4.6 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by mackanzie, Aug 29, 2011.

1. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    -salut- si La multi ani! vin cu vesti bune despre aplicatia noastra dupa 3 luni de asteptare am primit cardurile.Dupa cum am spus am pus si copilul in aplicatie desi are 4 ani si a primit si el blue card.multumesc tuturor pentru sfaturi.pana la urma nu am pus nici un contract ca nu a avut si nici nu au intrebat a fost bn asa cum am trimis.o zii buna si un an nou fericit la toti.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Sa le stapaniti sanatosi!

3. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu am alta nelamurire.Mii de scuze daca a mai fost pusa intrebarea de mii de ori dar eu vreau sa ma asigur!! Eu in mai voi aplica pt blue card si vroiam sa stiu daca fratelui meu ii trebuie permis de munca sau daca eu am blue card primeste si el? Va rog mult puteti sa ma lamuriti?Mersi frumos si please help!

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Este cam greu, dar nu imposibil. Trebuie sa dovedesti relatia de dependenta dintre tine si el. Asta inseamna bani trimisi prin MoneyGram sau Western Union, transfer de bani din contul tau in contul lui, etc.

5. rendi

rendi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.Am aplicat pentru yellow si sotia pentru blue card (eu self employed)la Croydon nu am primit cardurile ,deoarece au spus ca sunt multe acte si le vor trimite la Shefield ca nu le poate verifica pe loc si inca un lucru: am lucrat subcontractor prin agentie si ei au trecut in payslips plata pentru holiday cei de a HO au spus ca nu am voie la plata holiday ca self, dar acolo este trecut doar informativ ,nu am fost platit.Sper ca totul va fii bine.Eu ceea ce vreau sa intreb este: daca primim cardurile si sotia nu isi gaseste de lucru in urmatoarele 2-3 saptamani o va afecta pentru aplicatia blue dark peste un an ..Eu parca am citit ca nu trebuie sa ai intreruperi mai mari de 30 zile. Scriu aici pe forum poate sint persoana in cauza care pot ajuta cu sfat.Va multumesc Scuze ca am scris asa mult.

6. rendi

rendi New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nu stie nimeni?

7. ela202000

ela202000 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor, am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. Eu am lucrat acum 3 ani in Scotia mai exact 2007-2008 timp de 1 an si 2 sapt ca au-pair dar a trebuit sa ma intorc in Romania din mai multe motive si acum as dorii sa ma reintorc, credeti ca as mai avea sanse la blue card?
    Mai am contractul de angajare si scrisoarea de la familia la care am lucrat plus o scrisoare de referinta.
    Problema e ca nu mai gasesc cardul de munca provizoriu (cel de 12 luni)

8. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Eu am aplicat pentru BC ca dependent de sotul meu care este self.Am trimis actele pe 7 februarie si nu am nici un raspuns.Am vazut pe situl lor la waiting time ca inca sunt la actele din 22 nov 2011,dar sunt de vreo luna.Stie cineva ce se imtampla?A primit cineva permis de munca aplicand de la inceputul anului?Din punctul meu de vedere este o mare bataie de joc la adresa noastra.

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @vera vasile: devii agasanta cu post-arile tale in 4 locuri diferite acelasi mesaj. eu nu inteleg de ce esti asa disperata dupa BC. ai aplicat la job-uri si ai ratat ofertele din cauza ca nu aveai BC? nu cred. daca scrie la aia pe site ca lucreaza la dosarele dintr-o anumita data atunci tb sa-i crezi. daca nu-ti convine scrie o scrisoare si spune-le sau si mai bine pierzi cateva sapt pana prinzi o progr la croydon. durata minima, daca imi aduc bine aminte, la ei pe site este de vreo 3-4 luni. ia socoteste. nu este niciun fel de bataie de joc din partea lor la adresa ta sau a noastra. crezi ca esti mai cu motz fata de altii?

10. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Scuza-ma ca te agasez cu mesajele mele "catad".Da! Am fost la 3 interviuri ca nurse si la toate mi-au cerut permis de munca.Nici nu au vrut sa auda ca sunt dependent de self si dupa cum am citit aici pe forum pot sa muncesc legal.Mi-au spus ca nu este asa, ca imi trebuie permis.De aceea sunt "disperata" , ca sa pot munci.Nu voiam decat sa aflu si parerea altora care asteapta, ca si mine!

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pai da-le o scrisoare ca ai pierdut job-uri din cauza asta si ca doresti urgentarea eliberarii. atasezi ce tb la scrisoare si gata. daca nu-ti trimit BC iti vor da o scrisorica ca poti sa lucrezi pana la eliberarea lui.

Share This Page