6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Calatorie cu bebe din UK in Romania

Discussion in 'FAMILIE' started by adnarn, Aug 11, 2011.

1. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Multumesc din nou sapanta pentru raspuns.
    Am primit email de la biroul consular din Edinburgh in care m-i se comunica sa aduc atat buletinul expiarat cat si pasaportul valabil plus ca traducerea certificatului de nastere se poate face la ei la birou.
    Am sa-mi fac programare pt Octombrie si sper din suflet sa primeasca Max pasaport ca sa putem merge acasa anul viitor.
    Daca e in regula am sa revin cu niste intrebari in cazul in care apar neclaritati.
    Multumesc

2. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Am citit posturile anteriore. Deoarece topicul a fost deschis in 2011 si ultimul raspuns in 2012 ma intrebam daca cineva stie daca s-au mai schimbat conditiile de iesire din uk cu un bebe?

Aceeasi situatie, sotia pleaca cu bebe pe 1 aprilie 2015 in RO, fara mine. Are nevoie de vreun act aditional la iesire din UK?

Multumesc!

3. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    salut, nu cred ca s-a schimbat, dar sa aveti grija la drumul de intors, aveti nevoie de procura separata. cumnata mea a patit asa cand a plecat cu copilul in tara in vacanta iar fratele meu a ramas aici. i-a facut procura si la dus totul a fost ok, dar la intors nu mai era valabila aceeasi procura si au pierdut biletul de avion fiindca nu le-a dat voie sa plece din romania cu copilul

4. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Doar de iesirea din Uk si intrare in Ro ne facem griji, deoarece nu are procura. Merg eu sa le iau dupa Pasti, deci nu are nevoie de procura din Ro in Uk.

Sper sa nu aiba probleme cand pleaca.
    Unde as putea sa sun sa intreb?
    Multumesc!

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu ai nicio treaba la plecatul din UK.
    Vezi insa ce a scris cineva anterior despre intoarcere, neaparat sa veniti ambii parinti daca nu exista procura, Romania este singurul stat european care percepe aceasta japca,caci altceva nu se poate numi.

6. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,
    Am o nelamurire legata de titlu de calatorie ptr un infant in Romania!!!
    Pe site-ul de la ambasada zice ca ptr a fi eliberat titlu de calatorie ptr un minor, trebuie sa se prezinte ambii parintii cu buletinul sau pasaportul in termen de valabilitate copie/original si cu certicatul de nastere romanesc sau cel Britannic forma lunga cu apostila de la Haga, Intrebarea mea este, certificatul britanic trebuie si acesta tradus si legalizat sau te prezinti pur si simplu ASA doar cu El apostila?
    Stie cineva daca trebuie programare si daca se elibereaza pe loc?

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    scrie destul de clar - certificatul de nastere românesc al copilului, sau în cazul celor eliberate de autorităţile britanice, certificatul - forma lungă - în care sunt înscrişi părinţii, CU APOSTILA CONVENTIEI DE LA HAGA 1961 - deci fara traducere.

dar daca tot bati drumul pana acolo ar trebui sa mai faci si traducerea legalizata. in felul acesta poti aplica in acelasi timp si pentru eliberarea certificatului de nastere romanesc, pt ca ai nevoie de pasaport pt intoarcere (titlul de calatorie e valabil one way doar).

programarea e necesara si nu se elibereaza pe loc, dar in aceeasi zi http://londra.mae.ro/node/258

8. George Cosmin

George Cosmin New Member

Trophy Points:
    1
    Salut, am si eu o nelamurire, sotia mea o sa nasca undeva la sf lunii mai , iar dupa nastere cam la 2 luni vreau sa plecam in romania, pot trece cu copilul de 2 luni si ceva vama ?

9. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    trebuie pasaport sau titlu de calatorie

10. George Cosmin

George Cosmin New Member

Trophy Points:
    1
    Ok ms frumos !

11. fainoshag

fainoshag New Member

Trophy Points:
    1
    Salut! As dori sa plec cu fiul Meu ( 3 ani) in vara, in Ro, avem amandoi pasaport britanic. In cazul asta Mai este nevoie de procura sau cine stie ce hartie pt a pleca din Ro? Nu imi fac griji la iesirea din uk.... Multumesc pt orice raspuns pertinent! Este prima data in ultimii cinci ani cand vrem sa plecam si Nu stiu ce legi tampite au Mai scos prin Ro.

Share This Page