14.3 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bune si rele la Consultatul Romaniei de la Londra

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by Lancelot, Feb 18, 2012.

1. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost saptamana aceasta la consultat pentru ca trebuie sa schimb pasaportul copilului.

Ce e bine -bravo-

Am primit raspuns la intrebarile prin email in aceeasi zi si tot atunci si confirmarea programarii.

Formularul actual este mult mai usor si mai sumar decat cele anterioare.

Personalul este mult mai amabil acum decat a fost acum cativa ani. In plus cei cu care am intrat in contact pareau ca stiu ce vorbesc si ce fac.

Am petrecut doar 70 minute acolo, puteam termina mai repede dar am fost politicosi si am lasat o doamna cu un bebelus inaintea noastra.

Ce nu e bine -plans2-

Sala principala este prea mica pentru numarul de persoane care solicita serviciile. Si cum din 2014 numarul romanilor o sa creasca cu inca vreo 2 - 3 milioane...

Plata doar cu cash.

Sala arata foarte, foarte obosita. Gurile de aerisire erau pline de praf. De ce se plateste "service charge" atunci?

Acelasi stil cu ghisee... mi se pare deja depasit. Ar trebui sa fie birouri.

Mi s-a cerut sa arat chitanta de vreo doua ori. Pai daca am fost deja la ghiseu e clar ca am platit. Si trebuie sa iau chitanta cu mine cand ma duc sa ridic pasaportul. Din nou!

Din nou mi-am exersat semnatura pana m-am plictisit. Inclusiv pe chitanta trebuie sa semneze ambii parinti!

Partile pozitive sunt mult mai importante, asa ca toata experienta merita nota 7.5.

Ce e naspa de tot -nervos-

In aceasta sectiune consultatul nu are ce face pentru ca legile sunt date pe Dambovita.

Aplicatia se face doar in persoana.

Prezenta ambilor parinti este obligatorie.

2. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am facut cererea de pasaport acum cateva luni dar inca nu m-am dus sa il ridic deoarece actele se ridica doar vineri. Nu inteleg de ce iti cer chitanta, cum as putea sa aplic fara sa platesc? E usor de pierdut acea foita de hartie, mai ales ca trebuie sa o pastrezi o luna.

Sala este mult prea mica. Trebuia sa completez un formular, era foarte cald, nu aveam unde sa imi pun haina si nici unde sa scriu deoarece mini scandura aia de langa perete era ocupata de niste persoane care trebuiau sa isi tina si copilul in carucior langa ei.

Personalul nu mi s-a parut foarte amabil. La o intrebare mi s-a raspuns: "Dar scrie pe site, nimeni nu citeste ce scrie pe site".

3. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu chiar ca vreau sa ma fac apatrid ca nu vreau sa fiu Englez dar Romania ma urmareste si aici cu birocratia...
    Am asteptat 5 zile raspuns la e-mail cand am vrut sa fac o programare pentru reinnoirea pasaportului, mi-am depus actele si am asteptat cuminte 3 LUNI sa ma anunte cand sa ma duc ra ridic pasaportul nou dar...nici o veste.
    Pe urma m-am gandit sa le scriu eu un e-mail ca de gasit pe cineva le telefon nici vorba,sa-i intreb eu si dupa 3 zile am primit raspuns ca Pas se afla la Consulat...he..he...
    Acum nu ma pot duce sa-l ridic ca nu pot sa lipsesc de la servici Vinerea toata ziua si eu stau la 250 km departare de Londra.
    Eu inteleg ca nu e suficient personal dar chiar asa sa nu-i lasi omului nici o optiune e putin cam mult, nu exista posibilitatea sa se trimita prin posta si nici sa-l ridice altcineva.Si ca sa nu se dezminta invatatmintele de-acasa mie imi miroase ''Ori ca mine ori deloc''.
    Oamenii au situatii diferite si unii au probleme complexe asa ca mi s-a parut atitudinea celor de la Consulat putin aroganta. Ne tot plangem de personal putin si bani putini dar putina flexibilitate n-ar strica.Se creaza asa o stare de usoara umilinta cand avem ceva de rezolvat la Consulat care este ineficienta si inutila.
    Nu stiu de ce nu mai scap de vorbele lui Tanase...
    ''Si cu asta ce-am facut''???

Share This Page