3.6 C
London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Brexit

Discussion in 'EMIGRARE' started by IncaUnRoman, May 17, 2016.

1. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Nimeni nu zice/intreaba nimic?

Se apropie ziua 0.

2. cefsvu

cefsvu New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt tari ca si Norvegia , Islanda Elvetia etc.. asa ca nu e capat de pamant. In cel mai rau caz vor impune carduri ( green yellow si altele sau viza ) UE nu e mai avantajosa pt nimeni!

Sent from my GT-I9195I using Tapatalk

3. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    Problema e libera circulatie nu alta. Cand vrei sa-ti chemi parintii sau alte rude stai iar la coada la vize si platesti...
    --------

Subiectul are o scara larga de discutie ca nu ajunge sa-mi mai pierd timpul cu cePro si ce Contra sunt... Vom trai si vom vedea.Ma gandesc si la cei care nici macar nu s-au deranjat sa aplice pentru un registration certificate... ce se poate intampla!...?!!!
    -nas-

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Iesirea UK din UE nu va avea impact asupra liberei circulatii…

UK va negocia acorduri de libera circulatie si schimburi comerciale cu zona UE (gen actuala EEA – Elvetia, Norvegia, Islanda si Luxembourg)… singurele schimbari la nivel de imigratie ar putea consta in obligativitatea de a aplica ptr ‘(blue/yellow card) registration certificate’ in momentul in care cetatenii EEA doresc sa-si exercite drepturile de rezidenta in UK…

Se va putea circula liber in zona UE ca si pana acum…

Schimbari majore vor avea loc la nivel de acces la asistenta sociala… prietenii ‘metalisti’ cu mustacioara si palarii cu boruri largi stiu la ce ma refer…

5. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Ooops...ne revedem toti in tara peste 2 ani la o shaorma?
    Deci 51,xx % pt brexit.
    Demisioneaza Dave, vine Nige sau etc premier, apoi timp de 2 ani sau 3,4,5 cat dureaza unele negocieri se cere tuturor cetatenilor UE sa-si plateasca taxele, sa vanda tot, sa-si faca valizele si sa se care din UK ? Cool.

Edit: tocmai a bagat Dave discursul...gata distractia, fiecare la scara lui(tara membra UE). A zis ca nici britanicii de prin UE si nici cetatenii UE in UK nu vor resimti schimbari imediate in situatia lor personal...pe scurt, nu vor fi schimbari imediate dar vor fi in mod inevitability. Adica naspa...cel mai probabil retragerea britanicilor inapoi in UK si trimiterea pop. UE in afara UK.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sa nu dramatizam! Libera circulatie va ramane CU SIGURANTA. Ca va afecta economia? Ma indoiesc. Poate doar pe agentiile astea de cleaneri, ospatari, cameriste si soferi de TIR care, de fapt, sunt o forma de sclavagism modern. In rest, numai bine. O sa mai scada presiunea (cererea) in domeniul imobiliar, Doar asa sa ne mai scada si noua chiriile.

7. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Salut !
    A trebuit sa stau in Bucuresti o luna sa rezolv niste treburi. Surpriza. In tzara e mai bine decat atunci cand am plecat acum 8 ani.
    A fost misto sa vad ca poti sa ti inchiriezi o garsoniera (spatioasa!) in Bucuresti cu 150 de Euro/luna, cu 25 de euro pe luna sa ai metrou si autobuz, si ca pot sa fac usor 600 Euro + fara sa intru in categoria castigurilor mari. PLUS sunt aproape de parinti si prieteni.
    Am redescoperit ceva ce uitasem de mult: sa traiesc fara griji si sa ma bucur de viata. Pt o luna nu am mai fost un emigrant. Eram ACASA. Era bine fara sa am bani multi, era bine doar sa traiesc cum imi place, cu oamenii care imi plac, fara sa zambesc la comanda...
    Brexit ? cu placere, oricand !

8. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Foarte proasta decizie asta de azi...din cauza la 1 mil de prosti se pot intampla multe. A) UE sa faca un exemplu de UK in privinta negocierilor, Scotia iese din UK intra in UE, Irlanda de Nord la fel peste ceva ani, poate mai viseaza acusi si Franta referendum, mai si Danemarca,etc...
    Ori B) cumva pe parcursul celor 2 ani max cat tine miscarea cu articolul 50 UK sa vanda ce miscare proasta face si sa tina LOL alt referendum sau sa ia in seama faza ca asta e doar consultativ si CE sa vezi nu mai vrem sa iesim. Eu sper sa le-o de-a bine peste bot UE la negocieri ca sa fie B) Oricat de rea AR fi UE din unele puncte, chiar intelegand partial pozitia astora brexit, tot au ales rau cel mai mare..instabilitate, posibil dezbinare a UE..apoi se duce dracului toata stabilitatea geopolitics...Putin creca nu mai poate de ras.

Anyway... Sper ca va fi un sistem prin care cei cu Nino si taxe pkatite sa poata sa ramana neatinsi.

adi_28 Stiu sentimentul...Daca as avea banii necesari pt a trai fara a mai munci o zi in RO, sau sa am o shaormerie sa fac un ban de un salar nimim(dar apare problema coruptiei) si sa fiu liber aka sa nu lucrez pt altul, maine m-as intoarce. Daca as avea o singura dorinta magica(adica chiar sa se intample) ar fi sa avem si in RO aceeasi timpi de reactie ca in UK la ambulante, eventual ER mai competent...asta-i marele risc in RO...fiabilitatea serviciilor de urgenta.

9. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Salut Ivan.

O sa razi, ambulanta a venit in 5 minute,mai nou ii zice SMURD nu stiu de ce.
    Dar la spital a fost groaznic, spagi etc
    Sunt multe chestii care nu merg in Ro, dar nici sa imi petrec viata in santierele din Londra parca nu imi vine.
    Cea mai greu lucru de acceptat e ca timpul trece si o debara in Londra si munca - somn nu prea ma mai incanta.
    Sa ne citim cu bine.

Adi

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  11. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Totusi parca as paria ca nu o sa iasa. Vad o gramada de regrete la multi care au votat leave si inca nici nu a inceput distractia..sa plece multe firme de toate marimile in alte orase din Fr/de/etc... Parca vad ca nu o sa invoce art. 50 si o sa mai fie ori un referendum ori o sa se faca de ploua.

12. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
  13. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
  14. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Petitia despre referendum care e pe siteul gov avea 775.000 semnaturi la 9 dimineata, apoi peste 4 ore la 1 avea 1.2+mil semnaturi. :D Deja e aproape cat cele 1.3 mil de voturi diferenta intre remain/leave.
    Multi am citit ca vineri dimineata regretau ca au votat leave...s-au trezit si au aflat rezultatul numaratului si au vazut ca s-au dus 120 miliarde de pe bursa si au zis "omg, ce-am facut?" Cica multi au votat leave doar ca protest si nu credeau ca o sa si castige... Anyway... S-ar parea ca bursele din diverse tari si-au revenit in aceeasi zi dar totusi au ras 2 trilioane ...aka o gasca de jmecheri s-au imbogatit pe seama altora findca au speculation.

Edit 1.311.984 semnaturi cat am scris mai sus....si din refresh vad ca se aduna cam 3-400 semnaturi la 10 secunde.

15. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Harta petitie pe siteul gov.
    Click pt moar pixeli :)

16. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    1.850.000 semnaturi + vreo 2300 la fiecare minut...acu niste ore ritmul era cam 2000 semnaturi pe minut...in ritmul asta atinge 2 milioane in 2 ore max.

17. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    2.030.000 in crestere tot cu 2300 pe minut...lol om vedea.

18. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    2 jumate :D ...pana duminica la 12 noaptea pariez pe 3 mil.

19. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    3.140.000+ 1100 pe minut -ura-
    Ignorand petitia, le-a dat meci Cameron lui Boris/Give/Garage. Cand a afla rezultatul, stiind ca doar el ca MP e obligat sa-l urmeze si stiind ca e consultativ pt gov, si-a dat demisia si le-a oferit astora leave un rezultatul pe care nu pot folosi. De asta toti din Leave erau de negasit timp de 2 zile. Boris a iesit din casa cu hainele pe dos si s-a urcat in masina evitand presa..in momentul ala ii trecea prin cap oh shit what do I do now. El a crezut ca o sa piarda cu vreo 40% si apoi o sa aiba material politic la urmatoarele alegeri. Acum ca a castigat e ca si cum are rezultatul perfect dar nu poate folosi niciodata. Daca e MP in Oct si invoca 50 e distrus, daca nu invoca e distrus. Farage la fel s-a ascuns 2 zile fiindca nu are nici un plan, nu spera sa castige.
    Un rezultatul care a ras 100+ bn din UK, 2 trilioane pe glob, 250m pe injecteaza banca UK...Doar pt ca astia doi idioti din Tory trebuiau sa se razboiasca. Nimeni nu-l putea obliga pe Cameron sa promita ref la alegerile ce-au trecut...dar a crezut ca-i merge...apii nu a pus nici prag % , si-a dat cu stangul in dreptul cu varsta 16-17, la fel cu expatii de 15+ ani...nu-i prea destept Dave, atat CA le-a dat-o in freza cu demisia.
    De acum gov poate sa iasa peste o saptamana max si sa anulez ref fiindca gov nu e obligat legal sa ia in seama rezyltatul cum era Dave.

20. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Usor IVAN pana nu faci infarct.
    Petitia aia nu inseamna nimic. Poate semna oricine petitia (sa vezi ca toate tarile din lume au cateva mii de semnaturi fiecare), si daca te uiti atent e semnata de Londra si Scotia mostly; adica de cei care au votat Remain in masa la referendum.

In rest ce sa spun, eu m-am mutat in nord, Londra sincer nici nu se compara. In afara ca se cred buricul pamantului, they're shit.
    Aici nu am problema cu inscrierea la NHS sau cu programarile la doctor.
    Ce e problema, e cu joburile (nu in cadrul medical thank heaveans). Londra normal ca a votat remain, pentru ca ei nu au probleme sa isi gaseasca un job cu au majoritatea oraselor de la Londra in sus.

Cat despre Cameron, nu le-a dat-o. A avut si el un pic de onoare ramasa in el, dupa minciunile si amentintarile cu care a incercat sa sperie populatia.

All in all, nu disperati, nu o sa se intample nimic. Nu o sa va deporteze nimeni -nu-ma-uit-

Share This Page