7.5 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bun venit in UK- fara restrictii

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by rebecca_uk, Jan 1, 2014.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dragi romani, La Multi Ani!

De acum, veti avea aceleasi drepturi ca toti ceilalti europeni. Este un moment istoric in istoria Romaniei, traim egalitatea pe care Niciodata nu a avut-o Romania. Este un moment in care putem creste economia tarii noastre mai mult decat va puteti imagina, pasiti cu incredere in Europa si aratati celor pe care ii veti intalni cine sunt Romanii. Am incredere ca suntem un popor inteligent, muncitor si cinstit.

LA MULTI ANI ROMANI, LA MULTI ANI ROMANIA !!!
    (mesaj preluat aproape in totalitate de la un prieten de pe FB)

Din partea mea,

Va rog sa ne salutati si sa ne spuneti cum ati venit, asteptarile si preocuparile dvs. odata ce ati facut pasul spre munca in Uk fara restrictii:

Guvernul britanic momentan a elaborat reguli care sa previna apelul la fondurile publice si ajutoarele financiare din fondurile publice/de stat. Deci, daca veniti in Uk cu alt gand decat a munci, ganditi-va de 2 ori, caci nu veti reusi 'sa faceti bani'. Dar eu sunt convinsa ca nu e asa si ca veti munci cinstit.

Asadar, bine ati venit printre noi! -ura-

2. GABRIELA POSTELNICU

GABRIELA POSTELNICU New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,si un an cat mai bun sa ai.Scuzama de deraj ..am citit mesajul tau ,si vroiam sa stiu daca intradevar asa este .Adica nu o sa mai avem restrictii de munca in uk?Ar fi fenomenal.Multumesc!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In ceea ce priveste dreptul de munca nu mai sunt restrictii incepand de azi.

4. droopy1986

droopy1986 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,as avea si eu o intrebare in legatura cu NINO,trebuie sa ma duc sa mi-l fac,as vrea sa stiu cu ce acte trebuie sa ma duc acuma si daca o sa mi-l dea fara batai de cap,multumesc

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani tuturor si un an nou 2014 asa cum va doriti! Plin de sanatate, bucurii, si succes in tot ce v-ati propus pe acest an :)

Sa revenim on topic, da este o zi unica, oficial restrictiile pe piata muncii in UK si restul tariilor Uniunii Europene au fost eliminate astazi. Home Office confirma pe pagina lor oficiala ca schema pt romani si bulgari a luat sfarsit, si vor continua sa elibereze certificate de rezidenta, dar acestea sunt optionale pt cei care doresc...

Cat despre NINO, mi-e greu sa cred ca o sa se dea pe banda rulanta, ideea e ca acest numar unic , se da pt a putea plati prin el contributiile sociale, pt somaj, pensie, sanatate si altele...Se atribuie pt a facilita platirea taxelor si contributiilor sociale catre stat, si pt a obtine beneficii, gen ajutor de somaj, tax credits, child benefits etc...insa la interviu majoritatea vor sa vada ca ai nevoie realmente de el, sa fi viitor angajat, sau sa fi self-employed etc..Bine merci poti incepe munca fara sa ai NINO si sa lucrezi pe tax code de urgenta, ulterior poti aplica pt el. In general ei zic ca sa mergi la interviu cu un document de identitate CI sau Pasaport, dovada de adresa, o factura orice...si cam atat...da este adevarat ca avem drept de munca acum, dar daca mergi si ii zici aluia ca esti in cautare de job, el poate sa zica da cauta job, adun-ne si o scrisoare de la angajator sau contract de munca , si iti dam repede NINO, atunci chiar ai nevoie de el....eu unul l-am luat din prima, dar era 2008, aveam blue card, si scrisoare de angajare....Poate ma insel , si se vor acorda mai repede acum de cand s-au eliminat restrictiile, vom vedea :)

Toate cele bune,

Bivo

6. bia.m

bia.m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    La multi ani si un an 2014 cat mai bun pentru toata lumea!
    Sunt foarte curioasa daca si cum se va da NiNo incepand de anul acesta. Eu am aplicat o data pentru obinerea lui , dar nu am avut norocul sa il iau. Astazi am sunat sa fac programare din nou. In 8 ianuarie o sa ma duc la interviu si sper ca de data aceasta sa il obtin. Poate va conta faptul ca sotul meu are deja NiNo, ca sunt inscrisa la un curs si ca imi trebuie NiNo pentru a ma angaja in domeniul in care invat acum. La interviu o sa ma duc cu pasaportul, dovada de adresa, dovada ca sunt inscrisa la cursul respectiv si NiNo-ul sotului meu, eventual si cu certificatul de casatorie si cu CRB-ul pe care l-am obtinut de cand sunt aici. Daca mai aveti si alte sugestii sau sfaturi va rog sa mi le dati.
    Oricum o sa va tin la curent cu modul in care a decurs interviul. Sper sa am noroc de data asta....

7. minunel

minunel New Member

Trophy Points:
    0
    Bia, din propria experienta, la interviu nu se vor uita la NINO sotului tau. Nu are nici o relevanta pentru aplicatia ta.
    Ai sanse foarte mari daca te duci cu o copie dupa contractul de munca sau cu o oferta de munca pentru a primi NINO. Altfel sunt reticenti in a acorda numerele.

Iti doresc succes si noroc.

8. dioda

dioda New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Tocmai ce m am intors astazi (02/01/2014) de la interviu din Swindon deoarece in Bristol nu se mai putea face nici o programare pana in martie . Rezultatul? Unul neasteptat de bun. Doar pasaportul mi a fost cerut si atat. Mentionez ca am mai aplicat o singura data in noiembrie si am fost refuzat cu toate ca dosarul era bomba 80 pagini facut calumea cu dovezi etc. Insa mi a zis domnisoara ca ei stiu inainte de a preda dosarul mai departe daca tu ai sa primesti NINO sau nu... In cazul meu era problema ca lucram printr o agentie ca SE si ca domnle ei vor varianta old school cand te duci tu din usa in usa si iti cauti clienti... In fine important este ca daca faci dovada ca muncesti sau ca iti cauti de munca nu vor fi probleme in a primi un NINO. Daca aveti intrebari nu ezitati. O zi placuta in continuare.

PS: Vreau sa multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au postat pe acest forum si ne au impartasit din "aventurile" lor cu sistemul britanic. Multumesc de asemenea moderatorilor si adminilor pt munca depusa.

9. Anghel Lorin

Anghel Lorin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.

Nu stiu daca este locul potrivit, dar am nevoie de o informatie. As vrea sa stiu ce pasi (si unde) sa fac pt a aplica pt UTR si NIN. Ma poate ajuta cineva cu o informatie in directia asta?

Edit:

Sunt in Londra de aproape 3 luni, stau in Fetlahm in chirie, am permis provizoriu ca proof of adress, cont la Barclays si CSCS

Va multumesc

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  12. m.claudia

m.claudia New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Make-up artist
    Home Page:
    sa inteleg ca nici de dovada de adresa nu mai e nevoie?? sau nu ti-a cerut pt ca era deja depusa anterior?

13. Alessia_V

Alessia_V New Member

Trophy Points:
    0
    buna rebecca_uk as vrea sa te intreb o serie de lucruri daca ai avea placerea de ami raspunde .... eu momentan locuiesc in italia de 12 ani as vrea sa vin in anglia sa imi gasesc un loc de munca ce trebuie sa fac ?care sunt primi pasi de facut incepand de la casa ,lucru ,acte .tin sa mentionez ca vorbesc engleza bine . astept raspuns multumesc

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  15. dracflav

dracflav New Member

Trophy Points:
    0
    ______

16. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    :)

17. dracflav

dracflav New Member

Trophy Points:
    0
    Exceptia ce intareste regula.

18. GABRIELA POSTELNICU

Trophy Points:
    0
    Bunaseara ,eu am fost deja la interviu ,si mi-au spus ca nu mai sunt probleme pt nino.http://www.romani-online.co.uk/forum/po ... =161707#Sa speram ,trebuie sa astept doua saptamani pt rezultat.Va tin la curent cand o sa-mi ajunga scrisoarea acasa.O seara buna !http://www.romani-online.co.uk/forum/post/quote?f=7&p=161707#

19. dracflav

dracflav New Member

Trophy Points:
    0
    nu astepti 2 saptamani pentru rezultat...nu e nici un rezultat. aplici, si primesti acasa acel NINo.

20. GABRIELA POSTELNICU

Trophy Points:
    0
    multumesc!! -dans-

Share This Page