera profesionala si mi-a promis sotul ca de ne ies treburile cum trebuie se aranjeaza. Ma regasesc din ce in ce mai pasionata de fotografie si camera mea nu face fata.

Asaaaaa....ce inseamna full frame? -badteeths- adteeths-

Oricum cand va fi momentul poate ma asisti si pe mine domnu' admin nu de alta da' ma fraiereste vreun vanzator si tot cu 5 megapixeli ma trezesc. -handlaugh2- andlaugh2-

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    A full-frame digital SLR is a digital single-lens reflex camera fitted with an image sensor that is the same size as a 35 mm negative. This is in contrast to cameras with smaller sensors, typically of a size equivalent to APS-C-size film, much smaller than a full 35 mm frame. As of 2007 the majority of digital cameras, both compact and SLR models, use a smaller-than-35 mm frame, as it is easier and cheaper to manufacture imaging sensors at a smaller size. Historically, the earliest digital SLR models, such as the Kodak DCS-100, also used a smaller sensor.

When a lens designed for a full frame is mounted on a smaller-than-full-frame camera, only the center of the imaging area is captured. The edges are cropped off, which has the effect of zooming in on the center section of the imaging area. The ratio of the size of the captured image to the size of the full-frame 35-mm format is known as the "crop factor" or "focal-length multiplier", and is typically in the range 1.3–2.0 for non-full-frame digital SLRs.

http://www.fredmiranda.com/1Ds_review/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Full-frame_digital_SLR

8. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost si sunt pasionata de fotografie ,dar niciodata nu mi-a permis bugetul sa cumpar ceva profesional! Ma bucur ca exista acest topic si multumesc Admin-ului pentru informatii,sunt folositoare! -takecare- akecare-

9. catalinisbasa

catalinisbasa New Member

Trophy Points:
    0
    recomandarea mea ca "fotograf" este un SLR pe film pentru inceput ... am observat ca cineva a recomandat 40D (camera cu care lucrez in momentul de fata) sau 5D ... cam "prea profesional" pentru cineva care vrea multi megapixeli si, citez, "zoom digital (zoomul digital este acel zoom care nu il doreste nimeni, ... zoomul OPTIC este probabil ceea ce cauti!)"!

deci, un slr pe film pentru o luna pana intelegi care-i treaba cu distanta focala, timp de expunere ISO si chestii dinastea dupa care poti merge direct la 1Ds daca se dovedeste a fi domeniul tau.

Iar daca vrei sa mergi pe varianta mea, la partea cu SLR-ul pe film te pot ajuta eu, in ideea de imprumut cat ai nevoie (eu am 3 pe film) si ceva instructiuni.

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Hehe, pt cine vrea zoom digital si megapixeli fara numar (poate si mp3 player, de ce nu?) e suficient un point&shoot. Ba chiar poate lipsi acel zoom digital, orice program de vizualizare a pozelor are zoom-ul digital incorporat. -handlaugh2- andlaugh2-

Sau o compacta cu setari manuale, dupa care, daca invata ceva, poate trece la dslr, daca nu, ramane cu un point&shoot. Cat despre 1Ds... mai intervine si bugetul. -oops- ops-

11. catalinisbasa

catalinisbasa New Member

Trophy Points:
    0
    mi-a placut partea cu zoom-ul digital incorporat ;) e cam vechi "subiectul" si cred ca vorbim deja degeaba! :) oricum ... daca ai un aparat care face automat cam toate setarile necesare cam greu ca incepator sa nu le folosesti ... ideal sa ai totul manual, atunci vrand nevrand inveti; pe asta se baza recomandarea mea

Share This Page