9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Buna din Bracknell

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by gabrielaplaton, May 24, 2009.

1. gabrielaplaton

gabrielaplaton New Member

Trophy Points:
    0
    Romani in Bracknell

Buna...topicul asta e o incercare de a gasi romani in Bracknell...daca stiti familii de romani cu copii ar fii ideal...baietelul meu de 6 ani si-ar dori un prieten de joaca roman .tx [​IMG]

2. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Romani in Bracknell

Noi stam putin mai la vest, undeva pe langa Wokingham,o aruncatura de bat de Bracknell, dar nu avem copii.

Cred ca e destul de greu pentru baiatul vostru sa se integreze aici daca a venit de curand. Cum sta cu limba engleza?

Multa bafta!

3. gabrielaplaton

Trophy Points:
    0

buna...merci de reply... noi suntem aici de 2 ani,si am avut noroc ca copilul sa se integreze foarte repede si usor,fiind foarte sociabil.
    A inceput scoala in Septembrie si vorbeste foarte bine ,si-a facut o multime de prieteni...problema e ca refuza sa vorbeasca cu noi in romana,cred ca ii e mai usor sa se exprime in engleza...poate daca ar avea niste micuti prieteni cu care sa vorbeasca aceeasi limba,i-ar fii mai usor.
    Oricum,ma bucur sa stiu ca sunt romani in apripiere,chiar daca de foarte putine ori am auzit vorbindu-se romaneste...ori au inceput si ei sa vb mai mult in engleza,ori stau bine ascunsi.Wokingham e foarte aproape,5-10 min de mers cu masina.

4. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0

Intr-un fel este foarte bine pentru el ca a reusit sa prinda limba si sa socializeze avand prieteni englezi, mi se pare foarte important atunci cand familia se stabileste intr-o alta tara.

Pe de alta parte este suparator faptul ca prefera engleza pana si cu voi, ca parinti, si ar trebui incurajat sa nu se delimiteze de limba materna. Greu, ce pot sa spun...

Oricum sunt sigur ca va fi ok, poate reuseste sa isi gaseasca si un prieten roman :)

5. gabrielaplaton

Trophy Points:
    0

Hey, adebisi...nu stiu daca ti-a venit raspunsul la mesaj (de fapt erau 2 :) )mie nu imi apare ca si cum as fii raspuns .
    Poate sunt eu mai nepriceputa pe site-ul asta :)) Aveti id de ymess?

6. amelie

amelie New Member

Trophy Points:
    0

Buna, sunt Andreea si locuim in Ashford, la 25de minute de voi. Si noi suntem in cautare de romani prin zona. Ne-am mutat in Ashford de trei saptamani dupa ce am stat 4 ani n Bristol . E greu sa gasesti prin zona asta romani 9vorbesc de zona mea). Daca vrei sa ne cunoastem sau sa corespondam scrie-mi pe andrea_stir@yahoo.co.uk

7. DanaD

DanaD New Member

Trophy Points:
    0
    Bun gasit tuturor!
    Suntem 3 fete tocmai sosite in acest oras, lucram intr-un nursing home si ne intrebam daca mai sunt si alti romani pe aici.Ar fi minunat sa avem prin preajma oameni care sunt aici de mai mult timp caci avem nevoie de suport moral si cu siguranta multe sfaturi.
    Salutari tuturor romanilor din Anglia!

8. ccc_07000

ccc_07000 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna si eu stau in Bracknell sunt de vreo doua luni pe aici si nu cunosc nici un roman , mi ar prinde bine cineva cu cine sa ies.

9. Catalin Dan

Catalin Dan New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT1 SI NOI SUNTEM IN BRACKNELL.SUNTEM O FAMILIE CU UN BAIETEL DE 3 ANI SI JUMATATE,SOTUL MEU ESTE DE AICI DE 10 LUNI,IAR NOI MAMI SI COPILUL AVEM APROAPE 3 SAPTAMANI DE CAND SUNTEM AICI.ESTE MINUNAT SA STI CA MAI SUNT ROMANI LANGA TINE.AR FI FRUMOS SA NE PUTEM INTALNI.

10. DanaD

DanaD New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur sa aud ca mai sunt romani in acest oras si m-as bucura si mai mult daca ne-am si cunoaste.

11. adcernat

adcernat New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ma inscriu si eu pe lista romanilor din Bracknell. Nu am gasit pana acum online nici o forma de organizare a romanilor in orasul asta. Poate ca nu suntem prea multi, desi ma indoiesc. Haideti sa incercam sa ne cunoastem, macar sa ne intalnim cu cei care stau in aceeasi zona a orasului? Eu stau in Priestwood, am o fetita de aproape 2 ani, lucrez tot aici in Bracknell. Mi-ar placea sa gasesc copii romani de varsta apropiata cu care sa se joace fetita mea, si adulti de orice varsta cu care sa schimb o vorba. Sotul meu e englez, si mi-e dor de o conversatie adulta fatza in fatza in romaneste din cand in cand :)
    Va multumesc mult.
    Adela

12. remust

remust New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Noi locuim in Bracknell, avem o fetita de un an jumatate si dorim sa cunoastem familii cu copii...
    Propun ca loc de cunoastere a romanilor din Bracknell, grupul pe facebook Romani in Bracknell.
    Sper ca ne intalnim si sa povestim...

13. gabrielaplaton

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor celor care ati raspuns acestui topic.

Am intrat din nou pe aceasta pagina, dupa foooooooaaaaarte mult timp si am fost surprinsa si incantata sa vad cate raspunsuri am primit.

Celor care sunteti tot in Bracknell si imprejurimi si vreti sa ne cunoastem si sa socializam si altfel decat virtual, va adresez rugamintea de a intra pe grupul "Romani in Bracknell" pe Facebook https://www.facebook.com/groups/832479566780702/ pentru un dialog mai usor si accesibil.

Multumesc,
    Gabriela :)

14. eladavid

eladavid New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ma numesc Ela si tocmai m-am mutat in Bracknell. Am o mare rugaminte si accept orice sugestie. Caut sa inchiriez o camera dubla sau sa impart o casa cu cineva. Doresc sa inchiriez o camera ptr mine si mama mea si avem si un caine de talie mica, un shih-tzu, foarte bine crescut si curat. Am cautat ptr multe siteuri de inchiriere, am sunat si la agentii, ce mi se pare ciudat e faptul ca accepta cupluri dar nu accepta sa inchirieze camera ptr mine si mama mea. Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat sau informatie va rog sa-mi scrieti pe email la altfel.x0x0@gmail.com sau sa ma sunati la 07563000089. Multumesc frumos si va doresc numai bine :)

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cauta pe spareroom.co.uk sau la agentii
    s-ar putea ca bine crescutul sa fie problema, nu tu si mama

Share This Page