7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bus driver uk

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by nica_florin, Dec 7, 2012.

1. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa devin sofer de autobuz in UK, am permis categoria B de 2 ani si jumatate, tocmai ce am descarcat formularul de la ,,go ahead london'' si urmeaza sa il trimit la ei, ei zic ca te platesc cu 240 de lire pe saptamana cat esti in training, ofera training gratis pentru a conduce autobuz ( ma gandesc ca nu poti sa pleci de la ei 2-3 ani daca faci training gratis). Lucreaza cineva ca bus driver in UK, poate sa imi zica cum a aplicat si la ce firme?

Multumesc

2. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Nu am nici o treaba cu autobuzele,dar mi se pare cam putina experienta de nici 3 ani (amator) pentru a deveni bus driver ,tinand cont ca la taxi tre" sa ai minim trei ani .

Vezi marianfim parca spunea pe aici ca trebuie sa ai 2 ani de experienta minim pe camion rigid in uk pentru a deveni bus driver ..

3. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    in Londra sunt mai multe firme care asigura transportul public cu autobuze. Fiecare firma are regula eo de angajare. In functie de vechimea permisului( ma refer la categoria D) si de perioada de cand esti in Londra. Eu m-am interesat la doua firme si una cerea sa ai 2 ani dovediti ca ai locuit in Londra,iar cealalta cerea sa ai vechime categoria D minim 2 ani si macar un an dovedit ca ai condus masini mai mari de 7,5t. cunosc si un caz in care a primit imediat oferta de angajare, dar nu stiu la ce firma a fost. Vei primi raspuns cand va intra pe forum. Nu strica sa le trimiti CV-uri la toti.
    Succes

4. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Pai...cu B nu poti conduce un autobuz....

5. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    @Cafea
    Logic ca nu poate,se refera la altceva : are B-ul si doreste sa fie "scolarizat" pentru D de firma care il recruteaza,bineinteles cu conditia sa nu plece de la ei in urmatori x ani

Pe vremea lu Ceasca la fel era ,RATB-ul investea in tine cu conditia ca tu sa ramai angajatul lor pentru x ani .

6. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Inseamna ca nu am inteles eu ce vrea sa spuna cu "training"
    Oricum interesant....

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Un coleg de al meu a incercat acum vreo 3 ani. A inceput chiar si pregatirea cand s-au prins aia ca nu are drept de munca. A ramas taximetrist si nu-i pare rau acum.

8. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    1. Ai drept de munca ?
    2. Sunt firme (Ariva) care scolarizeaza daca ai doar B.
    3.Trebuie sa lucrezi pentru companie 2 ani.

PS. Am trei cunostinte care au trecut prin asta .
    -ras4- Daca nu iei examenele cele 3 examene de final (ai dreptul la 2 incercari ) platesti scolarizarea .

9. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Da am drept de munca, doar ce am descarcat formularul de inscriere de la Go Ahead London.

10. Leonard George

Leonard George New Member

Trophy Points:
    0
    First UK si Abellio angajeaza in acest moment.

11. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    oare cu cat sunt platiti pe saptamana daca lucrezi 20 de ore? am yellow card si ma gandeam sa ma bag daca or accepta

12. nicolson

nicolson New Member

Trophy Points:
    0
    salutare
    ma intereseaza si pe mine acest subiect. Am student yellow card (part time)si permis de conducere englezesc cat B. A facut cineva scolarizare la locul de munca pentru D? Sau daca aveti infomatii va rog postati.

13. Znack

Znack New Member

Trophy Points:
    0
    In ultimele luni au fost angajati in
    Londra soferi de autobuz recrutati din tara, in special de la RATB.Daca este cineva in situatia asta, in special fost Ratbist poate binevoieste sa spuna daca e multumit.Am auzit ca se lucreaza 3-4 ore apoi pauza tot atat si din nou lucrezi 3-4 ore.Ce fac in cele 3-4 ore de pauza?Presupun ca trebuie sa intre incerca mai ales cand e timpul prost?Nu cred ca e timp sa mearga acasa in pauza.Din punctul asta de vedere sunt sub noi!

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    -ceeee?- RATB?

poti sa citesti ceva detalii interesante aici. inclusiv despre shift-uri samd
    http://www.daily-news-online.co.uk/10-t ... s-drivers/
    http://talklondon.london.gov.uk/safer-l ... re-you-bus

astepti, ce poti sa faci? iti cauti ceva foarte aproape de locuit sa nu trebuiasca sa te deplasezi prea mult daca tii neaparat sa mergi acasa. sau o carte, un smartphone / tableta cu incarcator.

nimic nu se compara cu RATBul! -da-da- -da-da- -da-da-
    cine iti mai inchide usa in nas cu atata placere?!
    cine te prinde in usa daca ai reusit in cele din urma sa te sui si nu vrea deloc sa deschida sa urci sau sa cobori?!
    cine trece pe rosu de parca e doar pt altii semaforul?!
    cine merge cu 80kmh prin oras cu autobuzul plin de oameni?!
    exemplele pot continua...

15. Znack

Znack New Member

Trophy Points:
    0
    Autobuzele sunt limitate la 50 km/ora iar daca soferii se grabesc se intampla din cauza ca sunt putine ture si aglomerate impuse de minunatul primar care nu repara autobuzele defecte si care nu a pus un leu in plus la salariu de 7 ani, din contra a taiat din drepturi si din cauza caruia au plecat deja zeci de soferi si or sa mai plece.Nu poti compara transportul in comun din vest unde toti platesc cu gratuitul capitalei in scop electoral.Pretul unei calatorii e neschimbat de ani buni, e cel mai mic din tara si Metroul prin comparatie a marit pretul de mai multe ori desi Ratb transporta mai multi calatori zilnic.Mai Puneti la socoteala si bizonii din trafic care nu-ti dau voie sa iesi din statie si iti taie brusc calea obligandu-te sa franezi pentru a evita un accident, fara sa le pese de calatori.Daca ar
    plati majoritatea ar fi si autobuzele mai goale, ar fi reparate, schimbate cu altele, mai multe la fel ca in Londra.

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    raspuns tip sindicat ratb - totul e din cauza altora.

ce are condusul cu pretul biletului? de ce nu zici nimic de arhicunoscutul furt de motorina? http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18 ... regiei.htm

80kmh vazut cu ochii mei (e drept ca pe vremea rocarurilor de simon)
    iar daca se vrea respect de la ceilalti participanti la trafic, trebuie si ei tratati cu respect; spre exemplu pe strada pe care stau circula autobuze: ei ma lasa sa trec cand e cazul, eu ii las sa treaca cand e cazul.

de ce trebuie sa puna primarul ceva in plus la salariu? crezi ca pe aici vine Boris si da asa fara numar?
    cine vrea ceva mai bun, incepe si cauta...

17. Znack

Znack New Member

Trophy Points:
    0
    At fi treuit sa lucrezi si apoi ai fi vorbit altfel, 8-9 ore in aglomeratie, cu toti barbecii.Aia care erau cercetati erau mecanici, paznici si altii din garaje, fi sigur ca li s-au ascultat telefoanele, o fac in continuare si e Foarte bine, daca nu stiai la fiecare intrare in garaj se face plinul, sunt camere care te filmeaza in pompe, sunt si pe Euro4, paznici, turnatori care daca vad ceva dau telefon si apare patrula si esti dat afara.S-au dus vremurile in care se fura odata cu iesirea la pensie a dinozaurilor care erau sefi de autobaza de peste 20 ani si care profitau de pe urma acelui sistem, ceea ce se vede in vilele in care stau.Se descurca soferii, de asta au plecat cativa zeci in Anglia.

18. Znack

Znack New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze pentru greseli, sunt din graba.S-au pus site la toate rezervoarele, inele, sistemul Thoreb iti arata orice oprire in afara statiilor si daca nu te incadrezi in consum desi e aglomerat esti pus sa platesti, daca refuzi esti trimis in judecata.Majoritatea soferilor au castigat in instanta.Primarul s-a dat social-democrat si nu se vede, a dat destui bani ,,aiurea", poate citesti si despre afacerile cu sume colosale, bani care ar fi putut fi folositi pentru reparatia si intretinerea parcului, fiind obligatoriu pentru siguranta circulatiei, masinile astea in curand ar trebui inlocuite, la fel ca in Vest, de 7 ani a scazut puterea de cumparare cu cel putin 20% si toate preturile au crescut.Daca ai plecat mai demult, ai pierdut realitatea, mai poti sa te intorci sa lucrezi pe vreo 2000 ron in conditiile astea?Iarna la un apartament numai intretinerea e cel putin 400 ron,sa mai ai si rate, familie poti sa te descurci?Dar ce ma mir?Se stie ca afara mai bine te intelegi cu strainii!

19. Znack

Znack New Member

Trophy Points:
    0
    Cat despre sindicat si aia se apropie de 20 ani, si-au angajat neamurile, nu se vede nici un rezultat al activitatii lor pentru membrii ci doar pentru ei.Sindicatele sunt tot una cu conducerea, la vreo 4-5000 conducatori vehicule sunt mai multi pe langa si nu se vede ce fac, multi fiind pilosi.

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nimic nou sub soare, astea sunt practici curente si pe aici.
    ia uite de ex la camioane la eddie stobart; a fost un serial la tv despre ei unde povesteau de treburile astea
    We have introduced a driver incentive scheme which directly rewards drivers for performance each day against targets for engine idle time, engine revs, harsh braking and use of cruise control. All of these measures are designed to reduce the environmental impact of the fleet as
    well as improve fuel consumption and profitability.

la ratb era prea mare boierie -da-da-

Share This Page