16 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by iulia88, Nov 20, 2011.

1. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Implinesc anul de au-pair pe 23 noiembrie si am programarea pe 24 noiembrie si stiu ca am nevoie de urmatoarele:
    -Foaia cu ora programarii
    -ID
    -Purple card
    -Scrisoarea de la familie
    -Asigurarea medicala
    -Formularul BR1
    Intrebarea mea e urmatoarea,de ce anume am nevoie sa dovedesc ca am asigurare?Sa sun la compania de asigurari sa le zic sa imi trimita o scrisoare cum ca platesc comprehensive health insurance etc,sau?
    Mai am nevoie de alte acte in afara de cele mentionate?
    Sunt intr-un stres continuu,deci va rog cei care ati fost de curand la Croydon pt Blue Card,sau cei care stiti ceva mai multe,spuneti-mi si mie cum decurg lucrurile,ce intrebari v-au pus,etc?Si mai ales,daca ati mai avut altceva la dosar...
    Astept :)

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    iulia, tu ai fost au-pair!
    E alta poveste, nu te complica.
    Nu ai nevoie de nici o asigurare. Ai tot ce-ti trebuie, sa ai grija se stie familia ca te duci in ziua x, ora y, sa stea langa telefon ca-i suna pentru confirmare.
    In rest, sa-ti pui ceasul sa sune la timp si... i-ati la tine un zambet larg -thumbsup-

3. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc pt raspuns,sperrrr din suflet sa fie atat de simplu....
    cat tine de asigurare,aici pe site am citit ca si au-pair-ilor li se cere comprehensive health insurance....

4. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Si eu am fost au pair si am luat Bc de curand si nu are nici o treaba asigurarea cu noi :p Eu nu am dus nici o asigurare.

-Id
    -2 poze tip pasaport
    -BR1 completat(nu mai stiu ce am completat)
    -PC
    -scrisoare fam
    -foaia cu nr de referinta pt interviu printata

.. cam astea ar fi ...

Nu te mai stresa ca o sa`ti iei cardul si o sa dai sfaturi la randul tau, si tot asa... :)

5. monicastoffers

monicastoffers New Member

Trophy Points:
    0
    Cine imi poate da sfaturi cum imi pot face programarea pentru blue card, tot sun si nu mai au programari libere. monica

6. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
  7. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog mult sa imi raspundeti si mie.Am venit ca au pair in dec 2010,am primit purple abia in mai 2011.Intrebarea mea e daca mai sunt au pairi la care in scrisoarea de la familie pentru blue card a fost trecuta data cand au venit si nu cand au primit purple card.Eu am rugat-o pe sefa mea sa treaca ca in ultimele 12 luni am muncit la ea,si ea a trecut in scrisoare ca lucrez la ea din dec 2010.A zis ca ea crede ca e imposibil ca cei de la Home Office sa nu stie ca eu am inceput munca in dec 2010 si ca nu ar fi indicat ca acum sa scrie in scrisoare ca am inceput in mai 2011(cand am primit purple).A mai zis ca isi aminteste ca cei de la Home Office au intrebat-o anul trecut in mai( cand au sunat inainte sa primesc purple) daca am inceput deja munca si ea a zis ca da ,doar ca nu e sigura daca au intrebat si de la ce data am inceput.De asemenea sefa mea mai zice ca nu as fi primit purple daca se considera munca ilegala,pentru ca nu aveam purple cand ea le-a zis ca deja am inceput munca.
    Mai stiu o fata care a primit blue card,in scrisoarea trimisa de ea la Home Office fiind trecuta data de cand a venit,nu de cand a primit purple ,si la ea a durat cateva luni pana a primit purple ca si la mine.Mai sunt cazuri la fel ???
    Va multumesc !

8. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Ma tot gandeam daca sa zic sau nu ca nu e bine (am spus-o de prea multe ori!)

Dar, astazi cineva ne-a impartasit propia experienta negativa din cauza aceleiasi probleme. Incercati sa evitati situatia.
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... 35#p109135

9. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult costobuc.Sper sa pot covinge sefa sa scrie in scrisoare data de pe purple,si nu de cand am venit.Din cate am vazut ii e cam teama sa faca asta ,dar o sa ii explic frumos ca la urma urmei e ceva adevarat daca o sa scrie ca am lucrat un an de la data de 9 mai cand am primit purple pana in prezent.

Share This Page