6.7 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by bibik, Feb 7, 2012.

1. bibik

bibik New Member

Trophy Points:
    0
    buna as avea si eu o intrebare legata de blue card. de curand mam casatorit eu am yellow cardu am aplicat pt el cu ceva timp inainte de a ma casatori, intrebarea mea este, cum poate sotul meu sa obltina blue cardu, pt ca acum suntem o familie, trebe sa mai aplic si eu cu el o data si sa aplicam ca si familie???? cine stie sa imi dea un raspuns va rog ajutati-ma -plans-

2. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Deoarece tu deja ai YC, aplicant principal este sotul( sectiunea1), tu esti trecuta in sectiunea 2 a formularului BR1.

Trebuie sa dovediti dependenta cu certificatul de casatorie si YC tau, plus celelalte acte care se cer in formular.

Descarca formularul BR1 de pe situl UKBA, vezi (sus) in sectiunea NOU VENIT- DESPRE ACTE IN UK - CUM SA COMPLETAM BR1.

Mult succes!

3. bibik

bibik New Member

Trophy Points:
    0
    deci sotul meu va fi aplicantu principal si va aplica sa self-employed si eu ca si studenta. si pe langa actele de care am avut eu nevoie pt YC mai e necesar de certificatul de casatorie si YC-ul meu.
    scuze ca intreb atat dar nu vreau sa fac vreo gresala.

multumesc mult.

4. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Heiii... de unde ai scos-o pe asta?! -ceeee?- sotul tau va aplica pt BC( BLUE CARD) dependent de tine -nu-nu-

Uite ca sa te lamuresti si sa stii ce ai de facut citeste aici http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... card#65291

Pregateste cu atentie si rabdare toate actele, vezi ca student ai nevoie de asigurare, citeste in sectiunea Student in UK.

Mult noroc si documenteaza-te sa stii ce ai de facut, mai ales ca aici pe forum ai atata informatie, sfaturi si nu-ti cere nimeni bani, totul este GRATIS.

5. emylyan

emylyan New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Am si eu o intrebare: sunt inregistrat ca si SE de 2 ani. Am aplicat pentru YC de SE anul trecut in Iunie si l-am primit pe loc. Exista posibilitatea/as avea vreo sansa, de a primi BC la un an de SE lucrand pentru aceeasi companie?!? Unii spun ca da, altii ca, nu. A mai aplicat cineva pentru BC de SE la un an , lucrand la aceeasi companie?!? Din cate am vazut pe el, scrie ca pot aplica abia dupa 5 ani. Mi se pare cam mult... -nu-nu-

Multumesc anticipat, :)

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu merge, doar daca nu te insori intre timp. Dar parca mai bine e cu YC si fara dureri de cap! :D

7. alinuta26

alinuta26 New Member

Trophy Points:
    0
    yellow card

buna,am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta,acum 5 ani am aplicat pt Y.C si mi s-a acordat iar apoi am aplicat si pt prietenul meu si i-a acordat si lui.intre timp ne-am casatorit ,am schimbat numele peste tot dar mi-a ramas sa mai schimb Y.C-ul pt ca a ramas cu numele vechi si nu stiu cum sa fac asta.Ma puteti ajuta va rog? -nu-stiu-

8. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Re: yellow card

Draga alinuta26, bine ai venit pe forum, cu ocazia asta vei afla ca unul dintre voi poate aplica pentru Blue Card, dependent de self employed.
    Ai nevoie de putin timp si rabdare sa studiezi tot ce scrie la rubrica Info Utile - Munca in UK.
    Cei in masura, vor putea interveni cu mai multe informatii, dar cu functia search gasesti alte subiecte asemanatoare situatiei voastre.
    Succes.

9. georgianna

georgianna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!!Am si eu cateva intrebari..Sunt au pair de aproape 1 an de zile,pe 11 martie se face 1 an.Pot sa aplic pt BC inainte de 11 martie?Pot sa ma programez telefonic cu 1 luna inainte?De ce am nevoie pt a aplica pentru BC.Stiu de formularul BR1,pink card-ul,scrisoare de la familie precum sa confirme ca am lucrat 12 luni fara intrerupere,2 foto.Altceva?Astept raspuns!! Multumesc anticipat!!

10. georgianna

georgianna New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa spun ca am si nino..probabil imi trebuie si acela :)

11. emylyan

emylyan New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult Albea' . Cam urat, nu-i asa? Sa astepti 5 ani...Dar, asta e..., ce sa facem...mergem inainte:)

12. andrey24

andrey24 New Member

Trophy Points:
    0
    salut am si eu o intrebare daca mama vitrega are blue card eu pot sa aplic pentru blue card sau trebuie sa ii faca lui tata si el mie sau nu se poate deloc ca am 24 de ani.spunetim si mie?multumesc

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poate sa-ti faca tatal tau, dar e mai greu. Trebuie dovedita dependenta.

14. andrey24

andrey24 New Member

Trophy Points:
    0
    salut vreau sa stiu si io daca pot aplica de blue card daca are mama vitrega da ea nu mai lucreaza de 3 luni,eu pot sa aplic sau trebuie sa lucreze si sa ii faca lui tata intai si el mie spunetim va rog mult

Share This Page