12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Buna

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by teodorafagadar, Jul 25, 2011.

1. teodorafagadar

teodorafagadar New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Am venit mai demult ca sa lucraz ca si au pair dar erau doar 2 luni si urma sa implinesc 28 de ani. cineva mi-a spus ca nu are rost sa trimit acte pt asta ca dupa 28 nu mai pot lucra si va trebui sa imi fac acte de SE. am mers acasa si cand m-am intors am contactat pe cineva aici sa ma ajute su actee. mi-a spus cate ceva si nu am prea inteles...dar am plecat din nou acasa inainte de a se implii 3 luni. cand m-am intors am stat o sapt aici si am plecat in africa pt 2 sapt, acum m-am intors si i-am facut programare la NINO dar nu stiu exact ce trebuie sa duc, scrisoare de recomandare, invoices si bank statement? problema e acum, de cand o sa le spun eu ca lucrez aici?sunt tare stresata de toata treaba sta cu actele, nu-mi plac chestiile ilegale, la inceput credeam ca avem drept de munca aici..dar dupa ce m-am 'dezmetecit'...m-am speriat. va rof sa ma sfatuiti ce sa fac, multumsc mult

2. Lonewolf

Lonewolf Member

Trophy Points:
    6
    Ca sa dovedestica esti self employed ai nevoie de un invoice book care il gasesti la librarii in care sa ai invoicuri eliberate catre minim doi clienti ca de exemplu 10 Cleaning hours @ 5.93/hour numele clientului numele tau. Asta e cea mai importanta cerinta si e bine sa ai cateva din aceste invoicuri adica a doua pagina a invoicului ca prima o dai la client; dac aai cativa prieteni si iti pot scrie o referinta doua ar fi si mai bine; mai sunt cateva topicuri pe tema asta cauta si vei gasi.
    Nu te panica ca nu e fizica nucleara citeste cu rabdare si vei gasi raspunsul la toate intrebarile.
    Mult succes !

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe forum Teodora -ma-iubesc-

La cele spuse de Lonewolf informatii foarte corecte -bravo- ti-as sugera sa arunci o privire pe link-ul de mai jos (Tutorialul de la sectiunea NOU VENIT)

http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-UK

Lectura placuta si mult succes ! -hipno-

4. teodorafagadar

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult, astazi am interviul..cred ca sunt destul de pregatita, am invoices, scrisori de recomandare si curaj :) mutumesc ca m-ati incurajat. O zi faina sa aveti

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Multa bafta! Sa revii cu noutati.

6. teodorafagadar

Trophy Points:
    0
    Azi am primit scrisoare si am NINO!!!!!!!!!!!! Multumesc mult pt sfaturi. -dans-

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    acum nu uita sa te inregistrezi self employed printrun simplu telefon la 0845 915 4515 program: 8 to 8 luni vineri si 8 to 4 sambata

8. teodorafagadar

Trophy Points:
    0
    poate cine sa imi spuna cam cat dureaza pana primesc raspuns de la aplicatia de self employed?

9. roxety2004

roxety2004 New Member

Trophy Points:
    0
    depinde ....intre 1 sapt si 3 sapt .....

10. teofagadar

teofagadar New Member

Trophy Points:
    0
    au trecut mai bine de 2 saptamani, mai astept :) Multumesc

11. teofagadar

teofagadar New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am primit nimic dupa self employed application, oare ce ar trebui sa fac? au trecut 3 saptamani. ar trebui sa sun?

12. teofagadar

teofagadar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am primit confirmare de la ei ca sunt self-employed, mi-au trimis o hartie ca trebuie sa imi completez tax return. Ma poate ajuta cineva cu informatii, sau la cine as putea sa merg sa ma ajute cu Tax Return? Multumesc

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Pai cand ai inceput activitatea? La ce perioada se refera tax return-ul?

14. teofagadar

teofagadar New Member

Trophy Points:
    0
    Am inceput la sf lu martie, dar numa in august am primit nino si dupa aceea m-am putut inregistra.

15. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Cand te inregistrezi self employed iti trimit mai multe scrisori printe care si o instiintare prin care ti se aduce la cunostinta ca va trebui sa completezi tax return, acest tax return se completeaza o singura data pe an dupa 6 aprilie cand se incheie anul financiar, ei iti vor trimite formularul de tax return prin posta dupa aceasta data, deci stai linistit nu ai de facut nimic acum.

16. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Pai depinde de cand se considera ca ai inceput activitatea. Presupun ca munca ta intre martie si august a fost la negru deci nu se pune.

Daca ai inceput in august ai inceput in anul fiscal 2011/12, iar tax returnul pentru acest an fiscal nu trebuie completat decat dupa 5 aprilie 2012 si inainte de 31 ianuarie 2013.

Detalii: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... /index.htm

Share This Page