4.5 C
London
Saturday, November 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BR2 (Version 2/2007 din 19 Noiembrie)- applying from Romania

Discussion in 'ARHIVA' started by connex, Dec 19, 2007.

1. connex

connex New Member

Trophy Points:
    0
    Salut prieteni,
    am si eu o citeva intrebari ref. la BR2 (versiunea 2/2007 din 19 Noiembrie). Se pare ca adun punctele necesare pentru a ma califica pe schema HSMP. Sunt angajat in Romania si vreau sa plec in UK numia daca primesc rezultatul pozitiv la HSMP. Daca este pozitiv, numai atunci plec in UK ca sa ridic Accession Worker Card. Si in legatura cu aceasta sunt citeva intrebari fundamentale:
    1. Forma BR2 (versiunea 2/2007 din 19 Noiembrie) spune clar ca: "You should complete this form(BR2) if you are a Bulgarian or Romanian national residing in the UK and you are Highly Skilled. Failure to comply with these requirements may lead to delays in processing your registration and possible refusal of your application".
    - Daca ma aflu momentat in Romania, care ar fi forma corecta de aplicat pentru schema cu Highly Skilled? A aplicat cineva direct din Romania pe forma BR2 (versiunea2/2007)? Care a fost raspunsul de la HO (BIA)?
    2. Forma BR2 cere de indicat: - adresa din UK, - daytime telephone din UK, etc. Respectiv, daca se aplica din Romania:
    - se poate de indicat adresa din UK a unui pireten si telefonul din Romania sau e OK daca indicam adresa din Romania?
    Am contactat BIA telefonic, si odata mi-ai raspuns ca trebuie mai intii sa vin in UK si sa aplic numai din UK. Altadata, m-au tinut pe linie ceva timp pentru ca consultantul nu stia ce sa raspunda si a trebuit sa-si sune seful pentru ca pina la urma foarte nesigur sa-mi spuna sa scriu un covering letter si sa explic ca vreau sa aplic din Romania.
    I-am contactat si prin email cu aceste intrebari si mi-au dat acelasi raspuns standard de citeva ori care este copy/paste si in unul din raspunsuri mi-au spus ca e posibil si de aplicat si din Romania.
    Mi se pare suspecta toata chestinea pentru ca din cite stiu eu, ei au regulamente foarte clare si de obicei ofiterii care analizeaza dosarele nu au dreptul sa se abata de la ele.
    - A trecut cineva recent prin procedurile astea (BR2) si care a fost rezultatul pina la urma?

Multumesc anticipat.
    Connex

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Connex,

Care este partea din "You should complete this form(BR2) if you are a Bulgarian or Romanian national residing in the UK " care ti-e neclara?
    Nu are importanta ce-ti spune unul sau altul, legea spune negru pe alb ca trebuie sa fii PREZENT SI REZIDENT IN UK. Ceea ce mi se pare suficient de explicit si implica faptul ca NU POTI APLICA DIN ROMANIA ci trebuie sa vii aici, sa ai o adresa pe care o poti dovedi in fata lor cu extras bancar, sau facturi de chirie, electricitate etc. si de-abia atunci poti aplica.

Bafta!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Connex,

...ei spun asa...

If you meet the highly skilled migrant person criteria, you may be exempt from having to have an accession workers card, but you will need to apply for a registration certificate on this basis. For information on how to apply for a registration certificate you should see the applying page.

...si applying page is:

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... /applying/

...acum pe formularul unde se poate aplica ptr. Highly Skilled (BR2)scrie ca trebuie sa fi in UK cu adresa, tel. ..purcel...catel...etc...

...considerand ca inainte se putea aplica si din Ro ptr. HSMP raman 2 variante : ori ptr. noi romanii (respectiv bulgarii)au taiat acest drept...asa cum sa intamplat si cu alte drepturi din 1 ianuarie 2007 pana acum in noiembrie ...ori exista o cale sa aplici din RO pe care noi nu o stim...(poate chiar cu BR2 si ceva Additional Information)

...mai nou asa fac cei de la HO...mai taie si din drepturile avute inainte de 1 ian 2007 ca sa fie mai "colorata" situatia...

...dupa cate stiu, ei au nevoie de oameni HS dar, prin BR2 ii obliga sa vina intai aici (ca sa fw7a buha) si dupa aia sa aplice ...ceea ce mi se pare destul de aberant...

...oricum ar fi interesant daca mai suni si obtii un raspuns concret ; ai putea sa ii intrebi ce sa intamplat acum cu programul HSMP ptr. romani respectiv bulgari???...cum pot sa aplice romanii HS aflati in Romania?

4. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    ce scrie pe formular BR2 nu este corect. Se poate aplica pentru BR2 din afara UK.

Spun asta din 2 motive:
    - am aplicat personal cu BR2 din afara UK(dar nu din Romania)
    - am sunat la biroul pentru romani si mi-au zic ca BR2 este una din categoriile unde se face exceptie la cerinta ca sa fii fizic in UK.

Alternativ poti pune orice adresa si telefon din UK fara problema.

in rest depre BR2 ce sa zic: am mai mentionat aici pe forum ca daca indeplinesti regulile de HSMP(si citesti cu atentie "Guidance Notes pt HSMP") se poate lua cartela albastra destul de usor. Eu am luat in Iunie 2007.

Succes si daca ai intrebari concrete poti sa imi dai un mail.

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o prietena care a aplicat din Romania pentru blue card cu BR2 si l-a obtinut. Asadar, se pare ca mai sunt si exceptii de la regula.

6. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Numai eu nu lam luat nu exista un BR care sa iti dea blue card ptr 11 luni si 27 de zile

7. connex

connex New Member

Trophy Points:
    0
    Oli_ro,

nu ai putea sa postezi telefonul direct de la Biroul pentru romani pentru ca pe site este postat numai cel genaral pentru popor legat de work permits for general inquires la care am si sunat.

Din cei care au aplicat cu succes prin BR2, este cineva care a aplicat dupa versiunea noua din Noiembrie - 2/2007? Eu versiunea 1/2007 nu am vazut-o si nu stiu daca era conditia referitoare la residing in UK la momentul aplicarii.

Si daca e posibil de aplicat din afara UK atunci unde primesti cartela albastra? in Romania sau in UK pe adresa indicata? Sau initial primesti numai un raspuns pozitiv in Romania dupa care pleci in UK si o ridici?

Teoretic as putea sa indic o adresa din UK si un tel de acolo si sa para ca am trimis din UK. Dar mi se pare destul de riscant fara ai anunta pe cei de la BIA despre aceasta. Eu presupun ca inainte de a purcede la dosar ei verifica pasaportul daca iesti in baza de date a celor intrati in UK.

mersi

8. Anonymous

Anonymous Guest

...cam asa arata varianta 1/2007 la BR2 ...nu era specificata si "obligatia" sa fi resident in UK...

...oricum cred ca ii prea devreme sa fie aplicanti cu un raspuns ptr. noua varianta... Ce de la HO se misca mai greu cu noile legi... dar tot ce se poate...

...am pus aici si varianta 1/2007 la BR2 ca sa faci o comparatie...daca ajuta la ceva:

http://rapidshare.com/files/77833195/br2.doc

...& oficial cei de la HO spun ca nu exista un numar de telefon Public(exceptie facand cel ptr. cerere formulare) ptr. acest Departament...pot fi contactati doar in scris...

...probabil ca daca te "certi" cu ei o sa iti dea legatura si cu cineva de la Departamentul nostru :)...care ii in masura sa iti explice mai bine...

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    asa era si cu studentii inainte de 19 nov 2007. dar acum scrie clar pe noile formulare ca acestea (versiunea 2) trebuie completate dupa 19 nov 2007 (deci versiunea veche nu mai este aceptata).

oli_ro,

Faptul ca tie si altora ca tine li s-au acceptat sau chiar aprobat cereri pe BR2 INAINTE de 19 nov 2007 este absolut irelevant astazi, 20 Dec 2007.
    Regulile nu mai sint aceleasi.

Cit despre aplicatiile inainte de 1 Ian 2007, bineinteles ca trebuiau facute din Romania, pentru atunci, romanii aveau nevoie de vize ca sa vina in UK si ca atare ei trebuiau sa stie ce fel de viza iti acorda. Cum astazi (dupa 1 ian 2007) nu mai exista vize, mi se pare normal ca ei sa ceara ca sa fii prezent in UK. Altfel, teoretic, orice HS ar putea trimite aplicati din RO la toate celelate 26 de tari EU si s-ar putea alege cu 26 de permise de munca, nu?
    Sa fim seriosi. Au ei nevoie de HS, dar nici chiar asa.
    Iar faptul ca unii au noroc mai mult decit altii este de asemeni de necontestat. Este posibil ca cineva sa trimita o aplicatie incompleta, fara documentatie si din Timbuktu si sa fie aprobat? Bineinteles, data fiind "eficienta" si "competenta" HO. Dar eu credeam ca noi vorbim despre ce spune legea CURENTA.

10. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    numarul era cel de la biroul din sheffield - 0114 207 4074. Atunci se prindea relativ usor. De fiecare cind sunai ti se spunea cu totul altceva, dar asta este alta poveste. Parerea mea despre BR2 este ca HO sint foarte formali si rigizi, dar nu sint rau intentionati. Iti vor aproba cererea daca esti ok.

Revenind la problema ta, daca nu vrei sa trimiti cu adresa din romania, trimite lejer cu adresa din uk. Pune special delivery si nu iti mai face atitea probleme. Cel mai important este sa indeplinesti conditiile si sa trimite toate actele exact cum le cer ei. Evaluarea HSMP este foarte dura, daca bifezi toate verificarile treci daca pici una te refuza. Este binara treaba: 0 sau 1.
    Dar eu zic ca nu e greu sa trimiti actele exact cum le cer ei.

Toate actele care le-ai trimis, pasaportul si "carnetul de partid" albastru se trimet inapoi la adresa specificata de tine pe formular. Daca specifici adresa de uk pune si un plic preplatit de special delivery sa fie mai sigur.

Cred ca ii supraestimezi HO cind mentionezi de verificare ca sa fii fizic in UK.

Ukok, nu vreau sa intru intr-o polemica pe tema asta, dar...

Eu am aplicat in Mai 2007 si nu cind erau vize pt romani, deci nu stiu de ce zici tu acolo. In guidance pt romanians si bulagarians se specifica la vremea aia negru pe alb ca trebuie sa fii fizic aici in uk deci si atunci era "regula " asta. la momentul respectiv, cind am aplicat eu am vorbit la home office si mi s-a zis ca nu e nici o problema sa trimiti din afara. Cunosc personal inca 2 pers care au trimis din romania BR2(inainte de Nov2007) si nu au fost probleme. De asemenea stiu si de o persoana care a aplicat pt BR2 din afara UK cu adresa de UK fara probleme.

Daca chiar vrei sa trimiti din romania, decit sa tot ne dam cu presupusul cel mai bine ar fi sa suni si sa ceri pe cineva de la A2 High Skilled Caseworking Team si sa intrebi. Nu e imposibil, eu pe vremea aia am reusit sa vorbesc chiar cu persoana care mi-a decis dosarul si mi-a trimis un mail in care imi zicea de decizie.

In final cel mai important este sa ai dosar ok.

Inca o data, Succes !

11. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    11 luni, 3 sapt si 6 zile.

12. Anonymous

Anonymous Guest

...doar cateva precizari oli_ro...
    ...spuneai ca ai sunat la Biroul ptr. romani...

"numarul era cel de la biroul din sheffield - 0114 207 4074. "

...Numarul ii de la la:

Work Permits

For general enquiries relating to Work Permits, SAWS, Highly Skilled Migrant Programme and Sectors Based Schemes you can email us at wpcustomers@ind.homeoffice.gsi.gov.uk .

Or you can telephone or fax us on the following numbers:

Tel: 0114 207 4074
    Fax: 0114 207 4000

...Intradevar o sa primesti raspunsuri despre cazul tau daca sunt amabili si DA ,"se pricep" la romani si bulgari la fel ca si despre "restul" care au nevoie de work permits...dar a nu se confunda ca acest numar este Special ptr. romani ...:)...stiu ca acum spui de nr. din Sheffield...dar sa nu se faca confuzie ... -badteeths-

...ai spus ca era negru pe alb scris ca nu se poate aplica din afara ca si HS...
    ...dupa cate stiu nu era chiar negru pe alb...nici pe BR2 version 1/2007 nu scria atat de concret ca si in version BR2 2/2007 ...=> ca inainte de nov 2007 se putea aplica iar acum conform noii legi nu se mai poate aplica din afara...

...am sunat si eu astazi la HO sa ma interesez ptr. cineva si am primit acelasi raspuns
    ca nu se mai poate aplica din afara...dar avand in vedere "atotstiutorii" de la HO
    ar trebui sa mai sun de vreo cateva ori sa obtin un raspuns...

...nu vreau sa te contrazic si sa spun cu tarie (100%) ca NU se mai poate (am specificat si in posturile mele anterioare)
    ...dar pana nu exista ceva concret nu cred ca ii bine sa ne avantam 100% si sa spunem DA se poate,din moment ce de la data aplicarii(si obtinerii a Blue Certificate)tale si ale altor persoane
    sau mai schimbat putin legile...

13. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    citez din Guidance pt Ro&Bg: http://www.bia.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... ulgar1.pdf

"27. We can only consider an application for a registration certificate if you are already in the United Kingdom. If you require an accession worker card and have obtained an offer of employment before you come to the United Kingdom, you can apply for the document from outside the United Kingdom."

acest aliniat a fost de la inceput in document.

Sincer eu cred ca inca se mai poate aplica din afara UK pt BR2, dar asta este o parere pur subiectiva(care orice parere :) ).

Cine aplica face cum crede mai bine pentru el/ea si cum am zis inainte, cel mai bine e sa sune la HO de citeva ori si sa intrebe.

Nu stiu cum e treaba cu telefonul acuma. In vara sunai si cereai pe cineva de la A2 si dupa max 3-5 min puteai vorbi cu ei. Cei care se ocupau de romani sint in Sheffield si ocupa aceeasi cladire cu cei care se ocupa de WorkPermit. Dar sint echipe distincte din cate am inteles eu.

P.S. Remarc o modificare in bine a procesului. Aliniatul asta e nou in Guidance for Ro & Bg:

"26. Applying in Person
    We offer a same-day service for applications on Forms BR1, BR2, BR3, BR4 and BR7 at our Public Enquiry Office (PEO) in Croydon."

14. Anonymous

Anonymous Guest

...da, punctul 27. spune si acum clar ca nu iau in considerare aplicatiile din alta parte...

...eram cu gandul la formularele BR2 cand spuneam despre "marea schimbare" -badteeths- adteeths-

...oricum merita incercat si la final trase concluziile...dupa cateva raspunsuri...

..cine incearca primul si obtine un rezultat fie el negativ sau pozitiv sa dea de veste :).

15. connex

connex New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai sunat odata la cei de la HO si am avut o discutie de vre-o jumate de ora (cu citeva intreruperi pentru consultari adaugatoare si refuz de a-mi da telefonul sau emilul direct la persoane de la Biroul pentru Romanians si Bulgari) la care concluzia a fost urmatoarea:

1. Se poate de aplicat din romania,
    2. Adresa din UK nu o indicam, o indicam numai pe cea curenta de unde aplicam
    3. La setul de documente cu care aplicam atasam si o Covering Letter prin care explicam ca vrem sa primim raspunsul si numai apoi sa venim in UK.
    3. In decurs de 20 working days HO trebuie sa dee raspuns la adresa curenta printr-o scriosare prin care te informeaza: pozitive/negative
    4. In decurs de o luna esti obligat sa vii in UK la care mai indeplinesti inca odata BR2 atasind numai copia la raspunsul de la HO cu numarul dosarului. In baza lui HO emite permisul.

Este interesant ca eu am contactat citiva lawyers si ei la fel mi-au spus ca se poate de aplicat din afara UK din care reiese conclusia ca ar fi o varianta si aplicarea dinafara.

Cred ca dupa Revelion am sa aplic.

br

16. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    oli_ro,
    Nu vrei sa intri in polemica, dar intri. Citeste mai bine raspunsul meu si vei vedea ca am citit cu mare atentie postul tau, in care spui chiar ca tu ai obtinut certificatul in Iunie 2007 si am inteles EXACT ce spui. Nu stiu cine nu pricepe aici....

Repet acelasi lucru, ceea ce ti s-a aplicat tie, in Iunie 2007, data premergatoare lunii Noiembrie 2007 nu mai este 100% valabil pentru el. Asa ca tu ii dai sfaturi lui "conex" bazindu-te pe o experienta anterioara care nu mai este un model aplicabil ASTAZI.

Cit despre partea referitoare la aplicatiile dinainte de 1 Ianuarie 2007 era un comentariu la postul lui OpenSource.

Partea din Guidance care ne da voie acum sa aplicam in persoana, s-a mentionat deja, eu fiind unul dintre primii care a si beneficiat de asta. Dar asta ar implica sa fie prezent in UK oricum, nu?
    Iar acel "guidance" este foarte eronat la ora actuala. Home Office trebuie sa faca un "update" cit de curind.

Conex,
    Faci foarte bine sa incerci din Romania in Ianuarie cum ai spus. Nu ai nimic de pierdut. In cel mai rau caz iti vor spune ca trebuie sa fii in UK. Sau s-ar putea sa ai noroc si sa obtii ce vrei.
    Noi aici poate intram cam mult in detalii citeodata, dar cel mai bine e sa incerci si vezi tu, mai ales in acest caz fara riscuri.
    Cit despre faptul ca Home Office TREBUIE sa-ti dea un raspuns in 20 de zilenu e intotdeauna aplicabil.
    Bafta multa.

17. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    ok, am inteles gresit contextul reply-ului tau despre data aplicarii.

Sfaturile(care intre timp s-au dovedit conforme cu realitatea), le-am dat pe baza faptului ca si atunci se spunea in documentatia scoasa de HO ca nu se poate aplica doar din UK, dar realitatea contrazicea acest lucru(cazul meu si a altora plus sfatul primit de la HO telefonic in care imi spunea ca BR2 este exceptie de la regula).
    Premisele actuale erau aceleasi.

Si logic nu prea vad cum ar putea sa ceara ca cineva care are high skills sa se mute in UK, sa lase jobul bine platit si sa aplice pt BR2 de aici, neavand certitudinea ca va fi acceptat.
    E absurd.

Partea cu aplicatul in persoana am mentionat-o asa de fapt divers, nu era legat de connex.

Numai bine.

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Logica si legile nu au prea multe in comun din pacate.

Ceea ce spui tu are coerenta si bun simt, dar din pacate Home Office a ruinat mii de vieti aplicind legi dupa cum ii taie capul, interpretind prost legile din incompetenta sau pur si simplu din rea vointa.
    Daca ar avea logica si bun simt crezi tu ca ar acorda azil politic la 9 highjackers musulmani din Afganistan care au deturnat un avion plin de pasageri cu mitralierele in mina(fapt real implinit acum citeva luni) si ar da ordin de expulzare unei Jamaicane de zeci de ani aici, cu familie, integrata etc?
    Din cauza asta in relatia cu ei este bine sa ai un caz cit mai simplu, mai in tiparele cu care sint ei obisnuiti. Orice virgula inafara tiparelor lor cauzeaza intirzieri sau complicatii.

Dar, in cazul lui conex, care nu are nimic de pierdut merita incercat.

19. ubuntu

ubuntu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Si eu vreu sa aplic pt HSMP dupa Rev (chiar daca nu imi e nici mie f clar daca merge aplicat din Romania , eu fiind inca in tara).
    Dar am alta intrebare: Scrie la inceputul formularului BR2:
    "...Original versions and certified translations of all required documents"
    De aici trag concluzia ca trebuie tradusi inclusiv si fulturasii de salar si extrasele de cont. Ajunge sa traduc oare doar un fluturas din moment ce toti ceilalti au acelasi format? Acelasi lucru legt de extrasul de cont ?
    Voi cum intelegeti problema?

Mersi si bafta la aplicare.

20. sradu

sradu New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate aplica cu BR2 din Romania. Am sunat de 3-4 ori la HO si am intrebat despre asta si mereu raspunsul a fost acelasi: DA.
    Eu am incercat sa aplic "in person" la Croydon. Am facut dosar, appointment, am mers acolo... in clipa in care am ajuns in fata indianului (nu ca as avea ceva contra indienilor) care verifica ca ai dosarul in regula mi-a spus ca nu se accepta HSMP acolo, ca trebuie sa aplic prin posta, la PO Box-ul din Sheffield.
    Legat de traduceri, eu am tradus tot, mai putin bank statement-urile, pentru ca astea erau scrise in romana si engleza (BRD). Si salariul era clar trecut ca "Alimentare salariu", am subliniat intrarea cu un marker galben si am explicat corelatiile intre fluturasi, bank statement-uri si fisele fiscale intr-un cover letter atasat. Sper sa inteleaga.

Share This Page