13.7 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

British Gas

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by killmester, Feb 19, 2015.

1. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.

Luna viitoare ma mut in East Grinstead si trebuie sa imi aleg furnizorul de energie.

Agentia imobiliara imi recomanda British Gas. Sunt ok sau ar trebui sa aleg altceva?

Multumesc.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  3. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    @Dromaderu: multumesc man dar vroiam sa stiu parerea unor oameni care folosesc serviciile British Gas, comparatoare de pret pot sa gasesc si eu pe net.
    Multumesc fiindca te-ai deranjat sa raspunzi oricum.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nicio problema,
    am fost cu British Gas dar am schimbat pe EDF caci am primit nush ce oferta la vremea aia.
    Asta era ideea, preturile nu variaza foarte mult,incearca sa gasesti ceva oferte eventual,
    mai ia in calcul eventuala decizie de a muta de la provider-ul de acum al locuintei, implica ceva plati?
    Adica afla si despre contractul actual pt livrarea de energie la acea adresa.
    Daca sunt British Gas, poti sa-i contactezi personal si sa ceri o oferta.
    Slava Domnului, suntem in UK, este de unde alege!

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Recent am citit un articol ca BG a pierdut 300k clienti in 2014 din cauza preturilor prea mari practicate

6. KellyRa

KellyRa New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Buna,

Agentia incearca sa te transforme in clientul BG pentru ca, cel mai probabil, primesc comision. Eu m-am mutat acum vreo 6 luni si agentia mea m-a schimbat automat, desi le explicasem ca nu doresc, la Spark; mi-a luat doua saptamani de conversatii interminabile sa imi spuna ca sub nicio forma nu imi pot anula transferul. Norocul meu a fost ca aveam salvata conversatia online cu un angajat al lor, in care ii contactasem in avans sa ii anunt ca nu vreau sa imi transfer energia la ei.

Casa in care m-am mutat avea curentul si gazul furnizate de BG initial. Am stat cateva luni cu BG si nu ma pot plange de nimic in afara de preturi mai mari. De cate ori am vorbit cu cei de la relatii cu clientii, au fos foarte politicosi si au incercat sa ma ajute. Cand mi-am facut cerere de transfer, m-au contactat sa ma intrebe daca eram nemultumita de ceva anume si daca pot sa imi rezolve problema. Din pacate, cand am tras linie, am vazut ca puteam sa platesc aproape jumatate din pret la gaz si ceva mai putin la curent, cu alti furnizori. Asa ca m-am transferat. Daca nu ma insel, BG sunt unii dintre cei mai scumpi furnizori de energie, daca nu cei mai scumpi. Primesti, insa, reducere de cateva zeci de lire daca iti furnizeaza gazul si curentul impreuna. Si mai primesti ceva reducere daca platesti prin direct debit si daca esti pe contract fix. In plus, ai acces la cont online; inca mai sunt cativa furnizori cate nu ofera aceasta optiune. Bineinteles, conteaza dfoarte mult si daca te muti intr-un apartament cu doua camere sa intr-o casa cu cinci camere, daca te uiti la consum.

Eu as fi ramas cu BG daca nu era diferenta semnificativa de pret. Din pacate, cu consumul ridicat de energie de peste iarna, orice economie e binevenita.

Mult noroc.

Raluca

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    si atentie mare la Spark, au practica asta cu agentiile si e f greu sa pleci de la ei...
    iar cand reusesti sa pleci, nu prea mai emit factura cu banii care ii au de returnat

8. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tu imi gasesti mie un furnizor in UK cu care sa platesti JUMATATE pret Gaz per kWh fata de British Gas ...esti tare.
    Iti dau un exemplu la codul meu postal : British Gas 5.26-kWh , Spark - 5.18 kWh. Vorbesti dinastea auzite pe la radio sant cu jumate de pret.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bine puncat TMihai,
    nu exista asa mare diferenta de pret, doar daca eventual compari tariful de noapte cu cel de zi.

Eu acum sunt cu EDF si am control online la trimis citirile si platit (nu vreau DD caci iti tot cresc dansii cum vrea inima lor fctie cica de consum,iara daca la 6/12 luni ai ceva bill mai mare, ti-l trage tot odata, fara sa te anunte!)

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    npower a trecut la 4 facturi.
    At the moment you pay us by monthly Direct Debit and we send you two statements a year (one every 6 months). From January 2015 we'll send you four statements a year (one every 3 months).

dar diferenta de plata la factura de regularizare puteam sa o platesc in nu stiu cate zile (si DDul ramanea la fel) sau il mareau ei sa acopere.

oricum am tot schimbat tarifele (ca se poate face din contul online -ma-iubesc- ) si au scazut si ei DDul -dans-

11. KellyRa

KellyRa New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:

Ai perfecta dreptate. Nu am iesit la jumatet de pret, doar cu 30% mai ieftin, respectiv cu £300 la consumul meu. Daca te mai intereseaza detaliile, la codul meu postal British Gas era 4.56p/kW cu standing charge/day de 24.770p ( acum vreo 3 luni cand m-am mutat). La Zog era 3.24280 p/kW cu 15p standing charge/day.

Imi cer scuze pentru eroarea din mesaj, eroare neintentionata de altfel. Te rog frumos, totusi, ca pe viitor sa ma tratezi cu respect si nu sa ma acuzi ca vorbesc "dinastea auzite pe la radio sant". Poate ca opinia mea nu e la fel de avizata ca si a ta. Cu toate astea, am si eu dreptul sa imi exprim o parere sau o experienta de viata fara a fi pusa la zid. Iar daca fac o greseala e suficient sa o subliniezi si o rectific, pentru ca toti gresim mai devreme sau mai tarziu. Nu e nevoie de dat verdicte sau de jigniri, inteleg de vorba buna.

Multumesc.

Raluca

12. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Va multumesc ENORM tuturor celor care ati avut bunavointa sa postati aici. Suntem la inceput de drum si orice informatie e cruciala pentru noi. Sotia mea e in UK de 6 luni si urmeaza ca in 4 martie sa vin si eu cu copilul. Abia am reusit sa luam casa si am semnat contractul aproape cu ochii inchisi fiindca nu reuseam sa gasim de loc casa si copilul are nevoie urgent de terapie. Acum incercam sa ne dumirim ce si cum.

Nu am inteles inca cine ne furnizeaza apa. Aveti idee si la apa sunt mai multe firme, ca la energie?

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    la apa e monopol, ai o singura societate pe regiune http://www.uswitch.com/water/water-suppliers/
    singura "optiune" e daca ai apometru sau e pausal.

doar la telefon / internet mai poti avea optiuni in materie de utilitati.

in general inainte de a comanda ceva e bine sa intri pe un site gen quidco.com / topcashback.co.uk si sa vezi daca nu e si vreun cashback la furnizorul la care vrei sa aplici - asta in plus fata de eventualele oferte care le au online.

http://www.thinkbroadband.com/news/6844 ... omers.html
    http://www.thinkbroadband.com/news/6842 ... media.html
    http://www.thinkbroadband.com/news/6822 ... omers.html
    http://www.thinkbroadband.com/news/6835 ... ducts.html

14. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc mult. Am sa verific.

15. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Nici o problema imi cer scuze pentru ceea ce tu consideri a fi o lipsa de respect....desi nu cred ca vorbit cu lipsa de respect la adresa ta , era doar o concluzie / zicere populara. Pe viitor sa intelegi ca in orice tara ai fi pe lumea asta Africa/Europa/Australia etc...nu vei gasi o companie care sa`ti vanda la jumatate de pret resurse gen :gaz/apa/benzina/petrol la jumatate de pret fata de alta companie in cadrul aceleiasi tari .
    Poate doar daca esti vreo super intreprindere si consumi milioane de litrii/barili etc..sau esti Nicolae de la InterAgro si primesti gaze ieftine
    Simple as that ...nici cu 30% mai ieftin nu cred dar nu mai vreau sa atac subiectul . O zi buna

Share This Page