3.6 C
London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Brexit

Discussion in 'EMIGRARE' started by IncaUnRoman, May 17, 2016.

1. Stefannel

Stefannel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut !
    Intr-adevar, f. multi au votat leave din cauza "imigratiei", sperand sa rezolve aceasta problema.(au omorat tantarul cu tunul) Nu pot da vina pe Farage sau Boris: nimeni nu i-au obligat pe cei 17kk votanti sa stampileze <leave>. Multi au votat ptr a "opri" imigratia, altii au votat din prostie, fiind dusi de nas de cele 350 mil/sapt sau de "imigrantii ce solicita beneficii (statictic vorbind un imigrant produce de 5 ori mai mult decat solicita beneficii).
    Ce o sa se intample ..nu stiu. Sper doar ca lira sa nu o ia la vale prea rau. In fine, referendumul nu este lege. El trebuie dus in parlament si pe baza lui parlamentarii pot sau nu imputernici PM-ul sa inceapa procedurile de retragere din EU.
    Ce e mai rau e ca multe tari deja incep sa "gtfo UK", nelasand astfel loc de un pas inapoi.
    Daca UK iese din EU, Scotia & NI devin independente si marii afaceristi isi muta afacerile de sute de miliare din Londra in Fr/Germany (acestea fiind in UE), o sa fie cam neplacut aici.
    Este o vorba romaneasca : prostul nu e prost destul daca nu e si fudul (cf. statisticilor pleaba/lower education + pensionarii conservatori au votat leave iar higher/medium education/tinerii au votat remain)

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Petitia aia ridica o problema. La fel si referendum nu inseamna nimic fiindca e orientativ pt premier nu si pt guvernul ramas dupa demisia lui Cameron. Cat despre semnaturi au fost identificate vreo 20 mii incorecte, dar raman 3.5 milioane. Si faza-i ca petitia nu necesita cetatenie britanica, oricine o poate semna legal ca cetatean UE...intamplarea face ca doar cei aflati fizic in UK vor fi interesati de site-ul petitie.
    Nici aici in London n-am treaba cu GPul etc...dar joburi sa nu am ? Mda aia e o problema care face nordul neatractiv.
    Uita-te bine la situatie...Cameron nu a speriat populatia...Doar nu crezi vrajeala cu "project fear" ?!? Cameron i-a pus intr-o situatie imposibila...stii aia cu "Ai grija ce-ti doresti" e acum Boris and co is pierduti in spatiu...aproape ca-s dati disparuti. Boris juca cricket sambata...lol Farage de negasit. De ce ? Fiindca nu au nici un plan.

Share This Page