14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Brancusi - primul loc in topul artistilor secolului XX

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by Anonymous, Mar 17, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Brancusi - primul loc in topul artistilor secolului XX

Cel mai mare sculptor roman Constantin Brancusi se afla, in prezent, in fruntea clasamentului celor mai importanti 500 de artisti ai secolului XX.
    Brancusi este urmat in clasament de Pablo Picasso, Egon Schiele, Paul Cezanne, Claude Monet, Gustav Klimt, Paul Gauguin, Henri Matisse, Marcel Duchamp si Piet Mondrian.

Sursa: link VOTEAZA AICI: LINK

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
  3. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Este o onoare fiindca sunt din orasul in care Brancusi a construit niste opere magnifice ...intr-adevar este titan

4. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    me too sunt din Tg-Jiu asa ca ....am profitat din plin de frumusetea operelor lui Brancusi si ma mandresc ca sunt de acolopacat ca desi e in top 500, totusi lumea din afara tarii nu il cunoaste asa cum ar trebui..

5. Anonymous

Anonymous Guest

Adaugati un vot si pozitiei (302) ocupate e Victor Brauner(1903 Piatra Neamt-1966 Paris) - un pictor evreu suprarealist originar din Romania

6. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca cei din afara il apreciaza foarte mult ..la noi in tara din contra nimeni nu il ia in serios ..daca te duci prin tg-jiu si intrebi oamenii ceva legat de brancusi ...se uita la tine cu un aer prostesc -cmon- mon-

7. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
  8. Anonymous

Anonymous Guest

Ce se intampla cu voturile lui Brancusi? Acum cateva zile era in fruntea clasamentului cu dublu de puncte fata de pozitia secunda iar acum este pe locul 22 ? Conspiratie? Faptul ca e roman!?

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
  10. Anonymous

Anonymous Guest

Culmea este ca, in timp ce Brauner a urcat 100 de pozitii datorita voturilor noastre, Brancusi a cazut pe locul 22..aceasta in situatia in care acum doua, trei zile acesta avea 36000 de voturi !?

Pai in aceste conditii, pilda ne ramane povestirea urmatoare.In 1926, la Paris, James Joyce l-a avertizat pe Constantin Brancusi ca va avea probleme cu vama americana. Si asa a si fost, vamesii uitandu-se chioras la lucrarile sale si taxandu-le ca pe niste marfuri ciudate. Istet si demn, olteanul n-a dat in judecata Vama, ci direct Guvernul SUA.

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    ...ciudat sistemul...sper ca nu devine politic -sad2- ad2-
    Sint foarte mare admirator Brancusi.
    "mail"-"taxandu-le ca pe niste produse industriale"

12. Anonymous

Anonymous Guest

Am primit un mail interesant:
    "Dragii mei,este o problema mai grava cu Brancusi.Am aflat dela un doctor de aici,care acum este mort,a murit in 1999,ca el a locuit langa Tg.Jiu.Parintii sai au fost directori la scolile din Tg Jiu:cea de baieti si cea de fete.Tatal sau ,Matei Stoicoiu,a cumparat o casa chiar in Tg.Jiu casa fie aproape scoala.Intr- o vara,cand se plimba prin parcul dela Tg.Jiu l-a intalnit pe Brancusi in parc.Ei s-au cunoscut caci au fost colegi in clasele primare.L-a intrebat de ce a venit iar el a spus ca a venit sa cerceteze locul in parc unde sa amplaseze niste monumente,care au fost comandate,in memoria eroilor din I razboi mondial.Apoi Matei i-a spus ca o sa-i faca cunostiinta cu fiul sau,doctorul de care v-am spus,Traian Stoicoiu. Astfel ca atunci cand Traian l-a cunoscut pe Brancusi, a ramas impresionat. Traian era suparat cand imi povestea ca comunistii au schimbat adevaratele nume ale operelor lui Brancusi si anume: Nu se chema "Coloana infinitului" ci "Coloana sacrificiului infinit" dat de eroii nostrii. Pe de alta parte daca numarati modulele din care este alcatuita coloana veti obtine un numar care reprezinta anul cand a fost primul razboi mondial si termina cu o jumatate din modul adica reprezinta jumatatea anului respectiv.
    Al doilea monument,asa cum l-a conceput Brancusi,este o masa inconjurata de 12 scaune.Deci nu "Masa tacerii" ci
    "Masa apostolilor neamului" iar in mijloc s-ar afla Iisus Christos.
    Al treilea monument arata ca o poarta dar nici pe departe nu este poarta.Deci nu se numeste"Poarta sarutului" caci nu are legatura cu memoria eroilor ci monumentul"Intregir ii neamului",deoarece fiecare stalp este alcatuit din 4 stalpi uniti sus cu o grinda.Sarutul mai inseamna si unitate. Deci acestea reprezinta 8 regiuni care trebuiau sa se alipeasca patriei mame Romania. Trebuia sa stie lumea ca Brancusi a fost un sculptor simbolist.Comunisti lor nu le-a placut numele. De atunci a ramas asa,iar romanii parca sant drogati,nu vor sa schimbe nimic.
    Doctorul inainte de a muri mi-a spus sa transmit in tara aceste lucruri pe care le stia perfect."
    Cu stima, Liviu Popp

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Inca un motiv de mandrie in a fi romani,numirea lui Brancusi ca fiind cel mai mare artist al secolului trecut,interesanta evident si povestea despre numele real al operelor sale,dar asta ar fi doar un nou exemplu al ceea ce a insemnat comunismul pt Romania.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Am aruncat o scurta privire pe forumurile ziarelor romanesti la subiectul cu tema de fata, si intr-adevar "furtul" de voturi la care este supus artistul roman este strigator la cer; Iata doar o parere dintre miile de postari: "recunosc ca nu am informatii cu privire la profilul firmei saatchi,decat ceea ce fac ei cu clasamentul lor.si cred ca asta e definitoriu.m-am infuriat foarte tare cand am vazut ca ,inca o data romanii ,in general si brancusi, in cazul de fata ,creeaza reactii de respingere.e ceva cu noi ca popor.avem noi un ceva care nu convine.dar ,citind randurile tale mi-am zis:mai,omul asta are dreptate.o firma de rahat din occident nu are cum sa il coboare pe brancusi de acolo unde l-a asezat dumnezeu.asa ca ,in secunda urmatoare m-am calmat.multumesc"

ASADAR, haideti cu totii sa protestam la adresa acestor sandramale fara tangente cu cultura, care-si rezerva dreptul de a realiza un clasament mondial al secolului (cu impact urias ce-i drept).
    Sa trimitem fiecare un mail de protest la adresa annabel@saatchigallery.com , si mai mult, adaugati in casuta CC din contul de email(aceea de sub To: in casutele de yahoo!) adresa mentionata de circa douazeci de ori(copy/paste) [ceva in genul annabel@saatchigallery.com annabel@saatchigallery.com annabel@saatchigallery.com anna...] Apropos de organismul REACT!

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    "mail" nu merita osteneala ,poate la 100/1000 voturi primeste 1 punct,daca este pe punctaje -scratch- cratch-
    Picasso este mai cunoscut decit Brancusi...eu iubesc Brancusi si ma lasa rece ce spun altii prin vot... -cmon- mon-

Share This Page